Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Κρουστά

Drum machine vs Zoom R8

<< < (2/2)

cbk:

--- Παράθεση από: cbk στις 30/08/14, 16:07 ---ή ξεχωριστά μηχανήματα (drums - pedal)

--- Τέλος παράθεσης ---
Ευχαριστώ για την απάντηση και σόρρυ που νωρίτερα δεν μπορούσα να εξηγήσω.

Βασικά ένα μηχάνημα θα ήθελα: που θα παίζει τα τύμπανα με ρυθμούς κλπ μόνο του με ηχεία αυτοενισχυόμενα μόνιτορ (και εγώ να παίζω όποιο όργανο θέλω ανεξάρτητα). Με ποιοτικά ψηφιακά τύμπανα όμως εγγεγραμμένα, ώστε να υπάρχει μεγάλη πιστότητα.

Επειδή όμως είδα πως υπάρχουν πετάλια ή πεταλιέρες που έχουν και drum machine (σαν το digitech του προηγούμενου link) εννοούσα

πως θα μπορούσα να πάρω ένα τέτοιο που θα το χρησιμοποιώ:

είτε σαν σκέτο drum machine με τα monitor, και εγώ ανεξάρτητος με όποιο όργανο θέλω,

είτε με την ηλεκτρική μου κιθάρα σε συνδυασμό με τον ενισχυτή μου (που δυστυχώς δεν έχει fx loop, το τονίζω) όταν θέλω κάποια εφφέ. Πάλι όμως θα ήθελα, οι ήχοι των τυμπάνων να ακούγονται από μονιτορ ηχεία και όχι από το μεγάφωνο του ενισχυτή.

Ελπίζω να το εξήγησα καλύτερα τώρα, αν και υποψιάζομαι πως δεν τόχει χρειαστεί κανείς σας... :(

'Οσο για τα vst plugins, δεν έχω διαβάσει τίποτα ακόμη αλλά θα το δώ!
 

cbk:
Μου πρότειναν το zoom G2.1NU. http://www.zoom.co.jp/products/g2nu/spec/

Έχει κάποιους ρυθμούς, δεν ξέρω αν μπορώ να προσθέσω δικούς μου (και ελληνικούς) αν και λέει πως συνεργάζεται με DAW της CUBASE.

Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί αν μπορώ να το συνδέσω σε μονιτορ ηχείο(α) ή σε ενισχυτή και ηχεία Hi-Fi,

 και όχι μόνο στον ενισχυτή της κιθάρας (ή ακουστικά) όπως δείχνει στο manual?

Στοιχεία από το manual:

Display: LCD
Input: Standard monaural phone jack
Rated input level: -20 dBm*
Input impedance: 1 MΩ
Output: Standard stereo phone jack (line/headphones)
Maximum output level: Line: +5 dBm*
(with output load impedance of 10 kΩ or more)
Headphones: 20 mW + 20 mW (into 32 Ω load)
Control input: For FP02/FS01
S/N (equivalent input noise): 120 dB
Noise floor (residual noise): -100 dBm*
Power: AC adapter: DC9V (center minus plug), 500 mA

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View