Αποστολέας Θέμα: Θελω να παρω μια ηλεκτρικη αλλα με τα τοσα που διαβασα τρελαθηκα  (Αναγνώστηκε 19854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μού έρχεται συχνά στο μυαλό κάτι που μού είχε πει ένας γνωστός μου πιανίστας στα πλαίσια μιας -εντελώς φιλικής και με διάθεση αστεϊσμού- αντιπαράθεσης. Είχε πει λοιπόν "τουλάχιστον εμείς (οι πιανίστες) δεν είμαστε όλοι κολλημένοι ποζεράδες όπως εσείς (οι κιθαρίστες)".

Το αναφέρω αυτό γιατί συμφωνώ σχεδόν εξ ολοκλήρου με το παραπάνω μήνυμα από τον faser, έχω ένα μικρό πόβλημα με την εξής δήλωση, αν την κατάλαβα καλά...

Με όλα αυτά, αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι ότι το βασικό προσόν μιας καλής κιθάρας είναι ότι μας ικανοποιεί μάλλον υποσυνείδητα, παρά ρεαλιστικά.. Για να το θέσω αλλιώς, άλλη ευχαρίστηση έχουμε όταν παίζουμε με την κιθάρα που γουστάρουμε και αλλιώς όταν παίζουμε με μια φθηνή αλλά αξιοπρεπή κιθάρα που για διάφορους λόγους δεν μας γεμίζει το μάτι (φθηνή, άσημη, κλπ.).. Μάλλον ευθύνονται ψυχολογικοί παράγοντες παρά οτιδήποτε άλλο.

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν στο χώρο της κιθάρας επικρατεί πολλή φιλολογία η οποία βασίζεται σε ελάχιστα πραγματικά δεδομένα, και αυτοί οι περίφημοι "ψυχολογικοί παράγοντες" έχουν για κάποιο λόγο αποκτήσει μια δυσανάλογα μεγάλη σημασία στον κόσμο μας. Γιατί συμβαίνει αυτό άραγε; Γιατί ασχολούματε με πράγματα υποσυνείδητα και απροσδιόριστα και όχι με χειροπιαστά και πρακτικά; Γιατί έχει για μάς τόση σημασία η εμφάνιση του οργάνου; Γιατί, όπως το θέτει ο φίλος faser, "το βασικό προσόν μιάς καλής κιθάρας είναι να μάς ικανοποιεί μάλλον υποσυνείδητα παρά ρεαλιστικά", και μάς δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστηση να παίζουμε με μια κιθάρα που μάς γουστάρει και όχι όταν παίζουμε με μια καλή και αξιοπρεπή κιθάρα που δεν μάς "καλύπτει" από πλευράς εμφάνισης ή ακόμα χειρότερα τιμής ή ονόματος; Έχουμε μήπως εμείς οι κιθαρίστες (και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω) ανακαλύψει κάτι που οι υπόλοιποι μουσικοί ακόμα αγνοούν; Ή μήπως έχουμε κατά κάποιο τρόπο χάσει το δρόμο μας ασχολούμενοι σε υπερβολικό βαθμό με ζητήματα ελάσσονος σημασίας που στην τελική δεν θα έπρεπε να υπεισέρχονται στη διαδικασία έκφρασης μέσω της μουσικής;

Δεν επιθυμώ να ξαναρχίσω μια μικρή αντιπαράθεση που είχα με κάποιο άλλο φίλο εδώ μέσα για το ίδιο περίπου θέμα. Απλά τα αναφέρω όλα αυτά σαν προβληματισμούς που με απασχολούν... σαν τροφή για σκέψη. Τίποτα περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απόλλων, πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω αυτούς τους ψυχολογικούς παράγοντες.. Τους "κοροιδεύω" αλλά ακόμα και εμένα με επηρεάζουν.. Για παράδειγμα, ξεκινώ practice με την Ibanez.. Σε μια στιγμή αποφασίζω να παίξω λίγο Dream Theater.. Αυτόματα θέλω να αλλάξω την Ibanez με την Music Man :D.. Διαφορά στον ήχο δεν θα βρώ (τόση δηλαδή που να αξίζει να βάζω/βγάζω κιθάρες από θήκες, να αλλάζω καλώδια, input levels, eq, κλπ.).. Επίσης έχω ακούσει κάποιες απόψεις του στυλ ότι αν μου αρέσει εμφανισιακά περισσότερο η κιθάρα Α από την κιθάρα Β, νιώθω ότι βγάζει και καλύτερο ήχο (δεν μιλάμε βέβαια για κιθάρες των € 200 η μία και € 2000 η άλλη).. Από την άλλη, πόσοι postάρουν εδώ γράφοντας "θέλω να αγοράσω κιθάρα για metal και σκέφτομαι αυτές" και βλέπεις στα links τους τις γνωστές "μεταλλοκιθάρες" με τα περίεργα cutaways, τα inlays και τα dark βαψίματα τους.. Επιπροσθέτως, πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει τη φράση "η Tele δεν κάνει για metal".. Όλα αυτά τα παραδείγματα κυμαίνονται από ακραία έως χαριτωμένα..

Με τη φράση μου που παρέθεσες ήθελα να πω αυτό ακριβώς που εννοείς και εσύ.. Ότι δηλαδή έχουμε δώσει τόσο μεγάλη βαρύτητα στους ψυχολογικούς παράγοντες που φτάνουμε στο σημείο να αποφασίσουμε να αγοράσουμε μια extra κιθάρα των € 2Κ γιατί στη συλλογή μας δεν έχουμε κάποια με flame top :D.. Γι'αυτό και πρότεινα στο φίλο να προσπαθήσει να "καταπιέσει" αυτές του τις επιθυμίες για μια flashy, high-end κιθάρα με το να αγοράσει ένα καλό ενισχυτή που θα έχει σημαντική επίδραση στον ήχο του (σε αντίθεση με την πολύ καλή κιθάρα)..

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

 Τωρα το βρισκω δυσκολο εως αδυνατον να βρεις κιθαρα που να παιζει καλα ολα τα ειδη
ποιος το λεει?  :P η FENDER τα παιζει ολα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
/* έχω να γράψω κάνα δυο χρόνια  :-X  */

Εμένα η δική μου άποψη είναι ότι η κατηγορία τιμής είναι περίεργη, στα μεταχειρισμένα με τόσα λεφτά παίρνεις όργανο για μια ζωή!
Η κατηγορία 300 - 800ευρώ δεν πρέπει να υπάρχει στα καινούργια. Πάρε μια μεταχειρισμένη ή κοίταξε να μαζέψεις και άλλα λεφτά!

Στην θέση σου θα αγόραζα λαμπάτο από τους φθηνούς. Αλλά οπωσδήποτε με 12αρι μεγάφωνο. Δηλαδή κάναν peavey ή κεφαλή (είδα έχει φθηνές ο thomman) και μια καμπίνα με 12αρι. Μεγάλο πράγμα το μεγάφωνο. Δώσε δλδ 400 περίπου και για κιθάρα ότι περισσέψει(δες και τι έχεις, μας είπες?).
αν έχεις καμιά σάπια samick πάρε καμιά καλύτερη ανάλογα με το τι θες(δες και τα μεταχειρισμένα).

αν θες δλδ να κάνεις άνοιγμα 700 ευρώ τότε να σου μείνει και κάτι!!! γιατί μετά σε άλλο στάδιο θα θες πάλι να τα αλλάξεις όλα!



Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για εμενα Little Hendrix ο φιλος faser εχει ενα μεγαλο δικιο.Οπως και οι αλλοι που σου ειπαν για να σκεφτεις για ενισχυτη καλυτερα και οχι για κιθαρα.Φυσικα με την προϋποθεση οτι η κιθαρα ειναι μετρια προς καλη.Ή μαλλον σε καλη κατασταση και να σε βολευει.Με ενα μικρο λαμπατο,15watt ας πουμε θα εισαι καλυτερα απο οτι με μια ακριβη καλη κιθαρα και τον Line 6.Αν το αυτι σου δεν ειναι ακομα ωριμο στους ηχους των ενισχυτων και δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα ενος λαμπατου απο τον δικο σου Line 6,θα το καταλαβεις αργοτερα οταν θα δοκιμασεις και αλλους ενισχυτες,θα παιζεις σε στουντιο και σε προβες,κτλ...

Εμενα ο πρωτος μου ενισχυτης ηταν ενας Marshall MG50DFX.Δεν ηξερα απο φορουμ και τετοια τοτε ωστε να ρωτησω αν ειναι καλος και τον πηρα χωρις να τον εχω δοκιμασει,ειδα marshall και γλυκαθηκα.Βεβαια στο αυτι μου η ολα βρωμια που εβγαζε τοτε ηταν τελεια...Οταν το αυτι μου αρχισε να ωριμαζει αυτο το τζιτζικι που εβγαζε μου εσπαγε τα νευρα και ετσι μαζεψα λεφτα και πηρα εναν καλο λαμπατο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

Αν παλι η κιθαρα ειναι μια η οποια ειναι δυσκολοπαιχτη και τα συναφη τοτε παρε κιθαρα.Απλα και στο θεμα της κιθαρας μην εισαι απολυτος.Δηλαδη θες ενα μεταλοκιθαρο.EMG,γωνιες και δεν συμμαζευεται.Καταλαβαινω οτι τωρα γουσταρεις τρελα μεταλ αλλα μετα απο δυο χρονια να γουσταρεις αλλα πραγματα.Να ηρεμησουν τα γουστα σου και αυτα που παιζεις.Παρε κατι καλο και πιο all round...

Kαι εγω οταν πηγα Αμερικη και ημουν κ**λωμενος με Μεταλ πηρα μια Jackson Soloist.Εγω την γουσταρω τρελα την κιθαρα και με βολευει πολυ αλλα τα γουστα μου επεσαν.Πλεον ειμαι σε πιο κλασσικ ροκ και χαρντ ροκ φασεις και οχι τοσο μεταλ...



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αυτό ακριβώς εννοούσα, faser. Και φυσικά το βλέπω και σε εμένα, για αυτό και τόνισα ότι δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω. Έχω καταφέρει μέχρι κάποιο σημείο να καταπολεμήσω το μικρόβιο του GAS, και πέρσι έκανα μια ριζική εκκαθάριση του εξοπλισμού μου με βάση ποιές κιθάρες μού είναι πιο άνετες στο χέρι και πιο ευχάριστες στο αυτί. Στο τέλος αυτής της διαδικασίας είχα ξεφορτωθεί σχετικά καλές και αξιόλογες κιθάρες όπως μια Epiphone Les Paul και μια Schecter για χάρη άλλων αρκετά φτηνότερων και θεωρητικά υποδεέστερων που όμως με βολεύουν καλύτερα και μού αρέσει ο ήχος τους. Και παρ' όλα αυτά υπέκυψα και πάλι στον πειρασμό πρόσφατα και αγόρασα μια κιθάρα καθαρά με βάση την εμφάνιση και τις προδιαγραφές. Πού θα πάει όμως, θα το ξεπεράσω.

Πιστεύω ειλικρινά ότι εμείς οι κιθαρίστες πρέπει κάποια στιγμή να επιστρέψουμε στα βασικά στοιχεία του οργάνου (back to the basic). Έτσι ίσως ανακτήσουμε κάτι που είχουμε χάσει ως μουσικοί και το οποίο δεν έχει καμία σχέση με σχέδια και χρώματα, με το flame του maple στο καπάκι της κιθάρας, τη φίρμα στο headstock ή την αναγραφόμενη τιμή στο καρτελάκι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
H ανάγκη για το υποκειμενικά ωραίο υπάρχει σε διαφορετικό βαθμό ανά άτομο. Και είναι πάρα πολύ σημαντική για να παραβλέπεται. Εγώ έχω ανάγκη να βλέπω όμορφες πόλεις, όμορφα τοπία, όμορφα έργα τέχνης. Όταν περιβάλλομαι από άσχημες εικόνες, χάνω τη ζωτικότητά μου. Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει για τους περισσότερους. Σε κάθε πτυχή της ζωής μας, επικρατεί η τάση για το "ωραίο", από τις γυναίκες μέχρι και το πιο ασήμαντο.

Για κάποιον που παίζει κιθάρα αποκλειστικά και μόνο για τη χαρά που αντλεί από την ενασχόλησή του με αυτή, η εμφάνιση του οργάνου οφείλει να παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο με την ποιότητά της και όχι μόνο ώστε να πριμοδοτείται το άτομο και να βελτιώνεται διαρκώς, αλλά απλά και μόνο γιατί είναι μέρος της ζωής του.

Μόνο όταν μπαίνει ο βιοπορισμός στη μέση μπορώ να καταλάβω μερικώς το συμβιβασμό.

Ποζεράδες και τα @@ μας κουνιούνται...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για κάποιον που παίζει κιθάρα αποκλειστικά και μόνο για τη χαρά που αντλεί από την ενασχόλησή του με αυτή, η εμφάνιση του οργάνου οφείλει να παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο με την ποιότητά της και όχι μόνο ώστε να πριμοδοτείται το άτομο και να βελτιώνεται διαρκώς, αλλά απλά και μόνο γιατί είναι μέρος της ζωής του.

Αυτό που λες σίγουρα ισχύει. Αυτό που αναρωτιέμαι εγώ είναι για ποιό λόγο ισχύει σε τέτοιο βαθμό ειδικά για τους κιθαρίστες. Γιατί άλλοι μουσικοί δεν συνδέουν τόσο έντονα την ικανοποίηση που λαμβάνουν από την ενασχόλησή τους με ένα όργανο και τη βελτίωσή τους ως μουσικοί με την εμφάνιση του οργάνου και άλλα χαρακτηριστικά όπως το όνομα; Και σε μια γενικότερη θεώρηση όπως αυτή που επιχειρείς, γιατί να μένουμε στην επιφανειακή ομορφιά και να μην εμβαθύνουμε σε άλλα στοιχεία που αποτελούν ουστιατική ένδειξη ομορφιάς και ποιότητας, ή με τη δική μας βελτίωση ώστε να δημιουργούμε και κάτι όμορφο;

Όπως είπα όλα αυτά είναι απλά δικοί μου προβληματισμοί. Από την άλλη, είναι καλό για την καρπερότητα να κουνιούνται τα @@...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαλλον παιζει ρολο και η ευχρηστια του οργανου σε συνδυασμο με την υψηλη ποιοτητα σε οργανα μαζικης παραγωγης.
Δηλαδη, αν τα βαλουμε αναλογικα, ενας πιανιστας λχ για να εχει το αντιστοιχο ας πουμε μιας επωνυμης-φιρματης κιθαρας (εστω γκιμπσον) των +2000Ε θα πρεπει να παρει ενα πιανο με ουρα, το οποιο οχι μονο θα ειναι πανακριβο, αλλα ενδεχεται να μην εχει το χωρο να το εγκαταστησει.
Απο την αλλη ενας βιολιστης (και οχι μονο) για να κανει κατι αντιστοιχο, θα πρεπει μαλλον να κινηθει προς κατι χειροποιητο, καθως -απο τα λιγα που εχω ακουστα- δεν υπαρχουν αντιστοιχης ποιοτητας οργανα σε μαζικη παραγωγη, αρα φιρματα.
Ο μπουζουκτζης νομιζω ειναι το πιο αντιπρωσοπευτικο δειγμα που μοιαζει με τον κιθαριστα. Τα μπουζουκια ειναι ποζερικα, οσο πιο πολυ φιλντισι και σχεδιο, τοσο πιο μουρη πουλαει ο κατοχος... ομως και παλι δεν υπαρχουν ποιοτικα οργανα μαζικης παραγωγης, θα πρεπει να αποτανθεις σε εναν μαστορα. Βεβαια ο Ζοζεφ πχ πο εγινε θρυλος του χωρου, μπορεις να πεις οτι εφτιαξε ενα ονομα που θα μπορουσε να λειτουργησει οπως ενα βαρυ ονομα εταιριας -στις κιθαρες- ισως και ακομα πιο βαρυ, ομως ποσα μπουζουκια του κυκλοφορουν σημερα και ποσο κοστιζει να αγορασεις ενα απο αυτα απο οποιον τρελο θελησει να πουλησει?

Επιπλεον πρεπει να συνυπολογισουμε, εκτος απο το μαρκετινγκ -οπου η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι το πλεον προβεβλημενο μουσικο οργανο και αρα ειναι απολυτα δικαιολογημενη η ποζερια- την τεραστια ποικιλια σε διαφορετικα σχεδια και τυπους κιθαρων που εξυπηρετουν και κατι διαφορετικο. Φερ ειπειν, τα πιανα, οσο και διαφορετικα να ειναι, ειναι παντα πιανα και εχουν πολυ μικρες διαφορες- τοσο στον ηχο οσο και στο σχεδιο. Μια στρατ ομως με μια λες πολ, ή μια sg με ενα σκαφακι εχουν πολυ μεγαλες διαφορες, τοσο στο σχεδιασμο, στον ηχο οσο και στο παιξιμο. Μπορει να ειναι ολες ηλεκτρικες κιθαρες, αλλα εξυπηρετουν τελειως διαφορετικες αναγκες. Αυτο το τελευταιο φαινεται πολυ χαρακτηριστικα απο την ελλειψη αυτης της νοοτροπιας της "ομορφιας" στις ακουστις ή κλασικες κιθαρες. Εκει παιζει πολυ μικροτερο ρολο 1ον γιατι ολες λιγο πολυ μοιαζουν και 2ον γιατι οι διαφορες αναμεσα στους διαφορετικους τυπους μιας ακουστικες δεν ειναι τοσο μεγαλες που να ωθησουν το μεσο παικτη να ψαξει τοσο πολυ. Πχ ειναι ψιλοσπανιο για εναν μεσο κιθαριστα που εχει μια dreadnaught, να εχει αναγκη και μια jumbo για να παιξει κατι αλλο. Οκ υπαρχει διαφορα, οι δακτυλισμοι ακουγονται λιγο καλυτερα, αλλα δεν συγκρινεται με το να θελεις να παιξεις μεταλ πανω σε μια resonator ξερω γω.

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραια θα ασπαστω την γνωμη σας καθως ειστε πιο εμπειροι και νομιζω και εγω οτι εχετε δικιο.Αφου λοιπον μου προτεινετε οι περισσοτεροι ενισχυτη, τι ενισχυτη να παρω που να ειναι ικανος για πολλα ειδη μουσικης απο blues μεχρι metal;;; Να παρω marsall,fender,line 6?ti? Μια βοηθεια απο τους ειδικους.Μιλαμε για λαμπατο που μαξιμουμ να φτανει τα 1000€.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Ωραια θα ασπαστω την γνωμη σας καθως ειστε πιο εμπειροι και νομιζω και εγω οτι εχετε δικιο.Αφου λοιπον μου προτεινετε οι περισσοτεροι ενισχυτη, τι ενισχυτη να παρω που να ειναι ικανος για πολλα ειδη μουσικης απο blues μεχρι metal;;; Να παρω marsall,fender,line 6?ti? Μια βοηθεια απο τους ειδικους.Μιλαμε για λαμπατο που μαξιμουμ να φτανει τα 1000€.

Engle screamer ή traynor ycv 40.....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mε ενα Engl Screamer Combo στα 50βατ στα 960 ευρω θα εισαι υπερκαλυμενος για τα παντα.Tον εχω και εγω οπως πολλοι αλλοι εδω μεσα και ειμαι υπερευχαριστημενος...

Να ξες οτι παιζει καλα και σε χαμηλες εντασεις κατι που ειναι προσων για εναν λαμπατο.Σιγουρα ποτε δεν θα κλειθεις πιστευω να τον τσιτωσεις ή να ανεβασεις τις εντασεις σε μεγαλο επιπεδο γιατι θα ειναι πολυ δυνατα.Σε υπερκαλυπτει και σε αυτο το επιπεδο.Αμα θες κατι πιο ηρεμο και πιο φτηνο μπορεις να κοιταξεις και σε μικροτερο λαμπατο.15-20-30 βατ.Πχ ο Peavey Classic 30 ειναι μια αρκετα καλη λυση σε φτηνοτερη τιμη...

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδη κατα την γνωμη σου και τα 50 watt θα ειναι υπεραρκετα και για μια προβα ή ενα live;

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και πολλα θα ειναι.Υπεραρκετα σου λεω...

Ειναι 50watt λαμπα και οχι τρανζιστορ.Η λαμπα με το τρανζιστορ εχουν μεγαλη διαφορα στην ενταση και σαφως η λαμπα ειναι αυτη που ακουγεται πολυ περισσοτερο.Δηλαδη τα 50 watt λαμπας ειναι σαν 150+watt τρανζιστορ...


Αν θες απο την αλλη να χρησιμοποιησεις τον ενισχυτη σε εντασεις σπιτιου τοσα βαττ ειναι πολλα και δεν θα σου χρειαστουν.Θα προτεινα πιο λιγα.Αλλα οπως ειπα και με τον Screamer που παιζει καλα και σε χαμηλες εντασεις εισαι απολυτα καλυμμενος...Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας να τον δοκιμασεις αν σε ενδιαφερει η αγορα του...Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα χασεις αν τελικα τον αγορασεις.Εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...


Α και να ξες οτι οι λαμπατοι αποδιδουν καλυτερα σε υψηλες εντασεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/10, 16:37 από Rosstrobon »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
.Δηλαδη τα 50 watt λαμπας ειναι σαν 150+watt τρανζιστορ...

κόψε κάτι γιατί θα τα σκοτώσω ολα........το άλλο με τον τοτο το ξέρεις  :P :P :P :P

τα 50 watt είναι 50 watt...τέλος  ;)  τώρα πόσα db αποδίδει ένας λαμπατος 50W και πόσα ενα τρανζιστορ είναι άλλη συζήτηση (και πάλι σχεδόν τα ίδια είναι, οι συχνότητες, η παραμόρφωση και οι αρμονικές διαφέρουν  ;))

ήθελα να ξερα που τα ακούτε αυτά τα """"""έξυπνα""""""
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Πάντως φίλε από προσωπική εμπειρία 40w λαμπάτος καλύπτει άνετα ένα 100άρη τρανζίστορ...That's common knowledge  0:)

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια τι γνωμη εχετε για αυτες τις κιθαρες:ESP EC - 1000     
                                                          FENDER AMERICAN STRAT SIENNA SUNBURST                       
                                                          GIBSON FLYING V 1967 RI           
                                                          ESP GUS 600         
Ποια προτεινετε απο αυτες και γενικα τι εχετε να προτεινετε σε κιθαρα που η τιμη να φτανει τα 1000€ περιπου.       

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Παιδια τι γνωμη εχετε για αυτες τις κιθαρες:ESP EC - 1000     
                                                          FENDER AMERICAN STRAT SIENNA SUNBURST                       
                                                          GIBSON FLYING V 1967 RI           
                                                          ESP GUS 600         
Ποια προτεινετε απο αυτες και γενικα τι εχετε να προτεινετε σε κιθαρα που η τιμη να φτανει τα 1000€ περιπου.       

Εχεις παραθεσει δυο μεταλοκιθαρα (LTD EC-1000 & LTD GUS-600)), μια all around rock-hard rock κιθαρα (FLYING V) και τελος μια all around blues-rock κιθαρα (Strat).

Εκτος αυτου εχουν παρα πολλες διαφορες, ειτε ηχητικες ειτε κατασκευαστικες (bolt on, neck through-24,75 25,5 scale, tremolo, fixed bridge...)

Προσδιορισε λοιπον πρωτα στον εαυτο σου και μετα σε εμας τι ζητας εσυ απο μια κιθαρα...


Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ρε παιδια το εχω διευκρινησει παιζω απο blues μεχρι metal,εχω στο νου καποιες κιθαρες και σας τις δειχνει να μου πειτε γνωμες για το ποια ειναι καλυτερη.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θεωρω πως η Strat με HSS μπορει να σε βγαλει καλυτερα για αυτα τα ειδη που λες.Ειναι πιο all round απο ολες ;)

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδια και ειναι σιγουρα καλη η stratocaster για metal? Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Mε τους καταλληλους μαγνητες (και με σωστη χρηση του υπολοιπου εξοπλισμου σου), μπορεις να παρεις ηχο για οτι ειδος θες με οποιαδηποτε ηλεκτρικη. Απο κει και περα ειναι θεμα παικτικο κατα ποσο σε βολευει μια κιθαρα για συγκεκριμενο ειδος κτλ. Πχ μια κιθαρα με 21 ταστα, μπορει να μην κανει για καποιον που για αυτα που θελει να παιζει χρειαζεται 24 ταστα, ή πχ μια vintage spec ταστιερα (και λαιμος) μπορει να εχει μικρο radius και να ειναι πιο κοντα οι χορδες μεταξυ τους με αποτελεσμα να μην ειναι η ιδανικη λυση για καποιον με μεγαλα χερια ή για καποιον που θα θελει να παιζει με tapping και πολλα σηκωματα μιας και οι νοτες στα σηκωματα θα σβηνουν πιο γρηγορα λογω κυρτοτητας της ταστιερας κτλ. Επισης αν πχ καποιος θελει να παιζει με πολλα γκαζια, τοτε μαλλον θα χρειαστει διπλους για να μην εχει εντονο θορυβο με τους μονους πχ κοκ.
Ενταξει, σιγουρα μια τελε εχει εντελως αλλον ηχο απο μια πχ ESP Horizon, αλλα και μονο με αλλαγη μαγνητων και με σωστη χρησιμοποιηση του εξοπλισμου σου, μπορεις να βγαλεις οτι ηχο θες για οποιο ειδος θες... Κλασσικο παραδειγμα ο Malmsteen που παιζει με strat και ουσιαστικα η μονη αλλαγη που εχει κανει ειναι οι μαγνητες και το scalloping στο μανικι...
Να θυμασαι παντως πως οσων αφορα τον ΗΧΟ, οι κιθαρες παιζουν σχετικα μικρο ρολο. Αν δλδ σε ενδιαφερει ο ηχος, καλυτερα να επενδυσεις σε ενισχυτη που να ανταποκρινεται στους ηχους που θελεις. Η κιθαρα θα πρεπει να σε νοιαζει να σε βολευει καταρχην στο παιξιμο, να σου αρεσει σε εμφανιση και να ειναι καλη ποιοτικα για να μην ...τρεχεις σε μαστορες κτλ. Απο κει και περα, αν δεν εισαι και αρκετα εμπειρος, πιστεψε με, εχεις χρονια μπροστα σου για να καταληξεις σε πολλα πραγματα που θα δεις οτι "δουλευουν" για σενα, πχ ποιοι μαγνητες σου αρεσουν σε καθε θεση, τι ξυλα θες, τι μπρατσο (ταστιερα, radius, back contour, nut width, finishing, frets κτλ) και αλλα πολλα για τα οποια αυτη την στιγμη δεν εχεις αποψη ή και να χεις, ειναι μονο απο οσα εχεις ακουσει απο γνωμες αλλων. Οι γνωμες αλλων ειναι καλες μεν για να ενημερωνεσαι και να μαθαινεις καποια πραγματα, αλλα απο κει και περα, εσυ και μονο εσυ μπορεις να καταλαβεις τι ακριβως ειναι αυτο που σε βολευει. Παντως αν σου αρεσει ενας τυπος κιθαρας, μην ασχολεισαι με το αν γενικα την χρησιμοποιουν για καποιο ειδος ή οχι. Αν σε βολευει παικτικα και την γουσταρεις, παρτην και τελος. Ολα τα υπολοιπα περι ηχου ειναι κατα 90% θεμα ενισχυτη και πεταλιων (και φυσικα τροπος παιξιματος σου). Το υπολοιπο 10% μπορεις να το φτιαξεις με τις καταλληλες επιλογες μαγνητων.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/10, 15:49 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Πάντως φίλε από προσωπική εμπειρία 40w λαμπάτος καλύπτει άνετα ένα 100άρη τρανζίστορ...That's common knowledge  0:)

Οχι. Και υπαρχει μεγαλη ανακριβεια μεταξυ watt rating απο καθε κατασκευαστη. Σε τι αντισταση? Με ποσο % αρμονικη παραμορφωση? Σε τι ευρος συχνοτητας? Συνεχης ισχυς η ακμες? Στις λαμπες ανεχομαστε/επιδιωκουμε 10% THD η οχι? Στα τρανζιστορ? Και τι γινεται τοτε με τα καθαρα? Τι μεγαφωνο και με τι ευαισθησια και ποσα ohm οδηγει ο καθενας? Ηταν ειλικρινης ο κατασκευαστης? Αστο για να βγει συμπερασμα δε βγαινει ετσι απλα. Α και 50 watt λαμπας παραμενουν μμμμμμμετρια για μεγαλο live. Εκτος και αν γουσταρεις να τα σκας και να κραντσαρουν οποτε βγαινεις και με λιγοτερα λαμπατα watt. Με τρανζιστορ δεν θες με τιποτα να περασουν ενα πολυ μικρο οριο παραμορφωσης θες να τους παιζεις χωρις να ιδρωνουν.  Με ποιανεις? Αν οχι, παντως δεν υπαρχει λογος να στερεισαι ισχυος σε τρανζιστορ με 450 ευρω υπαρχουν 350 watt RMS ενισχυτες κιθαρας. Τιμες που ουτε ενας "plexi" δεν ποιανει.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Για χιλιοστη φορα θα ξαναπω. Οταν λετε μεταλ παρακαλω να το προσδιοριζετε πριν ακουσετε αποψη.
Η στρατοκαστερ ειναι ΙΔΑΝΙΚΗ κιθαρα για μεταλ οταν μιλαμε για Αngelwitch, Maiden, Saxon, Priest ας πουμε.
Eιναι κριμα να αποριψεις μια καλη κιθαρα επειδη εχεις πεσει και συ θυμα του strat=rock esp= metal ενω σου εχει καθησει απολυτα στο χερι και το ματι.
Ο ηχος ειναι ρευστος. Με αλλαγες μια στρατ θα παιξει thrash και μια Gus G θα παιξει blues.

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εσυ Stinky τι μου προτεινεις απο αυτες τις δυο; Ποια ισως μου βγει πιο χρησιμη και πιο αποτελεσματικη χωρις να χρειαστει να κανω τρομερες αλλαγες πανω της;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/07, 16:14
από Raz
49 Απαντήσεις
18106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
9 Απαντήσεις
5605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
3 Απαντήσεις
3454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:36
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 13:44
από JP.M
4 Απαντήσεις
7071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
4529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/18, 17:14
από kiwi
0 Απαντήσεις
1536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/20, 14:57
από Ioannis Anastassakis
11 Απαντήσεις
6547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/20, 13:25
από Thodorakos123
6 Απαντήσεις
5387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/20, 22:48
από RomanGL