Αποστολέας Θέμα: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα  (Αναγνώστηκε 5339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loomy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« στις: 21/03/20, 14:34 »
Καλησπέρα σε όλους,
πήρα μια κλασική κιθάρα προχθές για να ξεκινήσει να μάθει ο κορούλα μου.
Η κιθάρα που πήρα είναι μια SEVILLA CG-20 μέγεθος 3/4.

Από την 1η μέρα που πήρα την κιθάρα η E (Μι μπάσο) έτριζε όταν έπαιζε ελεύθερη. Διαπίστωσα λοιπόν ότι ήταν πάρα πολύ κοντά στο 1ο τάστο.
Παράλληλα πήρα ένα σετ χορδές για τη δικιά μου κιθάρα (κλασική): https://www.nakas.gr/prd/savarez-510cr-cantiga-xordes-klasikis-kitharas

Δοκίμασα να τις περάσω στη νέα κιθάρα. Εκεί διαπίστωσα ότι έτριζε παραπάνω η E (περισσότερο) και η D.
Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει ? Είναι πρόβλημα στην κιθάρα? Θέλει κάποιο setup ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 21/03/20, 16:06 »
να την πας πίσω στο μαγαζί που την πήρες και να τους ζητήσεις να της κάνουν setup
κανονικά συμπεριλαμβάνεται με την αγορά
από που την πήρες;

αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλες τις καινούργιες κιθάρες.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος loomy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 21/03/20, 16:43 »
Την κιθάρα η αλήθεια είναι ότι δεν την πήρα από κατάστημα απευθείας αλλά από το e-shop του Naka.

Είχα μιλήσει με κάποιον και τον εμπιστεύτηκα ότι είναι μια καλή για τα χρήματά της επιλογή για ένα παιδί που δεν ξέρω αν τελικά θα της αρέσει για να επενδύσω παραπάνω χρήματα.

Θα δοκιμάσω τη Δευτέρα να επικοινωνήσω μαζί τους αν και επειδή είναι κλειστά τα μαγαζιά δεν ξέρω αν θα βγάλω άκρη...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 21/03/20, 17:20 »
Καλησπέρα σε όλους,
πήρα μια κλασική κιθάρα προχθές για να ξεκινήσει να μάθει ο κορούλα μου.
Η κιθάρα που πήρα είναι μια SEVILLA CG-20 μέγεθος 3/4.

Από την 1η μέρα που πήρα την κιθάρα η E (Μι μπάσο) έτριζε όταν έπαιζε ελεύθερη. Διαπίστωσα λοιπόν ότι ήταν πάρα πολύ κοντά στο 1ο τάστο.
Παράλληλα πήρα ένα σετ χορδές για τη δικιά μου κιθάρα (κλασική): https://www.nakas.gr/prd/savarez-510cr-cantiga-xordes-klasikis-kitharas

Δοκίμασα να τις περάσω στη νέα κιθάρα. Εκεί διαπίστωσα ότι έτριζε παραπάνω η E (περισσότερο) και η D.
Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει ? Είναι πρόβλημα στην κιθάρα? Θέλει κάποιο setup ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Δημήτρης.

Δημήτρη, 69 ευρώ κάνει η κιθάρα. Πάρα και καλά που είναι αυτό το μοναδικό προβλημά της. Σετ απ για καινούργιο όργανο που λεει ο φίλος GF, ίσως σε ηλεκτρική, κανα μπρατσάκι, καμια γεφυρούλα που είναι 5 λεπτά δουλιά. Αλλαγή nut με την καμία,  ταστοδουλιές με τίποτε.

Εσένα θέλει πασιφανώς σήκωμα το nut απο την μπάσα μεριά, ή αλλαγή. Μπορείς και μόνος σου να το λύσεις με σκληρότερο σετ χορδών, ή και με γέμισμα της τρύπας με λίγο μαγειρική σόδα + super glue ρευστή, ελάχιστες ποσότητες.

Αποσυνδεδεμένος loomy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 22/03/20, 08:23 »
Καλημέρα και πάλι,
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

78 ευρώ παρακαλώ την πήρα όχι 69! Χαχα. Συμφωνώ ότι με μια αγορά με τόσα λίγα χρήματα δε μπορείς να περιμένεις και πολλά.
Από την άλλη φαντάσου ότι όχι απλά τρίζει, σχεδόν δεν ακούγεται ο ήχος του E (ειδικά με το νέο σετ).

@panixgr: Στην 1η πρόταση μου είπες όχι αλλαγή nut και στην από κάτω είπες σήκωμα ή αλλαγή nut. Γιατί η αλλαγή nut θα διόρθωνε το πρόβλημα? Και πώς θα σήκωνα μονόπλευρα το nut ?

Συνοψίζοντας στις συμβουλές σας:
1. Να δοκιμάσω πιο σσκληρές χορδές μήπως και λυθεί το πρόβλημα χωρίς καμία παρέμβαση στην κιθάρα,
2. Να δοκιμάσω να βάλω soda + super glue (ή αλλαγή του nut) όπως κάνει ο τύπος εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=slCMkvEfK_U

Θέλοντας να αποφύγω το 2 θα δοκιμάσω πρώτα το (1) και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Δ.


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 22/03/20, 11:10 »
Καλημέρα και πάλι,
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

78 ευρώ παρακαλώ την πήρα όχι 69! Χαχα. Συμφωνώ ότι με μια αγορά με τόσα λίγα χρήματα δε μπορείς να περιμένεις και πολλά.
Από την άλλη φαντάσου ότι όχι απλά τρίζει, σχεδόν δεν ακούγεται ο ήχος του E (ειδικά με το νέο σετ).

@panixgr: Στην 1η πρόταση μου είπες όχι αλλαγή nut και στην από κάτω είπες σήκωμα ή αλλαγή nut. Γιατί η αλλαγή nut θα διόρθωνε το πρόβλημα? Και πώς θα σήκωνα μονόπλευρα το nut ?

Συνοψίζοντας στις συμβουλές σας:
1. Να δοκιμάσω πιο σσκληρές χορδές μήπως και λυθεί το πρόβλημα χωρίς καμία παρέμβαση στην κιθάρα,
2. Να δοκιμάσω να βάλω soda + super glue (ή αλλαγή του nut) όπως κάνει ο τύπος εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=slCMkvEfK_U

Θέλοντας να αποφύγω το 2 θα δοκιμάσω πρώτα το (1) και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Δ.

δημήτρη ο GF μίλησε για ΔΩΡΕΑΝ σεταπ απο το μαγαζί που σου την πούλησε. Απάντησα οτι αυτο με ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ αλλαγή ΝΑΤ. Είμαι σαφής ως εδώ?

Και μια δικιά μου απορία, σωστά πιστεύεις οτι σόδα + κόλα θα μπορούσαν να λύσουν το πρόβλημα, αλλά αν είναι όντως αυτό, σε τι διαφέρει απο ένα ΣΩΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΝΑΤ??? Γιατί ρωτάς πως καινούργιο νατ θα διόρθωνε το πρόβλημα???

το τρικ με την σοδα είναι πολυ πιο εύκολο απο ότι το κάνει να φαίνεται ο μάστορας στο βίντεο.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/20, 11:16 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 22/03/20, 12:22 »
Καλησπέρα σε όλους,
πήρα μια κλασική κιθάρα προχθές για να ξεκινήσει να μάθει ο κορούλα μου.
Η κιθάρα που πήρα είναι μια SEVILLA CG-20 μέγεθος 3/4.

Από την 1η μέρα που πήρα την κιθάρα η E (Μι μπάσο) έτριζε όταν έπαιζε ελεύθερη. Διαπίστωσα λοιπόν ότι ήταν πάρα πολύ κοντά στο 1ο τάστο.
Παράλληλα πήρα ένα σετ χορδές για τη δικιά μου κιθάρα (κλασική): https://www.nakas.gr/prd/savarez-510cr-cantiga-xordes-klasikis-kitharas

Δοκίμασα να τις περάσω στη νέα κιθάρα. Εκεί διαπίστωσα ότι έτριζε παραπάνω η E (περισσότερο) και η D.
Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει ? Είναι πρόβλημα στην κιθάρα? Θέλει κάποιο setup ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Δημήτρης.
Όσο και να κοστίζει η κιθάρα σου, αυτοί που σου την πούλησαν σου την πούλησαν ως όργανο που παίζει χωρίς πρόβλημα, εκτός κι αν στην περιγραφή του προϊόντος αναφέρεται ότι η κιθάρα τρίζει, πράγμα μάλλον απίθανο. Κανείς δεν έχει 70 ευρώ για πέταμα. Αν νομίζουν ότι τα λεφτά που την πουλάν είναι πολύ λίγα για ένα σωστό όργανο, ας ανεβάσουν την τιμή.
Εφόσον λοιπόν η κιθάρα δεν «παίζει» όπως θα περίμενε ο αγοραστής το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με το μαγαζί και να τους ενημερώσεις για το προβληματάκι. Πέρα από το θέμα των κλειστών μαγαζιών δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα, ίσως καθυστερήσει η επίλυση. Οποιοδήποτε μαστόρεμα δικό σου, αν δεν πετύχει, θα σου στερήσει το δικαίωμα να την πας πίσω και να ζητήσεις τα αυτονόητα.
(Πρόσφατα αγόρασα μια ηλεκτρική και από δικό μου λάθος έκανα ένα προβληματάκι στο nut. Την πήγα στο μαγαζί, την είδε ο μάστορας, μου είπε πώς δημιουργήθηκε το θέμα - το δικό μου λάθος - και μου το διόρθωσε επιτόπου και δωρεάν).

Αποσυνδεδεμένος loomy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 22/03/20, 16:21 »
@panixgr : Στην ερώτηση που έκανα γιατί αλλαγή του ΝΑΤ θα διόρθωνε το πρόβλημα εννοούσα ότι δεν πιστεύω ότι το ΝΑΤ που έχει είναι στραβό. Σε αυτή την περίπτωση γιατί η αλλαγή του να έλυνε το πρόβλημά μου.

Θεώρησα δύσκολο να βάλω σόδα με κόλα γιατί η αυλάκωση που περνάει η χορδή μου φαίνεται πολ΄λή λεπτή επομένως φοβήθηκα ότι απλά δε θα μπορεί να "κάτσει" καλά η χορδή αν σηκωθεί και άλλο. Συνεπώς έβγαλα τελείως το νατ και με μια υποβοήθηση από την πάνω μεριά σηκώθηκε λίγο πιο ψηλά και τώρα είναι μια χαρά. Το θέμα είναι ότι δεν το κόλησα και νομίζω είναι προσωρινή λύση. Απέφυγα να περιμένω την επικοινωνία με το Νάκα γιατί πιστεύω ότι θα έχει μέλλον η ιστορία με το COVID-19...

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας όλους!
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 22/03/20, 16:45 »
@panixgr : Στην ερώτηση που έκανα γιατί αλλαγή του ΝΑΤ θα διόρθωνε το πρόβλημα εννοούσα ότι δεν πιστεύω ότι το ΝΑΤ που έχει είναι στραβό. Σε αυτή την περίπτωση γιατί η αλλαγή του να έλυνε το πρόβλημά μου.

Θεώρησα δύσκολο να βάλω σόδα με κόλα γιατί η αυλάκωση που περνάει η χορδή μου φαίνεται πολ΄λή λεπτή επομένως φοβήθηκα ότι απλά δε θα μπορεί να "κάτσει" καλά η χορδή αν σηκωθεί και άλλο. Συνεπώς έβγαλα τελείως το νατ και με μια υποβοήθηση από την πάνω μεριά σηκώθηκε λίγο πιο ψηλά και τώρα είναι μια χαρά. Το θέμα είναι ότι δεν το κόλησα και νομίζω είναι προσωρινή λύση. Απέφυγα να περιμένω την επικοινωνία με το Νάκα γιατί πιστεύω ότι θα έχει μέλλον η ιστορία με το COVID-19...

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας όλους!
Δημήτρης

Δημήτρη, εσυ ξέρεις το πρόβλημα που είχε το νατ σου, και όχι το πιο πιθανό ήταν να μην είναι "στραβό" αλλά απλώς κακο-κομμένο. Οπότε θα ήθελε αλλαγή. Εξίσου μεγάλη πιθανότητα για στραβή βάση, που ήταν και τελικά το δικό σου πρόβλημα. Εδωσες σωστή λύση. Μπορείς να προσθέσεις λίγη κλασική βενζινόκολα έτσι για σταθεροποίηση, μην βάλεις δυνατή κόλα. Αλλη λύση, "ενισχύεις" τα πλάγια τοιχώματα ελάχιστο πριονίδι και ξυλόκολα, (ελάχιστα επαναλαμβάνω) και μετά "στουμπώνει" το νατ στην θέση του πιο σφιχτά και σταθερά χωρίς χρήση κόλλας.

Σε σχέση με τις θεωρίες του bitcollector, αυτα δεν γινονται ούτε σε όργανα των 1000 ευρώ. Στο μαγαζί θα σου έβαζε (μετά από αναμονές εβδομάδων) μια 14αρα ΜΙ να κάθεται πάνω πάνω στο σλοτ και θα σου έλεγαν να τώρα δεν τρίζει.

πάντως φίλε μπήκες στον μαγικό κόσμο των modz και αυτό είναι καλό!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/20, 21:19 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
4 Απαντήσεις
3399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/08, 19:50
από RORY GALLAGHER
2 Απαντήσεις
2732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/09, 18:34
από Stinky
3 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 00:06
από theodoropoulos
6 Απαντήσεις
4440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 19:27
από Matthew8
1 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 21:53
από let me know 796
4 Απαντήσεις
3245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
7047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/11, 02:43
από Fearless
1 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/13, 17:31
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 23:58
από PeTpEt