Αποστολέας Θέμα: Σωκράτης Μάλαμας : Ο Πρίγκηπας της Μελαγχολίας  (Αναγνώστηκε 10532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ

Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί κι ας μην θεοποιούμαι καταστάσεις και ανθρωπους και πράγματα.

Έχω λιώσει, όπως λέει κι ο  Αλκαίος στα Διόδια, άπειρες ώρες από τα 15 μου χρόνια με τραγούδια που ερμηνεύει ο Σωκράτης ή αποκλειστικά δικά του τραγούδια. 

Έχω αισθανθεί, έχω κλάψει, έχω ταυτιστεί, τα'χω αγαπήσει, έχω νιώσει πως είναι να κρέμεσαι από ένα στίχο που δεν είναι δικός σου, που πότε δεν φανταζόσουνα πως θα μπορούσε να γραφτεί, άλλα που εκφράζει ακριβώς αυτό που αισθάνεσαι, αυτό που είσαι.

Έχω πιει την υγρασία που στάζουν οι οροφές, έχω πιει μαζί του στις συναυλίες κρασάκι, έχω χορέψει, έχω γέλάσει κάθε φορά που μας έλεγε πουλάκια του...Αλλά βρε παιδιά το ότι το άστρο του Σωκράτη μας, δεν έχει ξεθωριάσει ακόμα, δεν οφείλεται μόνο στο ταλέντο του ως μουσικό και τραγουδοποιό αλλά ότι στις τελευταίες αφίσες, με τις μέγαλες αυτές συνεργασίες που αναφέρατε, είναι παστουρωμένος με τόσο μακιγιάζ που φαίνεται μικρότερος και από τον Αλκίνοο ακόμα...που λέει ο λόγος.
Ή ακόμα, ότι τα εισιτήριο στην περσινη συναυλία, να σας θυμήσω, ήταν 20 ευρω χωρίς φοιτητικό. Και χωρίς να ανοίξουν οι πόρτες.

Ήρθε και στα Γιάννενα φέτος το χειμώνα σε ένα μαγαζί που φιλοξενεί τέτοιους.....χμμμ....περιθωριακούς καλλιτέχνες και το εισιτήριο ήταν το ίδιο! Χωρίς φοιτητικό και πάλι. Ποιος ο Μάλαμας;;; Που πριν τρία χρόνια τον έβλεπα με 5 ευρω!

Ας αφήσουμε τα ψέματα λοιπόν κι ας βγούμε απ'τον τεκέ, ίσως να μην είναι δική του δουλειά ο χώρος ή τα εισιτήρια, ίσως η προώθηση που γίνεται στη δουλειά του από συγκεκριμένους ραδιοφωνικούς σταθμούς να είναι θέμα της δισκογραφικής και όχι δικό του, μα σίγουρα κανένας δεν μπορεί να αρνηθεί πως ο Σωκράτης μας, όχι απλώς δεν βρίσκεται στο περιθώριο πλέον, αλλά βρίσκεται στην κορυφή αυτού που κάποιοι ονομάζουν ποιοτικό τραγούδι, έντεχνη μουσική κλπ κλπ...


Χμμμ. Αυτά λίγο πολύ! Το κειμενό ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικό και μου άρεσε, απλώς μου φαίνεται πως η χρήση κάποιων λέξεων όπως, "άστρο" και "περιθώριο" ειναι αρκετά υπερβολική και παρωχημένη ίσως, εξού και η μικρή μου παρατηρηση.

Φιλικά πάντα!

Και για να μην ξεχνιόμαστε....κάνε τις αματρίες σου πουλάκι μου για να'χεις να μετανιώνεις...
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Οκ.. λάθος κατάλαβα εγώ και χαίρομαι που κατάλαβα λάθος!!
Να 'σαι πάντα καλά!!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενταξει ρε παιδια, ομως μην ξεχναμε οτι ο Μαλαμας εφτασε εκει που εφτασε μετα απο τοσα χρονια σκληρης δουλειας, χωρις ιδιαιτερη προβολη απο τα μεσα κλπ. Μετα απο 20 χρονια στη δισκογραφια, και με την ποιοτητα των δισκων του, αδικα ειναι στην κορυφη?
Κανενας δισκος του δεν ειναι μαπα, ολοι εχουν καλα τραγουδια μεσα.
Δεν δικαιουται δλδ να πουλαει? Αυτη η αποψη, οτι επειδη τωρα ο Μαλαμας πουλαει και προβαλλεται, ξαφνικα δεν ειναι ποιοτικος και πουληθηκε στο συστημα, τη θεωρω υποκριτικη. Τι να κανει δηλαδη, να πει "μη με προβαλλετε, μην παιζετε τα τραγουδια μου"?? Δεν νομιζω να εχει κανει κατι στο υλικο του, στη μουσικη του και στη σχεση του απεναντι στο κοινο ωστε να αξιζει τον χαρακτηρισμο του "πουλημενου".
Ναι σιγουρα βγηκε απο το περιθωριο.Βγηκε ομως γιατι εκανε πολυ ωραια τραγουδια, γιατι δουλεψε σκληρα, κ αυτο του αναγνωριστηκε. Οχι γιατι πουληθηκε στο συστημα. Τι θελατε δηλαδη? Να ειναι μια ζωη αποκλεισμενος? αφου εχει αναγνωριστει το εργο του, εχει απηχηση στον κοσμο και θελει να τον δει και να τον ακουσει. Κακο ειναι που κανει μεγαλες συναυλιες?

Αν ζητατε απο το Σωκρατη να ειναι σαν τον Νικολα Ασιμο, να θυμηθειτε ποτε αναγνωριστηκε το εργο του, πως εζησε, πως πεθανε και ποσο ιδεολογος και αυστηρος με τον εαυτο του ηταν. Κι ολα αυτα του αναγνωριστηκαν αφου πεθανε, πριν ποιος πηγε να τον βοηθησει στο σκοπο του? ποιο κοινο του παρασταθηκε?
Και καλως κακως, σχεδον κανενας δεν μπορει να ζησει οπως ο Νικολας, γι αυτο ειναι τοσο σπουδαιος Ανθρωπος πρωτα, κ μετα Καλλιτεχνης.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Ας μην ξεχνάμε ότι και τον Νικόλα κάποιοι "Αναρχικοί" και "Ελευθεριακοί" "σύντροφοί" του τον έσπασαν στο ξύλο όταν τόλμησε και έβγαλε δίσκο... ::) Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θεωρούν τον αγαπημένο τους καλλιτέχνη ξεπουλημένο όταν η δουλειά του αναγνωρίζεται από το ευρύ κοινό και γνωρίζει κάποια επιτυχία...

Και για να μην παρεξηγηθώ, αυτά δεν πάνε σε κάποιον από εδώ, αυτή η αντίληψη συναντάται παντού.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Ακριβως αυτό λέω κι εγω παιδιά. Δεν βρίσκεται πια στο περιθωριο ο Μάλαμας μα στην κορυφη. Γι' αυτό δεν έχουμε κανένα λόγο να τον απακαλούμε πλέον περιθωριακό. Έχει γνωρίσει την αναγνώριση που του αξίζει, που αξίζει στη μουσική του και στους στίχους του. Κάποιοι από τους στιχουργούς του βέβαια δεν γνώρισαν ποτέ την δημοσιότητα που γνωρισε ο Σωκράτης άλλα το πιθανότερο είναι αυτό να μην είναι δικό του θέμα.

Όσο για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς, κακά τα ψέματα, παίζουν όχι απλώς μεγάλο μα τεράστιο ρόλο στην άρση και στην ρήξη ενός τραγουδιού, ενός τραγουδοποιού κλπ κλπ...Υπάρχουν τόσα και τόσα συγκροτήματα ή νέοι συνθέτες που ζούνε στην αφάνεια. Και ο Μάλαμας και ο κάθε Μάλαμας δε νομίζω πως θα επιθυμούσε για τους συνεργάτες του να περάσουν ό,τι πέρασε εκείνος για να αναγνωριστεί η δουλειά τους σε περίπτωση βέβαια που αυτή αξίζει. Και από την πλευρα δισκογραφικών εταιριών και από την πλευρα ραδιοφωνικών σταθμών.

Όσο για το ευρυ κοινό...προσωπικά όσο περισσότερους βλέπω ν'αγγίζει η μουσική αυτού του καλλιτέχνη, όπως και του οποιουδήποτε καλλιτέχνη που αγαπώ, τόσο πιστοποιώ μέσα μου την αξία του ή απλά το πόσο κοντά στον άνθρωπο, στον κάθε άνθρωπο είναι αυτά τα τραγούδια.
Το θέμα πλέον στην εποχη μας είναι, το κατα πόσο αυτό το ευρυ κοινό επιλέγει μόνο του και κατα πόσο ετεροκατευθύνεται....;


Τώρα όσο για τις μεγάλες συναυλίες τι να πω; Δεν εκεί το προβλημά μου. Το καταυχαριστήθηκα που ειδα τρεις αγαπημένους μου καλλιτέχνες μαζί! Ενω οι ενωρχηστρώσεις τους ήταν απίστευτες. Πέρσι πάλι με τον Ιωαννίδη τι να πω;;;Για την άψογη συνεργασία τους; Για το ότι η σκηνη ήταν 5 μέτρα μακριά απ'το κοινό και έφερναν βόλτες σεκιούρετι εκεί;;Για το εισιτήριο;;Για το ότι δεν άνοιξαν οι πόρτες;;Για το ότι ο Σωκράτης δεν έβγαλε λέξη σ'όλη τη συναυλία; Ή για το υπέροχο και ευγενέστατο κοινό που μια γιουχάριζε τον Ιωαννίδη και μια τον Μάλαμα; Το μόνο καλό πέρσι ήταν "ο βυθός" ερμηνευμένο από Σωκράτη...
Κι όμως η κατάλληλη διαφήμιση από συγκεκριμένους ραδιοφωνικούς σταθμούς ήταν πάλι εκεί να βροντοφωνάζει την άψογη συνεργασία τους!

Δεν ξέρω!Τι να πω;...εδω και χρόνια...άφου ξέρεις ποιανου την καρδιά αγγίζεις, αφού ξέρεις ποιοι ακούνε την μουσική σου, ξέρεις για κείνους που σε ακολουθούν σχεδον στις περισσότερες τις εμφανίσεις σου,  ξέρεις ποιοι θα ερθουν να σε δουν, ποιοι θα έρθουν να σιγοτραγουδήσουν μαζί με σενα, μη δέχεσαι να παίξεις σ'ένα μαγαζί που βάζει 20 και 25 ευρω το εισιτήριο για δυο ώρες μουσική και σ'ένα χωρο τοσοδούλι!Μη δέχεσαι να παίξεις σ'ένα χωρο που τριγυρναν οι σεκιουριτάδες σαν μύγες γυρω γύρω και που ψάχνουν τις τσάντες των ακροατών σου! Πόσο έχεις αποστασιοποιηθεί από τη μουσική σου για να δεχτεις όλα αυτά;;


Και φυσικά, προσωπικά δεν ζήτησα από κανέναν να γίνει Νικολας Άσιμος. Μήπως και που διωκαιώθηκε απ'τη μουσική του και τα γραπτά του, μήπως θα το μάθει ποτέ; Μη τρελαινόμαστε κιόλας.
Το θέμα είναι απλό.
Γενικά υποστηρίζω το άσε τη μουσική να σε παρασύρει και αδιαφόρησε για τον δημιουργό γιατί, το πιθανότερο είναι να απογοητευτείς απ'τη ζωή και τη στάση του.Όμως ο Σωκράτης μονάχος του δημιούργησε τη σχέση αυτή με το κοινό του!

Ουφ!Αυτά!
Τέλος τα παράπονα!Την επομενη φορά θα του τα πω αυτοπροσώπως!

Φιλικά πάντα..
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/08, 03:00 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ

Γενικά υποστηρίζω το άσε τη μουσική να σε παρασύρει και αδιαφόρησε για τον δημιουργό γιατί, το πιθανότερο είναι να απογοητευτείς απ'τη ζωή και τη στάση του.

+1
Ο Μάλαμας είναι ένας από τους αγαπημένους μου τραγουδοποιούς. Ακούω τα τραγούδια του και τα συνδυάζω με αντίστοιχες καταστάσεις που έχω περάσει στη ζωή μου. Πραγματικά, είναι πολύ κοντά στην προσωπικότητά μου, αυτά που περιγράφει στα τραγούδια του. Όμως δεν μπορώ εγκρίνω τον τρόπο ζωής του, δεν θα μπορούσα να ζω έτσι και δεν πιστεύω οτι είναι καλός ο τρόπος ζωής του πάνω από όλα για τον ίδιο. Ο Μάλαμας ουσιαστικά ήταν ο πρώτος καλλιτέχνης που με απογοήτευσε για τον τρόπο ζωής του. Μετά ακολούθησαν και πολλοί άλλοι. Τελικά κατέληξα να υποστηρίζω αυτό που πολύ σωστά γράφει η Fusalida. Αυτα...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος zappas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • παντα με επιθετικες προθεσεις.............
    • Προφίλ
 να πω κι εγω κατι βρε παδια!! μηπως ξεχασαμε το οτι ο Σωκρατης ειναι ενας απλος ανθρωπος? αρα τι πιο απλο να εχει και καλα και κακα στοιχεια!! κραταμε τα καλα (μουσικη- στιχοι) και τα υπολοιπα ειναι δικο του θεμα!! ποιος ο λογος να τον κρινουμε? εμεις τι προσφερουμε? παμε στη συναυλια  πινουμε τραγουδαμε....και παντα μα παντα φευγουμε ευχαριστημενοι!! ;D ;D ;D ;D
βρε μονος θα τα γραφω μονος θα τα τραγουδω!!! κι  ας ειναι για πεταμα!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/07, 00:23
από Mrs Brightside
7 Απαντήσεις
5760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/03, 00:34
από Vagabond
19 Απαντήσεις
6633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/06, 23:16
από zappas
347 Απαντήσεις
106574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 09:57
από Sts_Ikaros
12 Απαντήσεις
4554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 19:35
από annezoo
3 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/07, 01:34
από Ommadawn
35 Απαντήσεις
12956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 18:26
από Mrs Brightside
0 Απαντήσεις
1738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:46
από Ιππαρχος
3 Απαντήσεις
2314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/09, 20:47
από pac
0 Απαντήσεις
1904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/11, 14:44
από krios80