Αποστολέας Θέμα: Αγορα partcaster  (Αναγνώστηκε 2529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Αγορα partcaster
« στις: 18/07/10, 17:51 »
Παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω  από εδώ :http://www.gitarre-bestellen.de/products/Gitarren-u-Bass-Bausaetze/E-Gitarren-Bausatz-Guitar-Kit-BC-War-Style.html.
Ηθελα να ρωτησω:
 1.αν έχει πάρει κανείς από το συγκεκριμένο κατάστημα;
2.τα ξύλα έρχονται αβαφα, υπάρχει εύκολος τρόπος βαφής (θα μου άρεσε στο χρώμα του ξύλου)
3. Υπάρχει περίπτωση με κάποια αναβάθμιση σε ηλεκτρικά και τρέμολο να έχω μια αξιοπρεπή  κιθάρα;
4. Και τέλος, ποιος είναι ο βαθμός δυσκολίας (να τελειώσει και να παίζει η κιθάρα) για κάποιον τελείως άσχετο.


Σορυ για το πακέτο των ερωτήσεων και ευχαριστώ για κάθε βοήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αγορα partcaster
« Απάντηση #1 στις: 18/07/10, 18:02 »
Αν κ δν ειμαι ο πιο ειδικος, με 140 ευρω κιτ δε προκειται να εχεις οργανο αξιας...μη σου πω οτι θα ειναι κατωτερο κ απο οργανα που κοστιζουν κοντα στα 250-300 ευρω...επιπλεον η συναρμολογηση απαιτει πολυ καλη γνωση του πως να το κανεις, αλλα και μια καποια εμπειρια πρακτικη...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Αγορα partcaster
« Απάντηση #2 στις: 18/07/10, 18:31 »
Παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω  από εδώ :http://www.gitarre-bestellen.de/products/Gitarren-u-Bass-Bausaetze/E-Gitarren-Bausatz-Guitar-Kit-BC-War-Style.html.
Ηθελα να ρωτησω:
 1.αν έχει πάρει κανείς από το συγκεκριμένο κατάστημα;
2.τα ξύλα έρχονται αβαφα, υπάρχει εύκολος τρόπος βαφής (θα μου άρεσε στο χρώμα του ξύλου)
3. Υπάρχει περίπτωση με κάποια αναβάθμιση σε ηλεκτρικά και τρέμολο να έχω μια αξιοπρεπή  κιθάρα;
4. Και τέλος, ποιος είναι ο βαθμός δυσκολίας (να τελειώσει και να παίζει η κιθάρα) για κάποιον τελείως άσχετο.


Σορυ για το πακέτο των ερωτήσεων και ευχαριστώ για κάθε βοήθεια...


Θα σου πω εγω τις εντυπωσεις μου που εφτιαξα μια προσφατα.Καταρχην καλυτερα να παρεις την κιθαρα κομματι κομματι απο ebay  παρα κιτ...τα κιτ ειναι για την χωματερη...χωρις πλακα.Επισης προσπαθησε να παρεις  σωμα και λαιμο απο την ιδια πηγη αν ειναι δυνατον.Με καλους μαγνητες η κιθαρα παιζει μια χαρα....εγω εφτιαξα μια replica rg και παιζει ικανοποιητικοτατα.Το να την φταξεις ομως μονος σου οντας ασχετος(  οπως εγω) ειναι απαγορευτικο.Θα την καταστρεψεις και θα πανε τζαμπα και τα οποια λεφτα εδωσες για τα εξαρτηματα.Βρες καποιον γνωστο που εχει καποια ιδεα για να σου κανει την συναρμολογηση...γιατι αν την πας σε μαγαζι θα σε γδαρουν ζωντανο.Μονο αν  πχ  θες να φτιαξεις πολυ ποιοτικο οργανο με ακριβα parts αξιζει να την πας για συναρμολογηση.Επισης αν φτιαχνεις partcaster για να γλυτωσεις χρηματα ξεχνα το.Οι φτηνες κιθαρες μαζικης παραγωγης δεν χτυπιουνται.Ειδα πχ  τωρα τελευταια μια κιθαρα που εχει βγαλει ο τρελαρας ο chappers την ml  1 με εβενινη ταστιερα σωμα απο μαονι  κτλ κτλ.. και σκεφτομουν οτι αν πηγαινα να φτιαξω την ιδια θα ηθελα τα διπλασια λεφτα.....και ας ειναι budjet κιθάρα.Για μενα αν παντως θες κιτ παρε της carvin.Ποιοτικοτατα και στην τελικη το αποτελεσμα θα ειναι αξιοπρεπεστατη κιθαρα με τα ολα της και οχι κομοδινο με χορδες.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Αγορα partcaster
« Απάντηση #3 στις: 18/07/10, 18:34 »
Κοιτα βασικα την θελω για 2 λογους:
1.Για τη χαρα της κατασκευης
2.Γιατι παντα μου αρεσε η συγκεκριμενη και αυτη τη στιγμη δεν μπορω να τα δωσω για original.


Βεβαια αν δεν μπορω να τη κανω να ακουγεται ,τσαμπα τα λεφτα...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Αγορα partcaster
« Απάντηση #4 στις: 18/07/10, 18:42 »
Κοιτα βασικα την θελω για 2 λογους:
1.Για τη χαρα της κατασκευης
2.Γιατι παντα μου αρεσε η συγκεκριμενη και αυτη τη στιγμη δεν μπορω να τα δωσω για original.


Βεβαια αν δεν μπορω να τη κανω να ακουγεται ,τσαμπα τα λεφτα...
Θα την κανεις να ακουγεται και θα μπορεσεις να την συναρμολογησεις και μονος γιατι στο κιτ ολα τα parts ταιριαζουν απολυτα μεταξυ τους και υπαρχουν ολες οι τρυπες ετοιμες.Εγω απλα σου ειπα τα παραπανω για να ξερεις τι περιπου παιζει ;) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Αγορα partcaster
« Απάντηση #5 στις: 19/07/10, 12:31 »
1.αν έχει πάρει κανείς από το συγκεκριμένο κατάστημα;
Είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια ένα παρόμοιο από τον Thomann. Κινέζικα είναι (και μάλλον ακριβά). Εάν ψάξεις στο Βέλγικό Ebay έχει κοντά στο 100ρικο.



2.τα ξύλα έρχονται αβαφα, υπάρχει εύκολος τρόπος βαφής (θα μου άρεσε στο χρώμα του ξύλου)
Απλό λαδάκι, Tung Oil. Συνήθως όμως σε αυτά τα φτηνά κιτ, τα σώματα αποτελούνται από πολλά κομμάτια και δεν είναι ωραία.



3. Υπάρχει περίπτωση με κάποια αναβάθμιση σε ηλεκτρικά και τρέμολο να έχω μια αξιοπρεπή  κιθάρα;
Έτσι κι αλλιώς τα ηλεκτρικά είναι για πέταμα...αξιοπρεπή κιθάρα δεν ξέρω εάν θα έχεις, αλλά γενικά αυτά τα κιτ είναι για να κάνουμε τη πλάκα μας και να μαθαίνουμε τι σημαίνει sealer, μπογιές, λούστρο και γυαλόχαρτο.
Αξιοπρεπή ηλεκτρικά και τρέμολο κοστίζουν πιό ακριβά από ολόκληρο το κίτ.


Τα μόνα πραγματικά απίστευτης ποιότητας "κιτ" ήταν τα Carvin...αλλά όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε...εδώ και 5 μήνες οι τιμές τους απογειώθηκαν!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/10, 12:38 από marathon »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 14:29
από Βραζίλης
45 Απαντήσεις
17618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
Boss Gt-10...! Αγορά!

Ξεκίνησε από grmako « 1 2 » Εφέ

34 Απαντήσεις
14753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 02:14
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
3 Απαντήσεις
3500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 21:15
από Stinky
14 Απαντήσεις
7913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:21
από sofitia
9 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 09:44
από denisgiann
2 Απαντήσεις
2234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/11, 02:51
από groovymood
27 Απαντήσεις
7590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/14, 11:07
από modfori