Αποστολέας Θέμα: Σωκράτης Μάλαμας - "ΕΝΑ"  (Αναγνώστηκε 5742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος COZACH

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • κάνω τις αμαρτίες μου να 'χω να μετανοιώνω...
    • Προφίλ
Σωκράτης Μάλαμας - "ΕΝΑ"
« στις: 04/12/02, 17:14 »
Την Δευτέρα κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος του Σωκράτη με τίτλο "ΕΝΑ".
Χωρίς την παρουσία φίλων αυτή τη φορά (ερμηνευτικά) και με τη βοήθεια του Μπάμπη Παπαδόπουλου (Κιθαρίστας των Τρύπες) ο Σωκράτης ενορχηστρώνει και παίζει μόνος του και τα 14 κομμάτια.

Ιδιαίτεροι στίχοι, όπως πάντα, δικοί του, του Άλκη Αλκαίου του Θανάση Παπακων/νου και της Πηγής Καφετζόπουλου.

Σε 2 κομμάτια παίζει κοντραμπάσο ο "παλιός" Κώστας Θεοδώρου και σε ένα κομμάτι κιθάρα ο Μανόλης Πάππος.

Ερμηνείες ιδιαίτερες, όπως πάντα άλλωστε, ιδιαίτερος και ο τρόπος παιξίματος και προσέγγισης των κομματιών.
Παρ' ολο που σχεδόν όλα τα κομμάτια ενορχηστρόνονται με 1-2 κιθάρες είναι ιδιαίτερα πλούσια και ενδιαφέροντα σε ήχους και χρώμα και δεν κουράζουν καθόλου.
Οι απανταχού Μαλαμικοί σπεύσατε!!!

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Σωκράτης Μάλαμας - "ΕΝΑ"
« Απάντηση #1 στις: 04/12/02, 18:05 »
Apo apopsh yfous poia periodo tou kallitexnh prossegizei perissotero? An krinw pantws apo thn enorxhstrwtikh apopsh me parapempei ston prwto disko...melagxolikes diatheseis se "mpallantoeideis" dromous h epistrofh se pio laikes klimakes?

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Σωκράτης Μάλαμας - "ΕΝΑ"
« Απάντηση #2 στις: 04/12/02, 22:57 »
arketo kairo prin eixa diavasei pws stoxos tou eks arxis itan na epistrepsei sta laika monopatia pou eixe akolouthisei se palaioterous diskous...kai i enorxistrotiki "litotita" itan mesa stous stoxous tou an kai itan idiaitera anisixos gia to apotelesma...opws kai na xei tou xw empistosini...distixws emeis apo edw panw tha argisoume na ton akousoume.. :'(
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος ΒασίληςΔ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Ωραία που 'ναι την αυγή, όταν γλυκοχαράζει...
    • Προφίλ
Re:Σωκράτης Μάλαμας - "ΕΝΑ"
« Απάντηση #3 στις: 04/12/02, 23:16 »
Το μουσικό ύφος ταιριάζει περισσότερο στον πρώτο δίσκο, κυρίως ενορχηστρωτικά. Αυτή τη φορά μάλιστα είναι ακόμα πιο απλή η ενορχήστρωση.
Μερικά τραγούδια είναι σαφώς λαϊκά, της σχολής Μάλαμα – Παπακωνσταντίνου, η ενορχήστρωση παραμένει απλή, απουσιάζει εντελώς το μπουζούκι και οι μελωδίες παίζονται κι αυτές από ακουστική κιθάρα.
Νομίζω πως περιλαμβάνει όλη την ποικιλία της συνθετικής του ικανότητας δοσμένη με ένα τρόπο εξαιρετικά λιτό και ίσως κουραστικό για τους μη μυημένους.
Η άποψη μου είναι πως ξεδιπλώνει το ταλέντο του παρουσιάζοντας  μόνο την ουσία της μουσικής, βαθιά εσωτερική, χωρίς περιττά στολίδια και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.    ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/02, 02:52 από ΒασίληςΔ »
"Στη φωτιά, ρίχνω όλα τα ταμένα
όνειρα, πάρτε με μαζί κι εμένα
να χαθώ σε τραγούδια περασμένα
κάπου εκεί, όσα έχω χρεωμένα ζω..."

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Σωκράτης Μάλαμας - Ένα
« Απάντηση #4 στις: 02/07/03, 09:19 »
Αν και έχει 5-6 μήνες στην κυκλοφορία , η τελευταία δουλειά του Σωκράτη προσωπικά πιστεύω ότι είναι και η καλύτερή του.

Μια παραγωγή λιτή με κυρίαρχο όργανο την κιθάρα , χωρίς περίεργες και περιττές ενορχηστρώσεις και με φοβερούς στίχους.

" πως βγάζει ή έρημος καρπό " λοιπόν και " όποιος ξεχνάει χάνεται " , είναι μια δουλειά που νομίζω ότι δεν πρέπει να λείπει από καμιά δισκοθήκη.

Όλα μα όλα τα τραγούδια ξεχωρίζουν και έχουν κάτι να πουν αλλά και να προσφέρουν ακουστικά.

Μεγάλο μπράβο στον Σωκράτη . Το δίχως άλλο για μένα κατατάσεται στην κορυφή των καλλιτεχνών αυτού του είδους.

Να συμπληρώσω ότι στην κιθάρα συμμετέχει επίσης ο Μπάμπης Παπαδόπουλος κιθαρίστας από το συγκρότημα "Τρύπες" , που δεν υπάρχει πλέον.

« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/03, 08:54 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Re:Σωκράτης Μάλαμας - Ένα
« Απάντηση #5 στις: 02/07/03, 21:18 »
Συμφωνώ απολύτως..... Σημειώνω και την στιχουργική παρουσία του Α. Αλκαίου.
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Re:Σωκράτης Μάλαμας - Ένα
« Απάντηση #6 στις: 02/07/03, 22:53 »
Τι να πει κανεις.Απιστευτη δουλεια, οαση για ενα κιθαριστα και παραδεισος για οποιον αγαπαει τον κιθαριστικο ηχο.

Για το στιχο τι να πουμε.Ποιηση στην πιο υψηλη της μορφη.("αμα δε λιωσουμε μαζι πως θες να γινουμε ενα").

Το cd το εχω λιωσει κυριολεκτικα.Αν κανεις βγαλει τους δαχτυλισμους και τα ακορτα απο τα τραγουδια του δισκου ας τα στειλει γιατι με εχουν τυρρανισει τα μαλα.
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Σωκράτης Μάλαμας - Ένα
« Απάντηση #7 στις: 03/07/03, 00:34 »
Λοιπόοοοοοοοοοοον.... θέμα για τον Σωκράτη δεν γίνεται να το αγνοήσω ;D Το "Ένα" με προβλημάτισε αρκετά, γιατί δεν ήξερα αν έπρεπε να το κατατάξω πιο ψηλά από τα υπόλοιπα albums του Μάλαμα, μια και όλα τα τραγούδια, ανεξαιρέτως (πράγμα αρκετά πρωτότυπο όσο νά 'ναι) είναι πανέμορφα, ή πιο χαμηλά, αφού δεν βρήκα να υπάρχει κάποιο που να ξεχωρίζει ακόμα περισσότερο όπως ήταν στα παλιότερα η Αράχνη ή το Πιές (για εμένα αυτά είναι έπη... δεν είχε έπος αυτό το cd...)  
Δεν το κατατάσσω λοιπόν κι εγώ αφού με παιδεύει ;D Ούτως ή άλλως δεν έχει σημασία, είναι υπέροχο... 8)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/02, 18:45
από Ο Νέος Κιθαρωδός
18 Απαντήσεις
14801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 12:46
από delos999
12 Απαντήσεις
9235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/02, 14:18
από Κώστας
42 Απαντήσεις
15382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/03, 17:32
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
12 Απαντήσεις
9205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/02, 09:42
από Πέτροc
18 Απαντήσεις
11697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/03, 23:58
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
122 Απαντήσεις
38404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 14:15
από parlats
30 Απαντήσεις
17277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
31 Απαντήσεις
10492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 21:48
από zappas
0 Απαντήσεις
1892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/11, 14:44
από krios80