Αποστολέας Θέμα: Gibson Vs Epiphone: Η προσωπική μου εμπειρία  (Αναγνώστηκε 7072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Guys χαίρεται. Βρήκα λίγο χρόνο στο γραφείο, και είπα να αποτυπώσω κάποιες σκέψεις μου (και εντυπώσεις) όσον αφορά το θέμα Gibson Vs Epiphone το οποίο πολύ συχνά βλέπω σε διάφορα forum αλλά και videos στο net, αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα άποψη, διότι ποτέ δεν είχα Epiphone! Για να εξηγούμαι έχω αρκετές Gibson Les Pauls, θα αναφέρω μόνο και μόνο για να δείξω ότι η σύγκριση έγινε με καλές κιθάρες και για κανένα άλλο λόγο.
Το λοιπόν, ποτέ δεν αγόρασα Epiphone διότι ήθελα Gibson. Δεν μπήκα καν στη διαδικασία, όχι ότι τις σνόμπαρα, απλά για μένα δεν υπήρχαν καν. Δεν είχε και κάποιος φίλος κτλ για να συγκρίνω.

Πριν από περίπου 2-3 μήνες αγόρασα την πρώτη μου Epiphone, μία Epiphone Les Paul Slash AFD signature model, την οποία βρήκα στο Ebay. Θεωρώντας λοιπόν ότι θα ήταν μία καλή κιθάρα, μιας και ανήκει στις ακριβές Epiphone έχει μαγνήτες που δεν βρίσκεις σε άλλες κιθάρες παραγωγής (πλην του αντίστοιχου μοντέλου της Gibson), και εν πάση περίπτωση περισσότερο για συλλεκτικούς λόγους έγινε η συγκεκριμένη αγορά παρά ως κάτι το οποίο θα μου ανατρέψει κάποιο δεδομένο.
Η κιθάρα ήρθε, και από την πρώτη στιγμή που την έπιασα στα χέρια μου τη λάτρεψα. Ο ήχος της, η κατασκευή της, η αίσθηση της όλα σε επίπεδο ανωτέρου μερικών gibson πολλαπλάσιων χρημάτων που έχω. Την κιθάρα τη σεταρα, και την έβαλα δίπλα δίπλα σε δύο LP Custom (μία του 2012, μία του 82' με Kahler και Tim Shaw μαγνήτες), μία LP Tranditional mid 90's, μία LP Gary Moore 2013 και μία LP Slash Vermillion.

Από τις κιθάρες οι δύο Gibson LP (Slash και Tranditional) φορούν τους ίδιους μαγνήτες (άλλαξα τους εργοστασιακούς μαγνήτες της Tranditional σε Seymour Duncans), και επίσης είναι οι ίδιοι με τους μαγνήτες της Epiphone.

Λοιπόν σε αίσθηση η Epiphone συγκρινόταν με όλες, και στα χέρια μου την αγάπησα περισσότερο από όλες! Ναι πείτε μου ιερόσυλο, άσχετο ότι θέλετε, αλλά τη χαρά που σου δίνει αυτή η Epi μόλις τη μαγκώσεις και την κουμπώσεις σε ενισχυτή δεν συγκρίνεται. Ηχητικά η κάθε μία έχει την προσωπικότητα της. Ακόμα και οι 3 που φορούν τους ίδιους μαγνήτες έχουν τις διαφορές τους. Πιο καλή πιο κακή δεν υπάρχει, όλες τους κελαηδάνε.

Στα δικά μου χέρια σε σύγκριση με τις δύο Customη διαφορά είναι τεράστια. Δεν χρειάστηκε να παίξω για πολύ ώρα για να αποφασίσω ότι η Epiphoneέχει ανώτερη αίσθηση και από τις δύο! Μιλάω πάντα το τι εισέπραττα εγώ. Και σαν ήχο, και σαν βάρος, και σαν αίσθηση και στο μάτι ρε αδελφέ, η Epiphoneκέρδισε κατά κράτος. Με τις υπόλοιπες δύο (Tradirionalκαι Slash) είναι στα ίδια επίπεδα, όσον αφορά τον ήχο, οπότε οι διαφορές παίζουν στην αίσθηση και στην εμφάνιση.

Ήμουν τόσο ενθουσιασμένος που από τότε μέχρι και σήμερα, οι υπόλοιπες κάθονται στις θήκες τους και η Epi έχει πάρει αυτοκρατορικά της θέση της στο stand. Με το πέρας του καιρού, την αγάπησα περισσότερο. Δεν ξέρω κάτι έχει αυτή η κιθάρα ρε παιδί μου. Θα μου πεις, και τώρα επειδή έκατσε αυτή καλή πάει να πει ότι είναι όλες; Δεν το γνωρίζω. Αυτό που γνωρίζω, είναι ότι επειδή πάντα ήθελα μία Bulls Eye Zakk Wylde Signature, και επειδή τη Gibson δεν με βλέπω να την αγοράζω, σκέφτηκα να δοκιμάσω την τύχη μου με την αντίστοιχη της Epiphone. Μιας και έμεινα ενθουσιασμένος με τη Slash, δεν έχανα κάτι. Την βρήκα μεταχειρισμένη μέσω του kithara.gr στα 390 ευρώ και το τόλμησα. Το παλικάρι που την αγόρασα την είχε σε άριστη κατάσταση, όντως η κιθάρα έφτασε στα χέρια μου, της άλλαξα χορδές, την σέταρα και την κούμπωσα σε ενισχυτή. Μου έπεσαν τα σαγόνια για ακόμα μία φορά. Άμεση σύγκριση με την LP Customτου ’12 στην οποία φοράω ακριβώς το ίδιο Setμαγνητών και ηλεκτρικών (Zakk Wylde signature pickups set). Τις κούμπωσα στο Mesa Triple Recto, φώναξα και ένα φίλο και ξεκινήσαμε να δοκιμάζουμε. Η Epiphone καθόταν άνετα δίπλα στη Gibson σε όλα. Στο φινίρισμα, στον ήχο, στο χέρι, στην αίσθηση. Η διαφορά ήταν στα headstock. Δεν έχω πιάσει ποτέ την αντίστοιχη Gibson ZW LesPaul για να έχω άποψη, αλλά το πόσο καλοφτιαγμένη προσεγμένη και στην τελική η αίσθηση που σου έδινε ήταν αυτή που έπρεπε, μιας σωστής Les Paul.

Παίδες γνωρίζω καλά ότι δεν πήρα τίποτα Epiphoneτων 300 ευρώ, αλλά πρακτικά τα καλά τους μοντέλα. Από την άλλη ούτε studio Gibson έβαλα δίπλα, αλλά κιθαρούκλες πολλών ευρώ. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι η προκατάληψη μου, χωρίς να γνωρίζω πάνω από όλα, πάνω στο θέμα “τι γράφει το headstock” μου την έφερε άσχημα, και το δηλώνω. Επίσης δηλώνω ότι στο 1/3 της τιμής μίας Gibson LP Custom, αγόρασα 2 μεταχειρισμένες Epiphone κιθαρούκλες και τις χαίρομαι όσο δεν πάει. Δεν μειώνω σε τίποτα ούτε στη ουσία κάνω κάποιο συγκριτικό ανάμεσα στις δύο φίρμες, δεν θα μπορούσα να το κάνω, δεν είμαι ο κατάλληλος. Αυτό που απλά ήθελα να σας μεταφέρω τις σκέψεις μου, και την εμπειρία μου με όλες τούτες τις υπέροχες κιθάρες.

Πάντως πλέον δηλώνω fan των Epiphone, και αν πω να αγοράσω στο άμεσο μέλλον κάτι, θα κοιτάξω πρώτα εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/14, 22:59 από Απόλλων »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Gibson Vs Epiphone: Η προσωπική μου εμπειρία
« Απάντηση #1 στις: 02/04/14, 19:21 »
Gibson Custom δεν έχω πιάσει, έχω παίξει με Studio, Standard και μια Studio Deluxe κάτι. Καμία δε μου άρεσε ηχητικά, καμία δε με βόλεψε σε χέρι και αυτί όσο η Edwards που έχω (που δεν είναι κι ότι εργονομικότερο, ειδικά το δεξί χέρι στο όρθιο για γρήγορα μέταλ ρυθμικά δε μου κάθεται καλά και μάλλον ποτέ δε θα με βολέψει).

Εν κατακλείδι, έχω καταλάβει ότι για να πάρεις αυτό που λέμε λαϊκά GIBSON, πρέπει να στοχεύσεις πολύ ψηλά σε χρήματα. Ειδάλλως υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Gibson Vs Epiphone: Η προσωπική μου εμπειρία
« Απάντηση #2 στις: 02/04/14, 19:31 »
Εγω θα σου πω οτι δεν εισαι μονος ;) . Eχω μια Epi Snakepit (korea) απο το 98 μεχρι σημερα σαν την κυρια κιθαρα μου. Δεν εχω βρει απλα καμια les paul που να με κανει να την προτιμησω. Βεβαια για να ειμαι δικαιος αλλαξα τους μαγνητες στην κορεατισα γιατι ηταν μουντοι - αχρωμοι αλλα απο playability το κιθαρακι παντα ηταν απιστευτο, με λεπτο μπρατσακι και πολυ καλο φινιρισμα. Και sustain οπως το θελω, χωρις περιτο κομπρεσσαρισμα, αναπναιει μια χαρα και απο βαρος πεπουλο! Βεβαια αυτο που αρεσει σε μενα δεν σημαινει οτι αρεσει σε ολους... Το γεγονος παραμενει. Δεν εχω βρει καμια Lespaul που να με κανει να αποχωριστο την Epi μου ;)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Gibson Vs Epiphone: Η προσωπική μου εμπειρία
« Απάντηση #3 στις: 02/04/14, 19:48 »
Gibson Custom δεν έχω πιάσει, έχω παίξει με Studio, Standard και μια Studio Deluxe κάτι. Καμία δε μου άρεσε ηχητικά, καμία δε με βόλεψε σε χέρι και αυτί όσο η Edwards που έχω (που δεν είναι κι ότι εργονομικότερο, ειδικά το δεξί χέρι στο όρθιο για γρήγορα μέταλ ρυθμικά δε μου κάθεται καλά και μάλλον ποτέ δε θα με βολέψει).

Εν κατακλείδι, έχω καταλάβει ότι για να πάρεις αυτό που λέμε λαϊκά GIBSON, πρέπει να στοχεύσεις πολύ ψηλά σε χρήματα. Ειδάλλως υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές.

Αγαπητε φιλε....υπαρχουν απιθανες εναλλακτικες στα ψηλα χρηματα παρα μια γκιπσον...Τραστ μι μονο το ονομα μετραει.  Και εννοειται οτι υπαρχουν αποδειξεις....χεχεχεχε
Αυτο που καταλαβα τον τελευταιο χρονο μετα απο πολλα χαμενα χρηματα στις δυο μεγαλες εταιριες....ειναι οτι αλλου ειναι το ζουμι....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Gibson Vs Epiphone: Η προσωπική μου εμπειρία
« Απάντηση #4 στις: 02/04/14, 20:04 »
Βρε και εγώ περίμενα να πέσουν να με φάνε.. Πάντως guys το marketing είναι τεράστια επιστήμη :)
White noise

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Gibson Vs Epiphone: Η προσωπική μου εμπειρία
« Απάντηση #5 στις: 02/04/14, 21:10 »
Βρε και εγώ περίμενα να πέσουν να με φάνε.. Πάντως guys το marketing είναι τεράστια επιστήμη :)

Πολυ απλα εχει γκαρφωθει στο μυαλο μας η εικονα των δυο logo και εχουμε συνδεσει τα παντα με αυτα....ασχετο αν σε πολλες περιπτωσεις....βλεπε Νοπφλερ...εχουν γραψει ολακερα αλμπουμ με αλλες κιθαρες
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Gibson Vs Epiphone: Η προσωπική μου εμπειρία
« Απάντηση #6 στις: 02/04/14, 23:44 »
Eίμαι εγώ κάτοχος μιας epiphone lp 1960 tribute..Πριν την αγοράσω δεν είχα καμία εμπειρία απο epi..Οταν λοιπον την πήρα έπαιξα με εαν φίλο που εχει μια Gibson traditional..για να μην πολυλογώ ήθελε ενα καλο σεταρισμα και προσωπικά εγω δεν βρίσκω διαφορές ούτε στο feeling ουτε πουθενά..Απο τότε εχω παίξει με 2-3 ακομα Gibson και σε καμια περίπτωση δεν βρήκα διαφορες..τουλάχιστον που να κοστολογούντε 3φορες επάνω στην τιμή..Ίσως η πιο σημαντική διαφορά να είναι η ενδεχομένως πιο σταθερή ποιοτητα των Gibson, ο φιλος δεν εχει κανει setup 2 χρονια. Πάντως τα πιο ακριβά μοντέλα Epiphone δεν εχουν να ζηλέψουν τιποτα..Προσωπική μου άποψη πάντα


Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ πως βρήκα την καλή κιθάρα ο λόγος που δεν πήρα Gibson ηταν οικονομικός, απλα απο τότε που την πήρα άρχισα να αμφιβάλω για το αν αξίζει η διαφορά τιμής.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/03, 09:00
από Sl@sh
16 Απαντήσεις
16743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 07:03
από GreekDudeCovers
5 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 14:17
από Rayden
9 Απαντήσεις
4559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 17:12
από Jezus
12 Απαντήσεις
11861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 23:01
από Crazy Heart
14 Απαντήσεις
6439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 19:11
από metalmike
13 Απαντήσεις
5806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
38 Απαντήσεις
11776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/13, 18:10
από hot_sauce (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
7441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/13, 11:04
από Μπιφτέκι