Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694809 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
τι διαφορες εχουν οι carbon composition  0.25W αντιστασεις απο τις απλες carbon 0.25w και τις metal film 1%? εχω παρει ενα σετακι απο τα δυο τελειυταια ειδη (το πρωτο δεν υπηρχε) και δεν ξερω πιο να χρησιμοποιησω.


Οι Carbon Composition και οι απλες Carbon ειναι το ενα και το αυτο. Σαν να λες Rolling Stones ή σκετο Stones. Oi Metal film ειναι πιο συγχρονες κα εξελιγμενες. Αν θες περισσοτερα, διαβασε τα αρθρα στην wiki, εδω για τις Carbon και εδω για τις Metal Film.

Ενας ηλεκτρονικος θα σου ελεγε "που τις θυμηθηκες τις Carbon, τις ειδες σε εγκυκλοπεδια?"
Ενας ηλεκτρολογος μηχανικος θα σου ελεγε "οι Carbon εχουν μεγαλη χρονικη μεταβλητοτητα, μεγαλη μεταβλητοτητα με την ταση και απαραδεκτα μεγαλες ανοχες".
Ενας diy-er με κολλημα HiFi θα σου ελεγε οτι" οι Carbon εχουν πολυ φυσημα, ενω οι Metal Film ειναι αθορυβες"
Ενας diy-er με κολλημα κιθαρας θα σου ελεγε οτι "οι Carbon εχουν mojo, ζεστασια, συναισθημα, ζωτικο υλικο των λαμπατων ενισχυτων"

Με λιγα λογια ο καθενας το μακρυ και το κοντο του. ;D .

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
thanks παιδια..μια τελευταια ερωτηση...πριν την επομενη  ;D ... μετραω τα τρανζιστορ και ποτε δεν μου δινουν το ιδιο hfe ..το ιδιο τρανζιστορ αρχικα το μετρησα 122..μετα απο καμια ωρα 134 πριν λιγο 105..και τωρα 84  :-\ τους ακροδεκτες τους βαζω σωστα (c b e) και τον τυπο του τρανζιστορ (npn)..πως θα μπορεσω να επιλεξω τρανζιστορ για q1 και q2? υποψιν οτι εχω παρει 12 τρανζιστορ και ολα μου κανουν το ιδιο...
επισης υπαρχει καποια καλωδιωση για να μπορω να εχω και germanium και silicon τρανζιστορ και να αλλαζω με ενα togle switch?
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/11, 00:45 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
δηλαδη οσο παιρναει ο χρονος το Hfe μειωνεται?

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
ναι  :-\ ...μολις τωρα μετρησα μερικα και ειναι κατω απο 70hfe   :-\ ...καποια εδειξαν παραπανω... ενα που το μετρησα στα 113 χθες σημερα εδειξε 145 :-\ . να σημειωσω οτι οταν κουμπωνω το τρανζιστορ στο πολυ μετρο για να το μετρησω η τιμη που παιρνω ξεκιναει απο 100 πχ και ανεβαινει για να σταματησει στο 155...θα κοιταξω μηπω βρω ενα αλλο πολυ μετρο μηπω και φταιει αυτο
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ναι  :-\ ...μολις τωρα μετρησα μερικα και ειναι κατω απο 70hfe   :-\ ...καποια εδειξαν παραπανω... ενα που το μετρησα στα 113 χθες σημερα εδειξε 145 :-\ . να σημειωσω οτι οταν κουμπωνω το τρανζιστορ στο πολυ μετρο για να το μετρησω η τιμη που παιρνω ξεκιναει απο 100 πχ και ανεβαινει για να σταματησει στο 155...θα κοιταξω μηπω βρω ενα αλλο πολυ μετρο μηπω και φταιει αυτο
Πιστεύω είναι ξεκάθαρα θέμα πολύμετρου, φάινεται η hfe μέτρηση του δεν είναι καλή, ή έχει κάποιο πρόβλημα.
Δοκίμασε και με άλλα τρανζίστορ σιλικόνης (πέρα από γερμανίου) που έχουν πιο μεγάλα hfe να δείς αν συμπεριφέρεται το ίδιο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
ναι  :-\ ...μολις τωρα μετρησα μερικα και ειναι κατω απο 70hfe   :-\ ...καποια εδειξαν παραπανω... ενα που το μετρησα στα 113 χθες σημερα εδειξε 145 :-\ . να σημειωσω οτι οταν κουμπωνω το τρανζιστορ στο πολυ μετρο για να το μετρησω η τιμη που παιρνω ξεκιναει απο 100 πχ και ανεβαινει για να σταματησει στο 155...θα κοιταξω μηπω βρω ενα αλλο πολυ μετρο μηπω και φταιει αυτο

Επισης, το hfe επηρεαζεται και απο τη θερμοκρασια. Δοκιμασε το τρανζιστορ πανω στο πολυμετρο και ακουμπησε το με τα δαχτυλα σου (αυξηση θ.) η φυσηξε το (μειωση θ.) και πες μας τι μετρησεις παιρνεις.

Η διαφορα μεταξυ τρανζιστορ γερμανιου η πυριτιου ειναι και αυτη μια παραμετρος.
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
επισης υπαρχει καποια καλωδιωση για να μπορω να εχω και germanium και silicon τρανζιστορ και να αλλαζω με ενα togle switch?

πολυ ενδιαφερον αρθρο...καπου στη μεση λεει switching transistors....με ενα 3pdt switch κανουμε δουλιτσα!
http://www.beavisaudio.com/techpages/Switches/
το germanium σου εχει 3 ή 4 ποδια?

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
ερωτηση για το booster..
 
μπορω με καποιο τροπο να βαλω led στην πλακετα του booster ωστε να χρησιμοποιησω εναν απλο spdt footswitch που μου εχει μεινει απο wah?

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
ερωτηση για το booster..
 
μπορω με καποιο τροπο να βαλω led στην πλακετα του booster ωστε να χρησιμοποιησω εναν απλο spdt footswitch που μου εχει μεινει απο wah?

εννοεις να αλλαζεις αναμεσα σε δυο διοδους?ναι φυσικα....κατσε να σου κανω ποστ απο δικο μου switch...[η κολλησεις και η τοποθετηση ειναι οπως να ναι προειδοποιησα! :P ]
http://i56.tinypic.com/2uiaeld.jpg

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
sorry δεν το εγραψα σωστα. μιλαω για led ενδειξης λειτουργιας "on" και οχι να το δουλεψω σαν διοδο.  στους 3dpt τα βαζουμε απ'ευθειας πανω στον διακοπτη. τωρα ψαχνω για πατεντα πανω στην πλακετα ωστε να βαλω τον spdt διακοπτη μου για on/off του booster.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
sorry δεν το εγραψα σωστα. μιλαω για led ενδειξης λειτουργιας "on" και οχι να το δουλεψω σαν διοδο.  στους 3dpt τα βαζουμε απ'ευθειας πανω στον διακοπτη. τωρα ψαχνω για πατεντα πανω στην πλακετα ωστε να βαλω τον spdt διακοπτη μου για on/off του booster.

Με SPDT δεν θα κάνεις δουλειά σωστή, γίνεται αλλά με υποχωρήσεις.
Για σωστή σύνδεση ακόμα και χωρίς το LED χρειάζεται τουλάχιστον DPDT.





« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/11, 18:06 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
ναι οντως...με spdt εχεις non true bypass χωρις led![αλλιως θα το εκαναν και στα wah...]αστο στην ακρη...σε καποια στιγμη θα σου χρειαστει...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
ναι  :-\ ...μολις τωρα μετρησα μερικα και ειναι κατω απο 70hfe   :-\ ...καποια εδειξαν παραπανω... ενα που το μετρησα στα 113 χθες σημερα εδειξε 145 :-\ . να σημειωσω οτι οταν κουμπωνω το τρανζιστορ στο πολυ μετρο για να το μετρησω η τιμη που παιρνω ξεκιναει απο 100 πχ και ανεβαινει για να σταματησει στο 155...θα κοιταξω μηπω βρω ενα αλλο πολυ μετρο μηπω και φταιει αυτο

Πιστεύω είναι ξεκάθαρα θέμα πολύμετρου, φάινεται η hfe μέτρηση του δεν είναι καλή, ή έχει κάποιο πρόβλημα.
Δοκίμασε και με άλλα τρανζίστορ σιλικόνης (πέρα από γερμανίου) που έχουν πιο μεγάλα hfe να δείς αν συμπεριφέρεται το ίδιο.


+1 ...πηρα καινουργιο πολυμετρο και μετραει μια χαρα...τις συγκρινα και με αλλο πολυμετρο και δειχνουν οκ


/
επισης υπαρχει καποια καλωδιωση για να μπορω να εχω και germanium και silicon τρανζιστορ και να αλλαζω με ενα togle switch?

πολυ ενδιαφερον αρθρο...καπου στη μεση λεει switching transistors....με ενα 3pdt switch κανουμε δουλιτσα!
http://www.beavisaudio.com/techpages/Switches/
το germanium σου εχει 3 ή 4 ποδια?


3 ποδαρακια, ac176k ο τυπος του...θα το φτιαξω πρωτα με αυτα μιας και τα εχω...αλλα με ψηνει να μπορω να αλλαζω απο germanium σε silicon με ενα  http://www.banzaimusic.com/Miyama-DPDT-on-on-Toggle.html  πχ.
thanks
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
α με dpdt?νομιζω γινεται...αλλα θα ειναι σαν να βαζεις non true bypass σε πεταλι και μαλλον θα εχεις προβληματα! :P

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
το δοκιμασα τωρα στο breadboard και οταν περναει μεσα απο το κυκλωμα εχω καθαρο ηχο ενω με bypass ειναι αστα να πανε.
τεσπα. θα ξηλωσω ενα 3dpt απο ενα Α/Β box που ειχα φτιαξει κ εχει πιασει αραχνες.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
/
επισης υπαρχει καποια καλωδιωση για να μπορω να εχω και germanium και silicon τρανζιστορ και να αλλαζω με ενα togle switch?

πολυ ενδιαφερον αρθρο...καπου στη μεση λεει switching transistors....με ενα 3pdt switch κανουμε δουλιτσα!
http://www.beavisaudio.com/techpages/Switches/
το germanium σου εχει 3 ή 4 ποδια?


3 ποδαρακια, ac176k ο τυπος του...θα το φτιαξω πρωτα με αυτα μιας και τα εχω...αλλα με ψηνει να μπορω να αλλαζω απο germanium σε silicon με ενα  http://www.banzaimusic.com/Miyama-DPDT-on-on-Toggle.html  πχ.
thanks

Λυπάμαι αλλά δεν είναι τόσο απλό..

Με ένα 3PDT πράγματι θα αλλάζεις εξάρτημα, πχ τρανζίστορ πυριτίου με γερμανίου, ΟΜΩΣ το υπόλοιπο κύκλωμα, και κυρίως το bias του τρανζίστορ δεν θα είναι το ίδιο.

Ακριβώς για τον λόγο αυτό, δεν έχουν βγεί πετάλια του εμπορίου που να συνδυάζουν και τα δύο μαζί σε ένα κύκλωμα με απλό διακόπτη.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
κανουν οντως δουλεια τα buffer?[οταν δεν εχεις wah]

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ

Λυπάμαι αλλά δεν είναι τόσο απλό..

Με ένα 3PDT πράγματι θα αλλάζεις εξάρτημα, πχ τρανζίστορ πυριτίου με γερμανίου, ΟΜΩΣ το υπόλοιπο κύκλωμα, και κυρίως το bias του τρανζίστορ δεν θα είναι το ίδιο.

Ακριβώς για τον λόγο αυτό, δεν έχουν βγεί πετάλια του εμπορίου που να συνδυάζουν και τα δύο μαζί σε ένα κύκλωμα με απλό διακόπτη.

το λεει και στο beavis...σε μερικα κυκλωματα δεν θα εχεις προβλημα...μπορεις να βαλεις bias pot...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
κανουν οντως δουλεια τα buffer?[οταν δεν εχεις wah]
Ηχογράφησα κατά λάθος στην προηγούμενη πρόβα ένα clip που βάζω-βγάζω ένα απλό buffer.
Θα ΠΑΘΕΤΕ ΠΛΑΚΑ!... όπως έπαθα και εγώ, όταν το είχα δοκιμάσει αρχικά. Απλά τώρα έχουμε και την ηχογράφηση.
Θα το ποστάρω όταν βρω λίγο χρόνο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
κανουν οντως δουλεια τα buffer?[οταν δεν εχεις wah]

Θα προσπαθησω να στο πω με απλα λογια. Τα ρημαδια τα καλωδια εχουν κακες επιδρασεις στον ηχο, κυριως οταν εχουν μεγαλο μηκος. Η κακη επιδραση ειναι οτι εξασθενουν τα πριμα της κιθαρας. Ο εγκεφαλος αντιλαμβανεται οτι ο ηχος χανει την ζωντανια του και γινεται ψοφιος. Τα Buffer καταπολεμουν αυτην την κακη επιδραση των καλωδιων και κανουν τον ηχο "πιο αναλλιωτο, πιο ατοφιο". Ιδια δουλεια με τα buffer κανουν και τα πεταλακια που εχουν μεγαλη αντισταση εισοδου, περιπου 1MOhm. Δηλαδη αν εχεις ενα καλοσχεδιασμενο πεταλακι, ο buffer ειναι περιττος κατα την γνωμη μου, ισα-ισα προσθετει τον δικο του θορυβο στο σημα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
α με dpdt?νομιζω γινεται...αλλα θα ειναι σαν να βαζεις non true bypass σε πεταλι και μαλλον θα εχεις προβληματα! :P

λοιπον, μπορεις να χρησιμοποιησεις DPDT χωρις κανενα προβλημα σε πεταλια χαμηλης ενισχυσης, πχ σε buffer, booster, πολυ ελαφρυ overdrive, σε compressor.
Θα εχεις προβλημα ομως σε high gain distortion/overdrive, fuzz κτλ  οπου ενα πολυ μικρης εντασης (αλλά αντιληπτο) παραμορφωμενο σημα μπλεκεται με το καθαρο (bypass) σημα και ακους την ανεπιθυμητη βρωμια. Σε αυτα χρειαζεσαι 3PDT ή millenium bypass.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
α με dpdt?νομιζω γινεται...αλλα θα ειναι σαν να βαζεις non true bypass σε πεταλι και μαλλον θα εχεις προβληματα! :P

λοιπον, μπορεις να χρησιμοποιησεις DPDT χωρις κανενα προβλημα σε πεταλια χαμηλης ενισχυσης, πχ σε buffer, booster, πολυ ελαφρυ overdrive, σε compressor.
Θα εχεις προβλημα ομως σε high gain distortion/overdrive, fuzz κτλ  οπου ενα πολυ μικρης εντασης (αλλά αντιληπτο) παραμορφωμενο σημα μπλεκεται με το καθαρο (bypass) σημα και ακους την ανεπιθυμητη βρωμια. Σε αυτα χρειαζεσαι 3PDT ή millenium bypass.
bill χωρίς διάθεση διόρθωσης( δεν το χω ακόμα άλλωστε  ;D)
αλλά έχω διαβάσει ότι το millenium δεν συνίσταται σε high gain κυκλώματα....

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ

Ιδια δουλεια με τα buffer κανουν και τα πεταλακια που εχουν μεγαλη αντισταση εισοδου, περιπου 1MOhm. Δηλαδη αν εχεις ενα καλοσχεδιασμενο πεταλακι, ο buffer ειναι περιττος κατα την γνωμη μου, ισα-ισα προσθετει τον δικο του θορυβο στο σημα.

καλωδιο πανω απο μισο μετρο δεν χρησιμοποιω εγω...αντισταση εισοδου ειναι input impedance?δηλαδη η πρωτη αντισταση που συνανταει το σημα οταν μπαινει στο πεταλι ετσι?

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
α με dpdt?νομιζω γινεται...αλλα θα ειναι σαν να βαζεις non true bypass σε πεταλι και μαλλον θα εχεις προβληματα! :P

λοιπον, μπορεις να χρησιμοποιησεις DPDT χωρις κανενα προβλημα σε πεταλια χαμηλης ενισχυσης, πχ σε buffer, booster, πολυ ελαφρυ overdrive, σε compressor.
Θα εχεις προβλημα ομως σε high gain distortion/overdrive, fuzz κτλ  οπου ενα πολυ μικρης εντασης (αλλά αντιληπτο) παραμορφωμενο σημα μπλεκεται με το καθαρο (bypass) σημα και ακους την ανεπιθυμητη βρωμια. Σε αυτα χρειαζεσαι 3PDT ή millenium bypass.
bill χωρίς διάθεση διόρθωσης( δεν το χω ακόμα άλλωστε  ;D )
αλλά έχω διαβάσει ότι το millenium δεν συνίσταται σε high gain κυκλώματα....

διδασκω αει γηρασκομενος :D
Ειχα αυτην την εντυπωση για το millenium χωρις να το εχω σεταρει σε κανα σοβαρο distortion. Τωρα που το ειπες θα το αποφυγω.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Παράθεση
καλωδιο πανω απο μισο μετρο δεν χρησιμοποιω εγω...
Φτανει να παιξεις ορθιος?  ;D
κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεσαι μπαφορ ;D , αλλα ας πει και κανεις αλλος την γνωμη του γιατι δεν ειμαι παντογνωστης.

Παράθεση
αντισταση εισοδου ειναι input impedance?δηλαδη η πρωτη αντισταση που συνανταει το σημα οταν μπαινει στο πεταλι ετσι?
das ist.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)