Αποστολέας Θέμα: Oι καλύτερες ακουστικές κιθάρες κάτω από 200 Ευρώ  (Αναγνώστηκε 84249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πριν από χρόνια είχα κάνει ένα θέμα με τις καλύτερες ακουστικές κιθάρες μέχρι τα 300 Ευρώ. Το θέμα υπάρχει ακόμα εδώ, αλλά όπως θα δείτε έχουν περάσει ήδη 4 χρόνια από την τελευταία ανανέωση. Οι περισσότεροι σύνδεσμοι και τιμές που αναφέρονταν εκεί έχουν πάψει να ισχύουν εδώ και πολύ καιρό, ενώ κάποια από αυτά τα μοντέλα δεν κυκλοφορούν πλέον. Καθώς λοιπόν πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, και όπως έχει διαφανεί από συζητήσεις στο forum πολλοί σκέφτονται την αγορά μιας φτηνής αλλά ποιοτικής ακουστικής κιθάρας, ιδού μια καινούργια λίστα με τις καλύτερες προτάσεις κάτω από 200 Ευρώ.

Μερικές διευκρινίσεις:
  • Eπέλεξα το συγκεκριμένο εύρος τιμής (100-200 Ευρώ) γιατί θεωρώ ότι κάποιος που θέλει μια πρώτη ακουστική κιθάρα ή απλά ένα όργανο για περιστασιακή χρήση δεν χρειάζεται να ξοδέψει παραπάνω χρήματα για να αποκτήσει κάτι ικανοποιητικό. Όπως θα δείτε, στη συγκεκριμένη κατηγορία υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός ποιοτικών οργάνων ώστε να μπορεί άνετα κάποιος να βρει αυτό που τού ταιριάζει. Oι κιθάρες που μπορούν να βρεθούν κάτω από τα 100 Ευρώ δεν έχουν την στοιχειώδη ποιότητα κατασκευής και υλικών που θα θεωρούσα απαραίτητη και την οποία σίγουρα μπορεί να βρει κανείς αυξανοντας λίγο τον προϋπολογισμό του. Στα 200-300 Ευρώ και πάνω υπάρχουν σαφώς περισσότερες και καλύτερες επιλογές, θα χρειαζόταν όμως μια πολύ εκτενέστερη αναφορά για να τις εξερευνήσουμε επαρκώς.
  • Με 2-3 εξαιρέσεις έχω συμπεριλάβει στην λίστα μόνο κιθάρες με καπάκι από συμπαγές ξύλο, το οποίο βρίσκω ότι βοηθάει στην ποιότητα του ήχου και τείνει να βελτιώνεται με το χρόνο.
  • Οι κιθάρες παρατίθενται με σειρά αύξουσας τιμής.
  • Οι σύνδεσμοι που παρατίθενται είναι απλά ενδεικτικοί. Κάντε τη δική σας έρευνα αγοράς, σε τοπικά καταστήματα και όχι μόνο, για να βρείτε την καλύτερη προσφορά.
  • Όπως έχω πει και σε άλλα παρόμοια άρθρα, το περιεχόμενο αποτελείται από δικές μου προσωπικές απόψεις. Επιβάλλεται η δοκιμή πριν την αγορά, αν φυσικά κάτι τέτοιο είναι εφικτό.
Πάμε λοιπόν...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aria ΑW-20/ΑF-20 – 115-120€

 

H Aria είναι μια φίρμα που για κάποιο λόγο καταφέρνει να περνάει απαρατήρητη, παρά το γεγονός ότι προσφέρει πολύ καλά όργανα σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές. H πρώτη κιθάρα στη λίστα δεν έχει το συμπαγές καπάκι για το οποίο κάνω πάντα λόγο στις ακουστικές κιθάρες. Θα έλεγα όμως ότι ίσως είναι η καλύτερη ακουστική που έχω δοκιμάσει σε αυτή την τιμή (γύρω στα 110-120 Ευρώ) και την συμπεριέλαβα ως μια αξιοπρεπή επιλογή για κάποιον με εξαιρετικά χαμηλό προϋπολογισμό. Τα ξύλα είναι μάλλον ακαθόριστου τύπου, όμως η ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική δεδομένης της τιμής και ο ήχος δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για πιο ακριβό όργανο. Αν δεν μπορείτε να ανεβάσετε λίγο τον προϋπολογισμό σας για μια από τις κιθάρες που ακολουθούν, η Aria αξίζει την προσοχή σας. Υπάρχει σε σχήμα Dreadnought (ΑW) και Folk (AF), καθώς και σε μικρότερο μέγεθος 3/4, που είναι ιδανικό αν προορίζεται για ένα παιδί, για χρήση ως travel guitar ή απλά για κάποιον που θέλει κάτι ακόμα φτηνότερο.

Guitar & Amp Shop

Musicstreet

Absolute Music

Guitar & Amp Shop - 3/4

GAK - 3/4
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Epiphone AJ220S - 137€





Άλλη μια κιθάρα που παρά την χαμηλή τιμή αποτελεί μια αξιοπρεπή πρόταση. Το καπάκι είναι από συμπαγές έλατο Sitka (μια καλή ποικιλία), ενώ το υπόλοιπό σώμα είναι από μαόνι. Πολύ καλά ξύλα δεδομένης της τιμής. Εμφανισιακά είναι ιδιαίτερα απλή και απέριττη, αλλά με αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής.

Thomann 

Euroguitar 

GAK 

Yπάρχει και δωδεκάχορδο μοντέλο στην ίδια τιμή!

Euroguitar - 12χορδη
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Τanglewood Discovery DBT DLX D (Dreadnought) / F (Folk) - 150€

 

H πρώτη από τις δύο Tanglewood της λίστας, οι οποίες δεν πληρούν τον προσωπικό μου κανόνα σχετικά με την ύπαρξη καπακιού από συμπαγές ξύλο. Όπως και με την Aria, o κύριος λόγος είναι η ποιότητα κατασκευής που προσφέρει η Tanglewood, η οποία είναι φανταστική για μια κιθάρα των 150 Ευρώ. Ο συνδυασμός λοιπόν τιμής και ποιότητας είναι ιδιαίτερα ελκυστικός, και αν για κάποιον ακόμα και τα 200 Ευρώ αποτελούν δυσβάσταχτο ποσό, η Tanglewood ίσως να είναι μια καλή επιλογή. Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο προσφέρεται σε δύο διαφορετικά σχήματα (Folk και Dreadnought), καθώς και σε αριστερόχειρη, δίνοντας έτσι μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής. Τέλος η συγκεκριμένη κιθάρα διατίθεται και σε πακέτο με θήκη, ζώνη και κουρδιστήρι, κάνοντάς την μια πολύ δελεαστική πρόταση από οικονομικής άποψης.

Absolute Music - Dreadnought

Absolute Music - Folk

Soundslive - Dreadnought

Soundslive - Folk

Music Destock – Folk pack
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Vintage V300/V400 - 150€/160€





Όπως και στις ηλεκτρικές κιθάρες, η Vintage προσφέρει ακουστικά όργανα με ποιότητα υλικών και κατασκευής που υπερβαίνουν τις προσδοκίες για τη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής. Η V300 (folk) και V400 (dreadnought) έχουν σώμα από nato (ξύλο παρόμοιο με το μαόνι) και καπάκι από συμπαγές έλατο. Χωρίς να είναι οι καλύτερες κιθάρες από όσες παρατίθενται εδώ, είναι παρ’ όλα αυτά καθ’ όλα αξιοπρεπείς επιλογές για όσους έχουν χαμηλό προϋπολογισμό.

GAK - V300

GAK - V400

Reidys

Reidys

GAK - V400 12χορδη
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Tanglewood Evolution TW28 -166€



Η δεύτερη πρόταση από την Tanglewood που συμπεριλαμβάνεται στη λίστα αν και επίσης δεν έχει καπάκι από συμπαγές ξύλο. Εκτός από την ποιότητα κατασκευής για την οποία έκανα λόγο πιο πάνω, πρόκειται για τη μόνη κιθάρα στη λίστα με καπάκι από κέδρο (το σώμα είναι από μαόνι και maple), που είναι μια διαφορετική ηχητική και εμφανισιακή πρόταση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Τanglewood προσφέρει εξαιρετικά όργανα σε άλλες κατηγορίες τιμής, τα οποία όσοι έχουν έναν πιο υγιή προϋπολογισμό θα πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξουν. Αν πάντως για κάποιον ακόμα και τα 200 Ευρώ αποτελούν δυσβάσταχτο ποσό, οι δύο Tanglewood που παρατίθενται εδώ είναι σίγουρα μια καλή επιλογή.

Euroguitar

Amazon UK

Woodbrass
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Cort Earth 70 NS - 174€



Μια πολύ δημοφιλής επιλογή σε αυτή την κατηγορία, και μία κιθάρα που προτείνεται πολύ συχνά σε αρχάριους. Σώμα και μπράτσο από μαόνι με καπακι από συμπαγές έλατο. πρόκειται για ένα πολύ τίμιο όργανο που δεν θα απογοητεύσει, καθώς συνδυάζει τη γνωστή ποιότητα κατασκευής της Cort με έναν πολύ ωραίο ήχο για πολλά είδη μουσικής.

Euroguitar

Amazon UK
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aria AW-35 natural - 178€



Άλλη μια κιθάρα από την Aria με σώμα από μαόνι και καπάκι από συμπαγές έλατο Sitka, με σχετικά απλή αλλά περιεργως γοητευτική εμφάνιση. Η αίσθηση, το playability αλλά και ο ήχος αυτού του οργάνου είναι εμφανώς καλύτερα από το φτηνότερο μοντέλο AW-20 και εμπνέει σιγουριά ότι δεν πρόκειται για ένα συνηθισμένο entry level όργανο. Αν ο προϋπολογισμός σας είναι πιο υψηλός, τα πιο ακριβά μοντέλα της Aria αξίζουν την προσοχή σας, αλλά και το συγκεκριμένο είναι απόλυτα ικανοποιητικό.

Euroguitar

GAK
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Harley Benton CLJ-503CE NT - 179€



Εδώ έχουμε μια μάλλον άγνωστη ποσότητα, καθώς πρόκειται για τη γνωστή φίρμα του επίσης γνωστού και μη εξαιρετέου Γερμανικού καταστήματος Thomann. Aπό πλευράς προδιαγραφών και μόνο είναι μια πολύ δελεαστική πρόταση. Σώμα από rosewood με καπάκι από επιλεγμένο συμπαγές έλατο και μπράτσο από μαόνι και πολύ όμορφες αισθητκές παρεμβάσεις από πέρλα και abalone. Επιπλέον είναι η φτηνότερη ηλεκτροακουστική στη λίστα. Το αρνητικό είναι ότι μάλλον δεν υπάρχει πιθανότητα να τη βρείτε σε κάποιο κατάστημα για δοκιμή.

Thomann
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Washburn WD-10S - 185€



Το παλιότερο αντίστοιχο μοντέλο της Washburn, η D10S (η οποία επισήμως είναι πλέον discontinued, αλλά είναι διαθέσιμη στο Euroguitar), αποτελούσε για πολλά χρόνια μια από τις πάγιες προτάσεις μου για όποιον ήθελε μια φτηνή αλλά αξιόπιστη ακουστική κιθάρα με λίγα χρήματα. Το νέο μοντέλο κινείται στα ίδια βήματα, προσφέροντας επιπλέον κάποιες ποιοτικές αναβαθμίσεις, όπως καπάκι από έλατο Sitka Αλάσκας και κοκκάλινος καβαλλάρης και ζυγός (nut), καθώς και μερικές αισθητικές βελτιώσεις όπως το σχήμα της γέφυρας, το headstock και η διακόσμηση γύρω από το ηχείο. Ειλικρινά προκαλεί εντύπωση ότι ένα όργανο με τέτοια ποιότητα έχει τιμή κάτω από 200 Ευρώ. Πρόκειται για μια εξαιρετική κιθάρα με μοναδική αναλογία ποιότητας/τιμής, και άνετα μια από τις καλύτερες προτάσεις στην κατηγορία της.

Thomann

GAK

Soundslive

Andertons
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Washburn WD7SCE / WG7SCE- 190€





Ένα παρόμοιο μοντέλο με την WD10S σε ηλεκτροακουστική, με έναν προενισχυτή που εξ όσων διαβάζω δεν είναι καθόλου άσχημος για την τιμή. Διατίθεται σε σχήμα Dreadnought (WD7) ή Folk (WG7). Δεν έχει ακριβώς τις ίδιες προδιγραφές όπως η WD10S (π.χ. το καπάκι περιγράφεται απλώς ως solid spruce), αλλά για κάποιον που χρειάζεται οπωσδήποτε μια ηλεκτροακουστική, ίσως να είναι η καλύτερη της λίστας.

Absolute Music - Matt Black

Absolute Music - Sunburst
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ibanez AW70NT - 194€



Άλλη μια ενδιαφέρουσα επιλογή, αυτή τη φορά από την Ibanez. Αν και είναι μια εταιρία πιο γνωστή για τις ηλεκτρικές της κιθάρες, προσφέρει και ακουστικά όργανα με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Σώμα και μπράτσο από μαόνι με καπάκι από έλατο Sitka. Δεν θα έλεγα ότι πρόκειται για κάτι εξαιρετικό, ειδικά σε σύγκριση με κάποια άλλα μοντέλα σε αυτή τη λίστα, παρ’ όλα αυτά είναι ένα τίμιο και καλοφτιαγμένο όργανο με ωραίο ήχο και γενικά καλή απόδοση.

Guitarbitz

GAK
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Epiphone AJ220SCE - 198€





Μια ακόμα ηλεκτροακουστική κιθάρα με τιμή κάτω των 200 Ευρώ. Το μοντέλο αυτό από την Epiphone έχει σώμα και μπράτσο από μαόνι με καπάκι από έλατο Sitka και προενισχυτή Shadow Nanoflex. Mια πολύ σοβαρή πρόταση σε αυτή την κατηγορία για κάποιον που έχει περιορισμένο προϋπολογισμό και χρειάζεται τον ενισχυμένο ήχο μιας ηλεκτροακουστικής. Προσωπικά δεν θα την θεωρούσα καλύτερη από την Washburn από πλευράς κατασκευής, πιθανόν όμως να υπερέχει στο θέμα των ηλεκτρικών.

Thomann

Euroguitar (Ebony)

Euroguitar (Sunburst)

GAK

Absolute Music
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Lag Tramontane T80D - 199€



Η Γαλλική LAG προσφέρει ιδιαίτερα ποιοτικά όργανα (ηλεκτρικά και ακουστικά) που αξίζουν μια δοκιμή. Το σχετικά καινούργιο μοντέλο Τ80D έχει καπάκι από συμπαγές έλατο Sitka και σώμα από μαόνι, με μια ομολογουμένως ιδιόρρυθμη εμφάνιση. Το παλιότερο μοντέλο Τ66D έχει αποσπάσει πολύ καλές κριτικές για την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, το φινίρισμα και την αίσθηση, ενώ έχουν και γίνει αρκετές αναφορές σε αυτό και σε σχετικά θέματα στο forum του Κιθάρα. Δεδομένου ότι η T66D δεν έχει συμπαγές καπάκι, θεωρώ ότι η T80D θα είναι ακόμα καλύτερη.

Euroguitar
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Recording King RD-16 - 199€



Μια πολύ δελεαστική πρόταση από ένα σχετικά καινούργιο όνομα στο χώρο. Οι Recording King έχουν αποσπάσει γενικά ευνοϊκές κριτικές για την ποιότητά τους και ανταγωνίζονται τα πιο καθιερωμένα ονόματα του χώρου. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει σημαντικές βελτιώσεις σε σχέση με το φτηνότερο (αν και επίσης καλό) μοντέλο RD-06. Η μόνη κιθάρα σε αυτή τη λίστα με καπάκι από έλατο Engelmann (από τις καλύτερες ποικιλίες), με σώμα και μπράτσο από μαόνι και αρκετές αισθητικές παρεμβάσεις όπως τα πρωτότυπα inlays από abalone, το binding και στις δύο πλευρές του σώματος και τα ασυνήθιστου (για ακουστική κιθάρα) σχήματος κλειδιά. Μια κιθάρα που φαίνεται να ξεπερνάει κατά πολύ τα αναμενόμενα στάνταρ για την κατηγορία της και θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για την καλύτερη της λίστας.

Thomann

Back Alley Music

Hartnoll
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Cort Earth 60NS (Pack) - 199€



Η τελευταία πρόταση δεν είναι απλά μια κιθάρα, αλλά ένα πακέτο. Αποτελείται από την Cοrt Earth 60, δηλαδή το προηγούμενο ποιοτικά μοντέλο από την Εarth 70 που είναι ήδη μέσα στη λίστα, και διάφορα άλλα καλούδια όπως θήκη, ζώνη, κουρδιστήρι, καποτάστο, πένες και έξτρα σετ χορδών. Πολύ καλή ευκαιρία στα 199 Ευρώ, για κάποιον που δεν θέλει να ξοδέψει επιπλέόν χρήματα σε αξεσουάρ.

Musikia

Angel Music
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Το Top 3

Η Washburn WD10S είναι για μένα μια σταθερή αξία σε αυτή την κατηγορία. Αρκετά άτομα (μεταξύ των οποίων και δύο μέλη του forum) αγόρασαν το παλιότερο μοντέλο D-10S μετά από δική μου προτροπή και όλοι δήλωσαν απόλυτα ευχαριστημένοι. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να αγοράσω αύριο το πρωί μια ακουστική κιθάρα σε αυτά τα λεφτά χωρίς καμία άλλη δοκιμή, δεν θα είχα κανένα δισταγμό να πάρω την Washburn. Συμπεριλαμβάνω την Recording Κing στις κορυφαίες προτιμήσεις μου χωρίς να την έχω δοκιμάσει, με βάση τα χαρακτηριστικά της που είναι σαφώς ανώτερα όλων των υπολοίπων και τις πολύ κολακευτικές κριτικές (δείτε εδώ μία χαρακτηριστική) που έχει αποσπάσει το συγκεκριμένο μοντέλο. Κατά τη γνώμη μου, αυτές είναι καθαρά οι δύο καλύτερες κιθάρες της λίστας.

Για την τρίτη θέση στο βάθρο o ανταγωνισμός είναι μεγάλος ανάμεσα στην Cort Earth 70, την Aria AW-35 και την Washburn WD7SCE, ενώ και η Lag Tramontane μάλλον κινείται περίπου στα ίδια επίπεδα. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι σαν ήχος η Cort είναι μάλλον ανώτερη από την Aria, αλλά για κάποιο λόγο η Aria έχει καλύτερη αίσθηση και μού φάνηκε πιο άνετη στο παίξιμο.

Για κάποιον που θέλει μια ηλεκτροακουστική κιθάρα, και οι τρεις που παρατίθενται εδώ (Washburn WD7SCE, Epiphone AJ220SCE και  Harley Benton CLJ-503CE) προσφέρουν τουλάχιστον ικανοποιητικές λύσεις δεδομένης της τιμής τους.

Καλές αγορές!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποοοοοολύ καλό!!!!!!

Σίγουρα θα είναι μια τεράστια βοήθεια σε όποιον ψάχνει ακουστική σε αυτό το budget!

Ευχαριστούμε Απόλλωνα!!  :up

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ακριβώς! Η εξαιρετική λίστα του Απόλλωνα με τις εξηγήσεις του για το 2014, μια και η προηγούμενη είμαι σίγουρος ότι είχε γίνει μπούσουλας για πολλούς, ακόμη και για μένα που ανήκω στους αριστερόχειρες. Γλυτώναμε και πόσα ποστ, όποτε έμπαινε τέτοιο θέμα, απλά με ένα copy - paste. Thnk You Sir.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ καλό θέμα, μπράβο Απόλλων!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σ * Υ * Γ * Χ * Α * Ρ * Η * Τ * Η * Ρ * Ι * Α !!  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος marco polo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Αψογος

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Πολύ καλό θέμα !!!!!!!!!!!!!!!
............?

Αποσυνδεδεμένος sakisbryan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Ευχαριστούμε για την έρευνα που έκανες. Θέλω να ρωτήσω και κατι, επειδή εδω και 1 χρόνο παίζω με κλασσική κιθάρα, αλλά τωρα θέλω να πάρω ακουστική. Η washburn wd10s και η cort earth 70 εχουν σκληρά πατήματα ή δεν θα με δυσκολέψουν?

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εξαιρετική παρουσίαση, μπράβο!!!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 10:44
από jagmaster
3 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 20:40
από Ibanezακιας
15 Απαντήσεις
7545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 10:21
από sokob
9 Απαντήσεις
7384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 21:16
από paranoid_gr
14 Απαντήσεις
34206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 19:45
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
3277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/11, 14:48
από jason87
7 Απαντήσεις
5174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 15:12
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
52 Απαντήσεις
91782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/15, 16:55
από Απόλλων
40 Απαντήσεις
70562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/20, 11:31
από theycallmepacos
6 Απαντήσεις
5281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/20, 22:48
από RomanGL