Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική Κιθάρα: H παγίδα της ταχύτητας στην κιθάρα  (Αναγνώστηκε 12443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
H ταχύτητα στήν κιθάρα είναι ίσως η πίο παρεξηγημένη τεχνική για πολλούς και διαφόρους λόγους. Εμείς θα αναλύσουμε τον πιο βασικό.
Εντυπωσιασμός είναι ο πιό βασικός λόγος και είναι εκείνος που γέννησε μία νέα λέξη στήν κιθαριστική κοινότοτητα.
Η λέξη αυτή είναι η λέξη -shreder-. Mε αυτή τήν λέξη χαρακτηρίζουμε κιθαρίστες που μπορούν να παίξουν με άνεση σε πολύ υψηλές ταχύτητες νότες "κατά ριπάς". John petrucci,jeff loomis,yngwie malmsteen,jason becker,stefan forte κτλ είναι μερικοί από τους πιό σπουδαίους shreder.

H πιό συχνή παγίδα τώρα που πέφτουν οι περρισότεροι κιθαρίστες (μέσα σε αυτούς και εγώ) είναι πώς η ταχύτητα ακριβώς επειδή είναι εντυπωσιακή γίνεται αυτοσκοπός και εκεί αρχίζει το μπέρδεμα και η χασούρα στα bpm του μετρονόμου.
Ξεχνάς τον λόγο για τόν οποίο ξεκίνησες κιθάρα που είναι η μουσικότητα και η σύνθεση και γίνεσαι μία μηχανή που παράγει γρήγορες νότες χωρίς να μπορείς τις ελέγξεις. Ξεχνάς ότι όλοι οι σπουδαίοι αυτοί shreder πού αναφέρθηκαν πάραπανω έχουν συνθέσει απίστευτα κομμάτια πού είναι ο κύριος λόγος του όρου μουσική!


Η ταχύτητα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της τεχνικής καταρτισής οποιουδήποτε κιθαρίστα που μελετάει σοβαρά και σε οποιοδήποτε στύλ.Το θέμα είναι να την δούμε ακριβώς σαν ενα μέρος της λέξης τεχνική και όχι σαν κύριο μελημά μας.
Δείτε την ταχύτητα σαν ένα αυτοκίνητο που κάνει προσπέραση.Κάποια στιγμή τελειώνουμε την προσπέραση και ξαναμπαίνουμε στο ρεύμα μας.ΑΝ συνεχίσουμε την προσπέραση και μείνουμε στο αντίθετο το πιό πιθανό είναι να τρακάρουμε.

Τελός η συμβουλή μου είναι μία απο τότε που ξεκαθάρισα στο μυαλό μου τι είναι ταχύτητα για τήν μουσική.


-Η ταχύτητα θέλει κάποιο χρόνο για να τήν μάθεις μα θέλει ΧΡΟΝΙΑ για να την ελέγξεις και να γίνει ένα πραγματικό όπλο στα χέρια σού και όχι μία ακόμη φλυαρία-

   
Mέχρι το επόμενο άρθρο stay tuned!

        ledition divine



 Πηγη: http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=17697


Προσωπικα με βρισκει απολυτα συμφωνο αυτη η προσεγγιση στο ζητημα της ταχυτητας ( ανεξαρτητα οργανου ) γιατι αφενος μεν δεν πολυσυμπαθουσα τα "μανιταρια" κιθαριστες με τα τρελα bpm, αφετερου δε αντιπαθουσα οτιδηποτε ειχε ελλειψη μουσικοτητας και προερχοταν απο βασανιστηρια ασκησεις πανω σε καποιο οργανο.


Και για να μην αφησουμε τον δημιουργο του αρθρου στον αερα, γιατι μπορει πολλοι καλοπροαιρετοι να πουν "Αυτα τα γραφουν οι μη εχοντες την ταχυτητα και τον θεο Ανεμο στα χερια τους", επισυναπτω ενα video του συγκεκριμενου κιθαριστα/αρθρογραφου/συνθετη:

Ledition Divine - Fast & Furious (2012) [HD]

« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/12, 19:58 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
δεν θα διαφωνήσω καθόλου !

Χρήσιμη ή ταχύτητα και αν χρησιμοποιηθεί στο σωστό σημείο ενός σόλο ή κομματιού μπορεί να δώσει αρκετά πράγματα σ αυτό , αλλά σίγουρα δεν πρέπει να γινεται αυτοσκοπός το κυνήγι του μετρονόμου .Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι  οι παίκτες πνευστών δεν μπορούν να παίζουν απίστευτα πολλές νότες γιατί πρέπει να πάρουν ανάσα κάποια στιγμή  :P  .Αυτό δεν τους αφαιρεί και πολλά πράγματα από την έκφρασή τους μέσω του οργάνου  ;)


(τα παραπάνω από ενα κουλό και πολυ αργό "κιθαρίστα" )

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο το παλικάρι. Πολύ κακό για το τίποτα στα αυτιά μου το shreding.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ισχύουν όσα έγραψε...πριν μπούμε στο χορό ξέρουμε τι θέλουμε να κάνουμε...μετά χάνουμε κάπου τη μπάλα...!!

ευτυχώς που υπάρχουν αρκετοί που μας ξαναβάζουν στον ίσιο δρόμο!! :D

βέβαια είναι πολύς χαμένος χρόνος όλο αυτό αλλά, τελικά, μάλλον είναι σαν το Metal Zone...αν δεν περάσει απ'τα χέρια σου δε θα μπορέσεις ποτέ να εκτιμήσεις αρκετά όλα τα υπόλοιπα πετάλια!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Η γνωμη μου ειναι οτι για να απορριψεις κατι,πρεπει πρωτα να το ξερεις πολυ καλα...προσωπικα λοιπον στο συγκεκριμενο θεμα αποδεχομαι την αποψη εκεινων που ΜΠΟΡΟΥΝ να παιξουν σε απιστευτες ταχυτητες,επιλεγουν ομως να μην το κανουν!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
άλλο λέμε....
πως είναι σύνηθες να παρασυρθεί κάποιος να κυνηγήσει την ταχύτητα πιστεύοντας πως το "τελίκιασμα" της τεχνικής είναι ο αυτοσκοπός της εξάσκησης στην κιθάρα...
ενώ μπορείς να παράξεις κάτι όμορφο και με πολλούς άλλους τρόπους!

δεν απορρίπτω το shredding...είναι κι αυτό μια τεχνική...αρκεί να είναι αυτό που θες εξ'αρχής....

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
+1000 για το αρθρο

Σκεφτομαι μια μερα, τι θα μπορουσε να γινει αν καποια μερα, καποιος απο τα γνωστα μοτερακια-κιθαριστες, βαρεθει το μπουρδου-μπουρδου και θελει να παιξει κατι αλλο.
Θα "εχανε" τη δουλεια του.
Ολοι τον ηξεραν ως μοτερακι.
Ετσι θα αναγκαζοταν μεχρι να πεθανει να παιζει μπουρδου-μπουρδου.
Φανταζομαι πχ τον Malmsteen στο σπιτι του να παιζει κρυφα κανενα μπλουζ σε κανονικη ταχυτητα και μετα να πηγαινει στο λαιβ και να βαζει το μοτερ μπροστα κι απο μεσα του να καταριεται.
 :)

Ενα παραδειγμα σε βιντεο.
Παρατηρηστε τις εκφρασεις ενος εκπληκτικου κατα τα αλλα κιθαριστα (Sfogli), πως ειναι το προσωπο οταν παιζει ασκησεις, και πως γλυκαινει και γλυφεται οταν μπλουζαρει.



Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Σωστός! Η αλήθεια είναι πως η κιθαριστική ευχαρίστηση που δίνει ένα μπεντ ή ένα βιμπράτο δε συγκρίνεται με το να ανεβοκατεβαίνεις κλίμακες...όσο γρήγορα κι αν το κάνεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σας προσκαλώ να δείτε το Pulse των Pink FLoyd στο Λονδίνο.
Δυόμιση ώρες συναυλία από τις οποίες την μία ο Gilmour κάνει σόλα, και έχει καθηλωμένα 100.000 άτομα ακροατήριο χωρίς ούτε ένα shredding!..
Αυτό είναι ο ορισμός της μουσικής έκφρασης και δημιουργίας.

FULL CONCERT # Pink Floyd HD [ P.U.L.S.E, Live at Earls Court, 1994 ]
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/12, 11:08 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σωστός! Η αλήθεια είναι πως η κιθαριστική ευχαρίστηση που δίνει ένα μπεντ ή ένα βιμπράτο δε συγκρίνεται με το να ανεβοκατεβαίνεις κλίμακες...όσο γρήγορα κι αν το κάνεις  ;D

Tη μεγαλύτερη κιθαριστική ηδονή την βιώνω είτε μετά από ένα πολύ καλό squeal, είτε μετά από ένα γρήγορο ανέβασμα που καταλήγει σε bend που ουρλιάζει (μου αρέσει που η περιγραφή μου είναι τραγική, αλλά θα καταλάβετε σίγουρα  ;D ).

Btw, Marco Sfogli θεός.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ledition divine

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια για το αρθρο μου.ειναι οντως πολυ μεγαλη παγιδα η ταχυτητα.εκει που μπορει να γινει ενα μεγαλο οπλο στο να εκτελεσεις ενα σολο αυτοματα μπορει να ειναι και η καταστροφη σου.ΟΛΑ τα χρειαζεται ενας μεγαλος κιθαριστας για να γινει κυριος εκτελεστης του οργανου.προσωπικη αποψη παντα ειναι να μην απορριπτουμε καμμια τεχνικη και φυσικα κανενα μουσικο ακουσμα(ακουω τα παντα που δεν μου χαλανε τα αυτια μου).το κυριοτερο πλεον  μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης μου με την μουσικη ειναι το μετρο και φυσικα το control καθε νοτας.το να μπορεις να βαλεις παυσεις σε ενα σολο πολλες φορες ειναι πολυ πιο δυσκολο απο ενα walking.να μην μιλησω για σηκωματα και βιμπρατα που θελουμε μια ζωη για να τα τελειοποιησουμε.να ειστε ολοι καλα και καλες μελετες για ολους μας.
live for nothing or die for something

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η γνωμη μου ειναι οτι για να απορριψεις κατι,πρεπει πρωτα να το ξερεις πολυ καλα...προσωπικα λοιπον στο συγκεκριμενο θεμα αποδεχομαι την αποψη εκεινων που ΜΠΟΡΟΥΝ να παιξουν σε απιστευτες ταχυτητες,επιλεγουν ομως να μην το κανουν!!!
Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει ποιον να ακούσεις και ποιον όχι. Αλλά δεν υπαρχει δηλαδή η περίπτωση κάποιος να μην γουστάρει το shredding, επειδή απλά δεν γουστάρει ? Είναι σαν να λέμε οτι αν δεν πας με αντρα, ή δεν κάνεις ναρκωτικά, δεν μπορείς να ισχυριστέις οτι δεν σου αρέσουν οι άντρες, ή ότι τα ναρκωτικά κάνουν κακό  ;) Δεν υπάρχει η επιλογή 'Δεν θελω να δοκιμάσω' ??

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
ο paul gilbert ειναι ενα κλασικο παραδηγμα μηχανης που δουλευει ρελαντι!(γενικα εχει παψει να shredαρει ασυστολα πλεον στα live)


Επισης στο pink floyd tribute των dream theater δεν νομιζω οτι ειπε κανενας κακο λογο για την μπαντα, ποσο μαλλον να χασουν τη δουλεια τους...βεβαια δεν ξερω αν θα συνεχιζαν με τετοιους ηχους ποιες θα ηταν οι συνεπιες ::)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Η γνωμη μου ειναι οτι για να απορριψεις κατι,πρεπει πρωτα να το ξερεις πολυ καλα...προσωπικα λοιπον στο συγκεκριμενο θεμα αποδεχομαι την αποψη εκεινων που ΜΠΟΡΟΥΝ να παιξουν σε απιστευτες ταχυτητες,επιλεγουν ομως να μην το κανουν!!!
Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει ποιον να ακούσεις και ποιον όχι. Αλλά δεν υπαρχει δηλαδή η περίπτωση κάποιος να μην γουστάρει το shredding, επειδή απλά δεν γουστάρει ? Είναι σαν να λέμε οτι αν δεν πας με αντρα, ή δεν κάνεις ναρκωτικά, δεν μπορείς να ισχυριστέις οτι δεν σου αρέσουν οι άντρες, ή ότι τα ναρκωτικά κάνουν κακό  ;) Δεν υπάρχει η επιλογή 'Δεν θελω να δοκιμάσω' ??


Είδα πολλά σε αυτό το thread αυτό όμως πραγματικά με κούφανε. Δηλαδή το "shredding" κάνει κακό;

Περί ορέξεως ουδείς λόγος και δεν το συζητάμε αυτό.

Αλλά αν δε θες να δοκιμάσεις και δε σου αρέσει, υπάρχει μια τεράστια μουσική γκάμα καλλιτεχνών για να σε ικανοποιήσουν.
Γιατί πρέπει να ασχοληθείς με τους ελάχιστους -αναλογικά πάντα- "shreddάδες" ;

Ώρες ώρες πραγματικά δε σας καταλαβαίνω.

Η ταχύτητα είναι όπλο και είναι απαραίτητη για έναν ολοκληρωμένο μουσικό είτε παίζει βιολί (εκεί να δεις shredding ηλικίας 400 χρόνων)
είτε ούτι, σαντούρι, κανονάκι και τα λοιπά.

Το μπουζούκι για παράδειγμα είναι ένα ταχύτατο όργανο. Αρκετά από αυτά που έπαιζαν Vai & Μalmsteen κι έγιναν διάσημοι (από πλευρά ταχύτητας πάντα)
τα 'παιζαν κάτι παλικαράκια σε ρεμπετάδικα για πρωινό. Μπουζουκτσής που δεν "shreddάρει" δεν έχει μεροκάματο ουσιαστικά.

Δηλαδή τι συζητάμε ακριβώς; Το νόημα της ταχύτητας στη μουσική ή τη ματαιοδοξία του κιθαρίστα για να ξέρουμε και τι λέμε.

Αν θέλεις να είσαι ολοκληρωμένος κιθαρίστας οφείλεις να έχεις άρτια τεχνική και αυτό σημαίνει και κάποια ταχύτητα.
Κι επειδή το κιθαριστικό παίξιμο εξελίσσεται αυτή η κάποια ταχύτητα όσο πάει και αυξάνεται.

Αυτό είναι όλο.

Αν "δε θέλεις να δοκιμάσεις" δεν έχει κανένα νόημα να σπαταλάς το χρόνο σου με αυτά τα πράγματα.

Αφιέρωσέ τον κάπου αλλού που θα σου δώσει και κάτι που θέλεις να κρατήσεις.

Όλοι εξερευνούμε το όργανο μέχρι εκεί που μας δίνει ζωή. Όταν γίνει βραχνάς, χάσαμε το στόχο μας.

Και άσε τους shredders να κουρεύονται στην τελική.


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
...ειναι οντως πολυ μεγαλη παγιδα η ταχυτητα.
εκει που μπορει να γινει ενα μεγαλο οπλο στο να εκτελεσεις ενα σολο αυτοματα μπορει να ειναι και η καταστροφη σου.
ΟΛΑ τα χρειαζεται ενας μεγαλος κιθαριστας για να γινει κυριος εκτελεστης του οργανου.
προσωπικη αποψη παντα ειναι να μην απορριπτουμε καμμια τεχνικη και φυσικα κανενα μουσικο ακουσμα...

Η ταχύτητα θέλει κάποιο χρόνο για να τήν μάθεις μα θέλει ΧΡΟΝΙΑ για να την ελέγξεις και να γίνει ένα πραγματικό όπλο στα χέρια σού και όχι μία ακόμη φλυαρία[/l]
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/12, 01:50 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είδα πολλά σε αυτό το thread αυτό όμως πραγματικά με κούφανε. Δηλαδή το "shredding" κάνει κακό;
Όοοοπα, πηρες φόρα, αλλα νομίζω οτι με πήρες λάθος.
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Μπορεί και να το πιστεύω σε κάποιο βαθμό, αλλά ούτε το ισχυρίστηκα ποτέ, ούτε θα μπορούσα να στηρίξω μια τέτοια άποψη. Και κυρίως, δεν έχω όρεξη να πιάσω αυτό το θέμα
Αυτό που ήθελα να πω πριν, είναι οτι δεν χρειάζεται να πάρεις μαστερ στο shred για να το απορρίψεις. Μόνο αυτό.  ή όπως λές και εσύ:

Αν "δε θέλεις να δοκιμάσεις" δεν έχει κανένα νόημα να σπαταλάς το χρόνο σου με αυτά τα πράγματα.
Αφιέρωσέ τον κάπου αλλού που θα σου δώσει και κάτι που θέλεις να κρατήσεις.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτά που είπες.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/12, 15:17 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Φίλε υπνοβάτη, το shredding κάνει κακό στα δικά μου αυτιά. Όπως μου κάνει κακό και η θειά μου η Περγάντο, που όταν ξεκινάει να μιλά, κατεβάζει 3000λέξεις το δευτερόλεπτο ξεπερνώντας ακόμη και κάποιους διάσημους Αμερικάνους Ράπερ. Όμως τα βρίσκουνε άνετα με τη θεία μου τη Μαγδάλο και περνάνε ώρες παρέα. Είναι θέμα γούστου και συνήθειας, όπως κάποιοι βαριούνται να ακούσουνε ή να συζητήσουνε με εμένα που μιλάω αργά. Η ταχύτητα είναι ότι πλησιάζει να σπάσει το φράγμα του ήχου, το shredding είναι ότι πλησιάζει να σπάσει το φράγμα του φωτός. Έαν λοιπόν το πας για shredding και σου βγαίνει shredding, ουδεμία παγίδα υπάρχει. Έαν όμως το πας για αλλού και ξαφνικά το χέρι σου διακτινίζεται σαν το Enterprise από το Star Trek, σημαίνει ότι κάπου στο δωμάτιό σου υπάρχει μία μαύρη τρύπα. Για φαντάσου να ήσουνα shreddas και εκεί που είσαι έτοιμος να τα δώσεις όλα, να σου έβγαινε κάτι από Brothers in Arms - Mark Nopfler.....ε κάπου θα είχες παγιδευτεί ρε μαν....σε κάποια slow motion άσπρη τρύπα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
@kopaniamento: Ήταν κακός ο παραλληλισμός αν και κατάλαβα τι εννοούσες. Τα υπόλοιπα ήταν γενικά.

@SpyrosDelta: Ναι, έτσι είναι. Το θέμα πήρε μια περίεργη τροπή όμως.

@Xolidoxos: Δεν ξέρω ακριβώς τι θες να πεις αν και τα 'πιασα τα περισσότερα.

Εγώ θα πω απλά ότι ως μουσικοί οφείλουμε:

Να μη βάζουμε ταμπέλες, δεν υπάρχει λόγος.

Να κρατάμε τα αυτιά μας ανοιχτά για τα πάντα και να φιλτράρουμε ο,τι ακούμε.

Εμένα το shredding μου φαίνεται βαρετό όταν διακρίνω πίσω από τις νότες τη ματαιοδοξία ενός ανθρώπου.
Και πάλι κακό δε μου κάνει. Απλά είναι αδιάφορο.

Τούτα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
27151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
3 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
21 Απαντήσεις
11764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 06:29
από Sbiblerubleb
11 Απαντήσεις
4463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 17:29
από indie-anos laternative
3 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 21:04
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
12891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 15:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
9849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/15, 17:20
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
3119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/21, 01:48
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/21, 14:42
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/21, 19:52
από Ioannis Anastassakis