Αποστολέας Θέμα: Αγορά κλασικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 4355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinosly

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Αγορά κλασικης κιθαρας
« στις: 29/10/13, 23:08 »
καλησπερα σε ολους!!
τι θα προτεινατε για αγορα γυρω στα 200 ευρω σε κλασικη κιθαρα για 11χρονο που κανει 2χρονια μαθηματα!!
απο μια βολτα στην μικρη αγορα των ιωαννινων βρηκα μια ιαπωνεζικη απ οτι μ ειπε ο καταστηματαρχης στα 190 ευρω!!
καποιο αλλο μαγαζι μου προτεινε μια ενδιαμεση με 75 ευρω και για καλη μια στα 130!!
αγορα απο ιντερνετ καλυτερα και τι? θα χρειαστει καποιο σεταρισμα αν την παρω απο το ιντερνετ?


Αποσυνδεδεμένος konstantinosly

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασικης κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 30/10/13, 23:45 »
να το θεσω και καπως αλλιως μηπως δω καμια απαντηση!!
καταστηματα στα γιαννενα που να εμπιστευτω και να εχουνε καλες τιμες??
διαβασα προσφατα και για καποιον καλο στην ελεουσα ιωαννινων!!!


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασικης κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 31/10/13, 08:44 »
Eγώ θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις πρις επιχειρήσω μια απάντηση...

Ο 11χρονος για τον οποίο προορίζεται η κιθάρα παίζει τώρα με κλασσική; Αν ναι, τι κιθάρα έχει; Γιατί αν έχει μια σχετικά καλή κιθάρα, ίσως με τον προϋπολογισμό των 200 Ευρώ να μη βρεις κάτι που θα αποτελεί αναβάθμιση.

Δεύτερον, τι κιθάρα θα ήθελε ο 11χρονος; Μήπως προτιμάει μια ακουστική ή ηλεκτρική κιθάρα; Ρωτάω γιατί βλέπω να επικρατεί ακόμα η άποψη ότι όταν τα πρώτα βήματα στον χώρο της κιθάρας πρέπει να γίνονται απαραίτητα με κλασσική, πράγμα που κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει. Αν λοιπόν το πραγματικό ενδιαφέρον του παιδιού είναι σε άλλο χώρο, ειδικά λόγω επικείμενης εφηβείας, ίσως θα ήταν καλό να στραφείτε σε αυτή την κατεύθυνση, ώστε να μην μειωθεί το ενδιαφέρον του λόγω ενασχόλησης με κάτι που δεν τού αρέσει πραγματικά.

Πάντως σίγουρα με αγορά από το Internet θα βρεις πολύ μεγαλύτερη ποικιλία και καλύτερες τιμές. Ξέρω ότι πολλοί θα δίσταζαν, ίσως δικαιολογημένα, να αγοράσουν ακουστικό όργανο χωρίς να το δοκιμάσουν και μάλιστα από διαδικτυακό κατάστημα. Από τη στιγμή όμως που τα καταστήματα αυτά έχουν τόσο μεγάλη ποικιλία οργάνων και δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 30 μέρες, νομίζω ότι θα πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος konstantinosly

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασικης κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 31/10/13, 13:36 »
η κιθαρα που εχει τωρα ειναι μια αρκετα φθηνη που απ οτι ειπε η δασκαλα του δεν κρατα το κουρτισμα και δεν κουρτιζετε ευκολα(επισης ηταν ακουστικη και εγινε μετατροπη σε κλασικη αλλαζοντας χορδες)!!
εγω δεν εχω γνωση περι μουσικων οργανων περα απο το να την κουρτιζω με το κουρτιστηρι!!
στον μικρο σιγουρα αρεσει καλυτερα μια ηλεκρικη ή ακουστικη αλλα ικανοποιειτε και με την κλασικη που παιζει!!
στην αρχη μου ειχανε πει οτι δεν θα μπορουσε να ξεκινησει με ακουστικη γιατι ειναι ευαισθητα τα δακτυλα για συρματινες χορδες σε μικρη ηλικια!!
για φετος θα κανει σιγουρα κλασικη μιας που εκανε εγγραφη για τις πρωτες εξετασεις που γινονται Μαιο!!
εχω κ εγω το διλημα αν την επομενη χρονια θα ηταν καλυτερα να ξεκινησει με μια ακουστικη,αλλα μηπως κανουμε μισες δουλειες αφηνοντας την κλασικη!!
θα μπορουσε να ακολουθησει μαθηματα και κλασικης και ακουστικης ταυτοχρονα ή θα χανοταν!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασικης κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 31/10/13, 14:45 »
Απ'όσο ξέρω στα Ιωάννινα είναι ο Ντούκας, ο οποίος διαθέτει όλων των ειδών τις κιθάρες (μάλιστα φέρνει και τους νέους ενισχυτές κιθάρας της Randall - RD series -τυχεροί όσοι είστε Ιωάννινα...  :up )

Πάντως πιστεύω ότι καλό θα είναι όπως αναφέρει και ο Απόλλωνας να πάτε μαζί με τον μικρό στο κατάστημα και να επιλέξει ο ίδιος ποια και τι είδους κιθάρα θα πάρετε (πάντα φυσικά στο οικονομικό πλαίσιο που κινείστε).

http://guitars.gr/guitars-kithares.html

Ειδικά αυτό


στον μικρο σιγουρα αρεσει καλυτερα μια ηλεκρικη ή ακουστικη αλλα ικανοποιειτε και με την κλασικη που παιζει!!



θα έπρεπε να σε προβληματίζει, μιας και η ενασχόληση του με την "κλασσική" (που απότι κατάλαβα προκειται για ακουστική με ... χορδές κλασσικής,  οπότε είναι και λογικό να μην κρατάει κούρδισμα) μάλλον πρόκειται κατά τα γραφόμενά σου για "συμβιβασμό" από την πλευρά του μικρού.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος konstantinosly

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασικης κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 31/10/13, 19:45 »
πριν λιγο πηγα στον ντουκα κ εμεινα ικανοποιημενος απο την εξυπηρετηση και την φιλικοτητα!!
πιθανος απο εκει θα κανω την αγορα και καθε συνεργασια!!μου προτεινε κατι στα 178 ευρω,στην ιδια τιμη εχει και στο σκρουτζ!
http://www.skroutz.gr/s/3365143/Tanglewood-TCMR1-By-Manuel-Rodriguez.html

ναι με προβληματιζει........ αποφασισα(με συμφωνη γνωμη και του γιου) να ειναι τελευταια χρονια φετος που θα κανει κλασικη μιας κ ξεκινησε ηδη!!
σε αυτες τις ηλικιες τα παιδια δεν ειναι σταθερα στις αποφασεις τους κ συνηθως επηρεαζονται απο εμας ή ακομη κ απο εναν τριτο που μπορει να λεει τα καλυτερα για καποιο ειδος κιθαρας!!ο δικος μου μεχρι τωρα δεν μπορουσε να καταλαβει τι του ταιριαζει,τελευταια κλινει προς ακουστικη κ γι αυτο οι προβληματισμοι μου που ανεφερα σε πιο πανω ποστ!!

« Τελευταία τροποποίηση: 31/10/13, 19:50 από konstantinosly »

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασικης κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 31/10/13, 21:50 »
Νομίζω πως είναι λίγο μικρός για ακουστική. Είναι σκληρή κιθάρα με δυνατές χορδές και αν δε μπορεί να παίξει θα ξενερώσει και θα την αφήσει.
Βασικό είναι να τον ρωτήσεις και τι μουσική θα ήθελε να μάθει να παίζει. Αν θέλει να παίζει Μπαχ καλά είστε με την κλασική αν θέλει να παίξει Ροκ πηγαίνετε σε ηλεκτρική.
Βέβαια όπως είπες είναι δύσκολο ένα παιδί 11 ετών να ξέρει τι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος konstantinosly

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασικης κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 04/11/13, 09:07 »
μετα κ απο συζητηση με την δασκαλα του κατεληξα ν αγορασω την πιο πανω κλασικη απο τον ντουκα και να παει σε ακουστικη μετα την πρωτη γυμνασιου που θα εχει πιο καλο αριστερο για να μπορει να παιζει και πιο δυναμομενα χερια!!
ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 18:53
από sofitia
15 Απαντήσεις
10761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 15:58
από astratos13
18 Απαντήσεις
9962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 23:58
από Edward The Great
21 Απαντήσεις
17250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 12:41
από ScorpionsManiac
11 Απαντήσεις
8750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 16:22
από Gildor
2 Απαντήσεις
2936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 17:39
από DEMMY
0 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 18:55
από alkioly
2 Απαντήσεις
5798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/13, 23:04
από Harpwood
4 Απαντήσεις
6111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 00:03
από Αλισάχνη
20 Απαντήσεις
7511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/20, 20:29
από GVen