Αποστολέας Θέμα: Παύσεις, νύχια και λοιπά...  (Αναγνώστηκε 10644 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Παύσεις, νύχια και λοιπά...
« στις: 26/11/06, 15:00 »
Παιδια εχω ενα... προβληματακι σχετικα με τις παυσεις και τα νυχια...

Καταρχας, παιζω ακουστικη με πενα, καθως με δαχτυλα (οσο μεγαλα νυχια κι αν εχω) δεν βολευομαι και τοσο, με πενα ειναι πολυ πιο καλα.. Παρολα αυτα εχω αφησει τα νυχια μου, ωστε να μπορω να παιζω εξισου καλα με τα δαχτυλα, αν πχ βρεθω με μια κλασικη στο χερι... Κανω καλα μεχρι εδω;


Ομως αυτο μου εχει δημιουργησει προβλημα παιζοντας τις παυσεις σε ενα κομματι. Επειδη παιζω με πενα, ειναι πιο "πολυπλοκη" η κινηση του δεξιου δαχτυλου, για να χτυπησω μια παυση, και σε συνδυασμο με τα μεγααααλα νυχια, αυτο γινεται δυσκολοτερο.
Εχω παρατηρησει ομως οτι την παυση  μπορω να την "παιξω" εξισου καλα, ευκολα και αποτελεσματικα με τα δαχτυλα του αριστερου χεριου, που ουτως η αλλως πατανε στις χορδες..

Μπορω να χρησιμοποιω δηλαδη αυτον τον τροπο; Στο βιβλιο μου, και αποτι εχω ακουσει λεει για δεξι χερι, αλλα τι ειναι προτιμοτερο; Να "ακουστει" καθαρα η παυση, με οποιο τροπο/δαχτυλο/χερι και να την "παιξω", η να ακολουθησω ακριβως οτι λεει το βιβλιο;
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Παύσεις, νύχια και λοιπά...
« Απάντηση #1 στις: 26/11/06, 23:50 »
Παιδια εχω ενα... προβληματακι σχετικα με τις παυσεις και τα νυχια...

Καταρχας, παιζω ακουστικη με πενα, καθως με δαχτυλα (οσο μεγαλα νυχια κι αν εχω) δεν βολευομαι και τοσο, με πενα ειναι πολυ πιο καλα.. Παρολα αυτα εχω αφησει τα νυχια μου, ωστε να μπορω να παιζω εξισου καλα με τα δαχτυλα, αν πχ βρεθω με μια κλασικη στο χερι... Κανω καλα μεχρι εδω;


Ομως αυτο μου εχει δημιουργησει προβλημα παιζοντας τις παυσεις σε ενα κομματι. Επειδη παιζω με πενα, ειναι πιο "πολυπλοκη" η κινηση του δεξιου δαχτυλου, για να χτυπησω μια παυση, και σε συνδυασμο με τα μεγααααλα νυχια, αυτο γινεται δυσκολοτερο.
Εχω παρατηρησει ομως οτι την παυση  μπορω να την "παιξω" εξισου καλα, ευκολα και αποτελεσματικα με τα δαχτυλα του αριστερου χεριου, που ουτως η αλλως πατανε στις χορδες..

Μπορω να χρησιμοποιω δηλαδη αυτον τον τροπο; Στο βιβλιο μου, και αποτι εχω ακουσει λεει για δεξι χερι, αλλα τι ειναι προτιμοτερο; Να "ακουστει" καθαρα η παυση, με οποιο τροπο/δαχτυλο/χερι και να την "παιξω", η να ακολουθησω ακριβως οτι λεει το βιβλιο;

Καταρχήν, όσο μεγάλα νύχια και αν έχεις, άν δεν τα λιμάρεις και δεν τους δώσεις σχήμα που να ταιριάζει με το σχήμα των δακτύλων σου και τον τρόπο που τοποθετείς το χέρι σου σε σχέση με την κιθάρα δεν θα κάνεις τίποτα. Από κει και πέρα σαφώς και είναι δύσκολο να κάνεις παυσεις με την πένα. Εγώ πάντως τις παυσεις, όταν παίζω με πένα τις κάνω με την έξω μεριά του αντίχειρα. Συνήθως τα κομμάτια που σου ζητούν να παυσεις μια ή δυο χορδές κρατούν απασχολήμένα τα περισσότερα δάχτυλα του αριστερού και χρησιμοποιώντας ένα για να παύσεις μια χορδή χαλάς το δακτυλισμό σου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Παύσεις, νύχια και λοιπά...
« Απάντηση #2 στις: 27/11/06, 00:12 »
Καταρχάς φίλε μου, αν θες να παίζεις εξίσου καλά ,πρέπει να μελετήσεις εξίσου καλά!!! :P :P :P

Τώρα , το σχήμα των νυχιών έχει πιο πολύ να κάνει με τον ήχο που θέλεις να έχεις.Το λιμάρισμα επιβάλλεταικαι απο αυτά που λές τα έχεις αφήσει να μεγαλώσουν πολύ. Έχε υπόψιν ότι το μεγάλο νυχι σου δίνει μια ασφάλεια ότι "ναι ,θα τη πετύχεις τη χορδη, δεν ξεφεύγει" άλλα σου κόβει ταχύτητα....

Τώρα με τις παύσεις με μπέρδεψες! Αυτό που θές είναι να "κόβεις" κάποιες  ανοιχτές χορδές που συνεχίζουν να αντηχούν?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Παύσεις, νύχια και λοιπά...
« Απάντηση #3 στις: 27/11/06, 14:19 »
Nαι, αν σε ενα κομματι εχει μια παυση πχ, μου ειναι δυσκολο να την κανω με το δεξι χερι γιατι και κραταω την πενα, και εμποδιζουν τα νυχια.

Και λεω αν "πειραζει", αν ειναι "ανεκτος" δηλαδη ο τροπος του να κανω παυσεις με το αριστερο χερι
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Παύσεις, νύχια και λοιπά...
« Απάντηση #4 στις: 27/11/06, 17:15 »
Nαι, αν σε ενα κομματι εχει μια παυση πχ, μου ειναι δυσκολο να την κανω με το δεξι χερι γιατι και κραταω την πενα, και εμποδιζουν τα νυχια.

Και λεω αν "πειραζει", αν ειναι "ανεκτος" δηλαδη ο τροπος του να κανω παυσεις με το αριστερο χερι

Δεν υπάρχουν ανεκτοί και απαράδεκτοι τρόποι κατα τη γνώμη μου. Ο Julio Sagreras, που το πρώτο του βιβλίο είναι το πρώτο βιβλίο που κάνουν οι περισσότεροι μαθητές κλασσικής κιθάρας, χρησιμοποιούσε και τα 5 δάχτυλα του δεξιού χεριού ενώ ο Χέντριξ χρησιμοποιούσε και αντίχειρα στην ταστιέρα. Αν δεν έχεις σκοπό να μπεις στη διαδικασία των εξετάσεων τεχνικής παίζε όπως θεωρείς ότι προχωρείς καλύτερα. Αν κάνεις μαθήματα και εξετάζεσαι από επιτροπή, ακολούθα το βιβλίο κατα γράμμα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 597
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Παύσεις, νύχια και λοιπά...
« Απάντηση #5 στις: 03/09/07, 03:29 »
Για τα νύχια, θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο Gabriel6th σχετικά με το σχήμα τους.
Σχετικά με τις παύσεις: Μπορείς να κάνεις παύση με το δεξί: Όταν παίζεις με τα τέσσερα δάχτυλα σε τέσσερις χορδές, ακουμπάς τις τέσσερις χορδές με τις άκρες των δαχτύλων σου και πετυχαίνεις παύση. Όταν παίζεις όμως όπως αλλιώς θες και όχι μόνο σε τέσσερις χορδές, τότε μπορείς να πετύχεις παύση μ' έναν ωραίο κρουστό ήχο, κτυπώντας και πνίγοντας τις χορδές με την άκρη της παλάμης σου απ' τη μεριά του μικρού δακτύλου με μία κίνηση σαν αυτή του καράτε. Αν δε θες κρουστό ήχο, απλά κάνε το ίδιο αλλά χωρίς να βάλεις δύναμη ή και χωρίς να χρησιμοποιείς την άκρη της παλάμης σου.
Με το αριστερό: Μπορείς όπως πολύ σωστά είπε ο Gabriel6th να χρησιμοποιήσεις το μικρό δάχτυλο ακουμπώντας όλες τις χορδές για να τις πνίξεις και να πετύχεις παύση (το κάνω πολύ συχνά όταν δεν παίζω ακκόρντα με μπαρρέ). Όταν παίζεις B7, τότε αρκεί να σηκώσεις λίγο τα δάχτυλά σου και το τρίτο (που πιάνει τη Λα πάνω στο ΙΙ τάστο 3η χορδή) δάχτυλο να το μετακινήσεις λιγάκι, πνίγοντας την ανοιχτή Σι (τη δεύτερη χορδή). Αν τώρα μιλάμε για συγχορδίες που πιάνονται με μπαρέ, φτάνει μόνο να σηκώσεις λιγάκι όλα τα δάχτυλα πνίγοντας τις χορδές.
Ελπίζω να βοήθησα. Αν παράλειψα κάτι ή αν είμαι κάπου λάθος, ας με συμπληρώσετε - διορθώσετε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
21493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/06, 20:24
από The JeSTeR
ΝΥΧΙΑ!!!

Ξεκίνησε από Salinas « 1 2 » Τα καλύτερα...

45 Απαντήσεις
56734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/16, 18:34
από saved
0 Απαντήσεις
2015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 02:22
από freemind
17 Απαντήσεις
13456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 16:00
από Fearless
7 Απαντήσεις
20677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/17, 20:43
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
11845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 10:33
από STEFANOS604
66 Απαντήσεις
24149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/18, 14:47
από saved
0 Απαντήσεις
4736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/18, 16:05
από hot_sauce (φλουτσ)