Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Γνώμες για EMG μαγνήτες

<< < (19/19)

panixgr:

--- Παράθεση από: Uriah Heep στις 20/04/17, 00:52 ---
--- Παράθεση από: saved στις 18/04/17, 18:54 ---Κοπιδι και σφυρι και..βουαλα!
Και θα το γουσταρεις και πιο πολυ ;)

--- Τέλος παράθεσης ---
Εχω ντρεμελ για λεπτοδουλειες. Προσπαθω να αποφευγω τα καφριλικια. Θα ψαξω να βρω κανα κυκλωμα για να ξερω τη συνδεσμολογια, θα ρωτησω και εδω λιγακι και ισως καθισω μονος μου να τους περασω. Αν την καταστρεψω θα εχω το μπασο καβατζα να παιζω.

--- Τέλος παράθεσης ---

βασικά είναι πολύ απλό το κύκλωμα, ιδίως αν το σετ θα μπει σε κιθάρα με ήδη H-H (δηλ δεν πάς από HSH σε HH). Θα βοηθούσε αν είχες κάνει προπόνηση σε καμια passive strat πρωτα. Μπορείς πρώτα να κάνεις μερικά πειράματα με τους passive. Σίγουρα θες κολητήρι, και πολύμετρο.

Uriah:

--- Παράθεση από: panixgr στις 20/04/17, 08:06 ---
--- Παράθεση από: Uriah Heep στις 20/04/17, 00:52 ---
--- Παράθεση από: saved στις 18/04/17, 18:54 ---Κοπιδι και σφυρι και..βουαλα!
Και θα το γουσταρεις και πιο πολυ ;)

--- Τέλος παράθεσης ---
Εχω ντρεμελ για λεπτοδουλειες. Προσπαθω να αποφευγω τα καφριλικια. Θα ψαξω να βρω κανα κυκλωμα για να ξερω τη συνδεσμολογια, θα ρωτησω και εδω λιγακι και ισως καθισω μονος μου να τους περασω. Αν την καταστρεψω θα εχω το μπασο καβατζα να παιζω.

--- Τέλος παράθεσης ---

βασικά είναι πολύ απλό το κύκλωμα, ιδίως αν το σετ θα μπει σε κιθάρα με ήδη H-H (δηλ δεν πάς από HSH σε HH). Θα βοηθούσε αν είχες κάνει προπόνηση σε καμια passive strat πρωτα. Μπορείς πρώτα να κάνεις μερικά πειράματα με τους passive. Σίγουρα θες κολητήρι, και πολύμετρο.

--- Τέλος παράθεσης ---
Η δικη μου ειναι HSH.Σκεφτηκα να αντικαταστησω τον μονο στην μεση με καποιον αλλον active της ibanez αλλα δεν ξερω εαν εχει νοημα.

panixgr:
την θες την μεσαία θέση? αν ναί τότε πρέπει να πάρεις έναν μαγνήτη συμβατό με τα pots και την τάσση των 85/81, κάτι σε EMG SA, κτλ... Αν όχι τότε πρέπει να αλλάξεις το switch με 3-way (αν υπαρχει), και ίσως το pickguard μην μείνει κενή η θέση. Αν δεν βρεις 3-way switch τότε χρησιμοποίησε τις 3 θέσεις απο αυτό που έχεις.

Uriah:

--- Παράθεση από: panixgr στις 20/04/17, 14:16 ---την θες την μεσαία θέση? αν ναί τότε πρέπει να πάρεις έναν μαγνήτη συμβατό με τα pots και την τάσση των 85/81, κάτι σε EMG SA, κτλ... Αν όχι τότε πρέπει να αλλάξεις το switch με 3-way (αν υπαρχει), και ίσως το pickguard μην μείνει κενή η θέση. Αν δεν βρεις 3-way switch τότε χρησιμοποίησε τις 3 θέσεις απο αυτό που έχεις.

--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν εχω pickguard και επειδη δεν με παιρνει να αφησω στη μεση μια τρυπα ειπα να βαλω εναν ακομα ενεργο. Το διακοπτακι ειναι 5 θεσεων αλλα μπορω να χρησιμοποιω τις 2 που με ενδιαφερουν. Εκτος και αν αφησω τον παθητικο σαν dummy και δεν ασχοληθω περαιτερω.

saved:
Εξαρτατε ποσο τον χρισημοποιεις

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View