Αποστολέας Θέμα: Επισημάνσεις ελλείψεων  (Αναγνώστηκε 75137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #25 στις: 17/09/02, 02:56 »
Γενικά θεωρώ ότι στις λίστες των τραγουδιστών όπως και των δημιουργών είναι περιττές οι καταχωρίσεις του τύπου "όνομα Α / ονομα Β" (δηλαδή να υπάρχει ξεχωριστή καταχώριση για τα δουέτα, για τις περιπτώσεις που δύο συνθέτες έγραψαν μαζί τη μουσική για κάποιο τραγούδι κλπ.).

Για παράδειγμα:
Έχουμε "Κούκα Κατερίνα" με 3 τραγούδια
και επιπλέον
"Κούκα Κατερίνα / Καφετζόπουλος Αντώνης" με 1 (το γνωστό δουέτο "Ο ωραίος κι η ωραία").

Με το μέχρι τώρα σύστημα ο Καφετζόπουλος δεν εμφανίζεται καν στη λίστα ως ξεχωριστό όνομα / ξεχωριστή καταχώριση. :(

Πιο λογικό θα ήταν το εξής:
- Να σβηστεί η καταχώριση "Κούκα/Καφετζόπουλος".
- Το εν λόγω τραγούδι (δηλαδή ο τίτλος του) προστίθεται (ως τέταρτο) στην κανονική καταχώριση "Κούκα Κατερίνα".
- Ταυτόχρονα φτιάχνεται αυτοτελής καταχώριση "Καφετζόπουλος Αντώνης" (συμπεριλαμβάνοντας κι αυτή το συγκεκριμένο τραγούδι).

Βέβαια στο εκάστοτε τραγούδι θα έπρεπε να εξακολουθούν να εμφανίζονται όλα τα ονόματα, δηλαδή στο παραπάνω παράδειγμα: "(Τραγουδιστές:) Κούκα Κατερίνα/Καφετζόπουλος Αντώνης".

ΥΓ:
Με αυτό τον τρόπο θα λυνόταν και το πρόβλημα με το (ακραίο) παράδειγμα του "Τσε Γκεβάρα". (Δεν πρόκειται για διαφορετικές εκτελέσεις αλλά για μία και μοναδική στην οποία συμμετέχουν όλοι οι καλλιτέχνες που αναφέρονται [από Παπακωνσταντίνου μέχρι Apurimac]!)    

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #26 στις: 17/09/02, 20:07 »
Νομίζω ότι δεν πρέπει να περιπλέξουμε τα πράγματα σε σημείο που να μας δυσκολεύει πάρα πολύ και στην εύρεση αλλά και στην συμπλήρωση στοιχείων σε ένα τραγούδι .Η πρώτη εκτέλεση ,όπου βέβαια είναι δυνατόν και μία με δύο επανεκτελέσεις  (και σε περίπτωση περισσότερων ,τις δύο γνωστότερες και καλλίτερες ).Τώρα αν αρχίσουμε να βάζουμε περισσότερα στοιχεία θα γίνει το τραγούδι  -ιστορικό στοιχείο- ΑΝ υπάρχει η δυνατότητα αργότερα και με περισσότερη ευρήτητα θεμάτων του site ας μπείκάποιο καινούργιο θέμα σαν ιστορία τραγουδιών με αναλυτικά στοιχεία .  

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #27 στις: 26/11/02, 22:30 »
"Παίξε Χρήστο το μπουζούκι":
Πρώτη εκτέλεση: Πρόδρομος Τσαουσάκης
Αργότερα ακολούθησαν ηχογραφήσεις με τον Στέλιο  Καζαντζίδη και την Πολύ Πάνου.

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #28 στις: 17/03/03, 14:01 »
Παιδιά εγώ είμαι της άποψης να μην αναφέρονται ένα κάρο εκτελεστές στον τίτλο του τραγουδιού αλλά μόνο ένας και συγκεκριμένα μόνο ο εκτελεστής από του οποίου την εκτέλεση έγινε η εξαγωγή των ακόρντων.
Εγώ όταν βγάζω ένα τραγούδι, σημειώνω και τον εκτελεστή ή το άλμπουμ για να ξέρω από ποιά εκτέλεση βγήκαν ακριβώς τα ακόρντα. Θα έχετε προσέξει ότι σε παλιότερα τραγούδια ιδίως ρεμπέτικα και λαϊκά που έχουν επανεκτελεστεί από διάφορους, η εναρμόνιση (αλλά και η μελωδική γραμμή) τις περισσότερες φορές δεν είναι η ίδια, μερικές φορές φτάνει στα όρια της διασκευής. Δεν είναι μάλιστα καθόλου απίθανο να συναντήσουμε δυο και τρεις διαφορετικές εκτελέσεις ακόμα και από έναν και τον ίδιο εκτελεστή: στούντιο, live ή σε διαφορετικό χρόνο.
π.χ. "Δεν θα ξαναγαπήσω" Καζαντζίδης (3) πρώτη, δεύτερη και "live" στο "Ένα γλέντι με το Στέλιο" (με μικρές διαφορές).
ή π.χ. : τι σχέση έχει το "Τα παιδιά της γειτονιάς σου" από τον Νταλάρα με την εκτέλεση της Τσαλιγοπούλου (Διασκευή Γιώργου Ανδρέου) ούτε καν στους στίχους δε συμφωνούν. Και τα δυο μου αρέσουν, πρόκειται για το ίδιο τραγούδι κατά βάθος αλλά ...καμία σχέση. (...και υπάρχουν και οι παλιότερες εκτελέσεις)
Ή πάρτε τα τραγούδια του Μικρούτσικου από το "Σταυρό του νότου" με αυτά από το άλμπουμ "Γραμμές των οριζόντων". Εδώ ο ίδιος ο συνθέτης διασκεύασε τον εαυτό του. Ο Τσιτσάνης το έχει κάνει επίσης πολλές φορές.

Το πιο σωστό λοιπόν θα είναι να έχουμε πολλές εκδοχές - εκτελέσεις ενός τραγουδιού με διαφορετικούς εκτελεστές που μπορούν κάλλιστα να είναι όλες σωστές.
Επίσης όταν θα θελήσουμε να τραγουδήσουμε το τραγούδι, μπορούμε να διαλέξουμε την εκτέλεση που μας αρέσει ή που ξέρουμε καλύτερα ή που τελικά έχουμε στη δισκοθήκη μας.
Από την άλλη δε θα πέφτουμε σ' ένα μαγκανοπήγαδο ατέλειωτων διορθώσεων που για άλλους θα είναι σωστές και για άλλους λάθος και όπου καθόλου απίθανο όλοι να έχουν δίκιο (ανάλογα με την εκτέλεση).

Το πολύ - πολύ να φτάσουμε πιο νωρίς στα ...10.000 τραγούδια, δε χάλασε κι ο κόσμος!!

Λίγο αργά το είδα το θέμα και μπορεί να 'χει πάρει κι όλας το δρόμο του αλλά νομίζω ότι είναι μια άποψη με κάποια επιχειρήματα.
Λέω...

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #29 στις: 18/01/05, 11:39 »
Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοιξω καινούριο θέμα, αλλα εκεί που γράφει στα στατιστικά πόσες ώρες είμαστε συνδεδεμένοι, εμένα μου γράφει 11 ώρες και κάτι, δεν θυμάμαι τώρα,αλλα είμαι μέσα κάθε μέρα όλο το 8ωρο που δουλεύω! γιατί συμβαίνει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #30 στις: 19/01/05, 09:00 »
Κική, μετά από 60 λεπτά ανενεργής σύνδεσης, αποσυνδέεσαι. Αυτό δεν φαίνεται σε σένα, γιατί μόλις ξαναδεις σελίδα του φόρουμ συνδέεσαι αυτόματα, και αυτό γίνεται με τα cookies.

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #31 στις: 19/01/05, 14:34 »
νομιζω οτι ειναι λιγοτερο απο 60 λεπτα! οποια ρυθμιση κι αν βαλεις στην αρχη οταν συνδεθεις! εγω αν κανω κανα 20λεπτο να κλικαρω στο φορουμ μου εμφανιζει παλι την ιδια ωρα σαν να μην περασε λεπτο!
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #32 στις: 19/01/05, 15:32 »
Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει γιατί έχω βάλει ρυθμιση 999 λεπτά!!!!   :)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #33 στις: 20/01/05, 08:21 »
Τοτε φαινεται οτι ισχυει ενα αλλο οριο που εχει μεσα στις ρυθμισεις, που ειναι 15 λεπτα.

Αποσυνδεδεμένος Καταραμένος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #34 στις: 16/07/05, 03:20 »
Μάγκες πρέπει να πω οτι στις ταμπλατούρες υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λάθη. Και είμαι τελείως σίγουρος για αυτό που λέω.κάντε κάτι... βοηθάω κι εγώ αν θέλετε...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης(DJ Ha)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #35 στις: 16/07/05, 03:36 »
Καλως ηρθες στο forum !

Αν θελεις να βοηθησεις , μπορεις να ξεκινησεις , αναφεροντας εδώ ή καλυτερα σε καινουργιο θεμα,
ποιες ταμπλατουρες εχουν λαθη, υποδεικνύοντας παντα και τον σωστο τροπο.   :)

Φιλικά   ;D
http://www.myspace.com/operationmix
MUSIC IS MY WIFE! (Harris Copyright 2001)

Αποσυνδεδεμένος Slash_gr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • What's so civil about war anyway?
    • Προφίλ
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #36 στις: 31/10/05, 17:10 »
Βασικά μάγκες όταν περνάτε νέα τραγούδια θα πρέπει να είναι ολοκληρομένα. Δηλαδή, όταν ένα τραγούδι στην εισαγωγή του έχει solo γράψτε το σε μορφή ταμπλατούρας. Το να λέει απλά intro ή solo εμένα δε μου λέει τίποτα. Αν το ξέρεις, το γράφεις, αλλιώς αστο καλύτερα. Κι εγώ μπορώ να γράψω ένα κομμάτι που θα λείπουν το intro ή το solo, σιγά το πράγμα! Πχ το Πάρε με απο δώ, απο τους Τερμίτες. Έλεος!!! Αν δεν γράψεις το solακι της εισαγωγής σε αυτό το κομμάτι μην γράφεις τίποτα! Λέει αυτός που το έγραψε "intro"... Σώπα...Και κάποιος που δεν μπορεί να το βγάλει ακούγοντας τί θα παίξει εκεί; Τέτοιες ταμπλατούρες καλύτερα να μην δημοσιεύονται... >:( >:( >:(   Στείλτε μου στο stavros.ion.@mail.gr ή στο stavros_ion@yahoo.gr να το ψάξουμε το θέμα... >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος analogia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #37 στις: 16/04/06, 17:25 »
Ενώ συμφωνώ με τον pitylan θα ήθελα να μπορώ να δώ τους συντελεστές όλων των κυκλοφοριών ενός τραγουδιού[άλλοι ερμηνευτές].Καλά κουράγια σε όλα τα παιδιά που καταπιάνονται με τόση δύσκολη δουλειά.Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
πρόταση για τις αγγελίες.
« Απάντηση #38 στις: 18/04/07, 15:38 »
θεωρώ καλή ιδέα να γίνουν κατηγοριες ώστε να μπορούμε να βρίσκουμε εύκολα αυτό που ψάχνουμε
ακόμα κι αν είναι σε διάσπαρτες σελίδες .
p.x.όλες οι κιθάρες ,υποκατηγορίες :ηλεκτρικές,ακουστικές,....
όλα τα πεταλάκια μαζί
όλα τα rack μαζί
όλα τα μπάσα ,
όλα τα πλήκτρα......
κάτι όπως στο thoman δηλαδή .
μακάρι να γίνει αυτό .
thanx!

Αποσυνδεδεμένος G-hamsteR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • http://www.gpuland.com
Απ: Επισημάνσεις ελλείψεων
« Απάντηση #39 στις: 15/07/07, 17:52 »
Δν είμαι admin για να απαντήσω σε αυτό το topic, αλλά δεν έχετε admin forum? Εκεί θα συζητούσατε κλύτερα οι admin και οι moderators.
Μάθετε τα πάντα για κάρτες γραφικών από το GPU-LanD.