Αποστολέας Θέμα: Eρωτηση για Music Man  (Αναγνώστηκε 4925 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Eρωτηση για Music Man
« στις: 04/08/08, 06:54 »
Kαλησπερα σε ολους. Αυτες τις μερες παρελαβα επιτελους απο Αμερικη την Music Man JP6 Pearl Redburst fully loaded. Aλλα εχω μια ερωτηση. Θελω να χαμηλωσω τις χορδες γιατι θεωρω οτι ειναι ψηλοτερα απο αυτο που επιθυμω... Αλλα τις δυο -ας το πουμε βιδουλες- που βρισκονται πισω στον καβαλαρη δεν εχω ιδεα πως θα τις ξεβιδωσω ωστε να χαμηλωσω τις χορδες... δοκιμασα με μερικα αλεν που ειχα σε διαφορα μεγεθη και κανενα δεν εκανε για τις βιδουλες αυτες. Πως τελικα μπορω να χαμηλωσω τις χορδες ? ξερει κανενας που να εχει την ιδια κιθαρα ?
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #1 στις: 04/08/08, 09:25 »
Καταρχάς καλορίζικη και καλόπαιχτη!!! Έκανες πολύ καλή επιλογή και πιστεύω ότι κάθε μέρα θα αποκαλύπτεις και νέα πράγματα γι' αυτό το πολυεργαλείο που ονομάζεται MusicMan Petrucci JP6 (το piezo δεν θα σε αφήσει να την αφήνεις :D)..

Επί του προκειμένου τώρα.. Εφόσον θέλεις να πειράξεις το ύψος των χορδών (δηλαδή να ρυθμίσεις το action) μην προσπαθήσεις να πειράξεις τις βίδες που υπάρχουν πίσω από τον καβαλάρη (αυτές είναι για την ρύθμιση του intonation) αλλά τις allen βίδες που υπάρχουν πάνω στον καβαλάρη και είναι 2 για κάθε χορδή (δες εδώ).. Πιστεύω ότι μαζί με την κιθάρα (εφόσον είναι καινούργια) σου έβαλαν και τα κατάλληλα allen οπότε δοκίμασε ποιο από όλα κάνει για να τις ρυθμίσεις.. Αν την αγόραζες μεταχειρισμένη, αγόρασε ένα set allen από κάποιο κατάστημα με εργαλεία.. Το μέγεθος των συγκεκριμένων allen screws είναι πολύ κοινότυπο οπότε όποιο set και να πάρεις θα περιλαμβάνει το εν λόγω μέγεθος..

Απλά να θυμάσαι ότι όταν ρυθμίζεις το action να βιδώνεις/ξεβιδώνεις παράλληλα και τις δύο βίδες κάθε χορδής και επίσης να φροντίζεις πριν από κάθε ρύθμιση να είναι κουρδισμένη (δηλαδή τελειώνεις με το action της 6ης, κουρδίζεις και μετά πας για τη ρύθμιση του action της 5ης, κ.ο.κ.).. Επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις τις χορδές στο σημείο που δεν θα ακούγεται fret buzz.. Αν παρόλα αυτά φτάσεις σε ένα σημείο όπου το ύψος των χορδών σε ικανοποιεί αλλά υπάρχει fret buzz τότε δοκίμασε σαν πρώτο μέτρο να πιέσεις την ταστιέρα ελαφρά με τα χέρια σου (αφού την στερεώσεις στο κρεβάτι σου) στην περιοχή του 5ου-7ου τάστου.. Αν και πάλι υπάρχει fret buzz τότε πηγαίνεις στη γνωστή ροδέλα των MusicMan (εκεί που τελειώνει η ταστιέρα δηλαδή και την γυρίζεις clockwise)..

Και πάλι καλόπαιχτη και ότι άλλο θες εδώ είμαστε ;)..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #2 στις: 04/08/08, 16:09 »
Μεγιστος.... Ευχαριστω πολυ φιλε μου με κατατοπισες επι του θεματος... ευτυχως που δεν πειραξα τις αλλες βιδες. Η κιθαρα ειναι ολοκαινουρια απλα δεν ειχε μεσα τα αλεν οπως λες μιας κ ειχα πει στον θειο μου στην Αμερικη να την ανοιξει και να βγαλει απο μεσα οτιδηποτε την κανει καινουρια για να αποφυγει τυχον χρεωσεις σε τελεωνεια. Συνεπως εβγαλε απο μεσα λογικα τα παντα. Μονο το κλειδι του case βρηκα μεσα το πανακι κ ενα σετακι πενες. Αλλα θα παω να αγορασω αλενς τοτε. Να σαι καλα κ παλι, θα ακολουθησω τις οδηγιες σου.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #3 στις: 04/08/08, 16:18 »
Γνώμη μου είναι πως σε τέτοια όργανα, πρέπει να γίνει οπωσδήποτε σετάρισμα, απο έμπειρο μάστορα, για να μπορεσουν να απωδώσουν τα μέγιστα.Και είδικά, το πρώτο σετάρισμα του οργάνου, το θεωρώ καταλυτικό, για να μπορέσει και ο ιδιοκτήτης να κατανοήσει με τη πρώτη τις δυνατότητες του οργάνου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #4 στις: 04/08/08, 17:13 »
Καλορίζικη και καλόπαιχτη και απο μένα!

Έχε υπ΄όψιν σου ότι η κιθάρα ταξίδεψε πρόσφατα και έχει δεχθεί διάφορες αλλαγές θερμοκρασίας και αυτή την στιγμή βρίσκεται σε διαφορετικό περιβάλλον απο ότι ήταν,είναι πολύ λογικό να χρειάζεται σετάρισμα.

Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτά που σου είπε ο φίλος faser,λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα να την φέρεις στα μέτρα σου.

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #5 στις: 04/08/08, 17:28 »
Καλόπαιχτη!!

Αν επιτρέπεται πόσο κόστισε?

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #6 στις: 05/08/08, 20:21 »
Eυχαριστω παιδια, θα ανεβασω και φωτογραφιες συντομα. Κοστισε 1850 δολλαρια δηλαδη 1204 ευρω και ειναι και fully loaded. Πραγματικα συμφερει να αγοραζεις απο Αμερικη. Ναι τωρα αγορασα αλενς και παω να σεταρω.Δε θελει ριζικες αλλαγες στο σεταρισμα. Ηρθε σε πολυ καλη κατασταση μονο το υψος των χορδων με πειραξε, αλλα δε νομιζω οτι ηταν λογο κακου σεταρισματος οσο του οτι παιζω με παρα πολυ χαμηλα τις χορδες. Στο "Δικοι μας αυτοσχεδιασμοι και διασκευες" ανεβασα ενα σολακι με πιεζο, αν δε το ακουσατε ηδη, πηγαιντε να ριξετε καμια ματια κ πειτε κ κανενα σχολιο  ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #7 στις: 06/08/08, 15:12 »
Νομιζα οτι η Μιουζικμαν απαγορευει να στελνουν οι εμποροι εκτος Ηνωμενων Πολιτειων.... Αλλαξε κατι...?

Αληθεια, ποσο πιο χαμηλα μπορουν να κατεβουν οι ρημαδες οι χορδες στοκαημενο το οργανο. Στις Petrucci το action ειναι ηδη αστειο... :P

Καλοπαιχτη φιλε....Εξαιρετικη αγορα.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #8 στις: 06/08/08, 15:17 »
Αν κατάλαβα καλά από την Απάντηση #2, ο θείος του φίλου steltrucci την αγόρασε στις Η.Π.Α. και του την έστειλε Ελλάδα.. Επομένως η αγορά δεν έγινε κατευθείαν από Η.Π.Α. προς Ελλάδα.. Άραγε steltucci στο τελωνείο πόσα πλήρωσες; Αν δεν πλήρωσες τότε εύγε!!! Γλίτωσες €1000 έτσι στο χαλαρό :D..

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #9 στις: 07/08/08, 11:41 »
Α ναι, δεν το ειχα διαβασει..... Ναι ετσι φαινεται.
Καλη φαση λοιπον.

Αχ να χα κι εγω ενα θειο στο Αμερικα...

Το χειμωνα στο τζακι θα καιγα Λεσπολια....

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #10 στις: 08/08/08, 14:15 »
Την αγορασε ο θειος μου και δεν την εστειλε ακριβως... την εφερε μαζι του ενας αλλος θειος μου δια χειρος. Και οχι δεν χρεωθηκε τπτ τελωνειο. Ειχα πολυ αγχος μη συμβει καμια στραβη γιατι δεν ειχα να δωσω αλλα λεφτα. Δοξα το θεο ηρθε μεσα στην κουτα κ την σκληρη θηκη και 4-5 ωρες το βραδακι δεν επαιξα απλα την ειχα μπροστα μου κ την κοιταγα.... χεχε ειναι κατι παραπανω απο τελεια.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για Music Man
« Απάντηση #11 στις: 09/08/08, 19:21 »
Την αγορασε ο θειος μου και δεν την εστειλε ακριβως... την εφερε μαζι του ενας αλλος θειος μου δια χειρος. Και οχι δεν χρεωθηκε τπτ τελωνειο. Ειχα πολυ αγχος μη συμβει καμια στραβη γιατι δεν ειχα να δωσω αλλα λεφτα. Δοξα το θεο ηρθε μεσα στην κουτα κ την σκληρη θηκη και 4-5 ωρες το βραδακι δεν επαιξα απλα την ειχα μπροστα μου κ την κοιταγα.... χεχε ειναι κατι παραπανω απο τελεια.

Και τα λες τοσο ψυχρα! ΑΑΑα αδικο ειναι ρε, μην μας λες τετοια τωρα... :P

Περα απο πλακα, πρεπει να ειναι εξαιρετικη, καλοπαιχτη φιλε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
7 Απαντήσεις
4105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 13:41
από Raz
2 Απαντήσεις
2293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:49
από Panos the Greek
4 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 13:57
από hoba
3 Απαντήσεις
3001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 22:14
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:41
από Theodore Kalantzakos
9 Απαντήσεις
3338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 01:11
από Jezus
66 Απαντήσεις
23181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/12, 09:29
από rodort1
1 Απαντήσεις
2823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/12, 16:06
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
6017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 10:14
από Lo.Lee.Ta