Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694652 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Αν δν σ κανει κοπο κανεις μια προσαρμογη στα ελληνικα?  ;)

.. ας μην βγούμε εκτός θέματος, θα σου κάνω ένα ΠΜ..
προς το παρόν δες εδώ: http://kubton.com/fuzz_guide.html
και μεταφρασμένο (ο Θεός να το κάνει) από το Google: http://translate.google.gr/translate?js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fkubton.com%2Ffuzz_guide.html&sl=en&tl=el
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/10, 16:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Thanxxxx Adrian  :)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Δεν πρωτοτυπησα... Ψηφισα booster, overdrive, buffer.
Αλλα δηλωνω οτι ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ οσον αφορα στα ηλεκτρολογικα και τα σωψυχα των πεταλιων...
Κολλησεις δεν ξερω να κανω, ουτε καλαι εχω ουτε κολλητηρι.


Αλλα αν ειναι αυτη η αρχη για να απαλλαγω απο εξοδα για ''επωνυμα'' super duper wow boutique πεταλια και να φτιαξω 2,3 φτηνα και ποιοτικα DIY, τοτε πιστευω πως θελω να προσπαθησω...
Παλαιοτερα ποστ του Αδριανου, που αποθεωνε μερικα απο αυτα τα DIY pedals, μου ειχαν κινησει πραγματικα το ενδιαφερον να στραφω σε αυτη την κατευθυνση και αυτο σιγουρα ειναι το αποκορυφωμα. ;)


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Booster, overdrive, ενισχυτής από εμένα. Ειδικά ένα μικρό ενισχυτάκι για καλοκαιρινές εξορμήσεις, είναι ότι πρέπει!  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Αδριανε μια ακομα ερωτηση απο μενα: Ποσο περιπου θα κοστισουν αυτα τα πενταλακια σε υλικα? Επιση αν τα φτιαξει καποιος σωστα οπως πχ εσυ θα πλησιαζουν την ποιοτητα των επωνυμων?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
... Ποσο περιπου θα κοστισουν αυτα τα πενταλακια σε υλικα? Επιση αν τα φτιαξει καποιος σωστα οπως πχ εσυ θα πλησιαζουν την ποιοτητα των επωνυμων?
Καλές ερωτήσεις και οι δύο..
'Εγραψα ότι:
 
Ο στόχος μου είναι στην πρώτη αυτή φάση να διαλέξουμε κάποιο απλό κύκλωμα, που να μπορούν να φτιάξουν όλοι που μπορούν να χειριστούν με κάποια βασική δεξιότητα ένα κολλητήρι.. δηλαδή κάτι που μπορεί να το δοκιμάσει ο καθένας και τα το πετύχει με λίγη εξάσκηση.
ΔΕΝ απαιτούνται γνώσεις ηλεκτρονικών ή οτιδήποτε άλλο.. μόνο κοινός νούς και λίγη προσοχή.

Άρα ως απλό θα είναι κάτι πολύ φθηνό, ίσως 10-20€ όλα μαζί για κάποιον που έχει ήδη τα πολύ βασικά εργαλεία, αλλά και πάλι ως απλό, αν και ποιοτικό σε υλικά που θα επιλέξουμε δεν θα είναι κάτι με πολλά ρυθμιστικά ή εφάμιλο των επαγγελματικών.
 
Για κάτι τέτοιο θέλουμε αρκετές γνώσεις και εμπειρία, που όμως όταν τις αποκτάει κανείς μπορεί να φτιάξει πολύ επαγγελματικά πετάλια, εφάμιλα και σε περιπτώσεις ακόμα και καλύτερα των επωνύμων.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Για κάτι τέτοιο θέλουμε αρκετές γνώσεις και εμπειρία, που όμως όταν τις αποκτάει κανείς μπορεί να φτιάξει πολύ επαγγελματικά πετάλια, εφάμιλα και σε περιπτώσεις ακόμα και καλύτερα των επωνύμων.
+1

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Σχετικά με αυτό που είπε ο adrianos εδώ:

Για κάτι τέτοιο θέλουμε αρκετές γνώσεις και εμπειρία, που όμως όταν τις αποκτάει κανείς μπορεί να φτιάξει πολύ επαγγελματικά πετάλια,
εφάμιλλα και σε περιπτώσεις ακόμα και καλύτερα των επωνύμων.


Ασχολούμαι με το σχεδιασμό/εκτύπωση τυπωμένων, βασικά συνεργάζομαι σαν σχεδιαστής, σε Ελληνική, και σε δυο κινέζικες εταιρείες κατασκευής/εκτύπωσης PCB's.
Έφτιαξα/σχεδίασα το Rat, του tonepad, αλλά με παραλλαγή αυτού, στην ουσία δεν είναι το ίδιο, μιας και το έκανα με διπλό τυπωμένο (Double Layer),  και κοινή γείωση για
μείωση θορύβων, σε Full ποιότητα τυπωμένου (FR4, επίχρυσα Pad's, επιμεταλλωμένες οπές κτλ).

Δηλαδή αυτό:



Αφού χρησιμοποίησα υλικά εξαιρετικής ποιότητας:

  • Αντιστάσεις MetalFilm (1%)
  • Ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές για audio με χαμηλό ESR, καθώς και πυκνωτές MKT
  • Θήκη ολοκληρωμένου (IC socket), με επίχρυσα ποδαράκια
  • Ποτενσιόμετρα έβαλα Alpha, αλλά αν έβαζα Bourns, ακόμα καλύτερα ...
  • Ποδο-Διακόπτης (3PDT) ElectroHarmonix, και οχι κινέζικος ...

... το αποτέλεσμα ήταν αυτό:









 ... ο ήχος του?, απλά καλύτερος ακόμα και απο το μαμά ProcoRat, πολύ καθαρότερο, καθόλου θόρυβο, με αρκετή "δύναμή", και ζωή.


Ανακεφαλαιώνοντας, θέλω να πώ οτι:

Απλά επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του adrianou, σε αυτό που λέει παραπάνω ...

Αν φτιάξεις ένα σωστό σχέδιο, με σωστή υποστήριξη/υλοποίηση αυτού, τότε ο ήχος του σε ανταμείβει. Πεταλάκια σε διάτρητες όσο
να ναι, δεν είναι οτι καλύτερο.

Επίσης οι μεγάλοι κατασκευαστές να ξέρετε, οτι ποτέ, μα ποτέ δεν χρησιμοποιούν καλά υλικά, όποιας τιμής και να είναι τα προϊόντα.
Χρησιμοποιούν τα απλά υλικά ...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/10, 00:11 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Αδριανε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Απ οτι καταλαβα το ολο προτζεκτ ειναι 20 περιπου € και καποιες γνωσεις για να δουλευει αυτο που θα φτιαξουμε, περισσοτερες για να δουλευει καλα και πιο πολλες για να αγγιζει το τελειο

Εγκυκλοπαιδικα τωρα ρωτωντας τι υλικα θα χρειαστει μια τετοια κατασκευη? Προφανως ενα πλαισιο λογικα μεταλλικο στο οποιο θα μπουν τα ηλεκτρικα κ ποτενσιομετρα για τους διακοπτες. Περα απο αυτα τι αλλο? Το να ειναι λαμπατα τα πενταλακια το αποκλειω γιατι δν πιστευω να ειχαν μονο 20€ κοστος τα υλικα αρα πιο λογικο μου φαινεται κατι σε τρανζιστορ. Am I right?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Έφτιαξα/σχεδίασα το Rat, του tonepad, αλλά με παραλλαγή αυτού..
Ωραίος Γρηγόρη, μπράβο!

.. ενα πλαισιο λογικα μεταλλικο στο οποιο θα μπουν τα ηλεκτρικα κ ποτενσιομετρα για τους διακοπτες. Περα απο αυτα τι αλλο? Το να ειναι λαμπατα τα πενταλακια το αποκλειω γιατι δν πιστευω να ειχαν μονο 20€ κοστος τα υλικα αρα πιο λογικο μου φαινεται κατι σε τρανζιστορ. Am I right?
Right!

..το ενισχυτάκι πέρασε δεύτερο.!!.., όμως πολύ καλά το είπε ο mits@kos:
.. ένα μικρό ενισχυτάκι για καλοκαιρινές εξορμήσεις, είναι ότι πρέπει!  ;D
..βέβαια ότι και να βγει πρώτο, κανένας δεν μας εμποδίζει να φτιάξουμε και το δεύτερο..(..και το τρίτο..)...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/10, 00:55 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης οι μεγάλοι κατασκευαστές να ξέρετε, οτι ποτέ, μα ποτέ δεν χρησιμοποιούν καλά υλικά, όποιας τιμής και να είναι τα προϊόντα.
Χρησιμοποιούν τα απλά υλικά ...

τοτε γιατι υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στην τιμη?δεν ρωταω ειρωνικα απλα επειδη πρωτη φορα το ακουω με φαινεται περιεργο.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Παράθεση από: adr1anos link=topic=79577.msg624450#msg624450   date=1277502402
..Έφτιαξα/σχεδίασα   το Rat, του tonepad, αλλά με παραλλαγή αυτού..
Ωραίος   Γρηγόρη, μπράβο!

Ευχαριστώ Αδριανέ  :) .



Επίσης οι μεγάλοι κατασκευαστές να ξέρετε, οτι ποτέ, μα ποτέ δεν χρησιμοποιούν καλά υλικά, όποιας τιμής και να είναι τα προϊόντα.
Χρησιμοποιούν τα απλά υλικά ...

τοτε γιατι υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στην τιμη?δεν ρωταω ειρωνικα απλα επειδη πρωτη φορα το ακουω με φαινεται περιεργο.

Ναι μάλλον έχεις δίκιο, δεν το διατύπωσα καλά.

Αυτό που έγραψα ισχύει για τη εργοστασιακή παραγωγή/κατασκευή, και όχι για χειροποίητες κατασκευές.

Διαφορές στην τιμή υπάρχουν αναλόγως τι κάνει το κάθε προϊόν. Αν ένας απλό (τρανζιστορικός) ενισχυτή κιθάρας 15-30W κάνει 200ε,
και ένας άλλος 80W κάνει σχεδόν 400ε, εκεί πληρώνεις τα παραπανίσια W. Η ποιότητα των εξαρτημάτων που έχουν μέσα, είναι τυπικής
μορφής, και στους δυο. Ένας που έχει 1000ε και είναι και αυτός 80W, θα έχει πάλι την ίδια (τυπική) ποιότητα εξαρτημάτων, αλλά μπορεί
να έχει καλή καμπίνα και φοβερό μεγάφωνο ...

Εντάξει αν πάμε στα 2000ε πιθανών να δούμε διαφορές ...






« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/10, 02:48 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και δεν έχω τα υλικά και εργαλεία να συμμετάσχω αυτό τον καιρό, θα με ενδιέφερε πολύ να δώ (και ψήφισα):

1) Booster επειδή είναι κάτι που οι περισσότεροι δεν το έχουμε, ελάχιστοι θα το αγοράζαμε, αλλά όλοι το χρειαζόμαστε
2) Overdrive που θα ήταν και επιλογή μου αν είχα μόνο μια..
3) Ενισχυτάκι

Τα 2 τελευταία, για τους περισσότερους δεν θα είναι κάτι που θα αλλάξει την ζωή μας, καθώς όσοι ασχολούνται με ηλεκτρική θα τα έχουν ήδη, αλλά σκέφτομαι οτι η γνώση της λέιτουργίας  τους θα είναι πολύτιμη για μελλοντικές επισκευές, mods, συντήρηση, κτλ.

Μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα, θα γίνει από τα πιο ενδιαφέροντα threads του forum  >:D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπόν, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον:

Οι ΜΙΣΟΙ από εμάς ψήφισαν για Booster και Overdrive.
Οκ λοιπόν, ότι θέλει ο λαός!..
 
ΟΜΩΣ:
Επειδή έχω διαλέξει ένα απίθανο, καταπληκτικό Overdrive, το οποίο είναι  όντως στην κατηγορία boutique,  όμως θέλει ιδιαίτερη εμπειρία (να έχουμε ολοκληρώσει με επιτυχία  τουλάχιστον κάτι άλλο πρώτα) σκέφτηκα σε πρώτη φάση να φτιάξουμε το Booster.

Μετά, το Booster,  θα φτιάξουμε και το Overdrive  και τα δύο θα μπορούν στο τέλος για όσους το επιλέξουν, να ενωθούν μέσα στο  ίδιο κουτί και να γίνουν ένα τελικό πετάλι με Booster και Overdrive  footswitches, όπως είχαμε σχεδιάσει!
 
Σας παρουσιάζω λοιπόν τα κυκλώματα που επέλεξα, μετά από πολύ  σκέψη και επιλογές:

BOOSTER:  AMZ Mosfet Booster
Ένα πολύ δημοφιλές κύκλωμα, το έχουν φτιάξει πάρα πολλοί  άνθρωποι (..και εγώ μεταξύ τους σε 3 εκδόσεις..) που έχει γίνει ίσως το σημείο  αναφοράς στα Booster, για  κάποιους πολύ σημαντικούς λόγους:

1.        Είναι εξαιρετικά διαυγές, και δεν αλλοιώνει τον  τόνο της κιθάρας καθόλου!
2.        Είναι αποδεδειγμένα εξαιρετικά συμβατό με  λαμπάτους, και είναι το καλύτερο και λιγότερο παρεμβατικό κλότσημα που υπάρχει,  για περισσότερο Gain!
3.        Έχει ένα σχεδιαστικό ιδίωμα, όπου το Volume είναι σχεδιασμένο έτσι  ώστε δεν αλλάζει καθόλου το output  impedance. Με απλά λόγια, ότι ακολουθεί παίρνει πάντα σταθερό, καθαρό  σήμα που δεν επηρεάζει τα επόμενα πετάλια, όπως δυστυχώς κάνουν τα περισσότερα booster της αγοράς!
4.        Είναι εξαιρετικά απλό, χρησιμοποιεί ένα μόνο  τρανζίστορ καλής ποιότητας
5.        Δεν τραβάει καθόλου σχεδόν ρεύμα, ώστε δεν επιβαρύνει  το τροφοδοτικό σας, ή με μία μπαταρία κρατάει μήνες!

Εδώ υπάρχει το σχετικό Άρθρο από το επίσημο site του σχεδιαστή του, Jack Orman:
http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm
 
Να το κύκλωμα σε verified vero layout:


Κυκλοφορεί και έτοιμη πλακέτα για το AMZ Mosfet Booster, την οποία έχω  χρησιμοποιήσει, αλλά πρέπει να παραγγελθεί από Αμερική, και εδώ το ζητούμενο  είναι να βασιστούμε σε VeroBoards  για να χτίσουμε μία απαραίτητη εμπειρία και τεχνογνωσία, που θα μας επιτρέψει  να φτιάξουμε πάρα πολλά άλλα πολύ ενδιαφέροντα κυκλώματα στο μέλλον, που είναι  διαθέσιμα σε vero layouts, πολύ  φθηνά!
 
 
OVERDRIVE: Barber Electronics LTD Silver Edition
Πρόκειται για ένα απίστευτα επιτυχημένο πετάλι, το οποίο  μέχρι πρότινος προστατευόταν από πνευματικά δικαιώματα, όμως ο σχεδιαστής του  πρόπερσι τα Χριστούγεννα το έκανε δώρο στους ανά τον κόσμο fans του και έτσι σήμερα υπάρχει σε Vero και μπορούμε να το  φτιάξουμε όλοι!  Είναι το Barber Electronics LTD!
http://www.barberelectronics.com/silverltd.htm




Μιλάμε για ένα καταπληκτικό πετάλι, το οποίο μπορεί να  λειτουργήσει από Booster με  απίστευτη διαύγεια και transparency  μέχρι πολύ hard  distortion, που όμως καθαρίζει άμεσα με το volume της κιθάρας.


Δείτε τι γράφεται για το πετάλι αυτό στο Harmony:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Barber+Electronics/LTD+Silver+Edition/10/1
 
..και ρίξτε μία ματιά στις βαθμολογίες:




 
Να το κύκλωμα που έδωσε στο κοινό ο Barber:



 

Έχει τα ατελείωτα ρυθμιστικά:
•   Volume
•   Tone
(που λειτουργεί σαν ολόκληρο stack, αριστερά κόβει πρίμα και δίνει μπάσα, και δεξιά το αντίθετο)
•   Drive
Και σε εσωτερικά trimmers:
•   Bass
•   Mid
•   Presence


 
Σίγουρα όχι για αρχάριους! Έχουμε όμως διαθέσιμο ένα πολύ  καλό και verified vero layout και  μπορούμε να το φτιάξουμε όλοι με λίγη εμπειρία και προσοχή.

Όσοι ολοκληρώσουν με επιτυχία το Booster, πιστεύω ότι θα έχουν ένα πολύ  καλό υπόβαθρο εμπειρίας, με λίγη ακόμα βοήθεια, να φτιάξουν ένα από τα κορυφαία  boutique πετάλια που  υπάρχουν σε vero layout διαθέσιμα  σήμερα.
   
Στο επόμενο post  θα κάνω την λίστα με τα απαραίτητα εξαρτήματα για το Booster,  για να ξεκινήσουμε την κατασκευή μας!


PS: Το  ενισχυτάκι δεν θα πάει χαμένο, υπόσχομαι να το φτιάξουμε ΚΑΙ αυτό, γιατί με  ενδιαφέρει και προσωπικά και είναι πολύ χρήσιμο!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/10, 13:00 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όποιος θέλει να κατασκευάσει αλλά δεν έχει κολλητήρι ή/και εμπειρία, μπορεί να κανονίσει μαζί μου για να το φτιάξουμε στο σπίτι μου (κοντά στον σταθμό ΗΣΑΠ Άνω Πατήσια). Έχω κολλητήρι, κόλληση, πολύμετρο, εργαλεία, δεν έχω τα υλικά (αν μαζευτούμε πολλοί, ας πάει ένας να αγοράσει για όλους).
Αν είναι, να είναι στις επόμενες μέρες γιατί μετά μάλλον θα πάω καμιά βδομάδα διακοπές.

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Ευχαριστουμε ανδριανε για τον χρονο και την βοηθεια σου! αναμενω με ανυπομονησια και ορεξη να ξεκινησω!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Όποιος θέλει να κατασκευάσει αλλά δεν έχει κολλητήρι ή/και εμπειρία, μπορεί να κανονίσει μαζί μου για να το φτιάξουμε στο σπίτι μου (κοντά στον σταθμό ΗΣΑΠ Άνω Πατήσια). Έχω κολλητήρι, κόλληση, πολύμετρο, εργαλεία, δεν έχω τα υλικά (αν μαζευτούμε πολλοί, ας πάει ένας να αγοράσει για όλους).
Αν είναι, να είναι στις επόμενες μέρες γιατί μετά μάλλον θα πάω καμιά βδομάδα διακοπές.

Βασίλη, είμαι μέσα!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Εγω θα ηθελα να συμμετειχα αλλα δυστυχως (ευτυχως βασικα :D :D ) σημερα το βραδυ πηγαινω στο χωριο μου για διακοπες και γυρναω Αθηνα αρχες Σεπτεμβρη...

Οταν γυρισω θα δω τελικα τ θα κανω

Καλο καλοκαιρι σε ολους  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια Ανδριανέ για τις πρωτοβουλείες που παίρνεις!! :)

Μου φαίνεται πάντως περίεργο να βγαίνει 1ο το overdrive.
Σύμφωνοι, είναι το πιο δημοφιλές pedal effect αλλά είχα την αίσθηση οτι όλοι όσοι παίζουν ηλ.κιθάρα έχουν ήδη ένα (ή και περισσότερα..)


...και μια παρατηρησούλα για το Barber ltd του οποίου τυχαίνει να είμαι και κάτοχος..

Είναι όντως απο τα καλύτερα overdrive που κυκλοφορούν, δεν θα το έλεγα όμως και hard distortion, δεν φτάνει μέχρι εκει...είναι πολύ "mild" για να το πεις distortion.

(Όλοι οι guitar players όταν λέμε distortion ξέρουμε περίπου τι να περιμένουμε, το ltd δεν νομίζω οτι εμπίπτει σε αυτήν την κατηγορία...) ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. δεν θα το έλεγα όμως και hard distortion, δεν φτάνει μέχρι εκει...είναι πολύ "mild" για να το πεις distortion.


Πολύ σωστά, το πετάλι είναι Overdrive, γι'αυτό και "καθαρίζει άμεσα με το volume της κιθάρας", αλλά η χροιά της παραμόρφωσης είναι "hard distortion" αφού παράγεται από διόδους σιλικόνης, που ως γνωστόν έχουν αρκετά σκληρό κόψιμο του σήματος, αντίθετα από άλλα εξαρτήματα, όπως πχ διόδους γερμανίου, ή λυχνίες.
Έχω γράψει σχετικά εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77099.msg605538#msg605538

Έχω όμως υπ'όψιν μου, να κάνουμε μία μικρή μόντα, να περιλάβουμε και άλλα ζευγάρια εξαρτημάτων clipping, με ένα διακόπτη ώστε να αυξήσουμε την ευελιξία του κυκλώματος ακόμα περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/10, 17:49 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλώς ή κακώς έχει επικρατήσει ανα τον κόσμο όταν λέμε distortion pedal να εννοούμε κάτι το οποίο έχει πολύ gain... ;)

Γι'αυτό έκανα την διευκρίνηση...

Εσυ βέβαια κυριολεκτούσες μιλώντας με τεχνικούς όρους... :)


Πάντως μπορώ να διαθέσω το barber ltd silver που έχω προς εξέταση του..."εσωτερικού του κόσμου" αν βοηθάει σε κάτι, ή και για ένα AB TEST όταν φτιαχτεί ο πρώτος κλώνος.  ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά Αδριανέ. Σχετικά με το Οverdrive, υποψιαζόμουν ότι ίσως το Barber Ltd να ήταν η επιλογή σου, καθώς θυμόμουν ότι έχεις αναφερθεί σε αυτό με πολύ κολακευτικά σχόλια σε σχετικές συζητήσεις. Το είχα ψάξει τότε, αλλά στην Αγγλία μπόρεσα να το βρώ μόνο σε ένα κατάστημα. Όσο για το Booster, το κύκλωμα που παραθέτεις φαίνεται ιδανικό, όχι μόνο σαν project για αρχάριους (το οποίο είναι και το ζητούμενο της συγκεκριμένης προσπάθειας) αλλά και σαν πετάλι που θα αποτελέσει ένα πολύ χρήσιμο κομμάτι του εξοπλισμού οποιουδήποτε κιθαρίστα.

Περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απαραίτητα Εργαλεία:

Χρειαζόμαστε απαραίτητα ένα κολλητήρι και καλάϊ :
MLS-48 Soldering Station €13,91
Solder SN60-0,50-100g €3,34   
                                                                             
Προτείνω κολλητήρι πολύ οικονομικό αλλά με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία, διότι είναι μεγάλο προτέρημα,
όταν κολλάμε βύσματα ή άλλα εξαρτήματα με πολύ μέταλλο, να μπορούμε να δώσουμε παραπάνω ισχύ στο
κολλητήρι, ώστε να αποφεύγουμε τις ψυχρές κολλήσεις.

..και επίσης ένα κοφτάκι οποιουδήποτε τύπου.

Προτείνω ένα με εγκοπή και για γδύσιμο καλωδίων που έχω βρεί ότι είναι εξαιρετικά χρηστικό,
Wire cutter 109-1 €3,87
..αλλά μπορείτε να προτιμήσετε και κάτι πιο απλό.

Συνολικό κόστος: 21,12

Χρειαζόμαστε σίγουρα και καλώδιο, αλλά οι περισότεροι λίγο πολύ έχουν διαθέσιμο συνήθως..
Αν θελήσετε πάντως να αγοράσετε, προτείνω το εξής απλό και οικονομικό:
Wire, 0,5mm, white, 10m €2,20

 
Προαιρετικά Εργαλεία:

Καλό θα ήταν να έχουμε ένα βασικό πολύμετρο, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στο να μετράμε τις αντιστάσεις
ώστε να τις ξεχωρίζουμε χωρίς να πρέπει να διαβάσουμε τα χρώματα, και επίσης κάνει για πάρα πολλές
άλλες δουλειές, που ίσως μας είναι χρήσιμες και μετέπειτα.

Συστήνω ένα πολύ απλό και οικονομικό πολύμετρο:
Multimeter M-930L €9,84

..που μετράει πέρα από όλα τα βασικά, και το hfe (gain) των τρανζίστορ, λειτουργία που είναι
εξαιρετικά χρήσιμη για να τεστάρουμε τρανζίστορς.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος greg+9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολλά συγχαρητήρια και απο 'μενα για την πρωτοβουλία σου και για τον τρόπο που δίνεις τις οδηγίες και τις συμβουλές σου andr1ane

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ρε παιδιά, εγώ που θέλω να φτιάξω ένα buffer και δεν θέλω να μπλέξω με   αγορές μέσω διαδικτύου, μπορώ να αγοράσω τα υλικά από Αθήνα;
Πρέπει   να πάρω έτοιμο κιτ ή μπορώ να πάρω τα υλικά ένα-ένα  και να το φτιάξω   από την αρχή μόνος μου (προτιμώ την 1η περίπτωση!); 
Αν   ισχύει το δεύτερο, πού μπορώ να βρω οδηγίες για το τι  ακριβώς   χρειάζομαι και «χάρτη» συνδεσμολογίας;
Εκτός και αν γίνει ομαδική   αγορά από το διαδίκτυο για  το συγκεκριμένο project, οπότε   ενημερώνετε και εμένα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)