Αποστολέας Θέμα: Eρωτικοί στίχοι...  (Αναγνώστηκε 13281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Eρωτικοί στίχοι...
« Απάντηση #25 στις: 25/01/05, 08:21 »
Θα συμφωνήσω πως γράφοντας για τον έρωτα και την αγάπη αναγκαστικά κάποιος επαναλαμβάνεται. Φυσικό. Ίδιοι είμαστε, ίδια νιώθουμε. Το ταλέντο διαφέρει καθώς και ο τρόπος που εκφράζεται ο καθένας.

Ο έρωτας, γνώμη μου, είναι μια κατάσταση που σε βγάζει έτσι κι αλλιώς συναισθηματικά εκτός ορίων. Αν παραμένεις εντός, δεν είσαι ερωτευμένος.
Το θέμα είναι πως το εκφράζεις αυτό σ' ένα δημιούργημά σου.

Με άλλο τρόπο μίλησε ο Ελύτης για τον έρωτα, με άλλο ο Μαγιακόφσκι, ο Νερούδα, ο Μπρεχτ, ο Καβάφης, ο Μπουκόφσκι , ο Ρίτσος, ο Λειβαδίτης, η Γώγου, ο Ασιμος , η Πολυδούρη, ο Καρυωτάκης και τόσοι άλλοι.
Αν εξαιρέσουμε το ταλέντο όλων και παραμείνουμε στον τρόπο έκφρασης , για κάποιους απο αυτούς θα λέγαμε πως επειδή εκφράστηκαν πολύ τρυφερά , με ρομαντισμό , ήταν γλυκανάλατοι και συνεκδοχικά δεν ένιωσαν τον έρωτα εκτός ορίων; Ή με δεδομένη την ύπαρξη του ταλέντου τους δικαιώνονται και ως ερωτευμένοι;

όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

CHCOME

  • Επισκέπτης
Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, αλλά και για να πάω λίγο μακρύτερα την κουβέντα ,θα ήθελα να αναφέρω κάτι που είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου
γράφοντας αυτό το θέμα.

Αυτό το ''κάτι'' έχει να κάνει με τη σημασία των λέξεων.

Πολλές φορές διαβάζω στίχους κάποιου/ας οι οποίοι μπορεί να είναι μέτριοι,χάλια,καλούτσικοι,καλοί,πολύ καλοί,εκπληκτικοί (;; )..
Έχω λοιπόν παρατηρήσει το εξής.Παρόλο που η πλειοψηφία των στίχων δεν ανήκουν σε αυτό που θα λέγαμε ''πολύ καλοί'' και πάνω,οι κρίσεις και οι κριτικές προς αυτούς είναι διθυραμβικές,τόσο που έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι δηλαδή αν εγώ εχω ξεχάσει το ακριβές νόημα κάποιων λέξεων.

''Εκπληκτικό!'' ,''Μπράβο ρε,έγραψες!'', ''Ουάου φίλε και πολύ πρωτο'', ''Τι να πω;Τα δάκρυα που τρέχουν στα μάτια μου τα λένε ολα για το αριστουργημά σου'' ,''Φοβερό'' ,''Φανταστικό'',''Μοναδικό'',''Αφταστο'' και άλλες τέτοιες κρίσεις.

Τρία τινά μπορεί να συμβαίνουν.Ή πράγματι δεν ξέρουμε το πραγματικό νόημα των λέξεων που χρησιμοποιούμε για να κρίνουμε ή δεν έχουμε διαβάσει κάτι καλύτερο-και γενικά δεν έχουμε αναπτυγμένη αισθητική αντίληψη και το ποιητικό ενστικτό μας αρέσκεται σε ο,τιδήποτε- ή ο κρίνων είναι κολλητός του ''κρινόμενου'' και τον πάει με χίλια ,οποτε ο,τι και να γράψει ο φίλος/η είναι ''σούπερ ουάου''  και  ''τόσο μοναδικό''.

Έχω σταθεί με ειλικρινή απορία πολλές φορές μπροστά σε κριτικές που γίνονται σε διάφορους στίχους και έχω μουρμουρίσει στον εαυτό μου ''ρε μπας και μας δουλεύουνε;'' ή έχω πάθει κρίσεις ποιητικής αμφιβολίας(ξέρω εγω;μπορεί να'χει έρθει αλλη μόδα και εγω να μην το έχω πάρει χαμπάρι)  αλλά ευτυχώς μόλις ανοίγω κανά βίβλίο με πραγματικά καλό στίχο έρχομαι πάλι στα ίσα μου και οποιαδήποτε αμφιβολία φέυγει μακριά.

Συμπέρασμα..Όταν όλα τα κρίνεις ως αριστουργήματα ή ως εκπληκτικά,μοναδικά κτλ κτλ ,όταν βρεθείς μπροστά σε ένα πραγματικό αριστουργημα,ή σε κάτι πραγματικά μοναδικό,τότε ποια λέξη θα χρησιμοποιήσεις;
Ας είμαστε λίγο πιο φειδωλοί στους τρομερούς επαίνους μας και κυρίως ας έχουμε και λίγο πιο αυστηρό κριτήριο.

(Σημείωση:τα παραπάνω εκφράζουν αυστηρά προσωπική γνώμη και όποιος δε συμφωνεί ας μην τα πάρει σοβαρά..Ο καθένας οπως αρέσκεται..)


« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/05, 11:50 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Eρωτικοί στίχοι...
« Απάντηση #27 στις: 25/01/05, 11:53 »
Χμμ.. κάτι τέτοιο ήθελα να γράψω και εγώ και μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. Σχετικά με τις κριτικές που δίνονται στα ποιήματα ή ακόμα και στα τραγούδια.
Το να ακούω κάτι ή να διαβάζω κάτι κάτω του μετρίου και οι κριτικές να είναι διθυραμβικές με απογοητεύει όχι μόνο ως προς τα άτομα που συνθέτουν/γράφουν αλλά ακόμα και γι αυτούς που απευθύνονται (ακροατές)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eρωτικοί στίχοι...
« Απάντηση #28 στις: 26/01/05, 08:58 »
Απλα, αυτου που δεν του αρεσει το ποιημα, δεν του δημιουργειται επιθυμια να γραψει κατι, και αν υποθεσουμε οτι δεν του αρεσει η πλειοψηφια των ποιηματων τοτε εχει ακομα ενα λογο για να μη γραψει σε καθε ενα απο αυτα (χρειαζεται κοπο και χρονο).

Ειναι πιο ευκολο για καποιον που του αρεσει λιγο-πολυ το ποιημα να πει "ωραιο, μπραβο", χωρις πολλη σκεψη και περαιτερω κριτικη.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Eρωτικοί στίχοι...
« Απάντηση #29 στις: 26/01/05, 09:15 »
Όταν ανεβάζεις κάτι όμως για να το κρίνουν τι περιμένεις?
Το "μπράβο" για να ανεβείς ή το "προσπάθησε και άλλο" για να προσπαθήσεις και άλλο?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Eρωτικοί στίχοι...
« Απάντηση #30 στις: 26/01/05, 13:12 »
Όταν ανεβάζεις κάτι όμως για να το κρίνουν τι περιμένεις?
Το "μπράβο" για να ανεβείς ή το "προσπάθησε και άλλο" για να προσπαθήσεις και άλλο?

Άλλο τι περιμένεις εσύ και άλλο τι σου γράφουν. Εγώ πες ότι ανεβάζω κάτι για να το βελτιώσω μέσω των αρνητικών σχολίων.Αν όμως κανένας δε θελήσει να μιλήσει αρνητικά είτε γιατί του αρέσει αυτό που διαβάζει είτε γιατί δε θέλει να γίνει κακός, τι θα κάνουμε? Με το ζόρι δε γίνεται.

Έχει δίκιο ο Βασίλης σε αυτό που λέει ότι είναι ευκολότερο να εξωτερικεύσεις μια καλή κριτική. Εξ ου και είναι πολύ περισσότερα τα θετικά σχόλια.

Επίσης μια καλή κριτική συνήθως επαναλαμβάνεται πολλές φορές. ("Συμφωνώ με τον τάδε..." κλπ κλπ) Ενώ μια κακή είθισται να γίνεται μια φορά. Και για αυτό επίσης το λόγο χάνονται οι ανητικές μέσα στις επιδοκιμασίες.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Eρωτικοί στίχοι...
« Απάντηση #31 στις: 26/01/05, 13:20 »
Όταν ανεβάζεις κάτι σίγουρα περιμένεις κάποια κριτική, περιμένεις να δεις πως έχει εισπράξει ο αναγνώστης - ακροατής το δημιούργημά σου.
Ο δημιουργός έχει συγγένεια με το δημιούργημά του. Αν αυτό όμως τίποτα δεν έχει να πει (είτε γιατί είναι κενό νοήματος , είτε γιατί ο δημιουργός αδυνατεί λόγω ταλέντου να μεταφέρει εικόνες και συναισθήματα μέσα απ' αυτό) τότε ακούει τις κριτικές, τις αξιολογεί και προσπαθεί για κάτι καλύτερο , αν φυσικά τον ενδιαφέρει ή συνεχίζει να καταθέτει την ψυχούλα του στα γραπτά του όπως νομίζει και αδιαφορεί για την επικοινωνία με ένα ''κοινό''.

Οι υπερβολές , πιστεύω, ότι , κατά κύριο λόγο , οφείλονται στο γεγονός ότι όλοι κρίνουμε μη επαγγελματίες και κρίνουμε ως μη επαγγελματίες. Αυτό μάλλον αρκεί για όποια επιείκεια υπάρχει.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Eρωτικοί στίχοι...
« Απάντηση #32 στις: 26/01/05, 13:44 »
Όταν ανεβάζεις κάτι όμως για να το κρίνουν τι περιμένεις?
Το "μπράβο" για να ανεβείς ή το "προσπάθησε και άλλο" για να προσπαθήσεις και άλλο?

Άλλο τι περιμένεις εσύ και άλλο τι σου γράφουν. Εγώ πες ότι ανεβάζω κάτι για να το βελτιώσω μέσω των αρνητικών σχολίων.Αν όμως κανένας δε θελήσει να μιλήσει αρνητικά είτε γιατί του αρέσει αυτό που διαβάζει είτε γιατί δε θέλει να γίνει κακός, τι θα κάνουμε? Με το ζόρι δε γίνεται.
Με το ζόρι τι δεν γίνετε? Να βελτιωθείς?

Παράθεση
Έχει δίκιο ο Βασίλης σε αυτό που λέει ότι είναι ευκολότερο να εξωτερικεύσεις μια καλή κριτική. Εξ ου και είναι πολύ περισσότερα τα θετικά σχόλια.

Επίσης μια καλή κριτική συνήθως επαναλαμβάνεται πολλές φορές. ("Συμφωνώ με τον τάδε..." κλπ κλπ) Ενώ μια κακή είθισται να γίνεται μια φορά. Και για αυτό επίσης το λόγο χάνονται οι ανητικές μέσα στις επιδοκιμασίες.

Τα θετικά σχόλια είναι πάντα περισσότερα, διότι γράφεις ένα καλό ήταν και τέλειωσες. Αυτό!
Αν θες να γράψεις αρνητικά σχόλια θα πρέπει να τα αιτιολογήσεις κιόλας. Δεν βλέπω να γίνετε αυτό όμως, πολύ λίγοι μπαίνουν στην διαδικασία αυτή, δυστυχώς
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Eρωτικοί στίχοι...
« Απάντηση #33 στις: 26/01/05, 14:17 »
Με το ζόρι τι δεν γίνετε? Να βελτιωθείς?
Όχι. Με το ζόρι δε γίνεται να βάλεις τον άλλο να σου γράψει τα αρνητικά που βλέπει στη δουλειά σου.

Τα θετικά σχόλια είναι πάντα περισσότερα, διότι γράφεις ένα καλό ήταν και τέλειωσες. Αυτό!Αν θες να γράψεις αρνητικά σχόλια θα πρέπει να τα αιτιολογήσεις κιόλας. Δεν βλέπω να γίνετε αυτό όμως, πολύ λίγοι μπαίνουν στην διαδικασία αυτή, δυστυχώς
Και αυτός είναι επίσης ένας λόγος που είναι περισσότερα τα θετικά. Συμφωνώ απολύτως. Και εδώ μπαίνουμε στη γνωστή συζήτηση ότι αυτό γίνεται γιατί είναι δύσκολο να γράψεις κακή κριτική που θα εισακουστεί χωρίς να ενοχλήσει και μπλα μπλα μπλα...
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:10
από Δημήτρης (Gear)
9 Απαντήσεις
4051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:19
από grmako
1 Απαντήσεις
1886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/08, 14:54
από Aganippi
52 Απαντήσεις
19895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 22:34
από Mrs Brightside
12 Απαντήσεις
3759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 12:10
από KgSoloman5000
2 Απαντήσεις
2008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 16:09
από ilianthos-Kanlis
6 Απαντήσεις
2777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 13:06
από karman
10 Απαντήσεις
4211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/09, 22:59
από armagedon
65 Απαντήσεις
24300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 00:17
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:56
από armagedon