Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή Χορδών Απο 11άρες σε 10άρες  (Αναγνώστηκε 2827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Χαιρεται!Μπορει καποιος εμπειρος να με βοηθησει ως προς την αλλαγη των χορδων που θελω να κανω στην Les Paul μου;Kαι να μου εξηγησει τι να σεταρω οταν θα της τοποθετησω τις καινουριες χορδες; Διοτι εχω ακουσει οτι πρεπει να παει σε τεχνικο κανονικα για να γινει σωστα η διαδικασια του set up!Mε ιδιαιτερη εκτιμηση,
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Χορδών Απο 11άρες σε 10άρες
« Απάντηση #1 στις: 29/01/10, 23:25 »
  Eισαι τυχερος που εχεις lp γιατι δεν εχεις προβλημα με τον καβαλαρη. Σκεψου να ειχες floyrose.. Τωρα επειδη πας απο 11 σε 10 οι διαφορες δεν ειναι και τεραστιες. Δεν πηγες απο 9 σε 12 οπως ειχα κανει στην δικια μου παλιοτερα.  :P Συνεπως δεν θα αντιμετωπισεις μεγαλα προβληματα θεωρω. Περαν το υψος των χορδων.. αυτο που ουσιαστικα θα πρεπει να προσεξεις κατα την αλλαγη χορδων με νεο σετ αλλου μεγεθους, ειναι το trusrod δλδ να ρυθμισεις την βεργα μεσα στην ταστιερα. Καλυτερα γι αυτο το θεμα να μιλησει καποιος πιο εμπειρος. Στο youtube παντως υπαρχει πληθωρα απο βιντεακια που εξηγουν πληρως διαδικασιες σεταρισματος κιθαρας και ειναι ακρως κατατοπιστικα! Αναφερουν και για το trusrod.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αλλαγή Χορδών Απο 11άρες σε 10άρες
« Απάντηση #2 στις: 03/02/10, 22:13 »
Άλλαξε τις χορδές, μία-μία-δηλ. μην βγάλεις όλες τις 11άρες πρώτα και μετά βάλεις όλες τις 10άρες γιατί παίζει η κιθάρα σου να "φρικάρει" από την αλλαγή τάσης  ;D.
Χρησιμοποιώντας ένα καλό κουρδιστήρι, κούρδισε σωστά και μετά τσέκαρε πώς είσαι από intonation. Δηλαδή αν στο 12ο τάστο της "Μι" παίζει όντως "Μι", στο 12ο της "Λα" παρομοίως, και ούτω καθεξής. Αν έχεις σωστό intonation, καλώς, αλλιώς αυτό ρυθμίζεται εύκολα από τα βαγονάκια (saddles) της γέφυρας.
Στη συνέχεια, αν δεν παρατηρήσεις τριξίματα και δε διαγνώσεις προβλήματα στο action (απόσταση χορδών από τα τάστα), ουσιαστικά γλυτώνεις το setup.

ΕΚΤΟΣ αν, αφού "στρώσουν" οι χορδές, παρατηρήσεις ότι ξεκουρδίζεται έυκολα η κιθάρα, κάτι για το οποίο θα φταίει κατά 90% το nut (πάνω καβαλάρης), εφ'όσον ήταν σκαμμένο για τις 11άρες, και εσύ πας σε 10άρες, που είναι πιο λεπτές, και άρα ίσως δεν "κάθονται" εξίσου καλά. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς καινούριο nut, οπότε πας σε μάστορα, σου κάνει και όποιες διορθώσεις χρειάζονται στο setup και σου αλλάζει και το nut (+10-20 Ευρώ υπολόγιζε).

Κάνε τα παραπάνω και μιλάμε.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή Χορδών Απο 11άρες σε 10άρες
« Απάντηση #3 στις: 09/02/10, 08:02 »
Λοιπον!Ρυθμισα το intonation,ρυθμισα και το truss rod με την μεθοδο πατωντας την Μπασα Μι στο 1 ταστο και το 17 ταστο και παρακολουθησα οτι στο 8 ταστο περναει ισα ισα ενα κομματι χαρτι Α4 (δεν ξερω αν ειναι και πολυ σωστο αυτο).Τσεκαρα αν τριζουν οι χορδες σε ολο το μηκος της ταστιερας (ολα οκ μεχρι τωρα).Αλλα οταν κανω bend το Μι καντινι απο το 15 ταστο και μετα χανεται ο ηχος και τασταρει,ενω οταν δεν κανω bend ακουγεται μια χαρα. Στην συνεχεια ανεβασα αρκετα την γεφυρα μπας και διορθωθει αλλα το ιδιο κανει.Τι λαθος κανω;
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αλλαγή Χορδών Απο 11άρες σε 10άρες
« Απάντηση #4 στις: 09/02/10, 13:33 »
Αν δεν μπορείς να σηκώσεις κι άλλο το action, πιθανόν να χρειάζοντα λίγο levelling "φάγωμα" τα τάστα. Αυτό προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα μόνος μου.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
7 Απαντήσεις
4574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
5 Απαντήσεις
3954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:17
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
8 Απαντήσεις
5612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 22:30
από m@ster k@frer
14 Απαντήσεις
7140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 00:42
από Jezus
2 Απαντήσεις
10564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
4 Απαντήσεις
3279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
5530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/11, 23:22
από Μelexdy
2 Απαντήσεις
2132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/11, 17:23
από Fra