Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκι vs μπαγλαμας  (Αναγνώστηκε 21070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« στις: 11/10/08, 16:28 »
Δυο οργανα που με ενδιαφερουν εδω και καιρο, αλλα δεν ξερω σχεδων τιποτα για κανενα απο τα δυο...
Πιο θα μου προτινατε να δοκιμασω πρωτο;.. Εγω σκευτομαι οτι ισως ειναι καλητερα να ξεκινασω με μπαγλαμα καθως εχω την εντυπωση πως θα ειναι πιο ευκολο να μαθω τα βασικα και καθως δεν θα χρειαστει σε πωτη φαση να προβληματιστω για τις 3 η 4 χορδες, αλλα και λογο τιμης...
Για δωστε μου λοιπον τα φωτα σας... Πιο απο τα δυο προτινετε για πρωτο και γιατι; Τι να προσεξω, σε τι να δωσω βαση; και οτι αλλο σχετικο...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #1 στις: 11/10/08, 16:38 »
Δεν θα'λεγα ότι είναι παρόμοια όργανα. Κάθε ένα έχει τον δικό του ξεχωριστό ήχο, ξεχωριστή θέση μέσα στην ορχήστρα, ξεχωριστή τεχνική παιξίματος.

Σκέψου επίσης μήπως σε ικανοποιήσει κάτι ενδιάμεσο, δηλαδή ένας τζουράς.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #2 στις: 11/10/08, 17:49 »
Ουτε εγω τα θεωρω ιδιετερα παρομοια... Εδω το 3χορδο με το 4χορδο μπουζουκι ειναι ασχετα μεταξυ τους, ποσο μαλλον με τον μπαγλαμα...

Δεν νομιζω οτι μου κανει ο τζουρας...
Βασικα ο μπαγλαμας ειναι αποθυμενο εδω και καιρο, μου αρεσει τρελα, αλλα το μπουζουκι μου προεκειψε τελευτεα που ασχολιθικα καπως περισσοτερο με τα ρεμπετικα και μου αρεσει πολυ ο ηχος του και αυτα που παιζει, σε κοματια που υπερχει σε σχεση με το μπουζουκι. Παντα ομως μου αρεσαν τα σολακια (αν μπορω να τα πω ετσι) στο μπουζουκι.
Νομιζω το καλητερο ειναι να παω στον μπαγλαμα μια και τον θελω πιο πολυ απο το μπουζουκι...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #3 στις: 11/10/08, 19:31 »
Φίλε μου, με το μπουζούκι παίζεις πιο εύκολα, και μελωδία και συγχορδίες, μιλάω για τετράχορδο. Όταν λέω πιο εύκολα, εννοώ ότι έχει αρκετά μεγάλα τάστα για τα δάχτυλά σου.Ο ήχος είναι αυτός ο πιο μοντέρνος στο άκουσμα. Δεν είναι τόσο ανατολίτικος όσο του τρίχορδου.

Τρίχορδο μπουζούκι δεν έχω δοκιμάσει, αλλά έχω τζουρά. Ανατολίτικος ήχος, εύκολο στη μελωδία, αλλά στις συγχορδίες λίγο αγγούρι, μιας και πρέπει να έχεις μεγάλα δάχτυλα και μεγάλα ανοίγματα στα δάχτυλα.

Μπαγλαμαδάκι, ο κλασσικός ήχος ξέρεις του μπαγλαμά. Κυρίως έχω ακούσει ότι τον χρησιμοποιούνε για να ακολουθεί ένα τραγούδι, δηλαδή για να παίζεις συγχορδίες. Παρόλο που είναι τρίχορδος, είναι εύκολο να πιάνεις τις συγχορδίες, εν αντιθέση με τον τζουρά, γιατί τα τάστα είναι μικρούλικα και έτσι δεν χρειάζεται να γίνουν τα δάχτυλά σου Τιραμόλα. Όμως γι αυτόν ακριβώς το λόγο, είναι πιο δύσκολο να παίξεις μελωδία, θέλει μια δεξιοτεχνία για να παίζεις καθαρά.

Όλα αυτά ισχύουνε, εφόσον δεν αλλάξεις τα κλασσικά κουρντίσματα. Γιατί αν τα αλλάξεις, ίσως να παίζονται οι συγχορδίες ακόμη και στον τζουρά εύκολα.

Καλόπαιχτο να είναι! Το καθένα έχει την ιδιαίτερη ομορφιά του, παρόλο που είναι συγγενικά.
Μην νομίζεις ότι έχουνε και τεράστιες διαφορές στο παίξιμο, οι 2 πρώτες χορδές παραμένουνε ίδιες και στα 3.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #4 στις: 13/10/08, 15:57 »
Παίζω και μπουζούκι και μπαγλαμά τα μισά χρόνια απ'οτι παίζω κιθάρα δηλαδή 7-8 χρόνια.Απο κει και πέρα μιλάμε για 2 διαφορετικά αλλά και παρόμοια όργανα.Οι διαφορές κυρίως είναι στο τρίχορδο και τετράχορδο μπουζούκι όχι τόσο στο μπαγλαμά.Το τρίχορδο έχει άλλους δρόμους και άλλα κουρδίσματα και σε βοηθάει ν'ανοίξουν τα δάχτυλα σου.Το τετράχορδο είναι πιο πολύ για συγχορδίες και γρήγορα σόλο αλλά όχι για ρεμπέτικα,πιο πολύ ''κιθαρίζει''.Προσωπικά θεωρώ όπως έλεγε κι ο Άκης Πάνου μπουζούκι μόνο το τρίχορδο.Με τον μπαγλαμά τώρα δεν θα παίξεις κανονικό κομμάτι αλλά θα τον χρησιμοποιείς για να συνοδεύσεις κάποιον μπουζουξή.Αν ξέρεις καλό τρίχορδο μπουζούκι μπορείς να παίξεις και καλό τετράχορδο και καλό τζουρά και καλό μπαγλαμά.Το κόστος δεν είναι απαραίτητα μικρό ή μεγάλο,καθώς μπορείς να πάρεις μπουζούκι με 15 ντούγιες στα 200€ και μπαγλαμά στα 150€.Αν πάλι πάρεις μπουζούκι από τον Μάτσικα με 40 ντούγιες κάνει 600€ αν πάρεις από τον Βάρλα κάνει 3000€.Ο μπαγλαμάς με 15 ντούγιες του Βάρλα επειδή έχω έναν ξεκινάει στα 1500€

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #5 στις: 13/10/08, 16:16 »
Σας ευχαριστω ολος! Τελικα αποφασισα να παω για εναν μπαγλαμα, και αργοτερα βλεπω αναλογα πως θα κυλισει το πραγμα!

Ibanezακια, ενοειτε οτι μιλαω για φτηνα πραγματα, δεν παω να γινω επαγκελματιας η οτιδηποτε... Ενα οργανο θελω να εχω στο δωματιο μου να κανω την πλακα μου, αντε το πολυ-πολυ να το κουβαλαω σε σχολικες εκδρομες μαζι με την ακουστικη...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #6 στις: 13/10/08, 21:19 »
Καλή τύχη στην επιλογή σου.Σε ποιά περιοχή είσαι?Αν θες μπορώ να συο συστήσω έναν οργανοποιό φίλο μου με καλό σκαφτό μπαγλαμά στα 100-120€

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #7 στις: 13/10/08, 22:10 »
Στην Ροδο ειμαι. Τωρα δεν εχω εχω ιδεα τι παει να πει το σκαφτος, αλλα αν δεν σου κανει κοπο στειλε μου ενα πμ να μου δωσεις κανα e-mail τηλεφωνο, οτι υπαρχει να εποικινωνισω μαζι του, αν προτιθετε να στειλει στην Ροδο
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #8 στις: 14/10/08, 21:51 »
Διαφορα στον ηχο δλδ η και στην ποιοτιτα;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #9 στις: 15/10/08, 14:01 »
Είναι πιο ξερός ήχος πιο ρεμπέτικος.Με ντούγες γίνεται πιο γλυκός ο ήχος πιο μελωδικός.Εγώ θα σου πρότεινα επειδή παίζει να κολλήσεις με τον μπαγλαμά δώσε 250-300€ να πάρεις έναν με 11 ντούγιες και να σου μείνει για μετά

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #10 στις: 15/10/08, 17:37 »
Δεν ειναι καθολου απιθανο να κολισω, αλλα αυτην την στιγμη δεν υπαρχουν με τιποτα τα λευτα, και εχω τρελες κ@υλες, οποτε θα παω για εναν φτηνο... Και ας παρω και δευτερο αργοτερα αμα ασχολιθω και δεν με ικανοποιει
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #11 στις: 16/10/08, 00:28 »
Βασικά αυτό το όργανο είναι μια μεγάλη ιστορία γιατί πρόκειται πάντα για χειροποιήτα όργανα όχι βιομηχανίας

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #12 στις: 17/10/08, 22:47 »
Αν σου αρέσει το ρεμπέτικο θα θελήσεις οπωσδήποτε και τα δύο όργανα , οπότε η σειρά δεν παίζει και πολύ ρόλο.
Πάντως και ο μπαγλαμάς παίζει εισαγωγές και γεμίσματα και συνοδεύει "ενεργά" το τραγούδι.Αυτό το ρομποτικό παίξιμο του μπαγλαμά που παίζει μόνο συγχορδίες και που συναντάμε σε σύγχρονες εκτελέσεις των ρεμπέτικων δεν είναι και ό,τι καλύτερο.Άκουσε πρώτες ηχογραφήσεις από προπολεμικά τραγούδια του Τσιτσάνη με Παγιουμτζή και θα δεις  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/08, 22:51 από Tempus »

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #13 στις: 18/10/08, 10:31 »
Τελικα το τσιμπισα το μπαγλαμαδακι! 125 ευρουλακια, σκαφτος. Μου αρεσει ο ηχος του, εχει καπιες ατελιες στο φτιξιμο, αλλα νταξει... φτινιαρικο χειροποιητο οργανο ειναι...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι vs μπαγλαμας
« Απάντηση #14 στις: 22/10/08, 01:13 »
Καλορίζικος μάγκα και καλόπαιχτος! ξηγήσου τον παραπονιάρικα!
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
9655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/04, 15:42
από mafiozos
4 Απαντήσεις
57320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/12, 22:05
από oldnavy
2 Απαντήσεις
13060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/08, 18:47
από wowgeorge
58 Απαντήσεις
65382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
20 Απαντήσεις
31799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/07, 23:39
από Naxios
1 Απαντήσεις
5483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 20:52
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
3874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 21:08
από Angel~Archo
6 Απαντήσεις
11231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 23:02
από Nasos711
3 Απαντήσεις
9782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/09, 19:42
από dread12
5 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 01:34
από k i m i s