Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μπάσο

Απορίες για το μπάσο

(1/3) > >>

Apatilos:
Καλημέρα. Παίζω ηλεκτρική κιθάρα (7χορδη κυρίως και αυτοδίδακτος) και synthesizer.
 Σκέφτομαι μήπως πάρω ηλεκτρικό μπάσο.
 Επειδή είμαι άσχετος με το μπάσο έχω κάποιες απορίες:
1) Επειδή αν πάρω μπάσο θα είμαι αυτοδίδακτος. Θα μπορέσω να μάθω σωστά ή κάποιες τεχνικές θέλουν οπωσδήποτε δάσκαλο;
2) Ενδείκνυται να ξεκινήσω με 6χορδο;
3) Μπορώ να παίξω μπάσο με τον ενισχυτή της ηλεκτρικής κιθάρας; Αν ναι θα χρησιμοποιήσω τον παλιό μου, έναν Marshal MG15CD-R.
4) Για rock και metal χρειάζεται μπάσο με humbuckers και active eq;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Uriah:
Σε ολα ναι εκτος το τελευταιο, οχι. Φυσικα τα παντα ειναι σχετικα και υποκειμενικα.

panixgr:

--- Παράθεση από: Apatilos στις 15/02/19, 12:00 ---Καλημέρα. Παίζω ηλεκτρική κιθάρα (7χορδη κυρίως και αυτοδίδακτος) και synthesizer.
 Σκέφτομαι μήπως πάρω ηλεκτρικό μπάσο.
 Επειδή είμαι άσχετος με το μπάσο έχω κάποιες απορίες:
1) Επειδή αν πάρω μπάσο θα είμαι αυτοδίδακτος. Θα μπορέσω να μάθω σωστά ή κάποιες τεχνικές θέλουν οπωσδήποτε δάσκαλο;
2) Ενδείκνυται να ξεκινήσω με 6χορδο;
3) Μπορώ να παίξω μπάσο με τον ενισχυτή της ηλεκτρικής κιθάρας; Αν ναι θα χρησιμοποιήσω τον παλιό μου, έναν Marshal MG15CD-R.
4) Για rock και metal χρειάζεται μπάσο με humbuckers και active eq;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

--- Τέλος παράθεσης ---

καλως ήρθες στο κλάμπ των πολλών χορδών!

saved:
Προσωχη στο 3.χαμηλες εντασεις και μην τον μπουκωνεις.

Μπασοοοο

Apatilos:
Καλησπέρα. Πήρα την απόφαση να πάρω μπάσο αυτές τις μέρες.
 Δοκίμασα εξάχορδο και δεν μου άρεσε το τεράστιο μπράτσο. Μετά δοκίμασα ένα 5χορδο το οποίο μου φάνηκε ότι είναι ο σωστός αριθμός χορδών για εμένα  :)

 Το μπάσο που δοκίμασα ήταν το LTD B-55, μου άρεσε πολύ το μπράτσο του και έχει 299 euro.

Είναι καλό μπάσο? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα?

Μία άλλη σκέψη μου είναι μήπως έπαιρνα αυτό https://www.thomann.de/gr/harley_benton_b_550_black_progressive_series.htm και έναν μικρό ενισχυτή μπάσου. Αλλά αν είναι αρκετά κατώτερο μπάσο από το LTD προτιμώ να παίζω με τον ενισχυτή της κιθάρας για κάποιο διάστημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View