Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Απορίες.

(1/6) > >>

Nimrod7:
Πρόσφατα αγόρασα Ηλ. Κιθάρα Ibanez RG 470 και εναν Marshall DFX30, και θα παρακαλούσα να μου λυσετε μερικές ηλιθιες απορίες που έχω (χωρις να με βρίσετε):

α. Ακούω πολύ θόρυβο στο ovedrive καναλί, ιδιαίτερα οταν εχει πολυ Gain. Ειναι φυσικό? Το καλώδιο μου κόστισε περίπου 12€, μηπως ειναι αυτό?

β. Οταν τα δακτυλα μου ακουμπάνε πολυ απαλά τις χορδές, ακουγεται ενας θόρυβος στον ενισχυτη.

γ. Απο το μπουζούκι ξέρω οτι πρεπει να το αφήνω πάντα αναποδά, με τις χορδές προς τα κάτω, αυτό ισχύει και για την Ηλ. Κιθάρα, η δεν εχει σημασία?

Αυτά, συγνωμη για τις ηλίθιες ερωτήσεις και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Βασίλης.

D@ve Murray:
1. min tin patas... den ftaei to kalwdio... ftaei kati apo tis rythmiseis sou h oi  magnhtes sou kanoun poly thorybo...( kakh geiwsh,keramikoi palioi)
2.logiko.
3. eksartatai apo polla.. an einai bidwth h xwneyth... mallon ayth opou exeis einai bidwth... den eimai sigouros...opws kai an tin baleis to idio einai... exw akousei polla gi ayto kai den kserw ti na pistepsw..

Nimrod7:
Αυτο που μου είπες φίλε μου με προβλημάτισε.

Οι ρυθμήσεις του marshall για metal ειναι όπως τις εχει το manual του, αρα οι ρυθμησεις του ενισχυτη ειναι εντάξει. Απο την πλευρα τις κιθάρας οτι και να πειράξω ο θορυβός επιμένει. Δεν ειναι ιδιαίτερα ενοχλητικός αλλα ειναι αισθητός.

Προτείνεις να αλλάξω την κιθάρα?

ευχαριστώ...

D@ve Murray:
Oxi min tin "allakseis".. alla zhta apo kanena filo sou na erthei na akouseis tin kithara tou ston enisxyth tou... an parameinei o thorybos tote h kithara tou exei problima h o enisxytis h oi rythmiseis den einai oi kaliteres...

ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -:
...Την κιθαρα σου καλο ειναι να την αφηνεις ορθια στο τοιχο με την μπροστινη πλευρα προς τα εξω σχεδον καθετα με το πατομα(μεσα στη θηκη εννοειται)! Το καλυτερο βεβαια ειναι να την κρεμασεις απο το headstock στον τοιχο οπως στα μουσικα καταστηματα! Οσον αφορα τον θοπυβο μαλλον περι μαγνητων προκειται και αν καταλαβα καλα ο ενισχ που εχεις ειναι 30w? κοιταξε τη γειωσ του! Οταν ακουμπας τις χορδες σταματαει?

sotriani

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View