Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες

(1/7) > >>

kitsos83:
γεια χαρα,εχω ibanez rg 550 και κατοπιν πολυ ψαξιματος(γνωμες μονο)ψιλοκατεληξα παντα μιλωντας για seymour duncan σε jeff beck.βλεπωντας το site της ειδα οτι ειναι ενας μαγνητης που καλυπτει τα παντα απο χαρτν ροκ και χεβι μεταλ.αν εχει καποιος γνωμη,πιστευετε οτι θα ξενερωσω αν παιξω και κατι πιο βαρυ απο αποψη ογκου;παντα με χρηση μιας πεταλιερας ετσι.γιαυτο σκεφτηκα να ρωτησω οτι επειδη προσφατα ακουσα σε ibanez rg550 τον duncan distortion,μηπως τελικα με βαση αυτα που ειδα στο site,ο duncan cutsom αποτελει μια ενδιαμεση λυση;αναφερομαι σε θεση bridge.μαρεσει π.χ. ο ηχος των 3doors down εχει και αρκετο ογκο,μια γλυκιτητα στον ηχο και χωρις ναναι καρακαφρικος.απορια;γιατι παντου αναφερονται ακομα και στο παρων site κυριως για τον duncan geff beck και τον duncan distortion και καθολου για τον duncan custom,περιεργο μου φαινεται!μηπως ειναι για πολυ συγκεκριμενα πραγματα και επισης δεν μπορει να υπαρξει συγκριση με τους 2 προαναφερομενους μαγνητες;ευχαριστω προκαταβολικα...!

Arg0:
Λοιπον,

Προσωπικα μιλωντας η επιλογη του Jeff Beck ειναι παρα πολυ καλη. Μιλαμε για εναν signature μαγνητη που το χρησιμοποιουν τοσοι κιθαριστες για ηχο τελειως διαφορετικο απο αυτον του εμπνευστη του. Τωρα για το θεμα "γκαζιου του μαγνητη" (παντα εντος εισαγωγικων αυτο!) εξαρταται απο το σωμα. Σε μια Semi-Hollow Yamaha που επαιζα μια βδομαδα εχει φοντα για μεχρι classic rock. Βεβαια σε solid body ηλεκτρικη εχει παρα πολυ περισσοτερο ογκο αλλα ανησυχω μηπως σε ενα λεπτο σωμα σαν τις RG, και απο αποψη παχους και πυκνοτητας του ξυλου, δεν αποδωσει τα μεγιστα. Eξαλλου και η ιδια η Seymour Duncan παραδεχεται οτι ο JΒ ειναι πιο προσανατολισμενος για Les Paul σωμα.

Αν θες την γνωμη μου σκεψου κι εναν απο τους 2 παρακατω:

SH-11 Custom Custom

SH-8 Invader

Tον 1ο στον προτεινω γιατι πιστευω οτι μεγαλο ρολο στον ογκο παιζει ο ενισχυτης και ιδιαιτερα το ηχειο, πραγμα που πολυ παραμελουμε. Ετσι σου προτεινα εναν μαγνητη που δεν θα εχεις μεν το τρελλο γκαζι αλλα θα εχεις μια μεγαλυτερη ανταποκριση συχνοτητων. Σ' αυτο ευθυνεται οτι ειναι κατασκευασμενος για ποιο λεπτα σωματα και maple ταστιερα, οπως η RG σου.

Τον 2ο στον προτεινω αν απο την αλλη επιμενεις σε εναν "γκαζατο" μαγνητη που δουλευει ομως ανετα σε ολα τα σωματα και τις ταστιερες.

Τωρα αυτο δεν σημαινει οτι ο Jeff Beck δεν ειναι καλος μαγνητης, το επαναλμβανω για να γινομαι κατανοητος. Απλα ειναι πιο ταιριαστος σε Les Paul τυπου κιθαρες και σε μια RG θα αποδωσει πολλα αλλα οχι ολα οσα μπορει...

The common cunning linguist:
Καταρχάς, τελείως τυπικά βέβαια, ο μαγνήτης λέγεται "JB" μιας και δεν υπάρχει πλέον το sponsoring του καλλιτέχνη...

Ξέρω ότι θα ακουστώ αιρετικός, αλλά, παρ'όλη την αναμφισβήτητη ευελιξία του ο JB δεν μου αρέσει και πολύ... Κυρίως στο distortion (αλλά και ανάλογα με τον ενισχυτή, όπως σωστά είπε ο προλλαλήσας), μου κάνει λίγο "πινέζα στο μέτωπο".

Τον Custom τον έχω σε μια κιθάρα (που, για άλλους λόγους βέβαια, πουλάω κιόλας  :-[) και πρέπει να σε προειδοποιήσω ότι ο ήχος του είναι λίγο "scooped" και για πολλούς "high tech". Εξαρτάται και από την κιθάρα που θα τον βάλεις βέβαια. Αν φτιάχνεις τον ήχο σου από τον ενισχυτή, έχεις κάποιο eq στην αλυσίδα των εφφέ ή θέλεις να ηχογραφείς, ίσως είναι καλύτερη επιλογή. Νομίζω ότι είναι λιγώτερο "intrusive" από τον JB, και δένει καλύτερα με άλλους μαγνήτες.

Ο Custom Custom (Alnico II) είναι καλή επιλογή, όμως, κατά τη γνώμη μου, χρειάζεται να είναι λίγο πιο "γλυκά" τα ξύλα... ειδικά αυτός εγώ λέω ότι ταιριάζει περισσότερο σε Les Paul τύπου σώματα με fixed γέφυρες.

kitsos83:
ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις,και επειδη η μονη λυση αν υπαρχει ειναι νακουσεις καποιον μαγνητη,θα συνεχισω το  ψαξιμο.......!οποιος θελει να πει τη γνωμη του αναμενω και αλλες απαντησεις...χιλια ευχαριστω ε

The common cunning linguist:

--- Παράθεση από: kitsos83 στις 22/05/06, 13:22 ---ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις,και επειδη η μονη λυση αν υπαρχει ειναι νακουσεις καποιον μαγνητη,θα συνεχισω το  ψαξιμο.......!οποιος θελει να πει τη γνωμη του αναμενω και αλλες απαντησεις...χιλια ευχαριστω ε

--- Τέλος παράθεσης ---

Αν έχεις καταλήξει σε SD κάνε μια ακρόαση και στα κλιπάκια που έχει στο site του. Είναι επίτηδες έτσι ηχογραφημένα ώστε να δίνουν το "στίγμα" του κάθε μαγνήτη.  ;)

Ωστόσο μην τρελλαίνεσαι αν κάνεις μια λάθος επιλογή... Στο κάτω κάτω, βάλε τον Χ μαγνήτη πάνω και αν δεν σου αρέσει τον δίνεις, θα πάρεις τα λεφτά σου - 20 Ευρώ πίσω, και πηγαίνεις για άλλον. Θα μου πεις αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; Άστο, και που να δεις τι θα γίνει όταν αρχίσεις να ψάχνεσαι για ενισχυτές, πετάλια (και συνδιασμούς τους), λάμπες, καλώδια, γέφυρες και τρέμολο...  :'(

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View