Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Γιατί πονάει ο λαιμός μου;

(1/6) > >>

Μαρια!!!!!!:
Γεια..... :P
Εχω μια απορια: γιατι οταν τραγουδαω για αρκετη ωρα μετα ποναει ο λαιμος μου?Αυτο συμβαινει παντα και ειναι σαν να εχω κρυωσει!Το κακο ειναι οτι μετα εχω πονολαιμο και μιλαω σαν νταλικερης για μια βδομαδα!Τι μπορω να κανω για να εχω περισσοτερη αντοχη?!
Βοηθειστε!!!!!!!plz!!! ::)
thnx...

Διάφανοςςς highway 2.000.000:
Μάλλον αν όχι σίγουρα σου πονάει ο λαιμός γιατί τραγουδάς με το λαρύγγι και το επιβαρύνεις,δλδ στις ψιλές νότες σφίγγεις το λαρύγγι για ναβγουν,αυτό είναι λάθος και είναι ένα απ'τα πολλά που σου μαθαίνουν στην φωνητική τοποθέτηση,βέβαια παίζει ρόλο και η αντοχή του λαρυγγιού σου,ο Δάντης ας πούμε τραγουδάει μόνο με το λαρρύγγι!!!
αυτό που μπορείς να κάνεις προς το παρόν είναι να βγάζεις όσο μπορείς πιο χαλαρά τη φωνή σου κι αν θες ν ασχοληθείς με το τραγούδι να πας σε κάποιον δάσκαλο,θα μάθεις πολλά!
Ελπίζω να βοήθησα!
Α!τα ζεστά δεν βοηθάνε τη φωνή  ;D

ikatsoun:
Αυτό ακριβώς που λέει ο Διάφανοςςς. Θα προσπαθήσεις να δώσεις το βάρος στο στομάχι και όχι στο λαρύγγι. Είναι το φυσικό να δίνεις βάρος στο λαρύγγι (γιατί είναι το πιο εύκολο και το αυθόρμητο), αλλά αυτό σε κουράζει πολύ γρήγορα. Πρόσεχε μην φτάνεις στα όριά σου μην πάθεις και κανέναν πολύποδα..

mafiozos:

Ελλάτωσε την ένταση που τραγουδάς
Πρόσεξε τους τόνους απο τους οποίους τραγουδάς
Ζέστανε την φωνή σου πριν τραγουδήσεις με διάφορες ασκήσεις.
Κάνε διαλλείματα συχνά
Πίνε ζεστά
Τραγούδα όρθιος και δίνε όπως προαναφέρθηκε βάρος στο στομάχι

Διάφανοςςς highway 2.000.000:
Είναι πολύ λογικό η φωνή σου να βγαίνει απ'το λαρύγγι γιατί εμείς οι έλληνες μιλάμε απ'το λαρύγγι σε αντίθεση με τους ξένους που μιλάνε απ τη μύτη,δεν είναι εύκολο να βγεις απ αυτό το λούκι,πάντως τα ζεστά επαναλαμβάνω δεν κάνουν καθόλου καλό γιατί μαλακώνουν οι φωνητικές χορδές και είναι πιο επικίνδυνο να πάθεις ζημιά,να πίνεις χλιαρά ροφήματα.
όσο για το στομάχι που είπε ο ikatsoyn εννοεί να παίρνεις χαμηλή-διαφραγματική αναπνοή και να τη στηρίζεις,δλδ να παιρνεις αναπνοη και να φουσκωνει το στομαχι(δοκιμασε να παρεις αναπνοη σαν να ρουφας ενα καλαμακι) και υστερα να πιεζεις λιγο προς τα μεσα το στομαχι(στηριξη φωνης)το λέω αυτό γιατί είναι λίγο ξερός ο τίτλος "δωσε βάρος στο στομάχι".
για όποια απορία σου αν μπορώ να βοηθήσω απ τα λίγα που ξέρω ρίξε σήμα  ;D

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View