Αποστολέας Θέμα: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,  (Αναγνώστηκε 6047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ


Μία από τις αγαπημένες ελληνίδες ερμηνεύτριες, η Χάρις Αλεξίου, κυκλοφορεί το νέο της άλμπουμ με τίτλο Βύσσινο και Νεράντζι . Μελωδίες γλυκές και νοσταλγικές, με μια γεύση από τα παλιά αλλά και με σύγχρονο ήχο, μουσικές που χάνονται στον χρόνο, λόγια που δίνουν φωνή στην αγάπη, στην ομορφιά, στη φιλία, στη χαρά, στον πόνο, στον έρωτα. Το ούτι, το κλαρίνο, η φλογέρα, το νταούλι, το ηπειρώτικο ντέφι, η δημοτική κιθάρα, τα λαούτα, το ρεκ, το μπεντίρ, η τούρκικη νταρμπούκα, η κρητική λύρα δένουν με τρόπο μαγικό με τους σύγχρονους ήχους της ακουστικής κιθάρας και του μπάσου. Ενα cd που θα μπει στην καρδιά μας και θα μας μαγέψει.
   
   
     Τίτλος:         Βύσσινο και Νεράντζι    
     Κατηγορία:         Έντεχνα    
     Όνομα Καλλιτέχνη / Συγκροτήματος:         Χάρις Αλεξίου    
     Δισκογραφική Εταιρία:         BMG/EMI    
     Έτος Έκδοσης:         2006    
     Αξιολόγηση:         3    
   
        
   
Πηγή Premium    

Αποσυνδεδεμένος kelly2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #1 στις: 21/07/06, 18:17 »
Εγώ πάντως παιδιά δεν ενθουσιάστηκα...
Η ενορχήστρωση δε λέω μου άρεσε. Αλλά δεν βρήκα κάποιο από τα τραγούδια ως κάτι το ιδιαίτερο για να το ξανακούσω

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #2 στις: 24/07/06, 12:17 »
Όχι μόνο δεν ενθουσιάστηκα, αλλά απογοητεύτηκα. Το μόνο συν που βρήκα είναι η ερμηνεία της Χαρούλας. Και περίμενα από μία τόσο σημαντική ερμηνεύτρια που έχει πει τραγουδάρες, κάτι ανάλογο αν όχι καλύτερο. Όπως λέει και η Κέλλυ, δεν υπάρχει έστω κι ένα τραγούδι που να ξεχωρίζει. Οι στίχοι, τίποτα το ιδιαίτερο και γενικά απορώ πώς η Χαρούλα που έχει γράψει και η ίδια μουσική και στίχους, κι έχει πει τόσα σημαντικά τραγούδια πολλών σπουδαίων συνθετών και στιχουργών, επέλεξε αυτά τα κομμάτια. Βλέπω στο μήνυμα του Θοδωρή λίγο παραπάνω Αξιολόγηση 3. Και πολύ είναι! Χαρούλα μας συγγνώμη, αλλά θα συνεχίσω να ακούω την προηγούμενη δισκογραφική δουλειά σου, το Ανθολόγιο.
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #3 στις: 24/07/06, 13:02 »
Πάντως ο πρόλογος με την αξιολόγηση , δεν συμβαδίζουν. Εκτός και αν το άριστα είναι το 4.... :-\
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος yakinthos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #4 στις: 02/08/06, 02:36 »
έχει κάποια καλά, ''ίσως'', ''δάκρυ'', ''σταφυλάκια'', ''είμαι στο μόλο'' κ. α.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #5 στις: 02/08/06, 12:43 »
Μετριότατη δουλειά για την αξία της Αλεξίου! Ούτε οι στίχοι, ούτε η μουσική δεν έχουν κάτι αξιόλογο να δώσουν!

Κρίμα και πάλι κρίμα.

Ψηφίζω και γω Ανθολόγιο μακράν  ;)

Αποσυνδεδεμένος MiSparrow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #6 στις: 21/08/06, 16:10 »
Μετριότατη δουλειά για την αξία της Αλεξίου! Ούτε οι στίχοι, ούτε η μουσική δεν έχουν κάτι αξιόλογο να δώσουν!

Κρίμα και πάλι κρίμα.

Ψηφίζω και γω Ανθολόγιο μακράν ;)

Κι εγώ συμφωνώ-δυστυχώς..Ας μην ξεχνάμε όμως ότι το Ανθολόγιο δεν αποτελεί καινούρια δουλειά. Περιέχει απλώς τα τραγούδια(τα περισσότερα) για τα οποία αγαπήσαμε τη Χαρούλα. Όσο για το Βύσσινο κ Νεράντζι είναι μια μάλλον...χλιαρή παραγωγή-πάντως καλύτερη από τις περισσότερες που ακούμε σήμερα. Και στην τελική ανάλυση θα ξαφνιαζόμουν περισσότερο αν άκουγα κάτι το εξαιρετικό.Δε νομίζω ότι η σημερινή μουσική σκηνή προσφέρεται για κάτι τέτοιο!Και φυσικά καλλιτέχνες που τραγουδούν 35 χρόνια δεν είναι δυνατόν να ανανεώσουν ριζικά αυτό το τοπίο...
Το φως στην άκρη του τούνελ είναι απλώς το φως του τρένου που έρχεται....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #7 στις: 31/08/06, 15:21 »
Γενικώς δεν είμαι του παραδοσιακού σε καμία περίπτωση παρ όλα αυτά δε με ξένισε σαν ήχος.Σαφώς θα προτιμούσα τη Χαρούλα στα έντεχνα ακούσματα μα η Χαρούλα είναι Χαρούλα.
Ξεχώρισα το "Βύσσινο και Νεράντζι", το "Είναι αρρώστια ν' αγαπώ", το "Ίσως" και το τελευταίο κομμάτι του δίσκου "Είμαι στο μόλο".
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Eleni Tziamourani

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #8 στις: 01/09/06, 15:39 »
  Ακούγοντας  την  συγκεκριμένη  δουλειά  "Βύσσινο  και  Νεράτζι", θέλω  να  πω  πως  εμένα  με  πήγε  πίσω  στα  πρώτα  ακούσματα  της  Χαρούλας  Αλεξίου...σαν  να  ήρθε  από  παλιά !! Νομίζω  πως  και  αυτός  ήταν  ο  στόχος  της....

Από  την  άλλη  έχουμε  πάθει  μουσική  σύγχυση  με  όλα  αυτά  που  ακούγονται (μουσικά)  γιαυτό  και  μας  φαίνεται  " μέτρια"  η  νέα  δουλειά  της  Αλεξίου.

Προσωπικά  μου  αρέσει  αρκετά και  μπορώ  να  πω  πως  μου  είχε  λείψει  κιόλας  αυτό  το  άκουσμα  από  την  Χαρούλα  Αλεξίου.

Ε.Τ.   


Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #9 στις: 05/09/06, 02:03 »
Το αγόρασα την πρωτη μερα που κυκλοφορησε και μολις ειχα ξεκινησει διακοπες.
Ανυπομονα ξεσχισα τα πλαστικα περιτυλιγματα και το ακουσα στο αυτοκινητο οδηγωντας γιατην παραλία.
Δεν τελειωσε οταν εφτασα στη θάλασσα. Απο τότε ουτε που νιαστηκα να θυμηθω που τον καταχωνιασα.
Καλα που μου το θυμησατε το Βυσσινο και νεράτζι, τουλαχιστον για συλλεκτικους λογους να τον κανω και μπ3 και να τον καταχωνιασω αναμεσα στα χιλιαδες αλλα γιγαμπαιτ που αλλωστε ΔΕΝ ακούω,
Απο Χαρούλα εχει κι αλλα πολλα να ταξιδευω.
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #10 στις: 05/09/06, 03:48 »
  Ακούγοντας  την  συγκεκριμένη  δουλειά  "Βύσσινο  και  Νεράτζι", θέλω  να  πω  πως  εμένα  με  πήγε  πίσω  στα  πρώτα  ακούσματα  της  Χαρούλας  Αλεξίου...σαν  να  ήρθε  από  παλιά !! Νομίζω  πως  και  αυτός  ήταν  ο  στόχος  της....

Από  την  άλλη  έχουμε  πάθει  μουσική  σύγχυση  με  όλα  αυτά  που  ακούγονται (μουσικά)  γιαυτό  και  μας  φαίνεται  " μέτρια"  η  νέα  δουλειά  της  Αλεξίου.

Προσωπικά  μου  αρέσει  αρκετά και  μπορώ  να  πω  πως  μου  είχε  λείψει  κιόλας  αυτό  το  άκουσμα  από  την  Χαρούλα  Αλεξίου.

Ε.Τ.   



Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ και μένα Ελένη πού ακριβώς σου θύμησε η Χαρούλα τα παλιά? Εμένα μου φαίνονται πολύ νερόβραστα τα κομμάτια και καμία σχέση δεν έχουν πχ με αυτά του Ανθολογίου!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #11 στις: 06/09/06, 12:35 »
Eμενα προσωπικα μου αρεσε αυτος ο δισκος.Τον ακουω καθε μερα στην δουλεια και βλεπω οτι κανει και πολυ καλες πωλησεις.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Eleni Tziamourani

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #12 στις: 07/09/06, 11:40 »
  Ακούγοντας  την  συγκεκριμένη  δουλειά  "Βύσσινο  και  Νεράτζι", θέλω  να  πω  πως  εμένα  με  πήγε  πίσω  στα  πρώτα  ακούσματα  της  Χαρούλας  Αλεξίου...σαν  να  ήρθε  από  παλιά !! Νομίζω  πως  και  αυτός  ήταν  ο  στόχος  της....

Από  την  άλλη  έχουμε  πάθει  μουσική  σύγχυση  με  όλα  αυτά  που  ακούγονται (μουσικά)  γιαυτό  και  μας  φαίνεται  " μέτρια"  η  νέα  δουλειά  της  Αλεξίου.

Προσωπικά  μου  αρέσει  αρκετά και  μπορώ  να  πω  πως  μου  είχε  λείψει  κιόλας  αυτό  το  άκουσμα  από  την  Χαρούλα  Αλεξίου.

Ε.Τ.   



Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ και μένα Ελένη πού ακριβώς σου θύμησε η Χαρούλα τα παλιά? Εμένα μου φαίνονται πολύ νερόβραστα τα κομμάτια και καμία σχέση δεν έχουν πχ με αυτά του Ανθολογίου!


Το  γεγονός  ότι  ο  δίσκος  έχει  παραδοσιακό  άκουσμα  ...με  πίγε  λίγο  πιο  πίσω. Άλλωστε  όλα  σήμερα  (τα  πιο  πολλά)  είναι  με  πιο  έντονους  ρυθμούς  και  ηλεκτρονικά!
Αυτό  εννοώ  λέγοντας  ότι  μου  θύμισε  την  παλιά  Χαρούλα.  Καμμία  σχέση  με  το  Ανθολόγιο  και  συμφωνώ  μαζί  σου!!!

Ελένη

Αποσυνδεδεμένος Κατερινα_

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #13 στις: 08/09/06, 19:15 »
Ευτυχώς...δεν απογοητεύτηκα μόνο εγώ :-\ είχα ανησυχήσει μην έχασα την ποιότητα του αυτιού μου  :)

Αποσυνδεδεμένος Hawk-

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική σελίδα μου
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #14 στις: 15/09/06, 15:04 »
Εκπληκτική δουλειά κατ' εμέ. Εσείς δυστυχώς απογοητευτήκατε γιατί είχατε συνηθίσει το έντεχνο στυλ της Χαρούλας τα τελευταία χρόνια, και αυτός ο δίσκος που γυρνάει σε κάτι πιο παραδοσιακό-folklore σας χάλασε...

τι να γίνει
Πνιγμένοι Άγγελοι κοιμούνται στους βυθούς, μα οι ουρανοί είναι γεμάτοι με ναυάγια... Ξύπνα τους έρωτες που έχεις μυστικούς, με ένα σου νόημα λύσε όλα μου τα μάγια

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Βύσσινο και Νεράντζι -Χάρις Αλεξίου,
« Απάντηση #15 στις: 15/09/06, 16:09 »
Μπα...μάλλον το πρόβλημα είναι πως το παροντικό "παραδοσιακό-folklore" (μήπως να πούμε λαϊκό να τελειώνουμε;), είναι μάλλον μια καρικατούρα των παρελθοντικών της καταθέσεων που μετουσιώθηκαν σε διαχρονικές αξίες. Αμφιβάλλω αν θα διασωθούν και πολλά από το παρόν cd στη μουσική ιστορική μνήμη στις επόμενες δεκαετίες, για πλείστους λόγους που δεν έχουν να κάνουν αποκλειστικά και μόνο με το υλικό αυτό καθεαυτό...δεν είναι όμως και το ίδιο άμοιρο ευθυνών.

Σε ρηχά νερά κινηθήκαμε πάλι...βλέπεις η επιστροφή από τη Χάρις, στη Χαρούλα δεν είναι μονάχα ζήτημα αλλαγής ύφους σε ένα δίσκο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/04, 22:23
από kain
3 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 22:20
από Evridik_in_Adis
7 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/05, 00:34
από abyss
3 Απαντήσεις
6926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 20:05
από alatariel
33 Απαντήσεις
20541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:37
από thomai
9 Απαντήσεις
26587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:45
από HeavyHead
6 Απαντήσεις
3508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/08, 17:30
από STUDIO-A
2 Απαντήσεις
2421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/11, 21:46
από Spyros Delta
27 Απαντήσεις
13351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/16, 12:33
από grgdrep1411