Αποστολέας Θέμα: Καρτα ηχου και ηχεια pc  (Αναγνώστηκε 5064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Καρτα ηχου και ηχεια pc
« στις: 31/08/19, 11:35 »
Γεια σας παιδια..ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας...τελευταια εχω συνδεσει την κιθαρα στο pc με καρφι απευθειας στην μητρικη..θα δω διαφορα στον ηχω αν αγορασω καποια εξωτερικη καρτα ηχου?οπως επισης κ αν παρω καποια ηχεια μονιτορ σε σχεση με καποια απλα κλασικα ηχειακια pc logitec που εχω τωρα?κ αυτο γιατι δεν υπαρχουν χρηματα για λαμπατο ενισχυτη....ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #1 στις: 31/08/19, 13:09 »
Για το πρωτο που ρωτας δεν εχω ιδεα.
Για τα μινιτορ,σιγουρα θα δεις διαφορα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #2 στις: 31/08/19, 14:52 »
τελευταια εχω συνδεσει την κιθαρα στο pc με καρφι απευθειας στην μητρικη..θα δω διαφορα στον ηχω αν αγορασω καποια εξωτερικη καρτα ηχου?
Ναι, αν η κάρτα που θα πάρεις έχει είσοδο Hi-Z, για όργανα όπως η κιθάρα. Οι περισσότερες entry level κάρτες (απ' όσο γνωρίζω) έχουν τέτοια είσοδο, επειδή ακριβώς απευθύνονται σε υποψήφιους αγοραστές όπως εσύ.

... αν παρω καποια ηχεια μονιτορ σε σχεση με καποια απλα κλασικα ηχειακια pc logitec που εχω τωρα?κ αυτο γιατι δεν υπαρχουν χρηματα για λαμπατο ενισχυτη....ευχαριστω
Τα ηχεία μόνιτορ ή «μόνιτορ» στις περισσότερες περιπτώσεις θα φέρουν σημαντική βελτίωση σ΄αυτό που ακούς.

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #3 στις: 31/08/19, 16:40 »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...αν μπορουσατε να μ προτεινεται κ καποια καρτα κ ηχεια..τα θελω για το σπιτι...ερασιτεχνικη χρηση..

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #4 στις: 31/08/19, 20:33 »
Δεν θέλω να σου προτείνω προϊόντα που δεν έχω χρησιμοποιήσει. Γενικώς πάντως το επίπεδο έχει ανέβει και μπορείς με πάρα πολύ φτηνές κάρτες να έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα.

Ρίξε μια ματιά στον Thomann, διάβασε κριτικές και εμπειρίες άλλων χρηστών (προσωπικά πρώτα διαβάζω τις κακές και κρίνω κατά πόσο ακούγονται βάσιμες), δες τι λένε στο Amazon, ebay, καθώς και Gearslutz και ανάλογα φόρουμ και διάλεξε. Για παράδειγμα η Steinberg UR22 MK2 ή Focusrite Scarlett Solo 2nd Gen ή και οι αντίστοιχες Behringer έχουν αυτά που θέλεις με λιγότερο από 100 ευρώ. Θα πρέπει όμως να ψάξεις για το θέμα αξιοπιστίας και υποστήριξης που έχουν τα συγκεκριμένα προϊόντα (πχ με την Focusrite που έχω εδώ και χρόνια είμαι ευχαριστημένος και από θέμα σταθερότητας-αντοχής και υποστήριξης, τη μια φορά που τους χρειάστηκα).

Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για τα ηχεία.

 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #5 στις: 01/09/19, 08:40 »
εγώ θα σου πρότεινα, αφού θέλεις ενισχυτή , να πάρεις ενισχυτή και μάλιστα μεταχειρισμένο από αγγελία.
τα μόνιτορ είναι ηχεία που δε "χρωματίζουν" τον ήχο και απευθύνονται κυρίως σε αυτούς που κάνουν επεξεργασία, μίξεις κτλ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #6 στις: 01/09/19, 16:36 »
πάρε ενισχυτή,
δεν είναι ανάγκη να είναι λαμπάτος,
υπάρχουν super ενισχυτές modelling solidstate και φθηνοί, με δεκάδες εφέ, amps κλπ

πχ

https://www.thomann.de/gr/marshall_code_25.htm?sid=4062ace0ea1eff8e5d34aca7e9fab027
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #7 στις: 01/09/19, 19:53 »
Απλα εχω τον marshall mg 15fx κ ειμαι απογοητευμενος..οταν επαιξα για λιγο σε λαμπατο ειδα τεραστια διαφορα κ γι αυτο δεν θελω να παω σε κτ παρομοιο οσο καλυτερο και να ειναι δεν νομιζω οτι καποιος modeling τρανζιστορ μπορει να φτασει εκει...με καρφι στην μητρικη κ ηχεια μικρα pc και παλι ειναι πολυ καλυτερα ο ηχος απο τον marshall που εχω..γι αυτο ρωτησε με ηχεια μονιτορ κ εξωτερικη καρτα ηχου αν ειναι ακομα καλυτερα με συμφερει συν την ολη ευκολια που ειχει το pc στα απειρα εφε στην ηχογραφιση στο να βαζεις backing tracks κλπ...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #8 στις: 02/09/19, 00:56 »
Το πιο φτηνο και αξιοπρεπες σετ ειναι το παρακατω.
Καρτα https://www.thomann.de/gr/behringer_u_phoria_umc22.htm
Μονιτορ https://www.thomann.de/gr/behringer_studio_50usb.htm
Θα χρειαστεις και δυο τετοια σετ καλωδια για να τα συνδεσεις https://www.thomann.de/gr/cordial_cfm_3_mv_klinke_xlr_kabel.htm
Για σενα φυσικα που παιζεις σε Onboard καρτα ηχου και ακους απο ηχεια pc, θα σου φανει οχι απλα αξιοπρεπες, αλλα οτι πηγες στο Abbey Road.
Το αλλο σοβαρο θεμα ειναι οτι ελαχιστοποιεις το Latency (καθυστερηση ηχου)

ΥΓ Αν σου περισσευει μπατζετ μπορεις να παρεις και δυο βασεις για τα μονιτορ μη τυχων και τριζουν εκει που θα τα βαλεις https://www.thomann.de/gr/the_takustik_isopad.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/19, 01:03 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #9 στις: 02/09/19, 01:13 »
θα δω διαφορα στον ηχω αν αγορασω καποια εξωτερικη καρτα ηχου?οπως επισης κ αν παρω καποια ηχεια μονιτορ σε σχεση με καποια απλα κλασικα ηχειακια pc logitec που εχω τωρα?

Δεν ξέρω από κάρτες, αλλά θα έλεγα ότι αν δεν έχεις θέμα με το latency, η αναβάθμιση της κάρτας δεν θα προσφέρει πολλά, ειδικά αν ακούς από φθηνά speakers ή/και ο ήχος σου είναι rock/metal (ακόμα και αν η κακής ποιότητας κάρτα ήχου σου εισάγει distortion στο σήμα, αυτό είναι πολύ μικρότερο από το distortion που εσύ βάζεις στον ήχο σου).

Όπως διαπίστωσες, ακόμα και με τα απλά speakers που έχεις ο ήχος που βγάζεις είναι (πολύ) καλός. Θεωρητικά, θες speakers με "flat (frequency) response", που δεν "χρωματίζουν" τον ήχο (αυτό είναι χαρακτηριστικό των καλών monitor ηχείων). Τα απλά pc (gaming) speakers δεν είναι τέτοια (συνήθως ενισχύουν συγκεκριμένες συχνότητες). Αλλά ακόμα και έτσι, με ένα απλό software equalizer μπορείς να το αντισταθμίσεις αυτό (αν τυχόν σε νοιάζει να το κάνεις - που κανένα δεν τον νοιάζει:) ).

Με βάση τα παραπάνω, με οποιαδήποτε speakers θα βγάλεις καλό ήχο. Η διαφορά μεταξύ των speakers έχει πρακτικά να κάνει μόνο με το μέγεθός τους: Μεγαλύτερα speakers "σπρώχνουν περισσότερο αέρα" και δίνουν καλύτερη αίσθηση, π.χ., οι χαμηλές συχνότητες ακούγονται (και τις νιώθεις!) καλύτερα. Αυτό από μόνο του είναι ικανός λόγος για να κάνεις αναβάθμιση σε μεγαλύτερα speakers, αλλά, και πάλι, δεν υπάρχει λόγος να πας σε ακριβές λύσεις. Από ότι βλέπω, οι προηγούμενοι φίλοι έχουν κάνει πολύ προσιτές προτάσεις.

Κοίταξε και τον πίνακα "Ηχογραφήσεις και Στούντιο," του φόρουμ, όπου θα βρεις αρκετά σχετικά θέματα και απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Καρτα ηχου και ηχεια pc
« Απάντηση #10 στις: 02/09/19, 11:01 »
Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια!προβλημα latency δεν εχω γιατι οταν ανοιγω το guitar rig εχω κατεβασει το asio4all με το οποιο διορθωνεται αυτο το ελαχιστο που  υπηρχε.πιστευω δλδ κ με καποια εξωτερικη καρτα ηχου δεν νομιζω να εχω θεμα σε αυτο...απ οτι καταλαβαινω παντως εφοσον με καρφι απευθειας στην μητρικη ειμαι οκ καλυτερα να παω μονο για ηχεια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
7 Απαντήσεις
4253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
14 Απαντήσεις
8246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/13, 15:22
από freemind
2 Απαντήσεις
5345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/13, 10:32
από freemind
5 Απαντήσεις
7321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 14:11
από freemind
10 Απαντήσεις
5667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 20:56
από genas
4 Απαντήσεις
9017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/14, 22:01
από vaig3
4 Απαντήσεις
4038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 16:23
από guitalele
0 Απαντήσεις
4935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/15, 00:15
από Apatilos
7 Απαντήσεις
4698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/15, 17:38
από vaig3