Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"  (Αναγνώστηκε 7627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Χρόνια πολλά σε όλο το φόρουμ!

Πριν από αρκετό καιρό ξεκίνησα ένα θέμα καθώς με είχε πιάσει η τρέλα να φτιάξω μια κιθάρα (τότε ακουστική, ευτυχώς σας άκουσα και το γύρισα σε ηλεκτρική).

Χρονιάρες μέρες λοιπόν, απολαμβάνω τους καρπούς αυτής της δουλειάς, η οποία μπορεί να μην είναι επαγγελματική αλλά νιώθω λες και έχω περάσει ένα κομμάτι του εαυτού μου σε αυτό το όργανο, σαν να είναι πλέον προέκταση του χεριού μου.

Η αγορά λοιπόν έγινε από τον Θωμά. Πρόκειται για μια ηλεκτρική τυπου Gibson SG, σώμα basswood, λαιμός maple, ταστιέρα rosewood.


νταξει τη χορτάσαμε τη κιθάρα, αλλά ήρθε η στιγμή να τη διαμορφώσουμε όπως πρέπει



έτσι λοιπόν ανοίχτηκε χώρος για ένα έξτρα pickup! Το ίδιο έγινε και στο pickguard:



το οποίο βέβαια περάστηκε με αλουμινοταινία, για θωράκιση. Ο χώρος όμως δεν έφτανε (γιατι? θα δείτε γιατί!) οπότε ανοίχτηκε ένα 2ο βοηθητικό cavity κοντά στα pickup.
 


προσέξτε ότι δεν έχω και κανένα φοβερό εργαστήριο στο σπίτι μου. Τρυπάνι, κατσαβίδια, σφυρι, απλά πραγματάκια. Ώρες ώρες ζηλεύω τα εργαστήρια-γκαράζ των Αμερικάνων. Τεσπα, συνεχίζουμε με το άνοιγμα μιας ακόμα τρύπας πίσω από τη γέφυρα, η οποία θα φιλοξενήσει εναν προενισχυτή για piezo tune-o-matic γέφυρα. Η κιθάρα λοιπόν θα βγει υβριδική!



ο προενισχυτής ήρθε με θήκη για 9V μπαταρία, θα ήταν κρίμα να μη τη βάλουμε. Βρέθηκε λοιπόν χώρος και για αυτή, θα φανεί άλλωστε χρήσιμη στη συνέχεια! Προσοχή όμως να μη σκίσουμε το ξύλο!



Σε αυτό το σημείο και έχοντας βαρεθεί με το πολύ σκάψε σκάψε, είπα να ασχοληθώ με το headstock. Αφού λοιπόν το λείανα είπα "WTF κάθε όργανο έχει προσωπικότητα άρα πρέπει να έχει και όνομα". Έτσι λοιπόν αφού πέρασα ένα απόγευμα σκέψης, καταστάλαξα στο όνομα "DARK AMETHYST" δηλαδή σκοτεινός αμέθυστος. Για όσους δε ξέρουν αμέθυστος είναι ένα είδος πολύτιμου (ημιπολύτιμου?) λίθου με χαρακτηριστικό μώβ χρώμα. Λογικό λοιπόν η κιθάρα να βγει μωβ (βασικά δεν είναι μωβ, είναι σκούρο μεταλλικό βιολετί, αλλά πολύ μου άρεσε σαν χρώμα και ήταν και απο τα λίγα διαθέσιμα).

Οπότε πήρα μολυβι, το έγραψα. Πήρα κοπίδι, το έσκαψα (είναι maple και σκάβεται πολύ ευκολα!) και ιδού το αποτέλεσμα


Περάστηκε αστάρι, περάστηκε και μαύρο μεταλλικό χρώμα (είδατε που το παω? μαυρο και μωβ!). Τα γράμματα όμως έπρεπε να φανούν! Οπότε πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο και αγόρασα ασημόσκονη, αυτή με την οποία τα παιδάκια κάνουν κάρτες. Κόλλησα και ένα water decal με τη φίρμα gibson πάνω, το πέρασα καθαρό βερνίκι (4-5 χέρια?) και ιδού το αποτέλεσμα:





stay tuned for more...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/11, 15:43 από AgentCain »

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #1 στις: 27/12/11, 15:41 »
Σήμερα λοιπόν η συνέχεια του όλο εγχειρήματος, με παρουσίαση της δουλειάς πάνω στο σώμα.


Πρώτα έπρεπε να κλείσουν οι υπάρχουσες τρύπες για pots, διακόπτες κτλ



Η όλη δουλειά έγινε με πριονίδια, ανακατεμένα με κόλλα ξύλου. Αφού στέγνωσε, άφησε μια γερή επιφάνεια αλλά αρκετά ανώμαλη. Μάζεψα σκόνη ξύλου από τη λείανση, τη πέρασα πανω απο τις τρύπες σαν στρώμα και έσταξα κόλλα στιγμής. Η κόλλα σκληραίνει ακόμα περισσότερο και δημιουργεί μια πολύ λεία και σκληρή επίστρωση. Θέλουμε να είναι σκληρή ώστε να μπορεσουμε να ανοιξουμε τις νεες τρύπες, οι οποίες θα βρεθούν πολύ κοντά στις παλιές.

Ήρθε η στιγμή για βάψιμο. Τρίψιμο στο χέρι, κρέμασμα από σύρμα και πάμε στη ταράτσα. Ιδανική η επιλογή μέρας με ελάχιστο έως καθόλου αέρα και ευτυχώς όταν το έβαφα υπήρχαν πολλές! Πρώτα λοιπόν περνάμε αστάρι, γκρι κατα προτίμηση γιατί θα βάψουμε σε σκούρα χρώματα


Αφού περάσουμε 2-3 χέρια και στεγνώσει μεσα σε μιση ώρα, πάμε για λείανση


Προσοχή! Κάτι που ανακάλυψα με τον άσχημο τρόπο!
Ποτέ wetsanding στο αστάρι. Υπάρχει κίνδυνος να περάσουμε στο ξύλο και να εισχωρήσει νερό μέσα σε αυτό. Φουσκώνει και γίνεται χάλια. Ευτυχώς αν το αφήσουμε ξεφουσκώνει και μπορούμε να διορθώσουμε τη ζημιά.

Περάσαμε αστάρι, αδειάσαμε όλο το σπρέι φυσικά! Κάθε 2-3 χέρια, νέα λείανση. Εν τω μεταξύ κοιτάμε για μεγάλα σημάδια τα οποία απαιτούν στόκο. Μετά έρχεται η στιγμή του χρώματος. Θα βάψουμε το μπροστινό τμήμα του σώματος σκούρο μεταλλικό βιολετί.



Είναι πολύ περίεργο σαν χρώμα. Σε χαμηλό φωτισμό δείχνει σαν σκουρο μωβ. Σε δυνατό φωτισμό σαν βαθύ μπλε. Παντως εμενα μου άρεσε ιδιαίτερα. Στο σημείο που ενώνεται ο λαιμός με το σώμα, δε περνάμε ουτε αστάρι ουτε χρώμα ούτε βερνίκι. Φυσικά που και που κάνουμε και μια λείανση (μπορεί να γίνει wetsanding με πολύ προσοχή, το χρώμα είναι υδροφοβικό) αλλά όχι στο τελικό στρώμα καθώς το χρώμα είναι μεταλλικό και θα χάσει το λαμπύρισμά του.

Έπειτα περνάμε το πίσω μέρος , τα πλαϊνά και κάνουμε sunburst με μαύρο μεταλλικό της ίδιας σειράς.



Το sunburst έγινε με μια μέθοδο που βρήκα στο youtube. Στην ουσία κόβουμε ένα περίγραμμα της κιθάρας σε χαρτόνι και το τοποθετούμε 1-2 εκατοστά πιο πάνω απο την επιφάνεια που θέλουμε να γίνει το sunburst. Μετά ψεκάζουμε με χρώμα σε κλίση 45° ελέγχοντας για το αποτέλεσμα. Μετά σειρά έχει το βερνίκι! Φυσικά αδειάζουμε όλο το κάνιστρο στο σώμα και το λαιμό, με wet sanding ενδιάμεσα. Σύνολο, μπορεί και 8-9 χέρια.



Αυτό το στάδιο είναι πολύ σημαντικό. ΔΕΝ πρέπει να πιάσουμε χρώμα. Για να καταλάβουμε πότε αρχίζει και γίνεται αυτό, τοποθετούμε τη κιθάρα πάνω σε μια λευκή πετσέτα όταν κάνουμε το wetsanding.



αυτό που πρέπει να έχουμε στην επιφάνεια είναι μια γαλακτώδης ουσία, σκόνη βερνικιού με νερό δηλαδή. Άμα αρχίσει και σκουραίνει, τότε πιάσαμε κάπου χρώμα.



Το wet sanding έγινε με 1000-1500-2000 ντουκόχαρτο νερού (σε χλιαρό νερό). Στην ουσία πρέπει όλη η επιφάνεια να γίνει θολή. Όπου υπάρχουν γυαλιστερά σημαδάκια, πάει να πει ότι η επιφάνεια δεν είναι ενιαία και θέλει κιάλλο τρίψιμο. Το αποτέλεσμα ορατό πριν το τελικό buffing.


Στο σημείο αυτό έχουμε ουσιαστικά τελειώσει. Υπάρχει και ένα ακόμα στάδιο που δε το τράβηξα φωτό (βλακωδώς) το οποίο είναι αυτό του buffing. Χρησιμοποίησα κρέμα για γυάλισμα αυτοκινήτων 3Μ, πολύ λεπτή πάνω σε κετσέ από 2 φορές. Με τρυπάνι σε χαμηλές στροφές περνάμε την επιφάνεια σιγά σιγά. Στο τέλος σκουπίζουμε με καθαρό πανί και θαυμάζουμε τη γυαλάδα (είναι η τελευταία φορά που το βλέπουμε τόσο γυαλιστερό :P ). Μετά από καμιά βδομάδα περνάμε το σώμα κερί (είτε overlay είτε αυτοκινήτου) και τη ταστιέρα λάδι (εγώ τη πέρασα λάδι για ξύλα εξωτερικού χώρου/ιστιοφόρα).

Επίσης να πω ότι το πίσω μέρος του λαιμού το πέρασα μόνο βερνίκι και το γυάλισα εξίσου, καθώς δε θα ήθελα από το παίξιμο να φαγωθεί το βερνίκι και το χρώμα. Έτσι τουλάχιστον αν φαγωθεί το βερνίκι δε θα φαίνεται τόσο και θα μπορώ στο μέλλον να το επιδιορθώσω.

Stay tuned για το τελικό μέρος της κατασκευής (ηλεκτρονικά) και τα αποκαλυπτήρια!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/11, 11:36 από AgentCain »

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #2 στις: 27/12/11, 15:43 »
Το τελικό στάδιο της κατασκευής, τα ηλεκτρονικά!


Το όλο σκεπτικό της κατασκευής είναι μια κιθάρα αυστηρά ηλεκτρική με πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης. Έτσι λοιπόν εγκαταστήθηκαν 2 συστήματα, ένα με humbucker pickups και ένα με piezo bridge, το οποίο δίνει τόνο ακουστικής. Τα 2 αυτά συστήματα φέρουν δικό τους προενισχυτή. Ο προενισχυτής piezo έχει δυνατότητες ρύθμισης έντασης, presence, low, mid, high και tuner. Ο προενισχυτής των pickup βασίζεται στο TL082 και επιτρέπει ρύθμιση low, high από τα -12dB έως τα 12dB.


Τον τελευταίο προενισχυτή ακολουθεί ένα κύκλωμα distortion βασισμένο στο lm386 και 2 διόδους πυριτίου σε ανάστροφη πόλωση μεταξύ τους. Το κέρδος είναι μόνιμα φιξαρισμένο στο 200 ενώ με διπλό pot καθορίζουμε ένταση ήχου εισόδου και εξόδου από το κύκλωμα. Το κύκλωμα φέρει διακόπτη 2 θέσεων, ο οποίος παρακάμπτει τόσο είσοδο όσο και έξοδο. Ίδιο διακόπτη φέρει και ο προενισχυτής, του οποίου η ενεργοποίηση επιτρέπει τροφοδότηση του distortion και του sustainer. Έτσι λοιπόν, η κιθάρα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς ηλεκτρονικά, σαν μια απλή του εμπορίου.


Για τη μίξη ήχου, επιλέχτηκε ένας περιστροφικός διακόπτης 6 θέσεων, bridge, middle, neck, bridge-neck, neck-middle και bridge-middle. Το neck pickup είναι switching humbucker (μπορούμε δλδ να επιλέξουμε να δουλεύει σαν single coil) ενώ καταλαμβάνει μία μόνο θέση, αφήνοντας χώρο δίπλα του για έναν sustain driver δικιάς μου κατασκευής. Τέλος τα σήματα από τον piezo προενισχυτή και από το distortion οδηγούνται σε κοινό διακόπτη 3 θέσεων ώστε να μπορεί καποιος να επιλέξει humbucker, piezo ή και τα 2.






ο Piezo προενισχυτής ήρθε με δικό του piezo στοιχείο. Αυτό αφαιρέθηκε ενώ τοποθετήθηκε jack ήχου, στο οποίο θα κουμπώνει το βύσμα της piezo-γέφυρας.





η original control cavity ήταν επαρκής για να στεγάσει αρκετά ηλεκτρονικά όπως εναν προενισχυτή, το distortion και διάφορα knobs για ένταση, τόνο, μίξη, επιλογή πηγής κτλ.





το distortion μέσω του lm386 και 2 διόδων βγήκε αρκετά μικρό ώστε να χωρέσει χωρίς πρόβλημα.





ο προενισχυτής για τα humbuckers είναι κιτ συναρμολογούμενο. Έγινε μια μικρή αλλαγή για να ελέγχεται από διπλό pot.






κατασκευάστηκε sustain driver από φτηνό single coil. Κόπηκε το παλιό σύρμα και περάστηκε καινούργιο με περίπου 100 τυλίγματα. Συνολική αντίσταση .





το sustainer δεν είναι τίποτα άλλο από ένα κύκλωμα ενίσχυσης και οδήγησης του sustain driver. Το σήμα ενισχύεται από ένα TL082 μέσω pot ενώ στη συνέχεια οδηγείται από ένα LM380, το οποίο είναι ικανό να δώσει 2.5W. Φυσικά, η τροφοδοσία του γίνεται αυστηρά από τροφοδοτικό γραμμής, όταν αυτό συνδεθεί στην ανάλογη θύρα που υπάρχει δίπλα στη θήκη της μπαταρίας. Το σήμα του προέρχεται από το piezo pickup, ώστε να αποφύγουμε μικροφωνισμούς. Έτσι λοιπόν μπορούμε να επιλέξουμε είτε έξοδο σήματος από piezo, άρα έχουμε ήχο ακουστικής, είτε έξοδο σήματος από bridge HB, οπότε έχουμε ήχο ηλεκτρικής, είτε από κοντινό στο driver HB (neck ή middle) οποτε ο ήχος που παίρνουμε είναι στην ουσία από επαγωγή, και είναι ακόμα περισσότερο distorted και bright σε σχέση με το κύκλωμα distortion (για πολύ βαριά heavy metal κτλ, οχι πως θα το χρησιμοποιήσω αλλά προέκυψε). Επίσης μπορουμε να αλλάξουμε τη λειτουργία του sustainer από normal σε harmonic με ένα διακόπτη δίπλα στο pot εντασης.


 
κάποια στιγμή επειδή βαριόμουν, έκοψα και ένα κομμάτι αλουμίνιο για bottleneck παίξιμο. Δε ξέρω ακόμα κατά πόσο λειτουργικό είναι.




και το τελικό αποτέλεσμα!



ελπίζω να το διασκεδάσατε όσο και γω, χρόνια μας πολλά!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/11, 12:09 από AgentCain »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #3 στις: 27/12/11, 23:22 »
Τι φτιαχνει ο ανθρωπος οταν εχει μερακι....περιμενουμε ολοκληρωμενο το αποτελεσμα...!

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #4 στις: 30/12/11, 12:07 »
Τι φτιαχνει ο ανθρωπος οταν εχει μερακι....περιμενουμε ολοκληρωμενο το αποτελεσμα...!


και πολύ χρόνο να προσθέσω!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #5 στις: 30/12/11, 12:17 »
To όλο εγχείρημα είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό, συγχαρητήρια για το μεράκι και την όρεξή σου, αλλά και για την επιλογή χρώματος για το σώμα, απλά τα σπάει!!! ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #6 στις: 30/12/11, 14:15 »
Πρόκειται ίσως για το ομορφότερο και σίγουρα το πιο ευέλικτο ταυράκι που έχω δει!!! χίλια μπραβο!!! :up :up

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #7 στις: 05/01/12, 13:27 »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια


ξέρει κανένας που μπορώ να βρω φτηνή θήκη με επένδυση; δλδ όχι απλό ύφασμα αλλά ουτε και βαλίτσα, κάτι ενδιάμεσο. Αν γίνεται από θεσσαλονίκη ή έστω και από αλλού με μεταφορικά που να συμφέρουν.


πχ σκέφτομαι για αυτή που βγαίνει στα 23€
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/12, 13:47 από AgentCain »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #8 στις: 05/01/12, 14:11 »
Επειδή θεωρώ προσωπικά ότι μια σκληρή θήκη για αποθήκευση είναι must, θα πρότεινα κάτι τέτοιο:
http://www.thomann.de/gr/rockcase_rc20806b.htm
Σκληρό εσωτερικό ώστε η κιθάρα να στηρίζεται σωστά και μαλακό εξωτερικό για ευκολότερη μεταφορά + έξτρα αποθηκευτικό χώρο.
Αν πάλι επιθυμείς απλή θήκη, αυτή που πόσταρες είναι μια χαρά λύση.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #9 στις: 05/01/12, 14:28 »
Συγχαρητήρια πολλά για την κατασκευή σου!  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #10 στις: 05/01/12, 16:32 »
Πολύ καλόοοοο! Έφτιαξες μια κιθάρα τόσο όμορφη και ευέλικτη, μπορείς να παίζεις τα πάντα με αυτή. Εύχομαι ατελείωτες ώρες παικτικής χαράς. ;)

Στο σημείο που ενώνεται ο λαιμός με το σώμα, δε περνάμε ουτε αστάρι ουτε χρώμα ούτε βερνίκι.

Γιατί αυτό;

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #11 στις: 05/01/12, 19:28 »
Γιατί αυτό;
Γιατί στις Bold-οn κιθάρες, δεν εφαρμόζει μετά το μπράτσο και θέλει έξτρα τριψίματα ;)  Την έχω πατήσει και εγώ ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/12, 19:30 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #12 στις: 09/01/12, 20:52 »
Μπραβο σου!
Παρα πολυ ωραια δουλεια! :)

Μηπως μπορεις να πεις καποια παραπανω πραγματα για το κιτ απο thomman?
Διοτι εγω αλλα και καποιοι φιλοι μου το σκεφτομαστε για κιτ απλα κωλονουμε λιγο καθως δεν ξερεις τι ξυλα θα σου ερθουν και λοιπα!(Λιγα ξερουμε βεβαια και εμεις οι ιδιοι ;D )

Οποτε εαν θελεις πες μια γνωμη φιλε AgentCainΕυχαριστω εκ των προτερων!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/12, 23:04 από ibanezbass »

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #13 στις: 10/01/12, 21:19 »
σευχαριστώ

κοίτα τωρα για τα ξύλα τι να σου πω. Το τι ξύλα θα σου δώσει είναι στανταρ, γιαυτό είναι και κιτ

από κει και πέρα, basswood maple και rosewood είναι είδη ξύλου που απότι ξέρω χρησιμοποιούνται γενικά σε κιθάρες γιατί είναι εύκολα στην επεξεργασία ελαφριά ανθεκτικά κτλ
Επίσης στις ηλεκτρικές κιθάρες το ξύλο προσφέρει λίγα στο τόνο της κιθάρας (αποτι διάβασα) μεγαλύτερη σημασία έχουν τα ηλεκτρονικά


Πάντως ότι μου ήρθε ούτε ζημιές είχε ούτε ήταν προχειροφτιαγμένο. Και από τη στιγμή που όλα τα κομμάτια αυτά είναι τυποποιημένα και βγαίνουν από μηχάνημα, η ποιότητα είναι στάνταρ.


Από ηλεκτρονικά μη περιμένεις κάτι υψηλής ποιότητας. Μέτρια ποιότητα και να βγάζει ήχο. Άλλωστε η μαγκιά είναι μετά τους μαγνήτες.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #14 στις: 10/01/12, 22:24 »
Εγω να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα ως εξης....
Πλεον παιζω 2χρονια και ξερω πως αριβως το θελω το οργανο....
Θα ριξω αρκετη δουλιτσα αλλα εαν δεν εχεις μια αξιοπρεπη βαση(τα ξυλα πχ)οτι και να κανεις το αποτελεσμα δεν θα δικαιωσει!

Αλλα πηρα την αποφαση γιατι πιστευω η ολη διαδικασια θα εχει πλακα και θα αποκτησω καποια γνωμη παραπανω για το οργανο!

Ευχαριστω για την απαντηση και παλι μπραβο για την προσπαθεια σου!Δινεις κουραγιο σε πολλους! :)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #15 στις: 14/03/12, 11:58 »
εξαιρετικη!!! μπραβο!!!
αυτο με το piezo με ενδιαφερει πολυ....ηθελα και εγω να βαλω στην les spaul μου....αξιζει λες η θα γινει καμια ζημια? θα με ενδιεφερε καποιο link με πληροφοριες για το piezo....

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #16 στις: 14/03/12, 16:53 »
Θα ριξω αρκετη δουλιτσα αλλα εαν δεν εχεις μια αξιοπρεπη βαση(τα ξυλα πχ)οτι και να κανεις το αποτελεσμα δεν θα δικαιωσει!

ότι και να κάνεις, όταν αγοράζεις ένα κιτ των 80 ευρώ...εν γνώσει σου, δεν περιμένεις κάτι παραπάνω από αυτό που πλήρωσες...Θα σου πρότεινα, εάν επιθυμείς να παίξεις, να αγοράσεις ένα σώμα-μπράτσο από τον Madinter (Ισπανία).
http://www.madinter.com/b2c/index.php?page=pp_producto.php&md=0&ref=MEBAST
Έτσι κι αλλιώς...όλο το υπόλοιπο hardware του κιτ είναι για πέταμα και αργά ή γρήγορα θα το ξαναπληρώσεις.
Ο Madinter είναι Ισπανία (οπότε δεν πληρώνεις ακριβά μεταφορικά και καθόλου τελωνείο) και σε μία εβδομάδα θα έχεις το πακέτο σου.
Eπειδή και εγώ ξεκίνησα από το κιτ του Thomann...εδώ θα δείς τις δικές μου εντυπώσεις
http://www.customshop.gr/?page_id=222


και ξερω πως αριβως το θελω το οργανο....

εάν ξέρεις πως ακριβώς θέλεις το όργανο...τότε πρέπει να ξέρεις ότι δεν μπορείς να το φτιάξεις με 80 ευρώ ;)

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #17 στις: 14/03/12, 16:57 »
εξαιρετικη!!! μπραβο!!!
...ηθελα και εγω να βαλω στην les spaul μου....αξιζει λες η θα γινει καμια ζημια? θα με ενδιεφερε καποιο link με πληροφοριες για το piezo....

Για να μην πειραχτεί η LP σου, μία από τις καλύτερες λύσεις της αγοράς είναι εδώ. Προφανώς δεν είναι η φτηνότερη...Πιθανόν να χρειάζεσαι ένα ρουτάρισμα στο πίσω μέρος για να μπεί η μπαταρία.
http://www.fishman.com/products/view/tune-o-matic-powerbridge-pickup


Έχω την αντίστοιχη σε Telecaster
http://www.customshop.gr/?btp_work=the-gigers-tribute-tele
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/12, 16:59 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή ηλεκτρικής - "Dark Amethyst"
« Απάντηση #18 στις: 14/03/12, 17:44 »
Καλησπερα marathon,
το hardware θα αλλαχθει ολο με fender εξαρτηματα τα οποια θα τα παρω μεταχειρισμενα απο εναν συναδελφο στις αγγελιες (κλειδια,μαγνητης,pickguard,γεφυρα)....
Απο εκει και περα στο μπασο θα βαλω parametric equsaliser το οποιο ειναι πολυ ευελικτο ηχητικα....

Και για το μπρατσο σκεφτομουν να το κανω flat απο πισω..(ελλειπτικο καπως)ελπιζω να με πιανεις ;D

Καταλαβαινω πως με 90ευρω και κανα 60 επιπλεον για διάφορα συνολο 150ευρω δεν μπορω να φτιαξω το οργανο των ονειρων μου απλα πιστευω πως ενα αξιοπρεπες οργανο θα βγει...

Δηλαδη το μπρατσο θα το κανω στο σχημα που θελω(απο πισω εννοω),αβερνικοτο λειαμενο με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο για απαλη αισθηση.
Για το σωμα ειπα και παραπανω,μαγνητης squier το eq του και το τρεντυ θαλασσι που χαλβαδιαζω ;D

Ετσι κιαλλιως τωρα το παρηγγειλα το οργανακι...για την ακριβεια μεθαυριο θα το εχω στα χερια μου!

Σε ευχαριστω παντως που αφιερωσες χρονο και μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου με το οργανο σου.Βρηκα πολυ ενδιαφερουσα την διαδικασια καθως και τις ιδεες σου!
Το βαψιμο κορυφαιο!Μπραβο σου :)



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
15 Απαντήσεις
10569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
7 Απαντήσεις
4961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
2 Απαντήσεις
4991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
0 Απαντήσεις
2204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 13:56
από Elyria
8 Απαντήσεις
3896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen
24 Απαντήσεις
6735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/11, 00:12
από GEO_ZZZZ
7 Απαντήσεις
4812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/11, 23:51
από GEO_ZZZZ
12 Απαντήσεις
3845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 01:50
από zeoy
2 Απαντήσεις
3084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/15, 00:15
από AderfiTouEleous