Αποστολέας Θέμα: Spitfire - Die Fighting  (Αναγνώστηκε 6641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Spitfire - Die Fighting
« στις: 26/04/09, 19:04 »
Oι Αθηναιοι Spitfire μετα απο 23!!! χρονια κυκλοφορησαν καινουριο δισκο με τιτλο DIE FIGHTING
Το μονο original μελος απο τη συνθεση του απιστευτου FIRST ATTACK ειναι ο  Ηλιας Λογγινιδης.

Τracklist:
1. King of the Mountain
2. Gates of Fire
3. Underground
4. Die Fighting
5. Icarus
6. Macedonia
7. Taste The Fire
8. Danger in the World
9. I'm Ready
10. Release Power
11. Everlasting Love
12. Fool Enough
13. Acoustic Medley

Δυστηχως εχασα την παρουσιαση του CD στις αρχες του μηνα
Οποιος θελει μπορει να βρει samples sto http://www.spitfire.gr/news.htm

Δεν με χαλασε τιποτα απολυτως στην κυκλοφορια αυτη αλλα απλα οραματιζομαι πως θα ηταν με τον Ντινο στα φωνητικα αν ηταν ακομα ενεργος και υγιης...

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #1 στις: 26/04/09, 19:21 »
έλεος ρε stinky πως τα πετάς έτσι αυτά και χάρηκα πως ήταν οι spitfire,μετά διάβασα ότι είναι μόνο ο Λογγινιδης από τους παλιούς και ξενέρωσα(όχι ότι με χαλάει ο Λογγινιδης)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #2 στις: 28/04/09, 02:27 »
 Εχω χαρει απιστευτα με την κυκλοφορια του Die Fighting! Οχι μονο λογω συγγενειας με τον Λογγινιδη αλλα κυριως γιατι οι Spitfire ειναι η ιστορια του Ελληνικου Heavy Metal. Το οτι απο το αρχικο σχημα υπαρχει μονο ο Ηλιας δε θα επρεπε να σας παραξενευει.. Εδω υπαρχουν μπαντες εξωτερικου με διαρκη δισκογραφικη παρουσια και μετα απο 10-15 χρονια οι αλλαγες στο line up ειναι πολλες.. ποσο μαλλον στους Spitfire που ειναι Ελληνικη μπαντα και εχει να βγαλει δισκο απο το 1987.. (το 100%Live δεν το πολυυπολογιζω). ΤΟ DVD που υπαρχει μαζι με το CD εξηγει πολλα..
 Το σημαντικο ειναι πως η καρδια και η αγαπη του Λογγινιδη για το Metal δεν εσβησε ποτε. Και το πιο σημαντικο ειναι οτι μετα απο 20 και πλεον χρονια παρουσιαζουν ΑΥΤΟ!! Μια δουλεια με απολυτο σεβασμο σε αυτη τη μουσικη, παθος, δυναμη, ογκο, φρεσκαδα, ωριμοτητα, εμπνευση και χωρις να το επιδιωκουν, παραδιδουν μαθηματα για το πως πρεπει να παιζεται το Heavy Metal, ειδικα απο μια Ελληνικη μπαντα! Αν επιτελους δε βρεθουν στο δρομο τους οι "γνωστοι αγνωστοι" που μολις δουν κατι πολυ καλο πεφτουν επανω σαν τα κορακια η για να φανε η για να θαψουν (η και για τα δυο), αυτο το θρυλικο γκρουπ θα μας προσφερει πολλα και θα ζησουμε ομορφες μεταλλικες μερες σαν αυτες που εζησαν οι τυχεροι που πρωτοακουσαν το First Attack και εβλεπαν το γκρουπ να μεγαλουργει μαζι με τους Saxon!
 Δεν ειμαι και ο πιο αντικειμενικος κριτης αλλα σας καλω να το ακουσετε και για ονομα... μη το κατεβασετε απο νετ. Δουλειες που βγαινουν με τοση αγαπη και κοπο απο μπαντες της χωρας μας δεν τους αξιζει να πεφτουν σε αυτη τη μοιρα της πειρατειας. Καντε το για αλλα γκρουπ που τα εχουν πιασει τα λεφτα τους (και εγω το κανω, δε παριστανω τον αγιο), εχουν ηδη πετυχει και δε πολυενδιαφερονται... οχι για τους Spitfire. Θα ειναι τελειως ανοητο απο μεριας μας...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/09, 02:31 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #3 στις: 28/04/09, 09:24 »
πολύ καλό!!
απ'όσο άκουσα απ τα σαμπλς δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #4 στις: 28/04/09, 13:10 »
Η σύνθεση της μπάντας άλλαξε αλλά το άλμπουμ είναι πολύ καλό. Ξεχώρισα το ομότιτλο τραγούδι και τα Danger In The World, Icarus, Macedonia, Fool Enough & Underground.
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #5 στις: 28/04/09, 17:03 »
Εμενα το αγαπημενο μου ειναι σιγουρα το taste the fire. Ισως γιατι ειχα ε3ικειωθει μαζι του απο καποια λαιβ βιντεο στο youtube.
Και το Macedonia πολυ καλο. Κανα 2 ακροασεις ακομα και δεν θα ξεκολαει απο το μυαλο μου ολο το αλμπουμ

Αποσυνδεδεμένος Metal_Throne

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • tsabacopia.gr
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #6 στις: 17/05/09, 23:01 »
Σημαντικό γεγονός για τα Ελληνικά δισκογραφικά πράγματα αν και άργησε πάρα πολύ.

Δεν μπορώ να τον συγκρίνω με το First Attack που είναι ο πιο αγαπημένος μου Ελληνικός Metal δίσκος, το Die Fighting όμως είναι μια εξαιρετική δουλειά και πολύ ωραία κυκλοφορία που συμπεριλαμβάνει κι ένα πολύ ωραί DVD.

Αναμένουμε τις ημερομηνίες των συναυλιών...

Αποσυνδεδεμένος Spotlight_Dancer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #7 στις: 17/01/10, 21:02 »
Spitfire & Delivers (Live)
Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2010
ΑΝ Club

Το Rockpages.gr συμπληρώνει επτά χρόνια συνεχούς και αδιάλειπτης παρουσίας στον χώρο της μουσικής και το γιορτάζει με ένα πάρτυ!
Από το 2003 το Rockpages.gr  προσφέρει το πλούσιο περιεχόμενό του σε δυο γλώσσες, Ελληνικά και Αγγλικά, έχοντας αποκτήσει φίλους και φανατικούς αναγνώστες σε ολόκληρο τον κόσμο.


Η συντακτική ομάδα του Rockpages.gr έχει στο ενεργητικό της πάρα πολλές αποκλειστικές συνεντεύξεις με πολύ σπουδαία ονόματα του rock και του metal, ενώ ενημερώνει έγκαιρα και έγκυρα για όλα τα δρώμενα στον Ελληνικό και το διεθνή χώρο.
Με αφορμή την έβδομη επέτειό του, το Rockpages.gr διοργανώνει ένα event, όπως αρμόζει στην περίσταση:  με ζωντανή εμφάνιση από δυο σπουδαία Ελληνικά συγκροτήματα. Σαν headliners της βραδιάς εμφανίζονται οι θρυλικοί και ιστορικοί Spitfire! Με ένα άλμπουμ-επιστροφή (Die Fighting) και δυο μεγάλες συναυλίες στο ενεργητικό τους φέτος το καλοκαίρι οι Spitfire επιστρέφουν δυναμικά και θέλουν να ξεκινήσουν την καινούρια χρονιά με ένα σούπερ Live! Την εμφάνιση των Spitfire θα προετοιμάσει το πιο σκληρά εργαζόμενο Ελληνικό γκρουπ, με πάνω από 50 ζωντανές εμφανίσεις κάθε χρόνο, οι Delivers. Με δικό τους υλικό, αλλά και πολλές διασκευές αποτελούν ένα από τα καλύτερα συγκροτήματα στην χώρα, με πολύ καλές κριτικές και θετικά σχόλια από το εκάστοτε ακροατήριο τους.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της βραδιάς:
20:00 Ανοίγουν οι πόρτες
20:01 DJ Set
20: 45 Delivers
21:15 DJ Set
21: 35 Spitfire
Είσοδος: 12 Ευρώ
ΑΝ Club, Σολωμού 13-15

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #8 στις: 18/01/10, 17:23 »
Mετριο.

Περιμενα κατι καλυτερο μετα απο τοσα χρονια.
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #9 στις: 19/01/10, 02:00 »
Δύσκολη η απάντηση K Dee...

 Καλώς η κακώς το μοναδικό σημείο αναφοράς που έχει κάποιος για τους Spitfire ακούγωντας το "Die Fighting", είναι το "First Attack".. είναι όμως αδύνατο να γίνει σύγκριση. Είναι 2 albums με διαφορά 23 ετών.. σε πολύ διαφορετικές μεταξύ τους εποχές σε όλα τα επίπεδα. Αν μεταξύ των 2 albums είχαν μεσολαβήσει άλλα 5, το Die Fighting ίσως να ήταν για εσένα η φυσιολογική εξέλιξη της μπάντας. Σκέψου για παράδειγμα τους Maiden μετά το πρώτο τους ομώνυμο LP να μην κυκλοφορούσαν τίποτα άλλο μέχρι και το Fear Of The Dark. Σε κανέναν οπαδό τους δε θα άρεσε (το Fear..) όσο δισκάρα και αν είναι. Σκέψου πως ακόμα και σήμερα υπάρχει κόσμος που προτιμά τον Di Anno!!

 Αν απο την άλλη δεν υπήρχε το First Attack και το "Die..." ήταν ο πρώτος δίσκος μιας μπάντας, πιστεύω πως θα άρεσε ακόμα περισσότερο και ο κόσμος θα αντιμετώπιζε το "Gates Of Fire" με τον ίδιο ενθουσιασμό όπως αντιμετώπιζε τότε το "Lead Me On" και το "Ι'm Ready" όπως το "Walk Alone" (εντάξει.. ίσως όχι με ακριβώς τον ίδιο μιας και οι εποχές είναι διαφορετικές. Πάντως πολύ λίγοι θα το χαρακτήριζαν ως "μέτριο")

 Αυτό που θέλω να πώ είναι πως ένα τέτοιο "ιδιαίτερο" album καλό είναι να το αντιμετωπίσεις σαν έναν αυτόνομο δίσκο με κάποιες σαφείς αναφορές σε μια παλιότερη εποχή και όχι σαν κάτι που βγήκε "μετά απο τόσα χρόνια". Δεν έχεις άδικο που το βλέπεις έτσι, μιας και όλος ο κόσμος τους το περίμενε όλον αυτό τον καιρό ως τη συνέχεια του πρώτου δίσκου απλά με πιο "φρέσκο" ήχο. Δεν είναι όμως έτσι... καλώς ή κακώς δεν είναι. Και δε μπορούμε σε καμία περίπτωση να χαρακτηρίσουμε ως "μέτρια" τη δουλειά μιας μπάντας (στην ουσία ενός ανθρώπου) επειδή δεν έβγαλε το "Second Attack"!!! Μάλλον το αντίθετο θα έπρεπε να ισχύει..

 Άκουσέ το με αυτή τη λογική και αν το θεωρήσεις και πάλι μέτριο με γειά σου με χαρά σου! Τότε όμως η κρίση σου θα είναι πιο αντικειμενική και ώριμη. Εγώ πάλι το έχω "λιώσει" ως αυτό που είναι: Τίμιο και καθαρό Metal απο την ψυχή, χωρίς τις "μανιέρες" και τα "τερτίπια" των τελευταίων ετών που μας έχουν παραμυθιάσει όλους...

Υ.Γ. Όπως κατάλαβες εγώ το Σάββατο θα είμαι εκεί!!! :D
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #10 στις: 19/01/10, 09:15 »
Mε ερμηνευσες τελειως λαθος..
Αυτο ακριβως λεω,πως περιμενα κατι πιο φρεσκο μετα απο τοσα χρονια..

Εχει ψυχη σιγουρα(Ο Ηλιας παιζει αλλωστε..) αλλα στερειται εμπνευσης.

Απλα η γνωμη μου. :up

ΥΓ Μπραβο για την προσπαθεια,μπραβο για το κουραγιο.

« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/10, 09:20 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #11 στις: 20/01/10, 01:07 »
Εννοείται πως είναι απλά η γνώμη σου. Όπως και όλοι μας παραθέτουμε απλά τη γνώμη μας... δε θα παρεξηγηθούμε κιόλας :)

Απλά προσπάθησα να σου δώσω μια άλλη διάσταση του θέματος... ίσως και να σε ερμήνευσα λάθος πάντως. Τώρα η έμπνευση είναι κάτι σχετικό... έχει να κάνει και με τον ψυχισμό του μουσικού την περίοδο που συνθέτει. Απο τη στιγμή που το album έχει ψυχή πάντως, δε θα έλεγα πως δεν έχει έμπνευση. Αν δε σε έχει εμπνεύσει κάτι, πως θα βάλεις ψυχή σε αυτό; Ίσως να μη σε αγγίζει όσο ή όπως θα ήθελες, αυτό είναι απόλυτα λογικό.. κι εμένα το Black Metal (παράδειγμα φέρνω) δε με αγίζει και μάλιστα καθόλου! Δε θα το έλεγα όμως "ανέμπνευστο".

Μιλάω γενικά τώρα και όχι όσον αφορά στο Die Fighting. Απλά πολλές φορές περιμένουμε απο ένα μουσικό να διοχετεύει την έμπνευσή του πάνω σε μια πολύ συγκεκριμένη γραμμή μουσικής σκέψης επειδή τον έχουμε συνηθίσει να κινείται πάνω σε αυτή τη γραμμή και το κάτι διαφορετικό το θεωρούμε στην καλύτερη των περιπτώσεων ανέμπνευστο. Εντάξει... υπάρχει και το St Anger των Metallica που πραγματικά στερείται οποιασδήποτε έμπνευσης αλλά βρήκα μια ακραία περίπτωση και εν τω μεταξύ έχω φτάσει στα όρια του να βγώ εκτός θέματος (ανήκω στους γνωστούς πολυλογάδες του forum :))!!!

Να ΄σαι καλά και τα λέμε

Υ.Γ. Το ροζουλί της κιθάρας στην εικόνα σου είναι άπαιχτο!! Δική σου είναι; :D

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Spitfire - Die Fighting
« Απάντηση #12 στις: 20/01/10, 06:42 »
Mια χαρα  :up

Καταλαβες παντως το νοημα μου.

ΥΓ Δικο μου το ροζ,ναι  :roll

Addicted to That Rush.. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/10, 12:17
από Snowy
1 Απαντήσεις
1650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 10:03
από Neikos