Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )

(1/12) > >>

lefti:
 ???Θέλω την γνώμη σας για το αρμόνιο της YAMAHA PSR 1000 ή κάποιας άλλης μάρκας στην κατηγορία του.
Ευχαριστώ.

freemind:
Εξαρταται τι ζητας ακριβως.Εγω ( ευτυχως ή δυστυχως ) εχω 2 αρμονια απο την ιδια σειρα
το PSR 730 ( το σημερινο 740 )
και το PSR 310 ( εχει καταργηθει )
Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ( αν και το 310 ειναι παλιας τεχνολογιας ) γιατι με εχουν καλυψει και σε 3-4 live και απο αποψη ηχων.Επισης, εαν το θελεις για midi controller καποια στιγμη, τα Yamaha δεν εχουν καποιο latency ή ιδιαιτεροτητα στην συνδεση τους ( μαλιστα κυκλοφορουν και USB συνδεσεις midi ).
Πριν παρεις ομως τιποτα, καλυτερα σκεψου καποια πραγματα.
Πχ..
1)Το θελω σαν αρμονιο για εκμαθηση?
2)Σκεφτομαι να συνεχισω το αρμονιο ή απλα να το φτασω καπου και μετα να το αφησω?
3)Θελω καποιες δυνατοτητες ηχου ή ειμαι ευχαριστημενος και με "πλαστικους" ηχους?
4)Μπορω με την ιδια τιμη να παρω καποια αλλη μαρκα με καλυτερα χαρακτηριστικα??
5)Θελω καθαρα αρμονιο ή ενα synth??Γιατι υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα και πολλοι μπερδευονται..Νομιζουν οτι το αρμονιο ειναι και synth..
Παντως, ως fan της Yamaha, μπορω να σου πω πως η σειρα PSR ( μετα το 210 βεβαια ) ειναι πολυ καλη, εχει καλο interface..Μονο οι τιμες ειναι υπερβολικες ( Νακας... ) και η εξυπηρετηση/service εχει πολλα προβληματα..
Αυτα..

*Ελένη*:
egw tha sou protina roland...mporei apo apopsi design na min einai toso ''diastimika'' oso ta yamaha alla an pareis kalo montelo tha exeis terastia diafora stous ihous...i roland xrisimopoiei alli texnologia kai kathe ihos pou diathetoun ta armonia proerxetai apo pragmatiko organo,den einai diladi p.x.apomimisi violiou,alla kanoniko violi,den exei mesa pseytikes fwnes alla fwnes anthrwpwn ktl,perasmena ola me sampler...

Thanos Korg:
Εγώ, μόλις αγόρασα το pa50 και μου αρέσει πάρα πολυ. Τα περισσότερα καταστήματα το πουλάνε 1050 ευρώ αλλά εγώ το βρήκα 1000 από ένα μικρό μαγαζί κοντά στην αντιπροσωπεία της ΚΟRG στην Ζα'ι'μη στην Αθήνα. Έμαθα ότι παίρνει και αναβαθμίσεις από το Internet. Θα το πρότεινα γιατί έχω ακούσει ότι τα ΥΑΜΑΗΑ δεν έχουν τόσο καλή ποιότητα και τα ROLAND έχουν μείνει τεχνολογικά, ένα βήμα πίσω σε αυτά τα λεφτα. :)

inthewoods:
ειμαι ασχετος στα synths και οφειλω να το παραδεχτω.Μονο που επειδη εδω και πολυ καιρο ακουω moby,stereo nova,bjork,brian eno κτλ μου εχει κολλησει η ιδεα να πειραματιστω λιγο με τον ηλεκτρονικο ηχο.Απο μια μικρη ερευνα που εκανα στο νετ και απο μικρες συζητησεις που ειχα με φιλους που ξερουν λιγα περισσοτερα πραγματα στον συγκεκριμενο τομεα βρηκα καποιες καλες επιλογες νομιζω

KORG - Micro

ROLAND - Juno-D61

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-189887.html


Αξιζουν?Οπως καταλαβαινετε ψαχνω κατι φτηνο μεχρι 500-600 ευρω καθως δν ξερω ουσιαστικα πιανο.Θελω το synths μοναχα για τους ηχους του και για απλα (απο αποψη τεχνικης) πραγματα.

Επισης πειτε μου και τι παιζει απο soft?

Τhanks in advance

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View