Αποστολέας Θέμα: σωστό βάψιμο σώματος κιθάρας  (Αναγνώστηκε 3578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπερα σας! :) εχω μια ηλ κιθαρα αλλα λογο, πολλων χτυπηματων και γρατζουνιων θα ηθελα να την ξαναβαψω, διαβασα πολλα site στο net με guides κτλ αλλα φυσικα ηταν ολα στα αγγλικα, επιανα βεβαια το ''ζουμι'' αλλα οπως και να το κανουμε στα ελληνικα τα καταλαβαινεις καλυτερα, τσεκαρα και παρομοιες συζητησεις στο forum αλλα εχω ακομα μερικες ερωτησεις. πηγα πρωτα απ'ολα σε ενα μαγαζι για γυαλοχαρτα κ του ζητησα τα 3 μικροτερα μεγεθη, μου εδωσε ενα 100αρι ειναι 120αρι κ ενα αλλο (το μικροτερο) που δεν ξερω ακριβως το μεγεθος του καθως δεν αναγραφεται συγκεκριμενος αριθμος πισω, γραφει μονο: P150 3M 662  ??? . γινεται η δουλεια με αυτα τα γυαλοχαρτα η να παρω αλλα? επισης οταν βγαλω τελειως το χρωμα απο το σωμα και μεινει γυμνο το ξυλο, πρεπει να περασω τπτ αλλο απο πανω πριν αρχισω να βαφω με το spray? τι spray να χρησημοποιησω? κατι ακουσα για spray αυτοκινητου. μετα τη βαφη με το spray θα πρεπει να περασω κανα χερι-χερια (ποσα?) λουστρο η τπτ παρομοιο για να προστατεψω το χρωμα και το ξυλο και να κανω το σωμα να γυαλιζει οπως ειναι τωρα? υπαρχει λουστρο σε spray? (sorry ειμαι λιγο αχρηστος με αυτα), ακομα, η κιθαρα ειναι H-S-S οπου οι 2 single coil και το pickup switch εχουν αφαιρεθει, τι μου προτεινετε να βαλω στα κενα προκειμενου να καλυψω τις τρυπες? υπαρχουν και σημεια στην κιθαρα που ειναι τοσο πολυ χτυπημενα ετσι ωστε εχουν φυγει και κομματια ξυλου και εχει δημιουργηθει μια μικρη ''λακουβιτσα'', υπαρχει κανενα υλικο για να την μπαλωσω και να κανω το σημειο το σωμα ομοιομορφο οπως ητανε και να μη φαινεται τπτ μετα το βαψιμο? σορρυ για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα πρωτη φορα βαφω σωμα κιθαρας κ θελω να γινει οσο το δυνατο πιο σωστα. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

ΥΓ: η λυση να την παω σε ειδηκευμενο μαστορα απορριπτεται καθως η κιθαρα ειναι φτηνη των 250€ και δεν λεει/αξιζει να δωσω αλλα τοσα για να την βαψω
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/09, 00:37 από Alexisonfire »

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: σωστό βάψιμο σώματος κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 19/07/10, 12:24 »
η λυση να την παω σε ειδηκευμενο μαστορα απορριπτεται καθως η κιθαρα ειναι φτηνη των 250€ και δεν λεει/αξιζει να δωσω αλλα τοσα για να την βαψω
Όπως έγραψα παραδίπλα...το υλικά που χρειάζεσαι (sealer, στόκοι, μπογιές, βερνίκια, κρέμες) και κανα 2 εργαλεία...θα κοστίσουν 70-100 ευρώ. Και δεν θα καταφέρεις (εάν δεν το έχεις ξανακάνει), σπουδαία πράγματα...μετά ή την πετάς ή ο μάστορας είναι μονόδρομος...ελπίζω να έχεις κι άλλη κιθάρα ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
17889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/07, 10:33
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
5 Απαντήσεις
3306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 23:11
από annezoo
8 Απαντήσεις
5941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 14:47
από marathon
17 Απαντήσεις
7056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 19:05
από Alex_Under
6 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:46
από nikolix
3 Απαντήσεις
2985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 10:47
από marathon
15 Απαντήσεις
7330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/10, 15:44
από sporosvogas
20 Απαντήσεις
10088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 00:11
από GEO_ZZZZ
27 Απαντήσεις
12001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/10, 12:22
από marathon
10 Απαντήσεις
6370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/15, 17:09
από adr1anos