Αποστολέας Θέμα: Φωνη και κιθαρα (η οπιοδηποτε αλλο οργανο) συνχρονος  (Αναγνώστηκε 15432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Εχουμε και λεμε. Εχουμε αρχισει ενα συγκροτιματακι (για την στιγμη ειμαστε δυο ατομα.... κιθαρα εγω και κιθαρα-πληκτρα το αλλο μελος). Περα απο τα κοματια που δεν καταφερνουμε να τα συγκροτισουμε γιατι αλλα λεει η μια ταμπλατουρα αλλα η αλλη και αλλα ακουνε τα αυτια μας(καμια συμβουλη επ αυτου; ), εχουμε προβλημα με τα φωνιτικα. Δεν καταφερνουμε να συγκεντροθουμε και να τραγουδισουμε. Μολις αρχισουμε να τραγουδαμε παιζουμε αλανταλων. Τι να κανουμε επι του θεματος; Η μονη λυση ειναι εξασκηση για αρκετο καιρο; Υπαρχει καμια ασκηση που να μας βοηθεισει να το κανουμε πιο γρηγορα, πιο ευκολα και πιο καλα; Τιποτα αλλο επι του θεματος;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
γεια σου φιλε
εγώ θα σου πρότεινα να ξεκίναγες στο σπίτι με μια ακουστική ή μ ότι έχεις τελος πάντων και να βγάζεις τραγούδια τα οποία δεν έχουν τρελό ακομπανιαμέντο.φτιάξε μια πλει λιστ με εύκολα τραγούδια και πάιζε όποια γουστάρεις κάθε μέρα.
σιγά σιγά μπορεί και γρήγορα γρήγορα θα ρθει από μόνο του.
ξέρω δεν ικανοποιήθηκες αλλά μαγικά δεν γίνοτναι :)
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Επειδή κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα όταν άρχισα να προσπαθώ να συνοδεύσω τις -ας πούμε- υποφερτές κιθαριστικές μου εντρυφήσεις με τους ήχους που τείνουν να παράγουν οι απίστευτες και ανεξέλεγκτες φωνητικές μου χορδές :P, έχω να πώ πως η λύση είναι μία: πρέπει πρώτα να μάθεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το κομμάτι στην κιθάρα, σε βαθμό που τα δάχτυλά σου να παίζουν μόνα τους, χωρίς να χρειάζεται ιδιάιτερη προσοχή και αυτοσυγκέντρωση. Τότε και μόνο τότε θα μπορέσεις να τραγουδήσεις χωρίς να χάνεις το ρυθμό ή τη ροή του τραγουδιού στην κιθάρα. Και φυσικά πάρα πάρα πολλή εξάσκηση.

Πάντως, επειδή ακόμα και τώρα έχω κάποια δυσκολία όταν προσπαθώ να παίξω κάτι σχετικά δύσκολο και περίπλοκο και να τραγουδήσω ταυτόχρονα, θα με με ενδιέφερε να ακούσω και τη γνώμη κάποιων που αχολούνται περισσότερο με το αντικείμενο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Καταρχην να πουμε οτι τα τραγουδια ειναι ευκολα. Συγκεκριμενα μιλαμε για τα Sweet Dreams-Marylin Manson, Whole lotta love-Zepplin, TNT-AC/DC και ενα αλλο που δεν ξερω ουτε ερμηνευτει ουτε τιτλο τραγουδιου, ητανε σε μια παλια διαφμιση παντος, της cosmote αν θυμαμε σωστα. Γενικα ψαχνουεμ τι στυλ θα παιξουμε και εχουμε διαφορα.
Στο sweet dreams, στο whole lotta love και στο TNT παει απο μονο του το χερι, κιομως αμα αρχισω να τραγουδαω καπου καταφερνω να τα σκ@τ*σω. Οπως και το κοριτσι στα πληκτρα. Το μονο τραγουδι πο καταφερνω να τραγουδαω και να παιζω συνχρονως, και αυτο καμια φορα με προβληματα στο δεξι χερι ειναι το New York Groove των KISS, που για αυτο ομως δεν εχω πληρη ταμπλατουρα.
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Είναι απλό
το δύσκολο και το περίπλοκο σου αποσπά όλη σου τη προσοχή.το κακό ή και καλό αν θες είναι ότι δεν μπορούμε να 'μαστε σε όλα καλοί.Οπότε κοίταξε το περίπλοκο-δύσκολο να γίνει εύκολο κι ύστερα θα ρθουν και τα υπόλοιπα.
το θέμα είναι που θες να κινείσαι
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος {SLASH}

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • h mousiki pigaini me polous ala gami--ai mazi mou
    • Προφίλ
to idio provlima exo ki ego den mporo na tragoudao kai na paizo tautoxrona ektos se apla poli apla tragoudia opos patience apo gnr mia mpalanta apo audioslave mou diafeugi o titlos pou einai apla akornta tis protis thesis eksaskisi theli
me apla tragoudakia kai siga siga tha strosi

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
είχα και εγώ αυτό το προβλημα...Με τον καιρό μου έφυγε ! Ακου ξεκίνα με μερικά έντεχνα/ελληνικό ροκ όπως πυξ λαξ πχ να τραγουδας και να παίζεις.Εχω παρατηρίσει κάτι.Τραγούδια όπου στο συγκρότημα που  τα λέει, οραγουδιστής παίζει κιθάρα,μπορείς με λίγο εξάσκηση να τα βγάλεις.Δλδ σε τέτοια τραγούδια ,τα ακόρντα που παίζει ο τραγουδιστής είναι "φτιαγμένα" 'ωστε να τα μαθει εύκολα και να μπορεί να τα παίζει ταυτόχρονα.....
Επίσης πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τη μουσική και τους στίχους.Ιδιαιετερα όταν δεν έχεις μεγάλη εξοικίωση με τη ξένη γλώσσα είναι παλούκια τα πράγματα.. :-\ (ευτυχώς εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα...) Ολα όμως ξεπερνιούνται με την εξάσκηση . Δουλεια θέλει και τπτ άλλο....
 

Ρε... :) Ενοείται ότι δεν μπορείς να πεις το whole lotta love και να παίζεις ταυτόχρονα...Ποιον θα κοιτάξεις να πιάσεις ? Τον page η τον plant ?  ;D (ετσι γράφονται ? δεν θυμάμαι.... 8))

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ένα άλλο τραγούδι που βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να παίζεις και να τραγουδάς ταυτόχρονα είναι το Fragile του Sting. Καμία σχέση αυτό που παίζει η κιθάρα με τα φωνητικά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
τι να πει ο hetfield? τα ριφ που παίζει στους metallica και τραγουδάει κιολας...........

για δοκιμασε κανα master of puppets....... ;D ;D :P


μονο με εξασκηση γινεται αυτο που λες πάντως.....θα συνηθισεις....απλά θέλει δουλεια.....

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
όλα είναι θέμα ρυθμού

αν ο ρυθμός της φωνής συμβαδίζει με το ρυθμό της κιθάρας, όλα καλά

αν όχι, θέλει πολύ εξάσκηση και (πιστεύω) είναι και θέμα ταλέντου

τότε η φωνή παρασύρει και στραπατσάρει την κιθάρα ή το αντίστροφο, αφού ο εγκέφαλος δεν μπορεί να "ελέγξει" δύο πράγματα ταυτόχρονα εφόσον αυτά έχουν τη δικιά τους ρυθμική δομή

το fragile που αναφέρθηκε παραπάνω είναι χαρακτηριστικοτατο παράδειγμα, καθώς και το message in a bottle

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Ναι παιδιά, μην τρελαθούμε.. Το Whole lotta love είναι εύκολο κιθαριστικά (εκτός αν είσαι τελειωμανής και θες να ακουστείς σαν τον page), αλλά τα φωνητικά του είναι εξαιρετικά δύσκολα.. Τώρα δε σε ξέρω βέβαια και σένα, μπορεί να έχεις τσιριχτή φωνή και να σου βγαίνει, αλλά δεν είναι πυξ λαξ, είναι ζόρικο γενικά..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Η κιθαρα εχει αποδειχτει οπως και το πιανο τα καλυτερα συνοδευτικα οργανο για τη φωνη.Ομως το δεσιμο φωνης και κιθαρας ειναι μια ξεχωριστή λειτουργία που απαιτει ιδιαίτερη δεξιοτεχνία και ο χρόνος ειναι αυτός που θα δικαιώσει το αποτέλεσμα.Πάντοτε ομως τα οργανα συνοδεύουν πιο σιγα για να ακούγεται η φωνή.
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Λοιπον... Επανερχομαι, πολυ καιρο αργοτερα!
Πλεων ειμαι σε μια φαση που καπια τραγουδια, ευκολα, μπορω να παιζω και να τραγουδαω μαζι. Ελα ομως που εχουμε σχεδων ετοιμη μπαντα, αλλα τραγουδιστης δεν παιζει να βρεθει, και θελουμε να παιξουμε πολλα κοματια τα οπια δεν μπορω να τα βγαζω συνχρονος και σε κιθαρα και σε φωνη.  Μια λυση ειναι βεβαια σε καπια απο αυτα τα κομματια να στιριχθει ολο το κομματι στην αλλη κιθαρα, και εγω να μπαινω σε σημεια που δεν εχει φωνη και οπου μπορω η/και ειναι αναγκεο. Σε καπια ισως παρουμε και βοηθεια απο καπιον για τα φωνιτικα, υπαρχουν ομως κοματια που ειναι αναγκεες η δυο κιθαρες και αυτος που εχω στο μυαλο μου για βοηθεια δεν ειναι σε θεση λογο φωνης να τα τραγουδισει. Θα μου πειτε, αρχιστε με πιο ευκολα κομματια και σιγα-σιγα με την εξασκηση ισως τα καταφερεις. Δεν γουσταρω ομως να συμβιβαστω. Θελουμε να παιξουμε καπια κομματια και θα τα παιξουμε, και δεν θελω και να παραδσω τα οπλα, τι παει να πει δεν μπορω; Δες τι παιζουν ο Hetfield και οι Nile, και ομως τραγουδανε μια χαρα (και οχι μονο αυτοι, ενα σορο ακομα αλλοι)
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Καλά εγώ όταν προσπαθώ να παίξω κιθάρα και να τραγουδήσω ταυτόχρονα είμαι για ηχογράφηση  ;D
Δεν βγαίνει νόημα από αυτά που λέω συνεχώς χάνω τα λόγια και ξεφεύγει και η φωνή και κάνω και λάθη στο παίξιμο  :P
Θέλει αρκετή εξάσκηση...(είναι κάτι σαν τότε που έπαιζα τα πρώτα μου κομμάτια στο πιάνο που πήγαινε αλλού το ένα χέρι αλλού το άλλο)

Αποσυνδεδεμένος dg*

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπον... Επανερχομαι, πολυ καιρο αργοτερα!
Πλεων ειμαι σε μια φαση που καπια τραγουδια, ευκολα, μπορω να παιζω και να τραγουδαω μαζι. Ελα ομως που εχουμε σχεδων ετοιμη μπαντα, αλλα τραγουδιστης δεν παιζει να βρεθει, και θελουμε να παιξουμε πολλα κοματια τα οπια δεν μπορω να τα βγαζω συνχρονος και σε κιθαρα και σε φωνη.  Μια λυση ειναι βεβαια σε καπια απο αυτα τα κομματια να στιριχθει ολο το κομματι στην αλλη κιθαρα, και εγω να μπαινω σε σημεια που δεν εχει φωνη και οπου μπορω η/και ειναι αναγκεο. Σε καπια ισως παρουμε και βοηθεια απο καπιον για τα φωνιτικα, υπαρχουν ομως κοματια που ειναι αναγκεες η δυο κιθαρες και αυτος που εχω στο μυαλο μου για βοηθεια δεν ειναι σε θεση λογο φωνης να τα τραγουδισει. Θα μου πειτε, αρχιστε με πιο ευκολα κομματια και σιγα-σιγα με την εξασκηση ισως τα καταφερεις. Δεν γουσταρω ομως να συμβιβαστω. Θελουμε να παιξουμε καπια κομματια και θα τα παιξουμε, και δεν θελω και να παραδσω τα οπλα, τι παει να πει δεν μπορω; Δες τι παιζουν ο Hetfield και οι Nile, και ομως τραγουδανε μια χαρα (και οχι μονο αυτοι, ενα σορο ακομα αλλοι)


Καταρχάς,οτι γράφω παρακάτω δεν έχουν την παραμικρή δόση ειρωνείας............ :)

Το να εξασκηθείς λίγο περισσότερο δεν νομίζω οτι θα ληφθεί ως συμβιβασμός-δηλαδή νομίζεις οτι ο Hetfield πχ (επειδή τον αναφέρεις..),μπορεί να παίζει τα 'κέρατα' που παίζει με την πρώτη και να τραγουδάει κιόλας?!?!?!?!?!Ενας θεός ξέρει πόσες ώρες περνάει και αυτός και όλοι οι υπόλοιποι για να βγεί ένα κομμάτι τους όπως πρέπει.........και 'παικτικά' και φωνητικα!
Επειδή πήραμε μια κιθάρα στα χέρια μας δεν σημαίνει οτι θα γίνουμε hetfield ή bellamy κλπ κλπ σε μια μέρα...!!!!
Ούτε είναι κακό για λίγο καιρό να κοιτάξεις κάποια πιο εύκολα κομμάτια-μέχρι να συνηθίσεις την..όλη φάση!
Προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν έχεις καθόλου υπομονή!!!!Και δυστυχώς χρειάζεται.............
Ή κάντε κάτι πολύ πιο απλό-ψάξτε περισσότερο για τραγουδιστή!!!!Πίστεψέ με,είναι πολύ άσχημο να ακούς ένα σχήμα να παίζει καλή μουσική και να παρακαλάς να σταματήσει ο 'τραγουδιστής' τους να τραγουδάει!!!Ασε που αν έχετε σκοπό να παίξετε κάπου,θα γίνεις και ρεζίλι.............και μην ακούς ΠΟΤΕ αυτά που θα σου λένε οι φίλοι σου...(πόσο γ@μάτος ήσουν κλπ κλπ....)-ο κόσμος που θα'χεις διώξει μετράει!
Χρειάζεται πολύ δουλειά...........

Και πάλι σου ξαναλέω οτι τα παραπάνω τα γράφω με την καλύτερη διάθεση και χωρίς τάσεις 'παρεξηγήσεως'............................
Καλή επιτυχία...... ;)
...Saw my reflection and cried...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
13604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
37 Απαντήσεις
10689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/07, 17:24
από Anaximandros
15 Απαντήσεις
5584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 14:31
από ship_me_out!!!
5 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
10 Απαντήσεις
4844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 11:34
από Paragon_X
28 Απαντήσεις
12065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/08, 20:56
από Mike Moss
13 Απαντήσεις
11903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 00:17
από yiannakis
10 Απαντήσεις
4255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/13, 23:25
από davemurrayaris
6 Απαντήσεις
7099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/15, 20:46
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
6628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/15, 23:25
από mixanobios