Αποστολέας Θέμα: Απορία σχετικα με FX Chain και CTL pedal στη Boss GT-8!  (Αναγνώστηκε 4324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kos_PF

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Together we stand,.....divided we fall....
    • Προφίλ
Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει γιατί ψάχνομαι πολύ καιρό και δε βγάζω άκρη...θέλω να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία FX Chain της GT-8 και δε καταλαβαίνω πως ακριβώς λειτουργεί και ποια ακριβώς είναι η χρησιμότητά του...διαβάζοντας το manual κατάλαβα οτι έχει σχέση με τη σειρά των εφέ και αν αυτά μπουν στη σωστή σειρά έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στον ήχο...χρειάζομαι ένα παράδειγμα ρύθμισης και πως αποθηκεύεται στο patch...επίσης αν ξέρει κανείς πως γίνεται να αποθηκεύσω στο CTL pedal παραπάνω από ένα εφέ (π.χ. να ενεργοποιείται ταυτόχονα delay, solo και reverb) γιατί μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να ενεργοποιώ μόνο ένα εφέ οταν το πατάω...όποιος μπορεί ας με βοηθήσει! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το fx chain έχει να κάνει όντως με την σειρά των εφέ που θα βάλεις!! πχ αν βάλεις το wah μετά την παραμόρφωση ακούγεται τελείως διαφορετικός ο ήχος απ τον κλασσικό wah ήχο που όλοι ξέρουμε.. ή το ίδιο και με το delay αν είναι πριν την παραμόρφωση τότε αντί να ακούς τις επαναλήψεις με λιγότερο volume, τις ακούς με λιγότερο gain.. και πολλά άλλα παραδείγματα!!
δοκιμάζεις και βλέπεις τι σ αρέσει κιόλας! ;)

Αποσυνδεδεμένος Kos_PF

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Together we stand,.....divided we fall....
    • Προφίλ
το fx chain έχει να κάνει όντως με την σειρά των εφέ που θα βάλεις!! πχ αν βάλεις το wah μετά την παραμόρφωση ακούγεται τελείως διαφορετικός ο ήχος ...............


ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, δεν έχω καταλάβει όμως τη ΣΕΙΡΑ των βημάτων (ρυθμήσεων) που πρέπει να κάνω για να τοποθετίσω το effe στην θέση που θέλω (από το fx chain) και τέλος πως το συσχετίζω (αποθηκευω) σε ένα συγκεκριμένο patch. Mε λίγα λόγια πως το fx chain επιρεάζει τον ήχo που έχω φτιάξει από πριν σε ένα patch....Ελπίζω να κατάλαβες γιατί τα είπα λίγο μπερδεμένα!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
το fx chain έχει να κάνει όντως με την σειρά των εφέ που θα βάλεις!! πχ αν βάλεις το wah μετά την παραμόρφωση ακούγεται τελείως διαφορετικός ο ήχος ...............


ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, δεν έχω καταλάβει όμως τη ΣΕΙΡΑ των βημάτων (ρυθμήσεων) που πρέπει να κάνω για να τοποθετίσω το effe στην θέση που θέλω (από το fx chain) και τέλος πως το συσχετίζω (αποθηκευω) σε ένα συγκεκριμένο patch. Mε λίγα λόγια πως το fx chain επιρεάζει τον ήχo που έχω φτιάξει από πριν σε ένα patch....Ελπίζω να κατάλαβες γιατί τα είπα λίγο μπερδεμένα!!!!!!!!!!

Αναπολώ τις εποχές που και εμένα το GT8 με μπέρδευε σαν κουβάρι :D..

Α) Λοιπόν για να επιλέξεις την σειρά του FX Chain:

1) Ανοίγεις το patch που θέλεις να αλλάξεις την σειρά των εφφέ..
2) Πατάς το κουμπί FX Chain (θα αρχίσουν να αναβοσβήνουν τα κουμπάκια των εφφέ που απαρτίζουν το συγκεκριμένο patch)..
3) Στην οθόνη θα εμφανίζονται τα abbreviations των εφφέ (ήτοι ΟD για Overdrive, Cs για Compressor, DGT για Digital Out Connector -- αυτό μπαίνει αναγκαστικά στο τέλος)..
4) Ας πούμε ότι έχεις ένα απλό patch με Wah & Delay.. Αυτά τα 2 κουμπάκια θα αναβοσβήνουν.. Ας πούμε επίσης ότι το patch σου έχει την εξής σειρά Guitar --> Delay --> Wah --> DGT και εσύ θες να βάλεις πρώτα το wah από το delay.. Με τη ροδέλα μετακινείς το κέρσορα στην οθόνη πριν το delay (δηλαδή ανάμεσα σε guitar [είναι ένα εικονίδιο κιθάρας] και delay).. Πατάς το κουμπάκι Wah οπότε αυτόματα η οθόνη σου τοποθετεί το wah πριν το delay.. Όταν το κάνεις, πατάς Exit και αν σου αρέσει το patch που έφτιαξες κάνεις write με τον γνωστό τρόπο.. Για περισσότερα εφφέ, η διαδικασία είναι ίδια.. Βάζεις το κέρσορα με την ροδέλα εκεί που θέλεις να βάλεις ένα εφφέ και έπειτα πατάς το κουμπί του εφφέ.. Τα εφφέ που απαρτίζουν το patch αναβοσβήνουν και έτσι σε βοηθάνε να τα χρησιμοποιήσεις και να τα τοποθετήσεις όλα στην αλυσίδα..

Β) Για να ρυθμίσεις το CTL pedal να ενεργοποιεί 2 εφφέ ταυτόχρονα:

Λυπάμαι, δεν γίνεται ::).. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις assign (με την ίδια διαδικασία που κάνεις assign το CTL) το EXP switch.. Στην περίπτωση που δεν το έχεις εντοπίσει, το EXP switch ενεργοποιείται αν πατήσεις δυνατά το expression pedal (το φυσικό πετάλι δηλαδή που βρίσκεται στα δεξιά).. Υπάρχει ένα led που σε ενημερώνει για το αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι.. Πάτα το expression pedal (στην οριζόντια του θέση, όχι στην θέση που έχει κλίση) δυνατά και θα δεις ότι ανάβει ένα κουμπάκι μπροστά από το πετάλι.. Αυτό το switch λειτουργεί σαν το CTL και μπορείς να το κάνεις assign σε ότι εφφέ θέλεις.. Όπως σου είπα, δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο που να πατάς το CTL και να σου ενεργοποιεί 2-3 εφφέ ταυτόχρονα, αλλά και πάλι, όπως είπε ο Johnie "Keep it simple"..

Αποσυνδεδεμένος Kos_PF

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Together we stand,.....divided we fall....
    • Προφίλ

Αναπολώ τις εποχές που και εμένα το GT8 με μπέρδευε σαν κουβάρι :...........................


ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικόταττος!!...............Παρεπιπτόντος καθώς έψαχνα το ctl pedal σε ένα patch πάτησα το κουμπί ctl (στο assign) και με την ροδέλα το ρύθμισα να είναι στο chorus)....Ε μετά από αυτή τη ρύθμιση 'οποτε πάταγα το ctl μου άναβαν ταυτόχρονα τα λαμπάκια delay reverb και dist!!!!!) δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε ,για αυτό από τα νεύρα μου έχουν ανάψει και τα δικά μου τα ΛΑΜΠΑΚΙΑ!!! Τσέκαρε το αν το πετύχεις θα σου είναι πολύ χρήσιμο.   και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!




Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
από τα νεύρα μου έχουν ανάψει και τα δικά μου τα ΛΑΜΠΑΚΙΑ!!!

Πιες ξύδι ρε...κανει καλό στα νεύρα, χα χα χα!  :P :P :P ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kos_PF

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Together we stand,.....divided we fall....
    • Προφίλ
Πιες ξύδι ρε...κανει καλό στα νεύρα, χα χα χα!  :P :P :P ;D ;D ;D

Θα τα πούμε στη συναυλία όταν θα τα κάνεις μπάχαλο με την gt8 κι εγώ τότε θα είμαι από κάτω και θα γελάω!!!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Παρεπιπτόντος καθώς έψαχνα το ctl pedal σε ένα patch πάτησα το κουμπί ctl (στο assign) και με την ροδέλα το ρύθμισα να είναι στο chorus)....Ε μετά από αυτή τη ρύθμιση 'οποτε πάταγα το ctl μου άναβαν ταυτόχρονα τα λαμπάκια delay reverb και dist!!!!!) δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε ,για αυτό από τα νεύρα μου έχουν ανάψει και τα δικά μου τα ΛΑΜΠΑΚΙΑ!!! Τσέκαρε το αν το πετύχεις θα σου είναι πολύ χρήσιμο.   και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Thanks for the info Kos_PF ;)

Απλά την έχω δώσει την GT8 και το έχω γυρίσει στα rack :).. Δεν μπορούσα κάθε τρεις και λίγο να σκύβω για να κάνω ρυθμίσεις.. Την χαλάω που την χαλάω τη μέση με τις παλιοκαρέκλες εδώ στο γραφείο, να μην την καταπονώ και με τo hobby ;D.. Πάντως είναι πολύ ευέλικτη, αν και λίγο δύσκολη για κάποιον που αποκτά μια πρώτη επαφή με τα εφφέ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
30285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/04, 12:43
από Holy Diver
0 Απαντήσεις
2309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/07, 18:27
από chorrer
34 Απαντήσεις
19957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 10:10
από jonakos
4 Απαντήσεις
39473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 16:03
από Anaximandros
3 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/09, 01:32
από les paul
3 Απαντήσεις
3046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 22:11
από billy_page
3 Απαντήσεις
3012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 20:03
από Joevaicci
2 Απαντήσεις
2581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 20:08
από KOSTARAS75
1 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/12, 11:28
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986