Αποστολέας Θέμα: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ  (Αναγνώστηκε 12887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #25 στις: 19/10/07, 13:19 »
Υ.Γ. Χθες από ότι έμαθα ο Σωκράτης έκλεισε τα 49 του χρόνια! Εγω βέβαια άνετα θα τον έκανα για 30! Δε βλέπω καμια διαφορά τώρα από εκείνο το βιντεο κλιπ με τη Μελίνα στα "Μεταξωτα" πριν τόόόόόσα χρόνια!  Χρόνια του καλά λοιπόν!

Τα 50 τα 50 εκλεισε και δεν του χρειαζεται να του κοβουμε τον χρονο χαχχα ;D ;D ;D
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Ερρίκα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fear of the sponge!!!
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #26 στις: 20/10/07, 12:50 »
Από μια φορά που το άκουσα καλό μου φαίνεται. να πω την αλήθεια όμως με ξενίζει λίγο η συμμετοχή της Αλεξίου. Θα προτιμούσα να ήταν μόνο Μάλαμας :)


Σε αυτό με την αλεξίου συμφωνώ απόλυτα! Τι την ήθελε?  :-\
Το cd με την πρώτη φορά που το άκουσα, είναι καλό. Σίγουρα ο Σωκράτης έχει υπάρξει κ καλύτερος. Όταν το ακούσω πιο προσεκτικά, θα επανέλθω...

Εμένα ας μου επιτρέψετε να διαφωνήσω... Θεωρώ πως η Αλεξίου δίνει μια άλλη άποψη στο δίσκο και νομίζω πως και ο Σωκράτης συμφωνεί μαζί μου, γι' αυτό και της ζήτησε να συμμετέχει... Και η μουσική του Θανάση είναι μια καλή επιλογή επίσης! Όσων αφορά το δίσκο, τέλειος!

[off topic]

Διαφωνώ μαζί σου Χρήστο Χ.Α.
Ο Σωκράτης για μένα δεν έχει καμία ανάγκη από κάποια "άλλη άποψη" στις δημιουργίες του, ειδικά όταν αυτή λέγεται (έλεος!) αλεξίου.
Θέλω να ζητήσω συγνώμη από τους θαυμαστές της, δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση, αλλά εμένα ούτε τα τραγούδια της μου αρέσουν, ούτε η φωνή της κ ούτε μπορώ να διανοηθώ ότι ένας καλλιτέχνης που είναι "έντεχνος" (λέμε τώρα) μπορεί να τρέχει στα βραβεία αρίων, μαντ κ δεν ξέρω κ εγώ που αλλού...
Συγνώμη, αλλά εμένα τόση διαφήμηση για έναν καλλιτέχνη με χαλάει...


Υ.Γ.: Ο Θανάσης που κολλάει?

[/off topic]


Αλήθεια, γιατί τέτοια αντιπάθεια για την αλεξίου; Νταξ, ούτε εγώ την πολυπηγαίνω... Αλλά δεν έγινε κ τπτ...
Μην περιμένεις να χιονίσει για να δεις άσπρη μέρα...
Ρίξε γιαούρτι!!!

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #27 στις: 20/10/07, 13:17 »
Βασικά Ερρίκα πιστεύω ότι ο Μάλαμας έχει κάνει πολύ καλύτερες συνεργασίες από αυτή... (βλέπε Θ.Παπακωνσταντίνου, Κανά, Λιδάκης, Πασχαλίδης, Ιωαννίδης...)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #28 στις: 20/10/07, 13:20 »
Μα κι αυτή έχει κάνει εξαιρετικές συνεργασίες. Μόνο το Μάνο Λοΐζο να αναφέρουμε είναι αρκετό! Αν και δεν βλέπω σαν σοβαρό κριτήριο για το αν είναι καλός κάποιος το τι συνεργασίες έχει κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #29 στις: 20/10/07, 13:36 »
Μα κι αυτή έχει κάνει εξαιρετικές συνεργασίες. Μόνο το Μάνο Λοΐζο να αναφέρουμε είναι αρκετό! Αν και δεν βλέπω σαν σοβαρό κριτήριο για το αν είναι καλός κάποιος το τι συνεργασίες έχει κάνει.

Αναξίμανδρε αυτό είναι ένα μέρος της κριτικής που κάνω. Βέβαια δεν έχω καμία αντίρρηση να σου εξηγήσω γτ δεν συμπαθώ την αλεξίου (κάτι που είναι προσωπική μου άποψη, δεν ανάγκασα κανέναν να την υιοθετήσει):

1ον: Δεν συμφωνώ που κάνει τόσο εμπορικές κινήσεις. Εμένα οι καλλιτέχνες που μου αρέσουν βγάζουν ένα cd όποτε έχουν έμπνευση και χωρίς να το διαφημίσουν σχεδόν καθόλου το κοινό τους το μαθαίνει και το αγοράζει κ γίνεται επιτυχία.
2ον: Μου έχουν τύχει δύο φάσεις με την αλεξίου που με έχουν κάνει να πιστεύω ότι είναι ψώνιο. Δεν τις αναφέρω για να μην την εκθέσω κι άλλο, μπορώ να σου τα πω μια άλλη φορά.
3ον: Τα τραγούδια του Λοΐζου που έχει πει μου αρέσουν, τα δικά της (δλδ αυτά π έχει γράψει η ίδια) δεν μου αρέσουν.
4ον: Αυτό που λες ότι οι θαυμαστές της αλεξίου μαθαίνουν από αυτή κ άλλους καλλιτέχνες δεν ξέρω κάτα πόσο ισχύει. Και το λέω αυτό γτ μου έχει τύχει να μου πει άτομο πόσο πολύ του αρέσει ο "Βυθός" της χαρούλας αλεξίου (εννοώντας το τραγούδι του Ιωαννίδη, αλλά επειδή το είπε αυτή στις συναυλίες στον Λυκαβητό, νόμιζε ότι ήταν κ δικό της).
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/07, 13:39 από Πριγκηπέσα »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Amplifier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #30 στις: 21/10/07, 13:01 »
Εμένα οι καλλιτέχνες που μου αρέσουν βγάζουν ένα cd όποτε έχουν έμπνευση και χωρίς να το διαφημίσουν σχεδόν καθόλου το κοινό τους το μαθαίνει και το αγοράζει κ γίνεται επιτυχία.


Όταν κάποιος καλλιτέχνης δημιουργεί ένα δίσκο, είναι αδύνατον ο δίσκος αυτός να φτάσει σε σημείο να ανταλάσσεται μέσω του μηχανισμού της αγοράς χωρίς Promotion, δηλαδή κάποιο είδος διαφήμισης. Συμπέρασμα: δεν υφίσταται αυτό που λες. Μπορείς αν θες να ρίξεις μία ματιά εδώ κι εδώ

2ον: Μου έχουν τύχει δύο φάσεις με την αλεξίου που με έχουν κάνει να πιστεύω ότι είναι ψώνιο. Δεν τις αναφέρω για να μην την εκθέσω κι άλλο, μπορώ να σου τα πω μια άλλη φορά.


Ένας καλλιτέχνης δεν κρίνεται για το αν είναι καλός σε αυτό που κάνει από τη ζωή του. Και ο Μάλαμας πίνει μπάφους, όμως δεν είδα να ποστάρεις κάτι αρνητικό για το Μάλαμα.

Για να επιστρέψουμε στο αρχικό topic. Άκουσα το δίσκο του Μάλαμα. Η παρουσία της Αλεξίου όπως προείπαν, δίνει ένα διαφορετικό χρώμα στο δίσκο, χωρίς να τον χαλάει. Εξάλλου ενορχηστρωτικά και συνθετικά ο δίσκος είναι εντελώς ''Σωκράτης Μάλαμας''.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #31 στις: 21/10/07, 13:14 »
Αυτά που παραθέτεις, θα μπορούσες να τα πεις με δικά σου λόγια και να μην βάζεις τον άλλον στον κόπο να μεταφράζει από τα αγγλικά στα ελληνικά για να δει τι θες να του πεις.
Για τον Μάλαμα, το ξέρω αυτό που λες. Όμως όπως δεν είπα ανοιχτά τα κατορθώματα της χαρούλας, για να μην την εκθέσω σε τόσο μεγάλο βαθμό έτσι δεν μιλάω και για τον Μάλαμα, όπως έκανες εσύ.
Και επαναλαμβάνω: αυτά που postάρω είναι καθαρά προσωπικές μου απόψεις και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να συμφωνήσει και να τις υιοθετήσει.
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #32 στις: 21/10/07, 13:20 »
1ον: Δεν συμφωνώ που κάνει τόσο εμπορικές κινήσεις. Εμένα οι καλλιτέχνες που μου αρέσουν βγάζουν ένα cd όποτε έχουν έμπνευση και χωρίς να το διαφημίσουν σχεδόν καθόλου το κοινό τους το μαθαίνει και το αγοράζει κ γίνεται επιτυχία.

Χωρίς διάθεση να υπερασπιστώ την Αλεξίου, αναρωτιέμαι αν αυτό το κριτήριό σου την αφορά αποκλειστικά ή ταιριάζει και στην πλειονότητα των καλλιτεχνών...ας πούμε ο Μάλαμας, δεν έχει αξιοποιήσει ουδέποτε τα μέσα (τηλεοπτικά κι έντυπα) για να προβάλλει το έργο και τη νέα του δουλειά; Έχω δει αρκετές συνεντεύξεις του σε περιοδικά του χώρου, αφίσες στο Metropolis, παρουσίες του σε εκπομπές κοκ και καλά κάνει στην τελική. Αν ήταν διαφορετικά, θα φρόντιζε να φτιάχνει ένα δισκάκι και να το μοιράζει χέρι με χέρι σε 5-6 φίλους του. Από τη στιγμή που επέλεξε τη λεωφόρο των δισκογραφικών, θα κινηθεί και στα βήματά τους.

@Amplifier

Παράθεση
Ένας καλλιτέχνης δεν κρίνεται για το αν είναι καλός σε αυτό που κάνει από τη ζωή του. Και ο Μάλαμας πίνει μπάφους, όμως δεν είδα να ποστάρεις κάτι αρνητικό για το Μάλαμα.

Τώρα που το ανέφερες αυτό, θυμάμαι μια συναυλία του Θανάση Παπακωνσταντίνου στο Γυάλινο Θέατρο, όπου οι Πότες Της Στρογγυλής Τραπέζης είχαν κυριολεκτική αναφορά. Στο τέλος τρέκλιζαν κανονικότατα κι εικάζω πως το κοινό δεν είχε σκάσει τα ωραία του λεφτά προκειμένου να βλέπει τους καλλιτέχνες να οινοπίνουν μέχρι καταρρεύσεως επί σκηνής. Κι ο Σωκράτης το κατεβάζει μονορούφι το ρημάδι σε πολλές συναυλίες...

Ποσώς με ενδιαφέρει πάντως πόσα ναρκωτικά ή ουσίες καταναλώνει ο εκάστοτε καλλιτέχνης, είτε λέγεται Μάλαμας, είτε Αλεξίου και Βας Βας...αρκεί να με σέβεται ως ακροατή όταν πρέπει.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/07, 13:22 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #33 στις: 21/10/07, 13:44 »
Tο δίσκο δεν τον έχω ακούσει ακόμα ολόκληρο για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, προς το παρόν από τα λίγα ακουστικά δείγματα που είχα δε με ενθουσίασε κιόλας.
Όσον αφορά τη Χαρούλα νομίζω ότι είναι επιεικώς άδικο να τη φέρνουμε ίσα κι όμοια με αυτούς που γυρνάνε από βραβεία σε βραβεία και από εκπομπή σε εκπομπή.Δε μιλάμε για μια τυχαία ερμηνεύτρια.
Όσο για το ψώνιο η ίδια είχε παραδεχτεί πως πριν πάει στα Αρίων πάλεψε μέσα της η Αλεξίου με τη Χαρούλα...
Δεν κατάλαβα γιατί κάποιος που βραβεύεται δε θα πρέπει να πάει να παραλάβει το βραβείο του αν είναι "έντεχνος".
Αλλά τεσπα ξεφεύγουμε από το θέμα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος s.a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #34 στις: 23/10/07, 01:11 »
....δεν θα ελεγα οτι μπορει να χαρακτηριστει καθαροαιμα ως λαικο το νεο cd του Μαλαμα..Αντιθετως περιεχει ολες τις εκδοχες του καλλιτεχνη (ακουστικα τραγουδια,ροκ εως και λαικοτροπα).
 Δεν με ενοχλησε η παρουσια της Αλεξιου (που η παρουσια της ειναι τιμη για οποιαδηποτε δουλεια),μην πω οτι σπαει την μονοτονια της φωνης του Μαλαμα..
 Ξεχωρισα με το πρωτο ακουσμα τα (ροκ προελευσεως)"Βγαινω νυχτα" και "παραστρατηματα",το "Σουμα"(θυμιζει παλιο λαικο) ..Μ"αρεσε η στιχουργια και στα "Μασκα" ,"Παραγκωνι".

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - ΔΡΟΜΟΙ
« Απάντηση #35 στις: 24/11/07, 18:26 »
Τα κομμάτια που αξίζουν περισσότερο κατ' εμέ, είναι:
Βγαίνω νύχτα
Ξωτικά
Βασίλισσα Καρδιά
Νυχτερινό
Παραστρατήματα
Τα δάνεια
Τα τσιμέντα
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/07, 23:39 από Πριγκηπέσα »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/07, 00:23
από Mrs Brightside
7 Απαντήσεις
5741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/03, 00:34
από Vagabond
19 Απαντήσεις
6598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/06, 23:16
από zappas
347 Απαντήσεις
106241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 09:57
από Sts_Ikaros
31 Απαντήσεις
10488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 21:48
από zappas
0 Απαντήσεις
1364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/10, 21:06
από ΦΑΙΔΩΝ ΑΛΚΙΝΟΟΣ
0 Απαντήσεις
1892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/11, 14:44
από krios80
5 Απαντήσεις
6908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/11, 23:35
από Πέτροc
8 Απαντήσεις
36307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/19, 13:16
από jannispam
0 Απαντήσεις
849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/20, 02:21
από ΠΟΙΟΣ