Αποστολέας Θέμα: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?  (Αναγνώστηκε 22795 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πιστευετε οτι η σημερινη νεολαια εχει ιδανικα σημερα? τι νοιαζει τα προβληματα του τοπου? τα εργασιακα και ολεσ οι ρυθμισεισ που πανε να γινουν?

ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙ ΦΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #1 στις: 02/03/08, 21:43 »
Και το φοιτητικό κίνημα πέρυσι από ποιούε έγινε? Απ' τους μεσίληκες της χώρας? Πάντως σοβαρά, σήμερα οι νέοι έχουν περισσότερα πράγματα να τους αποσπάνε απ' τα πολιτικά και κοινωνικά θέματα. Και μόνο τα όσα ακούει κανείς βλέποντας τηλεόραση λίγες ώρες μπορούν να αποτελέσουν αντικέιμενο συζητήσεων που δεν έχουν καμία σχέση με τα ζητηματα που λες. Αλλά σίγουρα και σήμερα υπάρχουν ένα σεβαστό ποσοστό νέων που ασχολείται σοβαρά με τέτοιασ ζητήματα και προσπαθούν ο καθένας στο βαθμό που το νιώθει να κάνουν μια κάποια αλλαγή. Δεν είνα τόσο μαύρα τα πράγματα. Μας δείχνουν στην τηλεόραση συνέχεια ηλίθιους νέους που είναι σαν να έχουν υποστεί λοβοτομή τη στιγμή που η συντριπτικη πλειοψηφία των νέων ατόμων που εγώ κι οι γνωστοί μου έχουμε γνωρίσει κάθε άλλο παρά λοβοτομημένοι είναι. Οκ, υπάρχουν κι αυτοί, αλλά μη θεωρείς ότι η σημερινή νεολαία σε λίγα χρόνια θα κάνει ό,τι της λενε και θα υπακούει σα ρομπότ. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα εκεί... 
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #2 στις: 02/03/08, 22:03 »
στο φοιτιτικο κινημα πηρα θεση και ημουν στις πορειεσ αλλα τουλαχιστον στη δικη μου σχολη οι περισσοτεροι ψηφισαν ναι για να πανε διακοπες. πιστευω οτι πλεον ξεφουσκωσε και δε θα υπαρξει η ιδια κινητοποιηση. αγωνας δεν ειναι ενας μηνας και παει τελειωσε.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #3 στις: 02/03/08, 23:26 »
Καλά και τα κινήματα γενικώς δεν κρατούσανε ες αεί.Κι ο Μάης του '68 δεν πήγε μέχρι Φεβρουάριο :P. Πάντως έγραψα και κάτι παραπάνω απ' το φοιτητικό κίνημα. Αυτό ήταν το πιο απλό και πρόσφατο παράδειγμα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #4 στις: 03/03/08, 00:36 »
Υ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙ ΦΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
εμενα παλι ουτε καν αυτο..πιστευω οτι τους απασχολει τι λεφτα θα φανε αυριο..καλα δεν μιλω για ολυς..αλλα μερικες φορες πιστευω οτι μονο παθητικοποιημενα παιδια ζουν σημερα.. :-\...παρα του οτι ζω σε ενα περιβαλλον με πολυ ευαισθητοποημενα ατομα..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #5 στις: 03/03/08, 00:47 »
Μιλαμε για Ελλαδα παντα ε?
Λοιπον η νεα γεννια ειναι πολυ πιο συνειδητοποιημενη απο παλιοτερες γεννιες. Οι παλλιες γεννιες ειναι αυτες που κατεστρεψαν την Ελλαδα.
Η σημερινη νεα γεννια, στη πλειοψηφια της, ξερει που παταει, θελει να αλλαξει πολλα πραγματα και μαχεται για τα δικαιωματα της. Διαδηλωνει, δε συμμετεχει στη βια, και εχει φιλοδοξιες.
Επισης, υπαρχουν (μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου), και καποιοι, προχωρημενοι σε ηλικια μεν, αλλα με νεανικα μυαλα δε.
Η νεα γεννια ειναι η ελπιδα μας.
Και φυσικα δεν αναφερομαι στον Τσιπρα. 

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #6 στις: 03/03/08, 00:56 »
πιστεύω ότι όσο πάει γίνεται και πιο ευαισθητοποιημένη σε σημαντικά ζητήματα και πιο συνειδητοποιημένη. Όμως έχει αρκετό δρόμο μπροστά της.
Μιλώ όμως για συγκεκριμένες ηλικίες. Από τους νέους των 16-18 και των 21και άνω. εκεί κοντά στα 20 -προσωπική μου αντίληψη- κάπου τους βλέπω χαμένους. Ίσως επειδή μόλις βγήκαν από το σχολείο και για κάποιο διάστημα ψάχνουν άλλα πράγματα. Λογικό. Όσο περνάνε τα χρόνια όμως, βλέπω ότι οδηγούμαστε σε καλό δρόμο. Είμαι αισιόδοξη... Οι "μικροί" των 15-16 έχουν να αντιμετωπίσουν ακόμα περισσότερες δυσκολίες, αλλά μπαίνουν και από μικροί στο παιχνίδι, οπότε σε λίγα χρόνια, στα 20τόσα τους, θα είναι πιστεύω πιο έτοιμοι από ότι είμαστε εμείς στα προβλήματα της κοινωνίας/περιβάλλοντός μας.
Γνώμη μου. Και μιλώ για την εντύπωση που μου δίνουν μέχρι στιγμης. Μπορει να πέφτω κι έξω...
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #7 στις: 06/03/08, 14:32 »
Θέλω να πω την άποψή μου σαν ένας άνθρωπος στα 38 μου και με πιθανό "χάσμα γεννεών" οπότε ας μου συγχωρεθούν κάποιες αστοχίες. Μέχρι πριν από μερικά χρόνια ,είχα μπει στο τρυπάκι των ανθρώπων της ηλικίας μου ,να είμαι πολύ αυστηρός με τα νέα παιδιά. Τα τελευταία τρία χρόνια όμως που έχω τη μπάντα και έχω έρθει σε επαφή μαζί τους ,έχω καταλάβει ότι πρόκειτε για μια πολύ καλή γενιά ,με διάθεση για αλλαγές ,αν και επηρρεασμένη από το όλο συντηριτικό περιβάλλον. Η δικιά μου γενιά (οι έφηβοι των 80's) ,παρ' όλο που είχαμε πολλά πανκιά,ροκάδες ,μέταλλα ,μεγαλύτερη πολιτικοποίηση,στην πλειοψηφία της μεγάλωσε με το όνειρο μιας θεσούλας στο Δημόσιο...Αυτό δεν το βλέπω τόσο πολύ πια και με χαροποιεί. Βλέπω πολύ περισσότερους ανθρώπους με όνειρα για δημιουργία και προσφορά. Δύο πράγματα σίγουρα στερείτε αυτή η γενιά και δεν ξέρω πια θα είναι τα αποτελέσματα αυτής της στέρησης .Το ένα είναι η επαφή με τους γονείς ,μιας και οι σημερινοί γονείς ως επί το πλείστον εργάζονται και οι δύο,σε αντίθεση με εμάς ,που είχαμε οι περισσότεροι τη μάνα ότι ώρα την θέλαμε στο σπίτι και το δεύτερο τη σεξουαλική "ανεμελιά" που είχαμε εμείς στην προ-aids εποχή. Πάντως όπως και να'χει δεν είναι χειρότερη αυτή η γενιά από τις προηγούμενες ,τις οποίες μπορεί και να τις έχουμε μυθοποιήσει λίγο ,λόγω της απόστασης του χρόνου. Και ο καθρέφτης του χρόνου ,συνήθως παραμορφώνει...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #8 στις: 06/03/08, 14:42 »
Συμφωνώ 99% με τον MACMISIA...αλλά σαν 22χρονος βλέπω πως η γενιά μου είναι λίγο πιο χάλια από αυτό που λέει...έχουμε πολλούς κεφτέδες!!!

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #9 στις: 06/03/08, 15:27 »
δεν θα ειμαι ευχαριστος.......

Γενικα δεν μου αρεσουν οι γενικευσεις.....οπως επισης νομιζω οτι αναμεσα σε αυτα που θα πω υπαρχει και ενα διολου ευκαταφρονητο κομματι της νεολαιας για το οποιο θα μιλαγα με τα καλυτερα λογια....καθως επισης αναγνωριζω πως σε καποιους τομεις ειναι σαφως καλυτερη απο τη δικια μας η αλλες προηγουμενες.


Λοιπον τη σημερινη νεολαια  (και χωρις να λεω πως η "δικη μου" νεολαια ηταν καλυτερη) τη βλεπω σαν τη γενια της ησσονος προσπαθειας.....Η γενια η οποια κανυ τα απυτεφτα ορθρογραφικα λαθει, βγαινει στους δρομους σερνομενη απο τους καθε λογης Τσιπρες (τους οποιους ομως θεωρει και πολυ Ιn) για να μεινουν τα πραγματα ως εχουν αντι να απομονωσει ολους αυτους τους "νεολαιους", κανει ενα σωρο μεταπτυχιακα (για να διοριστει στο Δημοσιο), που παρασυρεται εξισου ευκολα με παλαιοτερες γενιες απο εξοχως λαικιζοντα συνθηματα, που σου στελνει μυνηματα για να ανταλλαξετε την PRS σας με την squier τους, αγνοοει απλους κανονες καλης συμπεριφορας, τρεχει στους ψυχιατρους με το παραμικρο (και εδω ναι υπαρχει ευθυνη γονεων που εξεθρεψαν πολλες απο τις πιο πανω συμπεριφορες) .........

Φυσικα ολα τα παραπανω ειναι ιδωμενα καπως χιουμοριστικα....ομως συνοψιζονται στο (νεολαιιστικο) μοτο του "οτι να'ναι"....χωρις διαθεση για λιγο παραπανω ψαξιμο και σε βαθος....λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η ενυπωση που εχω αποκομισει

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #10 στις: 06/03/08, 19:02 »
δεν ξέρω....το πιο ξενέρωτο πράγμα είναι αυτό το δεν ξέρω, αλλα μάλλον λέει πολλά. Η άποψη μου είναι οτι με την γενικότερη παγκοσμιοποίηση θα βρείς απόλα. Λίγο απόλα. Χαζούς, έξυπνους, συνειδητοποιημένους, στ@ρχιδιστές, ξενέρωτους, άνετους, χαμμένους μαζεμένους, όλους. Και μέσα σε αυτούς τους όλους υπάρχουν και αυτοί που λέτε εσείς αγωνιστές. Προσωπικά πιστέυω ότι αυτοί που απο το σχολείο ακόμα αρχίζουν να φανατίζονται, και να οικειοποιούν κάθε κοινωνικοπολιτικό ζήτημα χωρίς να βλέπουν την ζωή λίγο πιο χαλαρά, κάπου έχουν χάσει την μπάλα.   Για να επιστρέψω στο γενικό θέμα του τίτλου, άλλη η κοινωνία άλλη η νεολαία άλλοι οι στόχοι άλλες οι εκφράσεις και οι μέθοδοί τους. Άρα κοινό μέτρο σύγκρισης γενικά κατ εμέ δεν υφίσταται. Τώρα πως την βρίσκω, με λίγο παραπάνω θράσος απόσο αντέχει το νιονιό της, αλλα...πηγή εξέλιξης είναι και αυτό.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #11 στις: 06/03/08, 19:15 »
το ερωτημα σου δεν στεκει λογω υποκειμενικοτητας.τι σημαινει η λεξη ιδανικα?αλλα ιδανικα εχω εγω,αλλα ιδανικα εχει ο χ αλλα ιδανικα εχει ο ψ και ουτω καθεξης.αμα με ρωτας με βαση τα δικα μου ιδανικα θα σου πω οτι η νεολαια ειναι:πεντρικιουρ , μπουζουκι , γιουροβιζιον.και αυτο περιλαμβανει μεγαλη μεριδα ανθρωπων που κατεβαινανε στα φοιτητικα σαν ''πολιτικα πεισμενοι''(με μακιγιαζ και κομπλε ρουχακια παντα).παρολα αυτα υπαρχουν και οι ''αλλοι'' που δεν κινουνται παντοτε στα κυματα του μεινστριμ,οποτε λογικο ειναι να μην τους πιανουν ολα τα ματακια...τελοςπαντων η υποθεση ''νεοι με ιδανικα'' ειναι προσωπικη του καθενος κ δεν ειναι κατι το αντικειμενικο
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #12 στις: 06/03/08, 21:10 »
Θα συμφωνησω με το Σιμο..Απο εκει και περα στατιστικη ερευνα δεν εχουμε για να ξερουμε τα ποσοστα....Γιατι για παραδειγμα στη δικια μου σχολη οι περισσοτεροι θα ελεγα οτι παιρνουν τον τιτλο ο ''κλασικου λαλακα Ελληνα'' και δεν το λεω σαν βρισια αλλα τους νοιαζει περισσοτερο το πως θα περασουν καλα,διασκεδαση,απο πολιτικα δεν σκαμπαζουν και πολλα εκτος απο το ποια παραταξη κανει τα καλυτερα παρτυ κλπ...Οι καφετεριες παιρνουν φωτια οι αιθουσες αδειαζουν κλπ.....Ισως φταει η οικονομικη φυση του.Γενικα παντως βλεπω και μεγαλο ποσοστο ατομων να προσπαθει να ανοιγει τους οριζοντες του..Οχι μονο πολιτικα αλλα και γενικως..Παρολαυτα ναι βλεπω και ανθρωπους που ειναι τοσο φανατισμενοι που χανουν λιγο τη μπαλα(αλλο θεμα εκτος απο πολιτικα δεν μπορεις να συζητησεις μαζι τους) αλλα ειναι μικρος αριθμος.Βασικα γενικη αποψη δεν νομιζω οτι μπορω να εχω..



 βγαινει στους δρομους σερνομενη απο τους καθε λογης Τσιπρες (τους οποιους ομως θεωρει και πολυ Ιn) για να μεινουν τα πραγματα ως εχουν αντι να απομονωσει ολους αυτους τους "νεολαιους", κανει ενα σωρο μεταπτυχιακα (για να διοριστει στο Δημοσιο),

Ισως βγαινει στους δρομους οχι απλα οδηγουμενη απο  ''καθε λογης Τσιπρες''(μανια πια..πριν ειχατε τον αλαβανο) αλλα και επειδη πραγματικα βλεπει τι συμβαινει γυρω της και προσπαθει για καποια καλυτερευση των συνθηκων..Επισης το αλλο που λες για τα μεταπτυχιακα..Δεν καταλαβαινω γιατι φταιει η νεολαια σε αυτο..Η κατασταση ετσι ηταν δηλαδη ετσι εγινε μεσα σε αυτα τα χρονια..Η μου λες οτι κατι πρεπει να κανει να το αλλαξει αυτο?Πως?αφου και εκεινο το κατηγορεις.. ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #13 στις: 06/03/08, 21:16 »
αληθεια τα μεταπτυχιακα τι αρνητικο εχουν;..κακο ειναι η εκπαιδευση;... ???
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #14 στις: 07/03/08, 02:17 »
Όλη τη βδομάδα δουλειά, για να'χουνε να τα φάνε το Σάββατο στα μπουζούκια... Και σίγουρα, δεν είναι όλοι έτσι, αλλά η πλειοψηφία. Και θα μου πείτε "ρε φίλε, εσύ γιατί πας και παίρνεις μπάσσα και κιθάρες και τα τρώς στα ροκάδικα, καλύτερος είσαι?". Και δίκιο θα'χετε. Αλλά τουλάχιστον δεν τρώω 500 γιούρια μόνο για τα λελούδια.  ;)  Τα τρώω στο μπάσσο!  :P 

Τι χολοσκάτε με τη σημερινή νεολαία ρε σείς, μήπως εμείς δεν είμαστε νεολαία δηλαδή? Και για ποιά ακριβώς μερίδα της νεολαίας μιλάμε? 13-15, 15-17, 18-20, 20-24 κ.ο.κ. Ας κάνει ο καθένας ότι γουστάρει, άμα έτσι του κάθεται καλά. Δεν μπορεί να κρίνει κανένας αν κάτι πάει λάθος. Οι εποχές αλλάζουν, οι άνθρωποι αλλάζουν, τα γούστα αλλάζουν, οι μόδες αλλάζουν. Κλάιν.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #15 στις: 07/03/08, 09:03 »
όχι τα μεταπτυχιακά δεν είναι κακά....ΑΛΛΑ! Τεράστιο αλλά. Υπάρχουν κάποιες ενδιαφέρουσες πτυχες  κρυμμένες απο κάτω. πρώτη και μαλλον αυτην που εννοεί ο Fenderiarhs, οτι είναι σπουδές και συντελούν στην ιδέα του ξέγνοιαστου αιώνιου φοιτητή ( ? ). Η δεύτερη ότι ναι χωρις κάποιο μεταπτυχιακό δεν ξεχωρίζεις στην αγορά εργασίας. Και η τρίτη και χείροτερη ότι εκεί που όντως έχουν σημασία τα μεταπτυχιακά, ( εμενα ας πούμε στην έρευνα ) στην ελλάδα δεν μπορούν και δεν έχει νοημα να γίνουν. Μιλάμε με καθηγητές και μας λένε σε σεμινάριο ότι για να έχεις πιθανότητα να βρείς δουλειά αντάξια των σπουδών σου στην ελλάδα ( μιλάω πάντα για τον τομέα που θέλω να ακολουθήσω ) πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 10 χρόνια επιπλέον μεταπτυχιακά έξω...και το 10 δεν είναι συμβολικός αριθμός.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #16 στις: 07/03/08, 15:25 »
Συμφωνοι..η νεολαια απο οσα ειπες σιμο φταιει στο πρωτο..για τα αλλα αυτη ευθυνεται? ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #17 στις: 07/03/08, 15:27 »
το μεταπτυχιακο καθε αλλο παρα κακο ειναι.....Το μεταπτυχιακο σαν πασαπορτο για να γινει ο νεολαιος ενας ακομα δημοσιος υπαλληλος ειναι κακο. Η νεολαια η οποια εχει σαν ονειρο μια θεση στο δημοσιο ειναι σαφως προβληματικη. Επιπλεον, αν αυριο καποιος υπουργος αποφασιζε την εξαιρεση του μεταπτυχιακου απο τη μοριοδοτηση του ΑΣΕΠ θα ειχαμε πτωση του αριθμου των μεταπτυχιακων  κατα 70%.........

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #18 στις: 07/03/08, 15:36 »

Ισως βγαινει στους δρομους οχι απλα οδηγουμενη απο  ''καθε λογης Τσιπρες''(μανια πια..πριν ειχατε τον αλαβανο) αλλα και επειδη πραγματικα βλεπει τι συμβαινει γυρω της και προσπαθει για καποια καλυτερευση των συνθηκων..

Αστο καλυτερα δεν με πειθεις καθολου........τη νεολαια που βλεπω να κατεβαινει στους δρομους δεν την βλεπω να μαχεται για "καλυτερευση" των συνθηκων......αλλα για να μεινουν τα πραγματα ως εχουν, αναμασωντας ολα ανεξαιρετως τα τσιτατα του σταλινικου ΚΚΕ και του λαικιστικου ΣΥΝ....Οταν θα δω τους "απογοητευμενους" νεολαιους να γυρνανε την πλατη σε αυτα τα πιθηκοειδη, να κανουν πορεια για τον εξοβελισμο απο τα πανεπιστημια των κομματικων ρεμαλιων, οταν τα δω να κανουν πορεια για να παψει ο εξευτελισμος των πρυτανεων με την εκλογη τους απο τα καθε λογης φοιτηταρια τοτε, ναι θα σου πω μπραβο και θα κατεβω μαζι σου στους δρομους. Εως τοτε ειστε το ιδιο πραγμα με τους απεργους της ΔΕΗ κ της τραπεζης Ελλαδας που κλεινουν ρευμα, χρηματιστηριο για να μην αλλαξει τιποτα....να ζουν απο το κρατικο κορβανα, με 2000€ μισθους και συνταξη στα 45...


Και για να μην νομισεις οτι στα λεω εκ του ασφαλους ωραιοποιωντας τη δικια μας τη γενια στις μεγαλες καταληψεις του 91 (στις οποιες μετα λυπης αναφερω οτι πηρα μερος) θυμαμαι τον νυν προεδρο του ΣΥΝ τοτε συνδικαλιζομενο λυκειοπαιδο να μαχεται για το δικαιο μας "του να μπορουμε να λειψουμε οποτε μας γουσταρει απο την ταξη".........

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #19 στις: 07/03/08, 19:25 »
αυτο ηθελα :)...
το μεταπτυχιακο καθε αλλο παρα κακο ειναι.....Το μεταπτυχιακο σαν πασαπορτο για να γινει ο νεολαιος ενας ακομα δημοσιος υπαλληλος ειναι κακο. Η νεολαια η οποια εχει σαν ονειρο μια θεση στο δημοσιο ειναι σαφως προβληματικη.
με αυτην την εννοια οκ...  :-[
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #20 στις: 07/03/08, 19:35 »
 τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?


σατανισται..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #21 στις: 07/03/08, 20:28 »
Ποια νεολαία βγαίνει στους δρόμους??? Εγώ μόνο τους αναρχικούς έχω δει...οι άλλοι είμαστε όλοι παιδιά του ίδιου καναπέ...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #22 στις: 07/03/08, 23:14 »
Ποια νεολαία βγαίνει στους δρόμους??? Εγώ μόνο τους αναρχικούς έχω δει...οι άλλοι είμαστε όλοι παιδιά του ίδιου καναπέ...
προφανως δεν θα κοιταξες καλα... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #23 στις: 08/03/08, 00:36 »
Ποια νεολαία βγαίνει στους δρόμους??? Εγώ μόνο τους αναρχικούς έχω δει...οι άλλοι είμαστε όλοι παιδιά του ίδιου καναπέ...
προφανως δεν θα κοιταξες καλα... ;)

Βολεύει πολλούς αυτή η κουβέντα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #24 στις: 08/03/08, 00:59 »
Συμφωνοι..η νεολαια απο οσα ειπες σιμο φταιει στο πρωτο..για τα αλλα αυτη ευθυνεται? ::)

δεν είπα βρε αγορίνα ότι ευθύνεται....:(
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
1563 Απαντήσεις
364855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 15:54
από MACMISIAS
23 Απαντήσεις
9417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
15 Απαντήσεις
6805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
42 Απαντήσεις
12886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 00:46
από Jezus