Αποστολέας Θέμα: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ  (Αναγνώστηκε 12216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #25 στις: 30/06/09, 20:44 »
Δεν θελω να φανω γραφικος αλλα ο λιολιος σαν καταστημα ειναι τραγικο...εμενα ουτε καλο σερβις μου εκανε και τα παιδια που δουλευαν μεσα δεν με επισαν....αλλα αποψεις ειναι αυτες...πανε ερχονται αλλαζουν κτλ κτλ.δεν ξερω αν θα την παρεις απο εκει απλα σου λεω την εμπειρια μ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #26 στις: 30/06/09, 21:26 »
Όχι παίδες, δεν είμαι Αθήνα. Θεσσαλονίκη είμαι και το κατάστημα λέγεται Ζάχος.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #27 στις: 01/07/09, 00:40 »
ζερο ουτε εγω ειμαι απο αθηνα και δεν εννοουσα οτι θα σε βοηθησει το μαγαζι.Ενω οτι η συγκριση του να παιξει και με καποια αλλη κιθαρα
Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #28 στις: 01/07/09, 01:33 »
καταλαβα για ποιο πραγμα μιλουσες..απλα ειπα να πεταξω την κακια-πικρη μου αληθεια...και εγω για Θεσ.μιλαω παιδες αυτο ειναι το κακο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #29 στις: 01/07/09, 14:35 »
Αν εμενες αθηνα και σε ενδιεφερε πουλαω την ibanez rg 370dx.Δες την και στον THOMANN http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg370dxbk.htm

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #30 στις: 02/07/09, 12:25 »
Δε φτάνει που τις τελευταίες μέρες τη μια πήγαινα στην Ibanez και την άλλη στη Dean, ήρθε χθες η άποψη ενός φίλου και με "τράκαρε" περισσότερο.

Αυτός θα προτιμούσε τη Dean λόγω του ογκοδέστερου metal ήχου λόγω των EMG μαγνητών (κι η Ibanez πρέπει να έχει). Αν θυμάμαι καλά, μου είπε ότι η συγκεκριμένη Ibanez είναι πιο mainstream ηχητικά ενώ η Dean πιο "metal". Αυτό άλλωστε που είπε απ' την αρχή ο G.K. the Greek.

Παρ' ότι ξέρω ότι μέχρι το τέλος μπορεί ν' αλλάζω γνώμη συνέχεια, αυτή τη στιγμή η Dean μου φαίνεται πιο "metal"... Κοίταξα και κάποια reviews στο Ιντερνετ και φαίνεται αξιόπιστη, στιβαρή, φοβερός ήχος...

Τώρα, κλίνω στην Dean. Κι εμφανισιακά μ' αρέσει περισσότερο απ' την Ibanez. Αυτό είναι σίγουρο. Κι εντάξει, ομολογουμένως πρέπει να πάρεις κιθάρα που χαίρεσαι να την κρατάς (όχι ότι θα έκλαιγα αν είχα την Ibanez)...

Ζόρια... G.K. the Greek εσύ φταις που τις έβαλες για να με ταλαιπωρήσεις ;D

Δύσκολη η επιλογή πρώτης κιθάρας... Τουλάχιστον στη δεύτερη ξέρεις τί θες και πας κατευθείαν σ' αυτό...

@makistzou: Όπως βλέπεις, και Αθήνα να 'μενα, ακόμα δε ξέρω τί θέλω...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #31 στις: 02/07/09, 14:42 »
Να σου πω μια γνωμη αφου λες οτι δεν ξερεις τι θες.Για μενα σημασια εχει να μαθεις να παιζεις.Να παρεις μια κιθαρα και να την λιωσεις στην εξασκηση να βελτιωνεσαι προς το καλυτερο.Δεν παιζει ρολο τι εχεις αλλα τι ξερεις.Δεν σου λεω βεβαια να παρεις κατι που δεν σου αρεσει αλλα αν στο περιπου εχεις καταληξει προχωρα και μην αναλωνεσαι στο τι(θα αγορασω) αλλα στο ποιος θα μου δειξει και ποσο θα ασχοληθω.Αφου ακουγες χρονια μεταλ οπως λες ειναι φοβερη η στιγμη που θα βγαλεις μονος σου αυτον τον ηχο.Και κατι ακομα.Δες τα μαθηματα που κανει στο site του



Επισης δεν συμφωνω στην αγορα ενισχυτη αν υπαρχει pc αλλα σε ενα σωστο πεταλακι.

φιλικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/09, 17:11 από makistzou »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #32 στις: 02/07/09, 14:54 »
Ενταξει εχεις δικιο φιλε μου αλλα ολοι απο εμας θυμομαστε το αγχος και την ανυπομονησια να πιασουμε στα χερια μας την πρωτη μας κιθαρα.
Για αυτο μην αποθαρρυνουμε το παιδι λεγοντας του οτι πρεπει να μαθεις και και και.
Ας τον αφησουμε να χαρει τον ευχαριστο πρωτο πονοκεφαλο για αγορα κιθαρας. Εξαλλου το θεμα για αυτο το λογο το δημιουργησε και οχι για το "πως θα γινω καλυτερος κιθαριστας".

Και μια φιλικη κακια για το τελος 8)
Το ποστ σου εμοιζε και λιγο με διαφημιση. Νομιζω οτι ατομα με την αξια του συγκεκριμενου δασκαλου δεν τη χρειαζονται η μαλλον τη χρειαζονται αλλα στο σωστο σημειο.


Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #33 στις: 02/07/09, 15:18 »
Επειδη εγραψε το παιδι οτι δεν ξερει τη θελει του ανεφερα την γνωμη μου οχι για να τον αποθαρρυνω αλλα για να τον βοηθησω απο την στιγμη που εχει σχεδον καταληξει στο πια κιθαρα θα παρει.

Απο την μια μου λες οτι εχω δικιο απο την αλλη οτι τον αποθαρρυνω.Μετα μου λες οτι ατομα με την αξια του συγκεκριμενου δασκαλου δεν τη χρειαζονται την διαφημηση απο την αλλη οτι μαλλον τη χρειαζονται.Τελικα εχω δικαιο η αδικο?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #34 στις: 02/07/09, 15:26 »
Προσπαθησα να ειμαι οσο το δυνατον ευγενικος.
Λοιπον, οσο για το θεμα εισαι off topic οσο δεν παιρνει.
Επισης δεν καταλαβαινω τι ρολο βαραει ενα λινκ του νεου cd του κυριου Ζηρα σε ενα θεμα με επιλογη κιθαρας και ενισχυτη εως 400 ευρω.
Τωρα οσο για την αποψη σου να μην παρει ενισχυτη διαφωνω καθετα.
Αυτα απο μενα φιλικα... Ελπιζω να σε διαφωτισα.


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #35 στις: 02/07/09, 15:29 »
Επειδη εγραψε το παιδι οτι δεν ξερει τη θελει του ανεφερα την γνωμη μου οχι για να τον αποθαρρυνω αλλα για να τον βοηθησω απο την στιγμη που εχει σχεδον καταληξει στο πια κιθαρα θα παρει.

Απο την μια μου λες οτι εχω δικιο απο την αλλη οτι τον αποθαρρυνω.Μετα μου λες οτι ατομα με την αξια του συγκεκριμενου δασκαλου δεν τη χρειαζονται την διαφημηση απο την αλλη οτι μαλλον τη χρειαζονται.Τελικα εχω δικαιο η αδικο?

Τελικα ξερει η δεν ξερει??


Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #36 στις: 02/07/09, 17:39 »
Ειρήνη υμίν αδέρφια μέταλλα! Take a break, have a cigar...

Καλοδεχούμενο το link στο youtube, αρκετά εξειδικευμένο βέβαια. Καλά καλά την κιθάρα δε ξέρω να κρατήσω σωστά  ;D

Σαφώς κι είναι ωραίος αυτός ο πονοκέφαλος, αλλιώς είναι καθαρά αγγαρεία.

Ενδεχομένως θα αλλάξω και πάλι γνώμη, και ξανά και ξανά, μέχρι να πάρω απόφαση και να παραγγείλω μία (αν μπορούσα θα τις έπαιρνα και τις 2).

Άρχισα τώρα να κοιτάω πιο σοβαρά τα reviews, οπότε φαντάζομαι θα το τελειώσω σύντομα.

Άντε να δούμε... Stay heavy \m/
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #37 στις: 02/07/09, 18:02 »
Χιλια συγγνωμη για την προηγουμενη αντιπαραθεση φιλε WiseOne.
Τωρα βεβαια το αλλο παιδι εκανε μια τροποποιηση και εβγαλε το link που ειχε πριν, αλλα τελος παντων πιστευω πως καλυτερα ειναι να αφησεις τα μαθηματα στο youtube και να δεις οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις.
Οσο πιο πολυ σου αρεσει η κιθαρα που θα παρεις τοσο περισσοτερο θα σε τραβαει να ασχοληθεις.

Για την ιστορια και αν σας ενδιαφερει πιστευω πως σε δασκαλους τυπου Ζηρα καλο ειναι να πηγαινουμε οχι για να αρχισουμε απο το μηδεν, αλλα εχοντας αποκτησει μια επαφη με το οργανο.
Παντως πιστευω πως τα βιντεο του ειναι οντως βοηθητικα. ;)


Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #38 στις: 03/07/09, 00:28 »
Κανένας λόγος για συγνώμες, συχνό φαινόμενο στα fora κι επειδή είμαι μέλος σ' αρκετά, έχω εμπειρία στο θέμα  ;D

Το συγκεκριμένο το link ναι, είναι πολύ advanced και δε θα με ωφελήσει προς το παρόν. Όταν φτάσω στη φάση να βγάζω μερικά κλασικά τραγούδια, ίσως και να μου χρειαστεί :)

Κιθάρες θα τσεκάρω καλού κακού και στο πατρικό μου που θ' ανέβω τη Δευτέρα, έχουμε 3-4 καταστήματα στην Ξάνθη. Ποτέ δε ξέρεις τί μπορεί να βρεις...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #39 στις: 20/07/09, 08:41 »
Χαίρετε και πάλι, μετά από 2+ βδομάδες.

Λοιπόν, η κιθάρα αποφασίστηκε. Η κόκκινη Dean θα γίνει δική μου. Πανέμορφο κόκκινο μωρό, μου κόλλησε, δεν παίζει ν' αλλάξω γνώμη.

Για τον ενισχυτή μια τελευταία ερώτηση. Ένας φίλος blogger μου πρότεινε να πάρω τον http://www.thomann.de/gr/roland_cube_20x.htm, γιατί έχει λέει κάποια εφέ πάνω που αξίζουν και θα βγάζω καλό ήχο. Αξίζει λέει τα παραπάνω χρήματα.

Ποιά ή άποψή σας για τον εν λόγω ενισχυτή; Ακόμα και μ' αυτόν, συνεχίζω να είμαι μες στο όριο χρημάτων επομένως δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Απλά ρωτάω μήπως τελικά είναι "too much"...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #40 στις: 20/07/09, 10:56 »
Διάβασε αυτό:
Απ: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών

Είναι ένα πολύ καλό άρθρο του Απόλλωνα για μικρούς και οικονομικούς modelling ενισχυτές. Πιστεύω ότι είναι ιδανική λύση για κάποιον αρχάριο.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #41 στις: 20/07/09, 16:35 »
Σ' ευχαριστώ φίλε μου, θα το διαβάσω μες στη μέρα...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Napoleon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #42 στις: 23/07/09, 13:41 »
Τν καλημερα μου στην κοινοτητα!. Αυτη η σειρα οικονομικων jackson, λεει τπτ, ή πληρωνεις καθαρα μαρκα? Το ξερω οτι αρκετες απο τις προηγουμενες κιθαρες θ ηταν οτι πρεπει οπως η λτντ του gk κ τ ζαλιζω πλ, απλα δν μ πολυαρεσουν εξωτερικα...

http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=10370&pcode=H002_I0010370
http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=10367&pcode=H002_I0010367
http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=10374&pcode=H002_I0010374

Υ.Γ. Επισης αυτες δν εχουν κ τρεμολο, οπως οι ibanez, κ αποτι εχω κτλβ σε κιθαρα τετοιας κατηγοριας ειναι μεγαλος μπελας το f.r...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #43 στις: 16/08/09, 17:43 »
Απλή ενημέρωση, έκανα χθες την παραγγελία. Πήρα τελικά τον 20άρη Roland Cube γιατί έχει και τα εφεδάκια κι ήμουν έτσι κι αλλιώς μες στο budget. Λογικά μέχρι το τέλος του μήνα θα έχουν έρθει, οπότε θα τα πούμε στο thread με τις εικόνες  ;D
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 17:14
από Crazy Heart
33 Απαντήσεις
25086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/07, 11:57
από rania_roxx
63 Απαντήσεις
39563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:50
από Jezus
9 Απαντήσεις
7537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
11 Απαντήσεις
5185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/08, 15:18
από Evangelos 123
9 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 02:05
από kostasmel
3 Απαντήσεις
2931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 01:16
από Dxs
10 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/11, 20:36
από ScorpionsManiac
22 Απαντήσεις
6780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/12, 14:22
από Edward The Great
27 Απαντήσεις
10983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/13, 23:45
από Nearxos