Αποστολέας Θέμα: Τι παίζει με το μικρόφωνο της Webcam?  (Αναγνώστηκε 7968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Καλησπέρα εκλεκτά μέλη του φόρουμ.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα κάθε φορά που προσπαθώ να βιντεοσκοπήσω/ηχογραφήσω κάποιο κλιπ με τη Webcam μου (μια Logitech C270 με 720p ανάλυση και built-in mic). Ο ήχος αναπαράγεται σαν να έχω τσιτώσει ένα wah κι ένα phaser μαζί...

Αυτό συμβαίνει είτε ο ήχος προέρχεται από τον ενισχυτή είτε από το Guitar Rig, oπότε δε νομίζω να είναι θέμα έντασης η παραμόρφωση (καθώς το Guitar Rig το τρέχω σε σαφώς χαμηλότερη ένταση).

Γνωρίζει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται και ενδεχομένως τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω;

Παραθέτω κι ένα βίντεο που μόλις τράβηξα για να ακούσετε με τα αυτάκια σας (παρακαλώ συγχωρείστε το κακό παίξιμο και το υπερποζέρικο στυλ, αλλά δεν μπήκα στο κόπο να τραβήξω κι ένα "καθωσπρέπει", μεταξύ πωρωμένων bedroom players κατανόηση. Μη με λιθοβολήσετε... ;D ).

https://www.youtube.com/watch?v=LtdTXjLi5ug

Edit: Fixed το video σε public
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/12, 20:39 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι παίζει με το μικρόφωνο της Webcam?
« Απάντηση #1 στις: 13/11/12, 20:18 »
hello there
δεν μπορω να δω το video γιατι λεει πως ειναι private( μμ kinky  :P). μηπως ειναι κλασικό feedback? τουλαχιστον εχω οταν ηχογραφούσα είχα feedback με αποτελεσμα να εχω ακριβως αυτο που λες, εναν phaserοflanger ηχο

@mits@kos τωρα μοου βγαζει video not found >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/12, 20:35 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Τι παίζει με το μικρόφωνο της Webcam?
« Απάντηση #2 στις: 13/11/12, 20:50 »
Πφφφφφφ, τι διάολο, σε μένα το link δουλεύει και μου βγάζει ότι έχει και κάποια views. ???
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι παίζει με το μικρόφωνο της Webcam?
« Απάντηση #3 στις: 14/11/12, 01:24 »
το video δουλεύει...
έλεγξε αν έχει κάποια λειτουργία auto-leveling γιατί ενώ αρχικά παίζει κανονικά, μετά (αφού ας πούμε έχει μετρήσει την ένταση) τη ρίχνει πολύ απότομα...

επίσης τσέκαρε ότι προγράμματα ήχου μπορεί να τρέχουν στον υπολογιστή σου και να επηρρεάζουν ή αν έχει ξεχωριστό πρόγραμμα η webcam....

αυτά για αρχή! :P

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τι παίζει με το μικρόφωνο της Webcam?
« Απάντηση #4 στις: 14/11/12, 12:04 »
Ναι, αυτόματη ρύθμιση έντασης καταλαβαίνω κι εγώ. Επίσης, υποψιάζομαι ότι η ένταση του ενισχυτή είναι πολύ δυνατή. Το μικρόφωνο της webcam έχει ευαισθησία για να ηχογραφεί ομιλία, όχι έναν ενισχυτή που κάνει τα τζάμια να τρίζουν :P

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Τι παίζει με το μικρόφωνο της Webcam?
« Απάντηση #5 στις: 15/11/12, 20:52 »
Ευχαριστώ πολύ για τη συνεισφορά σας.

Απενεργοποίησα το auto levelling του Skype, έψαξα υπεραναλυτικά τις ρυθμίσεις ήχου και τις επιλογές που δίνει το software της κάμερας, αλλά τίποτα. Μάλιστα, στο μάτι μου έπεσε κι ένα θέμα στο forum της Logitech, κατά το οποίο ένας της εταιρείας έλεγε ότι αυτή η δυνατότητα δεν είναι software controlled... Οπότε απλά αποδέχομαι ότι δε γίνεται να ξεπεραστεί το θέμα.

Μάλλον θα πρέπει να καταφύγω στη χρονοβόρα λύση της ηχογράφησης καρφί στην κάρτα ήχου με κάποιο πρόγραμμα και με τη χρήση Guitar Rig plugin, καθώς δε διαθέτω μικρόφωνο (κάτσε ηχογράφησε τώρα 3 κιθάρες και βάλε και drums :P).

Παρεπιπτόντως, στο βίντεο δε χρησιμοποιώ τον 6505+, αλλά το Guitar Rig σε μέση προς χαμηλή ένταση (σε καμία περίπτωση τρίξιμο τζαμιών  ;D ).

Τέσπα, ty all.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Τι παίζει με το μικρόφωνο της Webcam?
« Απάντηση #6 στις: 19/12/13, 00:29 »
καλησπερα σας,

βρηκα ενα προγραμματακι (mixcraft5) και ειπα να ηχογραφησω για πλακα μεσω της web cam!
Αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με τον συνφορουμιτη και ετσι ειπα να δοκιμασω με ενα χανσ φρι (!!) ,απο περιεργεια.Ο ηχος ηταν καπως καλυτερος αλλα και παλι προβληματικος.
Το θεμα ειναι οτι μου αρεσε η φαση και σκεφτομαι να μπω στη διαδικασια να ηχογραφω λιγο πιο σοβαρα.Επειδη ομως δεν γνωριζω ακομα αν θα εχει διαρκεια η φαση που περναω,θελω να πειραματιστω για αρχη με κατι σχετικα ανεξοδο.
Σκεφτομαι λοιπον να αγορασω ενα μικροφωνο και να το καρφωσω στην υποδοχη του υπολογιστη.Δεν ξερω αν φτανει μονο αυτο ή χρειαζεται και περαιτερω εξοπλισμος οποτε καπου εδω διατυπωνεται η πρωτη ερωτηση:
Αρκει ενα μικροφωνο καρφωμενο στο pc για να μην παραμορφωνεται ο ηχος μου?Υποψην οτι για αρχη δεν ψαχνω ιδιαιτερα την ποιοτητα,αρκει να μην εχω προβληματα και να κανω μια εισαγωγη στον κοσμο της ηχογραφησης.
Αν ναι,ποιο μικροφωνο χαμηλου μπατζετ μου προτεινετε...που να κανει τη στοιχειωδη διαφορα απο το χανς φρι?  :P

Γενικοτερα θελω να ηχογραφησω τοσο την ηλεκτρικη,οσο και την ακουστικη κιθαρα,χωρις να μπλεξω με καρτες ηχου (αν γινεται) ,οπως επισης και θελω να ακουω στον χωρο τι παιζω.Για παραδειγμα θα ηχογραφησω αρπισματα με την ακουστικη,τα οποια θα ακουω με ακουστικα για να ηχογραφησω απο πανω καποιο σολο με την ηλεκτρικη!!
Τελος παντων μην γινομαι κουραστικος και σας μπερδευω περισσοτερο,οτι δεν διευρινησα θα φανει στη συνεχεια.

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/03, 17:27
από lidia
5 Απαντήσεις
9476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/06, 19:34
από Marios Demigod
27 Απαντήσεις
8949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 12:48
από SWEET*STRINGS
2 Απαντήσεις
2106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 13:51
από Μιχάλης13
6 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 00:52
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 16:25
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
7198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 02:21
από Jezus
4 Απαντήσεις
2362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/10, 09:05
από Korgy
4 Απαντήσεις
2475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 01:13
από otinanai13
25 Απαντήσεις
17346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/18, 22:51
από panixgr