Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για Ibanez v70ce  (Αναγνώστηκε 4317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βοήθεια για Ibanez v70ce
« στις: 13/12/09, 15:13 »
Παιδιά το Σάββατο αγόρασα μια ibanez v70ce!  Αν και δεν την έβαλα σε ενισχυτή ακούγεται καλά. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι πως έχει πολύ ψηλά τις χορδές!! Μισή ώρα έπαιξα και τα δάκτυλα μου πονάνε. Θέλει πολύ περισσότερη δύναμη στα ακροδάκτυλα και είμαι σε δίλλημα. Να την επιστρέψω ή μήπως μπορεί να φτιαχτεί στο πρώτο service όπως μου είπαν στον Λιολιο απ΄όπου την αγόρασα;

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #1 στις: 13/12/09, 15:16 »
Ναι βεβαια μπορεις να την πας οπουδηποτε και να χαμηλωσεις το actiοn. Σιγουρα φτιαχνεται στο πρωτο σερβις, αλλα καθε καταστημα θα πρεπει να σου σεταρει την κιθαρα συμφωνα με τα γουστα σου πριν την αγορασεις.
Εγω θα την πηγαινα στο λιολιο και θα τους ζηταγα να το κανουν δωρεαν αυριο κιολας.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #2 στις: 13/12/09, 15:32 »
Όταν την αγόρασα το είχα πει , αλλά μου απάντησαν πως πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 20 μέρες για να πάρουν τα ξύλα τη θερμοκρασία του σπιτιού μου!; ???. Από την άλλη σκέφτομαι ότι η διαφορά ύψους με την προηγούμενη που είχα είναι μεγάλη. Πόσο να μπορεί να κατέβει; Ειναι ψηλά και στο saddle και στη γέφυρα. Υπάρχει κιθάρα έστω και λίγο πιο ακριβή (μέχρι 220€) με χαμηλό action για να την αλλάξω;

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #3 στις: 13/12/09, 15:35 »
Αμα δεις οτι δεν κατεβαινει, και συ θες ντε και καλα πιο χαμηλο ε λογικο ειναι να την αλλαξεις...

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #4 στις: 13/12/09, 15:47 »
Έχω κοντά δάκτυλα οπότε καταλαβαίνεις πόσο πιο πολύ δύναμη θα πρέπει να βάλω , αλλά κι όταν παίζω μπάρα δε πατάω δυνατά ειδικά τη σι χορδή.
Ερασιτέχνης είμαι παίζω για τη διασκέδασή μου και τώρα που η κόρη μου διανύει το 6ο  έτος σπουδών στο βιολί τη βάζω και μου μαθαίνει και θεωρία
Πάντως σε ευχαριστώ που απάντησες άμεσα. Θα την πάω για κατέβασμα γιατί ούτε το πληκτρολόγιο δεν αντέχουν τα δάκτυλα μου από τον πόνο.Αν φτιάξει καλώς , αλλιώς την πάτησα και έχασα 175 ευρώπουλα! :'(

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #5 στις: 13/12/09, 15:54 »
Θα την πάω για κατέβασμα γιατί ούτε το πληκτρολόγιο δεν αντέχουν τα δάκτυλα μου από τον πόνο.Αν φτιάξει καλώς , αλλιώς την πάτησα και έχασα 175 ευρώπουλα! :'(

Και στο Θεο να ειναι το action, δεν ειναι λογικο να πονανε τοσο πολυ τα δακτυλα σου...Μηπως συμβαναινει τιποτα αλλο πιο σοβαρο?


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #6 στις: 13/12/09, 16:00 »
Μηπως θα βοηθουσε να εβαζες πιο λεπτες χορδες? Δηλαδη αν εχει 10αρες να βαλεις 9αρες, και να δοκιμασεις με μερικες μαλα κες.
Οπως οι Εlixir. Κοστιζουν κατι παραπανω αλλα ειναι εξτρα μαλα κες.

Αν υπαρχει καποια αλλη αντιστοιχη μαρκα ας πει καποιος, και αν ειναι λαθος το σκεπτικο μου ας με διορθωσει

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #7 στις: 13/12/09, 16:04 »
 ??? κι όμως η Ibanez με πόνεσε τα δάκτυλα και με κούρασε ταυτόχρονα με ελάχιστη ώρα δοκιμής. Είναι πολύ σκληρή μάλλον για μένα σε αυτό το action. ;Όσο έπαιζα με τη παλιά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Τώρα που το λες μπορεί να έχεις δίκιο ! Η παλιά είχε 10ρες , αυτή την πήρα με 12αρα και τις έβαλα μετά από μισή ώρα 11αρες D'addario, γιατί οι μανίσιες ήταν σκουριαμένες!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #8 στις: 13/12/09, 16:16 »
Οταν ειδα το 12αρα σοκαριστικα. Μετα πατησα το μοντελο της κιθαρας στο google και ειδα οτι μιλαμε για ακουστικη ::)
Η παλια τι χορδες φορουσε, τι ταστιερα ειχε? Παχος ,υλικο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #9 στις: 13/12/09, 16:20 »
Έχω κοντά δάκτυλα οπότε καταλαβαίνεις πόσο πιο πολύ δύναμη θα πρέπει να βάλω , αλλά κι όταν παίζω μπάρα δε πατάω δυνατά ειδικά τη σι χορδή.
Ερασιτέχνης είμαι παίζω για τη διασκέδασή μου και τώρα που η κόρη μου διανύει το 6ο  έτος σπουδών στο βιολί τη βάζω και μου μαθαίνει και θεωρία
Πάντως σε ευχαριστώ που απάντησες άμεσα. Θα την πάω για κατέβασμα γιατί ούτε το πληκτρολόγιο δεν αντέχουν τα δάκτυλα μου από τον πόνο.Αν φτιάξει καλώς , αλλιώς την πάτησα και έχασα 175 ευρώπουλα! :'(
Καταρχάς θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω ότι δεν έδωσες τσάμπα τα χρήματα για την απόκτηση αυτής της κιθάρας.. Μπορεί η συγκεκριμένη κιθάρα να παρουσιάσει στο μέλλον άλλα ελαττώματα, αλλά το action (το πόσο δηλαδή ψηλά βρίσκονται οι χορδές σε σχέση με την ταστιέρα) διορθώνεται πολύ εύκολα και δεν αποτελεί κατασκευαστικό "ελάττωμα" μιας κιθάρας.. Για να φανταστείς πόσο απλό είναι, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αλλά αν δεν το έχεις επιχειρήσει ποτέ σου καλό θα ήταν να την δώσεις σε ένα μάστορα..

Αυτό που σου είπαν στο κατάστημα ισχύει.. Όπως είναι γνωστό, η υγρασία τείνει να "φουσκώνει" τα ξύλα ενώ η ξηρασία να τα "συρρικνώνει".. Υπάρχει περίπτωση η διαφορά στην υγρασία να είναι αρκετά μεγάλη στο σπίτι σου σε σχέση με το κατάστημα οπότε λογικό είναι να παρατηρείς μια δυσκολία στο παίξιμο σου.. Σαφώς και οι μικρότερης διαμέτρου χορδές θα κάνουν τη κιθάρα σου πιο μαλακή αλλά δεν θα μειώσουν/αυξήσουν το action.. Γενικά 10άρες κιθάρες είναι ο μέσος όρος για ένα τυπικό κιθαρίστα.. Οι πιο μεγάλες διαμέτρους χορδών ενδείκνυται για όσους έχουν πολύ δύναμη στα δάχτυλα τους (ή δεν μπορούν να την "ζυγίσουν" κατάλληλα) και τείνουν να πατάνε πολύ τις χορδές μέσα στα τάστα, αλλοιώνοντας πολλές φορές το pitch.. Επειδή ανέφερες ότι έχεις μικρά δάχτυλα, ίσως να σου κάνουν και οι 9άρες..

Θα σου πρότεινα επομένως, πριν την πας στο μάστορα για μείωση action ή πριν αποφασίσεις να το επιχειρήσεις μόνος σου, να προβείς σε μια αλλαγή χορδών.. Στη θέση σου θα έβαζα 10άρες.. Αν ακόμα ένιωθα τη κιθάρα σκληρή θα έκανα μια τελευταία δοκιμή με 9άρες.. Αλλιώς θα διόρθωνα το action αν φαίνεται και με γυμνό μάτι η μεγάλη απόσταση μεταξύ χορδών και ταστιέρας..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #10 στις: 13/12/09, 16:36 »
Θα συμφωνήσω με τον faser ότι το πρόβλημα του action δεν είναι κατασκευαστικό. Και λογικά θα πρέπει να σού κάνουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο μαγαζί που την αγόρασες χωρίς καμία άλλη επιβάρυνση.

Όσο για το πάχος των χορδών που θα χρησιμοποιήσεις, εγώ θα σού έλεγα να μην κατέβεις τόσο πολύ, δηλαδή σε 9άρες, ούτε καν 10άρες. Ειδικά στην ακουστική κιθάρα το μεγαλύτερο πάχος χορδών δίνει πιο γεμάτο και έντονο ήχο. Εξάλλου αν πας από 12άρες που είχε αρχικά η κιθάρα σου σε 10άρες ή 9άρες, θα χρειαστείς setup οπωσδήποτε. Τέλος αν το action είναι τόσο ψηλό, ακόμα και με πιο λεπτές χορδές ψηλό θα παραμείνει. Εγώ θα την πήγαινα στο μαγαζί μετά από 1-2 εβδομάδες που θα παίξεις για να στρώσει λίγο και θα τούς έλεγα να τη σετάρουν με 11άρες. Αν μετά από αυτό σού φαίνεται ακόμα δύσκολη στο παίξιμο, το ξανασυζητάμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #11 στις: 13/12/09, 16:49 »
Παιδια δεν ξερω απο ακουστικες, αλλα υποθετω οτι θα παιζουν καποιο ρολο και τα ταστα, το scale και το radius του μπρατσου.
Αν ηταν τελειως διαφορετικα στην προηγουμενη λογικο ειναι να σε βασανιζει αυτη. Αλλα μπορει να ειναι και θεμα συνιθειας. Και γω οταν περασα απο στρατ σε λες πολ, δυσκολευμουν πολυ να πεξω τον πρωτο καιρο γιατι μιλαμε για τελειως διαφορετικο μανικι.
Το αντιθετο βεβαια δεν συνεβει.

Γιαυτο λεμε και ξαναλεμε οτι πρεπει το οργανο πριν το αγορασεις να το παιξεις για να δεις αν καθετε καλα το χερι σου πανω του. Οταν σιγουρευτεις κανεις την αγορα αλλιως ρισκαρεις.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #12 στις: 13/12/09, 17:00 »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές όλους τους φίλους που απάντησαν και ειδικά τον stinky για την άμεση απάντηση.  :D
Την αγόρασα για τον ήχο που μου κάθισε καλά  στα αυτιά μου , αν και με λίγο μπάσο, όταν την έπαιξε ένας κιθαρίστας στο μαγαζί. Αυτό με συνεπήρε και παρόλο που το εντόπισα το πρόβλημα από την αρχή παρασύρθηκα . Έπειτα τι να καταλάβεις με 2-3 λεπτά , εντόπισα τη διαφορά σε σχέση με την παλιά  αλλά δεν περίμενα τέτοια δυσκολία!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #13 στις: 13/12/09, 17:08 »
Φιλε κρατησε την λιγο καιρο και περιμενε να δεις, μπορει να την συνιθησεις. Αλλα για κακο πεταξου αυριο μεχρι το Λιολιο να δεις τι μπορει να κανουν αυτοι απο την μερια τους. Αλλα ΔΩΡΕΑΝ. Στο λεω γιατι δεν εχω και τις καλυτερες εντυπωσεις απο το συγκεκριμενο καταστημα. Ειμαι 90% σιγουρος οτι θα προσπαθησουν να στο χρεωσουν.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #14 στις: 15/12/09, 14:40 »
 :DΠαιδιά τελικά την πήγα στον Λιόλιο κι ο μάστορης την έκανε αγνώριστη. Τέλεια για τα χέρια μου και απίστευτα ευκολόπαικτη. Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι ότι ο μάστορης παραδέκτηκε πως από κατασκευής ήταν υπερβολικά ψηλά οι χορδές και για να την συνεφέρει έφαγε πολύ το κοκαλάκι στην γέφυρα αλλά και το sunddle
Τέλος πάντων , όλα καλά. Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις συμβουλές! ;)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #15 στις: 15/12/09, 15:05 »
Tελος καλο, ολα καλα! Καλοπαιχτη φιλε!

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ibanez v70ce
« Απάντηση #16 στις: 29/12/09, 22:18 »
o μαστορης φιλε δεν την ειδε οταν στην πουλαγε οτι οι χορδες ηταν στο θεο? τα κλασικα κολπα που κανουν και οι μπουζουκοκατασκευαστες. to action στο θεο να ακουγεται καμπανα το οργανο και για να παιξεις θελεις γυμναστικη στα δαχτυλα με βαρακια.και μολις γινει το set up και ερθουν ολα στα ισα τους ο ηχος ειναι για τα πανηγυρια σε σχεση με πριν.καλα τα λεω εγω.εαν δεν εισαι οργανοπαιχτης καλος να ξερεις τις απαιτησεις του κοσμου δεν πουλας οργανα κουπια πουλας. ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/03, 19:53
από FENDERAS
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
5 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 01:59
από jujube
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
5 Απαντήσεις
3421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
3 Απαντήσεις
2384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 17:25
από let me know 796
10 Απαντήσεις
3446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/12, 13:20
από dejavu28
5 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 21:07
από Απόλλων