Αποστολέας Θέμα: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?  (Αναγνώστηκε 11518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Καλημερα σε ολους.

Προσφατα δοκιμασα καποια δωρεαν (100%) Plug ins για εξομειωσεις καποιων ενισχυτων. Για καποια, ενθουσιαστηκα!!!

Ειναι κυριως high gain. Ωστοσο ακουγονται πολυ καλα. Καποια ειναι μονο προενισχυεσεις. Οποτε θα χρειαστουν ξεχωριστο, εξομειωτη τελικου (π.χ. χαρακτηρα 6L6) και καμπινας. Μια πολυ καλη λυση για αυτο ειναι το revalver της peavey.

http://www.peavey.com/products/revalver/index.cfm

O λογος ειναι οτι εχει στα effects, VST-host module. Απλα, σημαινει οτι βαζεις εκει ολα αυτα τα VST προγραμματα που προανεφερα. Το revalver μπορει να το κατεβασει καποιος σε demo και απο μονο του ακουγεται εξαιρετικα. Δεν υπαρχουν κ πολλα προγραμματα που να κανουν φανατικους με τη λαμπα (γεια σου Γιωργο!!!) να ψαχνουν καρτα ηχου για να μειωσουν το latency για να το βγαλουν live!

Επισης εχει εξομειωση καμπινας και δεχεται ολες τις νεες convolution impulse response cabinets. Ενα μαθηματικο μοντελο που επιτρεπει να "ηχογραφησεις" την καμπινα σου και να φτιαξεις εξομειωση καμπινας γυρω απο αυτη. Θα βρειτε αρκετες στο ιντερνετ οπως mesa, diezel, marshall orange και πολλες απο αυτες ειναι απο το axe-fx!!!

Αυτα που δοκιμασα ηταν

Engl e530 simulation
http://www.theserinaexperiment.net/
και audio demo στην ιδια σελιδα.

Engl LE456 simulation, Plexi hybrid και soldano SLO ωσ προενισχυτη, κεφαλη κ full stack. Το Soloc ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου. Το χρησιμοποιω στο revalver με τελικο rectifier και καμπινα SLO απο το revalver.

http://lepouplugins.blogspot.com/

Ο LePou ειναι ενας μικρος θρυλος στο ampmodelling και τα κανει ολα απο hobby και free. Εχει γνωσεις προγραμματισμου και μερακι για τον ηχο. Δεν ειναι λιγοι αυτοι που λενε οτι κανει καλυτερη δουλεια απο πολλες μεγαλες εταιριες (και μου θυμιζει τον τυπο πισω απο το axe-fx. Μερακλης με καλο αυτι που ξερει να χειριζεται τη νεα τεχνολογια).


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #1 στις: 13/11/09, 14:25 »
Επιπροσθετα θα βρειτε το Canadian metal release με ενα πακετο metal κυριως ηχων.

http://www.acmebargig.com/canadian-metal-pack/

Η acmebargig εχει πολλα ενδιαφεροντα simulations. Τον πιεζουν να τα βγαλει στο εμποριο!!! Πολλα σου επετρεπαν να σχεδιασεις δικο σου ενισχυτη...

http://www.acmebargig.com/products.php

To redshift pickup replacer και το cab enhancer ειναι αρκετα χρησιμα!!!

Εδω θα βρειτε, το boogex. Εχει καλη φημη μονο και για τις καμπινες του, ενω το προενισχυτικο κομματι αρεσει σε αρκετους.

http://www.esnips.com/doc/839441c1-a976-4c4e-be6e-e9007cfdb931/Voxengo-Boogex-v1.3.1-VST-amp-sim-+-500-Cabinet-Impulses---THE-BEST-!!


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #2 στις: 13/11/09, 14:43 »
http://www.auraplug.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=6

Θα βρειτε πολλα, plug-ins απο boogie simulation σε fuzz σε διαφορα. Πολυ καλη φημη και για αυτην την προσπαθεια.
Καποια απο αυτα δεν ειναι "δωρεαν" αλλα demo. Τα 40 ευρω ειναι ομως αρκετα καλη τιμη για οσους το προτιμησουν...

Ενα απο τα καλυτερα για μενα (αλλα και για τους haunted αφου το χρησιμοποιησαν/εξελιξαν για το δισκο τους) ειναι το metal amp room. Απλο(ενας μονο ενισχυτης!!!) με πολυ καλο ενδιαφερον cabinet modelling.

www.softube.se

http://softube.se/metal_amp_room.php Τα demos ειναι πολυ καλα, για καθολου eq, αλλα η τιμη (οπως και στο vintage amp room) για μενα, απαραδεκτη.






Το αποτελεσμα, ειναι οτι πλεον ολοι οι κιθαριστες εχουν αρκετες επιλογες δωρεαν η για λιγα χρηματα ειτε για να ηχογραφησουν ειτε για να πειραματιστουν με νεους ηχους, ειτε απλα για να jammαρουν αργα το βραδυ που προσωπικα το θεωρω αρκετα δυσκολο, με τους περισσοτερους ενισχυτες, ειτε solid state ειτε λαμπα...Επιπροσθετα οι δυνατοτητες να συνδυασεις, καμπινες (εστω χαρακτηρες καμπινων) πειραζοντας τα χαρακτηριστικα τους (οπως παραμορφωση και break up κωνου μεγαφωνου) και να αλλαξεις λαμπες και αλλα στοιχεια του κυκλωματος, δινουν πρακτικα απειρες εφαρμογες.

Ολα αυτα δεν υπηρχαν οταν πρωτοξεκινουσα και νομιζω οτι απο το Pod και το amplitube 1.0 (που τα ειδα χρησιμοποιησα και μισησα απο την αρχη) εχει διανυθει πολυς δρομος...Ελπιζω σε καποιους να αρεσουν και απλα,να τους ωθησει να παιξουν κιθαρα αντι για Playstation!!! (για x-box κατι γινεται...)

Πριν βγει ο καθε μονο-λαμπα-τιποτα αλλο δε φεγγει-ακουγεται και πει οτι δεν ακουγονται ιδια η εξισου καλα, πρωτα απο ολα, GO HOME. Δεν ειναι για σενα. Βγες εξω. Δε σε θελω! Ο κος Johnie Darko που πουλησε λαμπες για το axe-fx (the axe effect you don't expect? Δεν εισαι ο μονος παντως στην Ελλαδα!)

Δευτερον δεν εχει σημασια. Μπορει με ενα περιεργο συνδυασμο να βρεθει κατι ωραιο και μετα να θες να το δοκιμασεις και στην πραγματικοτητα. (Οκ δε νομιζω οτι θα βρει κανεις ευκολα τροπο να δοκιμασει recto με EL84 και καμπινα orange και αν δεν του κανει στο καπακι, ΚΤ88 στυλ με hiwatt...και βρες τροπο να το κανεις χωρις λεφτα...Αν λειτουργει το δοκιμαζεις ισως και στην πραγματικη εφαρμογη).

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #3 στις: 13/11/09, 14:47 »
Επειδή άρχισε να με ενδιαφέρει το όλο VST σκηνικό, καθότι με την Brian Moore με το USB της και το καινούργιο netbook μου ίσως να έχω τα φόντα για ένα portable guitar recorder, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα εξής:

  • Αυτά είναι VST, έτσι?
  • Συνεργάζονται με όποιο recording πρόγραμμα σηκώνει VST?
  • Xρειάζομαι όμως και VST καμπίνα ή όπως τα λέει IR Cab loaders, έτσι?
  • Πόσο "βαρος" ρίχνει όλο αυτό στο σύστημα? Δλδ ένα netbook με Atom επεξεργαστή και 4GB μνήμη και Windows XP, σηκώνει DAW, 3 VST (amp,cab,εφε) και direct monitoring από το DAW?  

Αυτά τα ολίγα, γιατί είμαι παντελώς άσχετος με software moddeling, προτιμώντας πάντα να πειράζω τα κουμπάκια με το χέρι αντί για το mouse...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #4 στις: 13/11/09, 14:48 »
...δεν ειχα συμπληρωσει. Ο κος Johnie Darko να περασει!!! (και αλλος ενας φανατικος που αν δε του ελεγα να περιμενει το axe-fx software θα ειχε πουλησει triaxis και Jmp-1 για το axe-fx ultra!)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #5 στις: 13/11/09, 14:54 »
Εχω παθει πλακα με το ολο VST σκηνικο!!! Σκεφτομαι να βγω και Live αλλα πρωτα θα το δοκιμασω και μετα...Ευτυχως που ηχο στηνουμε συνηθως εμεις.

Ολα αυτα ειναι VST. Μερικα ομολογω δεν τα δοκιμασα ακομη!!! Ερχεται Σ/Κ...

Δουλεουν με οσα προγραμματα δεχονται VST.

Οσα προσομειωνουν προενισχυτες κεφαλες θελουν και καμπινα. Δε χρειαζεται να ειναι Ι.R. αλλα αυτο θεωρειται ο,τι καλυτερο. Και σκετο προενισχυτη σαν σημα να βαλεις σε καμπινα εξομειωση θα ακουστει και εννιοτε πολυ καλα!!! Ωστοσο βαζοντας power amp εξομειωση βλεπεις οτι βελτιωνεται η αποκριση στο παιξιμο και χρωματιζεται ευχαριστα ο ηχος (οπως και στην πραγματικοτητα) για καποια απο αυτα!!!

Δοκιμασαμε σε netbook. Οχι ομως τοσο καλο οσο αυτο που λες!!! Δεν πετυχε...

To προβλημα ειναι το Latency η απεικονιση γραφικων και τα κυκλωματα ηχου...

Ακομη και με εξωτερικη καρτα firewire μπορει να εχεις αρκετο latency ενω ειναι αρκετα φαγανες  ( το revalver οταν ξεπερναει το 90% στο cpu meter κολλαει...).

Αν εξαιρεσεις τον Atom τα αλλα μια χαρα μου φαινονται!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #6 στις: 13/11/09, 15:07 »
Koίτα, για live χρήση δεν το σκέφτομαι. Αν και θα είχε τρελλή φάση και σχεδόν καθόλου κουβάλημα...  ;D

Η ιδέα του να μικρύνω το rig μου όμως, με το να έχω κιθάρα, netbook κι άντε κι ένα Axon AX50 για τα synth είναι πολύ ενδιαφέρουσα...

Βέβαια, δεν σκοπεύω να αναβαθμίσω το PC μιας κι έχω το netbook για τα surf-αρίσματα και τα mail (που αυτά κάνω πια με υπολογιστές). Αλλά αν θα μπορούσα να χρησιμοποιώ το netbook για ηχογραφήσεις θα το γούσταρα.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #7 στις: 13/11/09, 15:36 »
Να μαι κι εγω... Δεν εχω δοκιμασει κατι απο αυτα, κυριως γιατι καταρχην εχω την... hardware λυση (οποτε δεν εχω την επιθυμια προς το παρων να ψαξω για κατι αλλο μιας και το axe με εχει καλυψει στα παντα) και κατα δευτερον γιατι ποτε μου δεν ασχοληθηκα με vst plugins.
Ειμαι ομως σιγουρος οτι με τον καταλληλο προγραμματισμο και την σημερινη τεχνολογια το αποτελεσμα μπορει να ειναι εξαισιο. Μπορει πχ το axe fx να εχει δικους του dsp επεξεργαστες που για την δουλεια τους ειναι κορυφαιοι, αλλα κι ενα PC με την "ωμη" δυναμη του επεξεργαστη και των GB μνημης θα μπορει να δωσει ενα εξισου καλο (αν οχι καλυτερο) αποτελεσμα...
Και πραγματικα εγω προς τα εκει βλεπω να κινειται σιγα σιγα η βιομηχανια... Ναι μεν δεν θα παψουν ποτε να βγαινουν αναλογικα και λαμπτα μηχανηματα, αλλα πιστεω οτι τελικα το digital modelling εχει εξελιχθει (και θα εξελιχθει ακομα περισσοτερο) σε τετοια επιπεδα που η πλειονοτητα των μουσικων θα χρησιμοποιει τετοια μηχανηματα (ειτε σε hardware ειτε σε software μορφη) για τον ηχο τους και ειδικα για οσα εχουν να κανουν με ηχογραφησεις. Βλεπω software κυριως λυσεις για home studios, professional studios κτλ και hardware λυσεις για χρηση live, practice κτλ.
Εγω εχοντας υπαρξει λαμπα-freak, πλεον μπορω να πω οτι δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι που να στερουνται τα αξιολογα digital modelling μηχανηματα/software απο αντιστοιχες λαμπατες λυσεις. Αντιθετα πλεον τα modelling θα κερδιζουν ολοενα εδαφος, μιας και η ποιοτητα / πιστοτητα του ηχου τους, και η ποικιλια αυτων και των εφφε, η ευκολια χρησης και customisation ολων αυτων που προσφερουν (εφφε, προενισχυτες, τελικους, καμπινες, και ολα οσα μπορεις να "πειραξει" καποιος σε ολα αυτα, ακομα και πραγματα που δεν γινεται να πειραξεις στον πραγματικο κοσμο) εχει φτασει σε απιστευτα επιπεδα και ολοενα εξελισσεται.
Προσωπικα ειμαι πολυ χαρουμενος για ολα αυτα και ειμαι σιγουρος οτι εχουμε να δουμε πραγματα και θαυματα απο τους γκουρου των αλγοριθμων...
Και οκ, μπορει να μην ειναι "ρομαντικο" να παιζεις μπροστα απο ενα pc με ενα vst οργανο πχ και απο κει να παιζεις σε monitor ηχεια...  Σιγουρα σαν εικονα δεν ειναι η ιδια με το να παιζεις μπροστα απο εναν λαμπατο με μια 4x12" αλλα προσωπικα, οταν παιζω δεν ασχολουμαι με εικονες, αλλα μονο με ηχο και πιστευω οτι αυτο ειναι που μετραει τελικα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #8 στις: 13/11/09, 16:01 »
Koίτα, για live χρήση δεν το σκέφτομαι. Αν και θα είχε τρελλή φάση και σχεδόν καθόλου κουβάλημα...  ;D

Η ιδέα του να μικρύνω το rig μου όμως, με το να έχω κιθάρα, netbook κι άντε κι ένα Axon AX50 για τα synth είναι πολύ ενδιαφέρουσα...

Βέβαια, δεν σκοπεύω να αναβαθμίσω το PC μιας κι έχω το netbook για τα surf-αρίσματα και τα mail (που αυτά κάνω πια με υπολογιστές). Αλλά αν θα μπορούσα να χρησιμοποιώ το netbook για ηχογραφήσεις θα το γούσταρα.

Στο σύστημα σου δε περιλαμβάνεις την εξωτερική σου κάρτα ήχου?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #9 στις: 13/11/09, 16:10 »
Δοκιμαστε και το Guitar Rig 4 παιδια. Eπισης γινετε μελη στο παρακατω φορουμ. Θα μαθετε αλλα και θα κατεβασετε πολλα presets & impulses.

http://www.guitarampmodeling.com
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #10 στις: 13/11/09, 16:30 »
Η ιδέα του να μικρύνω το rig μου όμως, με το να έχω κιθάρα, netbook κι άντε κι ένα Axon AX50 για τα synth είναι πολύ ενδιαφέρουσα...

Στο σύστημα σου δε περιλαμβάνεις την εξωτερική σου κάρτα ήχου?

Αυτή είναι η ομορφιά της Brian Moore. Δε χρειάζεται κάρτα ήχου, κοτσάρεις την κιθάρα στο USB του υπολογιστή και ξεμπέρδεψες...  ;)

Για το guitar-synth κομμάτι, ίσως να έπαιρνα το AX50.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #11 στις: 13/11/09, 16:57 »
Δεν έχω το χρόνο τώρα αλλά θα "ξαναπεράσω" από το thread με ΔΩΡΕΑΝ simulations που ακούγονται ΠΟΛΥ καλύτερα απ ό,τι τα guitar rig, amplitube κλπ...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #12 στις: 13/11/09, 17:09 »
Η ιδέα του να μικρύνω το rig μου όμως, με το να έχω κιθάρα, netbook κι άντε κι ένα Axon AX50 για τα synth είναι πολύ ενδιαφέρουσα...

Στο σύστημα σου δε περιλαμβάνεις την εξωτερική σου κάρτα ήχου?

Αυτή είναι η ομορφιά της Brian Moore. Δε χρειάζεται κάρτα ήχου, κοτσάρεις την κιθάρα στο USB του υπολογιστή και ξεμπέρδεψες...  ;)

Για το guitar-synth κομμάτι, ίσως να έπαιρνα το AX50.
To λέω, μήπως η κάρτα συμβάλλει στην επεξεργασία των VST
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #13 στις: 13/11/09, 17:15 »
To λέω, μήπως η κάρτα συμβάλλει στην επεξεργασία των VST

Δε γνωρίζω για κάρτα που να τρέχει και το VST ώστε να ελαφρύνει τον φόρτο του επεξεργαστή. Αν γνωρίζει κανείς ας μας ενημερώσει γιατί σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο. Όχι για μένα όμως που θέλω να κρατήσω το βάρος στο minimum.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #14 στις: 13/11/09, 17:20 »
Μπορει πχ το axe fx να εχει δικους του dsp επεξεργαστες που για την δουλεια τους ειναι κορυφαιοι, αλλα κι ενα PC με την "ωμη" δυναμη του επεξεργαστη και των GB μνημης θα μπορει να δωσει ενα εξισου καλο (αν οχι καλυτερο) αποτελεσμα...

Δεν συμβαίνει αυτό, δυστυχώς ή ευτυχώς, ο απλός CPU των υπολογιστών "τρέχει" σε λογισμικό λειτουργίες που οι DSP πραγματοποιούν σε customised hardware, οπότε οι DSP έχουν πάντα πολύ καλύτερη απόδοση από τους generic CPU για τις δουλειές που είναι σχεδιασμένοι να κάνουν, ενώ είναι σχεδόν άχρηστοι σε γενικές λειτουργίες που κάνουν καλά οι CPU.
Αυτή είναι η νομοτέλεια του περιορισμένου χώρου της σιλικόνης σε ένα wafer και η επιλογή που κάνουν οι σχεδιαστές VLSI σχετικά με την εξειδίκευση του επεξεργαστή και της νοούμενης λειτουργίας για την οποία σχεδιάζεται.

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #15 στις: 13/11/09, 18:02 »
Οντως ετσι ειναι. Οταν κοροιδευα οτι το Pod xt θα τρεχει σε λιγο καιρο στο touch screen κινητο μου ηταν γιατι, πολυ απλα το hardware του ειναι "κατωτερο" σε "αριθμους" απο το κινητο μου...Ωστοσο τρεχει με εναν εξειδικευμενο επξεργαστη για τα παντα.

Αναρωτιεμαι τι απαιτησεις, θα εχει το axe-fx pc! Με το καλο να ερθει...

Και μια κ το αρχισα στο High gain, να κ ενα axe-fx δειγμα που το βαζω μετα απο το κανονικο και μαρεσει το ιδιο και περισσοτερο!

http://www.soundclick.com/bands/page_songInfo.cfm?bandID=357523&songID=7328981

Παιξτε το hi-fi...εξαιρετικο.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #16 στις: 13/11/09, 18:37 »
Το άκουσα το sample.. Μπορώ να πω ότι έμεινα αρκετά εντυπωσιασμένος.. Ειδικά στο rhythm section ο ήχος όντως δεν έχει διαφορά από το πρωτότυπο, απλά στα lead σημεία κάτι με χαλάει.. Ιδιαίτερα στις καταλήξεις.. Φαίνονται αρκετά "πλαστικές".. Όχι βέβαια σε σημείο που να σε προβληματίζει (κοινώς άνετα θα έπαιζα με ένα Axe-fx) αλλά νομίζω ότι χάνει σε definition.. Δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια αλλά μου φαίνονται τα lead σημεία σαν να dragάρουνε, δηλαδή σαν να μην μπορεί η νότα να "χωριστεί σε πολλά κομμάτια" (μην με παρεξηγήσετε, δεν έχω πάρει LSD, απλά δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα ;D) όπως ακούγεται στους λαμπάτους .. Πάντως το τελικό test, και το σημείο εν τέλει που μέχρι στιγμής οι λαμπάτοι υπερισχύουν των τσιπάτων είναι το clean channel.. Btw, tech21man , έχεις κάποιο sample του axe-fx που να πειραματίζεσαι με το clean channel;

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #17 στις: 13/11/09, 19:32 »
Δεν εχω...ισως στο axefxforum.com η καπως ετσι να βρεις κατι τετοιο!!! Ο Johnie Darko προφανως εχει καλυτερη γνωση απο εμενα. Σχεδιαζω μια Mega αγορα καποια στιγμη. Μπορει να ειναι το axe-fx...ποιος ξερει.

Μια και ομως high gain προτιμω...

Αυτο ειναι ενα κλιπακι με εκεινη την δωρεαν εξομειωση engl E530.

http://dl.dropbox.com/u/1063820/pink1.mp3

Ενταξει ισως ειναι κ η παραγωγη που εκανε το παλληκαρι, αλλα εμεινα εντυπωσιασμενος. Διαυγεια, σφικτος μεταλ ηχος...Πολυ καλη δουλεια...Η οποια μπορει να ηχογραφηθει με σταθερη συνεπεια αργα το βραδυ και σε αφηνει να επικεντρωθεις στο παιξιμο! Γιατι οχι? Ειναι δωρεαν αλλα πραγματικα μου ερχεται να αγορασω τον Ε530 ετσι σα φορο τιμης. Τελικα ωρες ωρες τετοια μοντελλινγκ μου θυμιζουν τη φαση με τα mp3: Μου επιτρεπουν να ακουσω πολλα πραγματα που αλλιως δε θα γινοταν...τελικα πας στο οριτζιναλ σαν επιβραβευση. Γιατι οχι!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #18 στις: 15/11/09, 02:16 »
Δε γνωρίζω για κάρτα που να τρέχει και το VST ώστε να ελαφρύνει τον φόρτο του επεξεργαστή. Αν γνωρίζει κανείς ας μας ενημερώσει γιατί σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο. Όχι για μένα όμως που θέλω να κρατήσω το βάρος στο minimum.

Υπαρχουν εξωτερικα VST-players, δηλαδη μηχανακια με DSP στα οποια φορτωνεις και τρεχουν τα plug-in.
Εγω εχω ενα Samsung NC-10 netbook και μπορω να πω οτι ο Ατομ ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ για τετοιες εφαρμογες, εδω κανενα βαρυ βιντεο (οχι υψιλης αναλυσης) ή κανα περιεργο φλασακι φορτωνω και τα βλεπει ολα, και πριν ενα χρονο αυτο ηταν το δυνατοτερο νετμπουκ που κυκλοφορουσε...

tech21man, πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, θα φροντησω να βρω χρονο να τα δοκιμασω καποια στιγμη ολα αυτα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #19 στις: 16/11/09, 12:52 »
Jezuz, βρες πολυ χρονο γιατι, θελει απειρη δοκιμη,,,εχω καταληξει να βγαζω μεχρι και φωτογραφιες την οθονη μη ξεαχναω κατι μεσα στα υπομενου!!! περα απο το save preset...

Οπως ειχα πει, το revalver στον atom δυστυχως και σε εμας δεν περπατησε...

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #20 στις: 16/11/09, 17:54 »
τα κατεβασα....πως τα χρησιμοποιω ομως??
λιγη βοηθεια γτ ειμαι λιγο τσομπανακος με αυτα τα πραγματα απο το πολυ plug and play
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #21 στις: 16/11/09, 18:59 »
Για να μην κουβαλατε λαμπτοπ παντως, και επειδη τα νετμπουκ δεν το σηκωνουν το θεμα, υπαρχουν και μηχανηματακια οπως το εξης


Chimaira, καποια προγραμματακια παιζουν και αυτονομα, καποια πρεπει να τα φορτωσεις αποκλειστικα ως VST-plug-in σε προγραμματακια οπως Cubase κτλ.
Μετα επιλεγεις την εισοδο της καρτας ηχου που εχεις συνδεσει την κιθαρα για να περνει σημα, την εξοδο που εχεις τα ηχεια για να βγαινει απο εκει το αποτελεσμα, και καλους πειραματισμους!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #22 στις: 16/11/09, 19:13 »
Κατεβασε το revalver απο την peavey. Ειναι demo. Κανε install. Βεβαιωσου οτι εχεις κατεβασει τους ASIO4all drivers. Κανε τους κ αυτους install. Ελπιζω να εχεις ενα καλο τροπο να "βαλεις" το σημα της κιθαρας σου στο pc. Κοινως ειναι διαφορετικο απο το Line in σε αντισταση. Χρειαζεσαι κατι που θα τα ταιριαξει. Λεγεται DI. Επισης αν εχεις καμια εφφεδιερα μπορεις να παρεις τη μια εξοδο line out και να ταιριαξεις την ενταση του σηματος (εννοειται οτι δε θα εχεις distortion κτλ απο την πεταλιερα. Ολα στο bypass). Στη χειροτερη των περιπτωσεων ενα παλιο boss πεταλι, πιθανον να εχει buffers που κανουν το ιδιο πραγμα. Οποτε βαζεις κιθαρα, boss(στο ρευμα μεν στο off δε) και στο Line in της καρτας ηχου.

Αν τα ξερεις ολα αυτα, παμε κατευεθειαν στο revalver.
Exει ενα μετρητη πρασινο που λεγεται input. Δωσε μερικες σφαλιαρες (οκ απλα παιξε!!!) στις χορδες και δες αν περναει σημα. Πρεπει να ακουγεται και απο τα ηχεια. Αν ναι, τοτε οσο πιο δυνατα βαρας τοσο πιο πολυ θα γεμιζει. Αν το εχεις παρακανει σε ενταση χαμηλωσε το Input απο το στρογγυλο να μην κοκκινιζει.

Κανε κλικ στην καρτα ηχου και απενεργοποιησε απο το μικτη των windows το Line in volume. Δε θελεις να ακους παραμορφωση και μαζι το καθαρο σημα...Αν το εχεις ανοιχτο θα ακουγονται μαζι.

Οποιο vst plugin κατεβασες, πρεπει να το βαλεις καπου να το βλεπει το προγραμμα. Συνηθως η διαδρομη  x:(o σκληρος σου δισκος με τα windows)

Χ:\program files\cakewalk\vstplugins ειναι η πρωτη που ψαχνει το revalver...

Πατας ενα preset απο πανω (λεει introduction και απο κατω εχει μπολικα...) Αν ειναι ολα ενταξει, παιζεις κανονικα...

Επομενο βημα. Σβηστα ολα στο revalver,  (ο,τι preset ανοιξες δηλαδη).
Σε κενο preset πατα new module.
Μετα effects. To πρωτο που βγαινει ειναι το vst host module. Πατα το.
Λογικα βγαινει μια γκρι κατι μπαρα που λεει Load και εχει μια οθονουλα. Πατα το Load. Θα βγει ενας καταλογος. Πατα rescan. Λογικα αν εβαλες το plugin π.χ. το engl (TSE X30) σε αυτη την τοποθεσια, θα το βρει. Πατα ενα click. Θα το φορτωσει.

Μετα για να στο βγαλει πατα το gui...

Υποψη οτι οτι Plug in να βαλεις, πρεπει να του φερθεις αναλογα...

Αν βαλεις μονο προενισχυτη (οπως το engl προενισχυτη που λεμε...) φροντισε να υπαρχει ο,τι και στην πραγματικοτητα...τελικος ενισχυτης (εχει το revalver αφθονους για αρχη...) και καμπινα...(επισης βαλε απο το revalver). Λογικα θα ακουσεις πληρη κιθαριστικο ηχο και θα εισαι ετοιμος να τον πειραξεις...Καλη τυχη.

Αν φυσικα ξερεις απο VST και προγραμματα ηχογραφησης ολα τα παραπανω μπορεις να τα τρεξεις επι τοπου μεσα στο προγραμμα ηχογραφησης...Απλα προτεινω το revalver γιατι εχει τα παντα (προσομειωσης τελικων καμπινων κτλ) και η εξομειωση καμπινας του ειναι φανταστικη σε μαθηματικα και δυνατοτητες.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #23 στις: 05/04/10, 14:31 »
Παιδιά δεν ξερω αλλα πραγματι το αποτέλεσμα ακόμα και με free amp sims σαν του lepou πχ και cabinet impulses είναι φανταστικά.Νομιζω καποιος που παιζει και ηχογραφεί σπίτι μπορει να κανει παπαδες μονο με τον υπολογιστή του και μερικά απο δαύτα.Είναι super ρεαλιστικά κατα τη γνώμη μου και μονο για καποιον που παιζει live με πραγματικο λαμπατο θα καταλαβει(ισως) διαφορά.Στις ηχογραφησεις δεν νομιζω να παρει κανεις γραμμή τιποτα.Αν βάλεις τον ιδιο παικτη να γραψει παιζοντας σε ενα κανονικο λαμπατο ενισχυτη και μετα βαλεις (τον ιδιο παικτη) να γραψει το ιδιο μερος σε ενα απο αυτα τα καταπληκτικα amp sims κανενας δεν θα καταλαβει τη διαφορα(ειδικα αν δεν τους πεις).
Για παραδειγμα καποιος  που θελει τονους gain παιζει σε nu metal μπαντα η δεν ξερω και γω κατι αντιστοιχο..κατεβαζει πχ free το legion του lepou +cabinet impulses+ καποια αλλα freeware εφε απο διαφορες αλλες πηγες οπως το acmegigbag(η λυση που προτεινε ποιο πανω ο tech21man με το revalver demo σαν host ειναι ακομα καλυτερη) και εχει ενα αξιοπρεπεστατο rig για ηχογραφησεις,εξασκηση στο σπιτι κτλ κτλ που δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τις μικρομεσαιες(και λιγα λεω) πεταλιερες τυπου podxt η και tonelab(για τις οποιες θα πληρωνε ενα σωρό λεφτα για το ιδιο αποτελεσμα).Αν παιζεις live συχνα βεβαια ειναι αλλο καπελο παντως νομιζω οτι πριν πας να σκασεις ενα καρο λεφτα για κατι που μπορεις να το κανεις τζαμπα με την ιδια( η και καλυτερη πολλες φορες) ποιότητα ήχου καλο ειναι να ριξεις στο θεμα μια δευτερη σκέψη.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #24 στις: 05/04/10, 20:36 »
Για να πω την αληθεια στο live μου φαινεται οτι σβηνουν αρκετες μικροδιαφορες μεταξυ μηχανηματων!!! Στο σπιτι ομως με αποκαλυπτικα ακουστικα π.χ. εχω την εντυπωση οτι τυπου Line6 και tonelab ειναι 10 χρονια πισω. Αποψη μου. Αλλα κατι που ειναι αδιαμφισβητητο ειναι το εξης:

Παρτε το revalver π.χ. βρειτε εναν ηχο με 24/96 που σας αρεσει και πατηστε ολα τα economy κουμπακια στο cabinet modelling και καντε μετα τον ηχο απο το Αsio 44,1/16 bit και πειτε μου αν εχει διαφορα.

Για πατε τωρα στα 20 bit/33,1 του pod και μη νομιζετε οτι η tonelab ειναι πολυ καλυτερη...

Φταιω εγω που βαζω τον trademark 10 καρφι? Χα χα χα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 21:43
από GIORGOS KANLIS
5 Απαντήσεις
2566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 19:51
από ε?
34 Απαντήσεις
12043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 21:43
από Jezus
3 Απαντήσεις
2349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 16:01
από s.a
6 Απαντήσεις
2551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 22:34
από Τζογαδόρος
17 Απαντήσεις
6015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 19:13
από tech21man
100 Απαντήσεις
130480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/16, 09:55
από Kosthrash
30 Απαντήσεις
12625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 13:55
από Jezus
8 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
29 Απαντήσεις
10743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 16:11
από jim.ni