Αποστολέας Θέμα: Ενα παρεξηγημενο οργανο απο τους περισσοτερους...  (Αναγνώστηκε 42972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Συγνωμη primus εχετε ακουσει?Μηπως αυτο δεν γραφει τραγουδια πανω στο μπασο και τραγουδαει απο πανω??
Ας μην ειμαστε απολυτοι, για μενα στην μουσικη οποιο ειδος και να ειναι ολα γινοτναι. Το οτι υπαρχουν καποια που γινονται περισσοτερο και καποια λιγοτερο ειναι θεμα τασεων.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
και ΟΧΙ δέν μπορείς να γράψεις κομμάτι στο μπάσσο και να τραγουδάς απο πάνω

Ξέρεις , απο τότε που ένας βλάσφημος μπασίστας, τόλμησε να παίξει 2 νότες μαζί, κοινώς πολυφωνία, αρκετά πράγματα έχουν αλλάξει...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Συγνωμη primus εχετε ακουσει?

Φοβερό γκρούπ!! Ο Claypool έιναι μορφή, τι να λέμε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
στοιχείο:

σε πολλα σύγχρονα mainstream συγκροτηματα (στο ροκ φασμα γενικα) λείπει το μπασσο γεγονός που αποδεικνύει οτι δεν ειναι απραίτητο στην συγχρονη ψιλο-mainstream ροκ (με τα παρακλαδια της) μουσική.

Σε ποιά γκρούπ αναφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
εγω συμφωνω με τον sotoman παντως..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
και τα επιχειρηματα είναι?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
στοιχείο:

σε πολλα σύγχρονα mainstream συγκροτηματα (στο ροκ φασμα γενικα) λείπει το μπασσο γεγονός που αποδεικνύει οτι δεν ειναι απραίτητο στην συγχρονη ψιλο-mainstream ροκ (με τα παρακλαδια της) μουσική.

Σε ποιά γκρούπ αναφέρεσαι;

White Stripes.....anybody?

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
+ the yeah yeah yeahs και black keys. Α, και ενα απο τα δικά μου  ;D ;D ;D.

Δεν λέω πως ηχητικά με καλύπτουν, ισα ισα πιστεύω πως ειναι πολυ σημαντικό για ενα καλό σύνολο, αλλα μπορείς και χωρίς μπάσσο.
Σίγουρα δεν ειναι απαραίτητο το μπάσσο οταν μπορείς να γεμίσεις καπως τις χαμηλές συχνότητες (ειτε με eq της κιθαρας είτε με octaver) (βέβαια ενα κανονικο μπάσσο ειναι πιο επιθυμητό)

Και οσο και να εχουν αλλάξει το πράγματα κανενας songwriter δεν θα προτιμήσει το ol' reliable πιάνο ή την κιθάρα για να γράψει ενα τραγούδι.

Και (2ο και) προς θεού, δεν απαξιώνω το μπάσσο σαν όργανο η τους μπασσίστες, απλα ο σκοπός του ειναι να δίνει το groove και το low end σε ενα κομματι. Αν υπάρχει και καποια έξυπνη μπασσογραμή ακόμα καλύτερα. Αλλα ρε παιδιά πεντάχορδα, παιζω παππάδες και slap solo? know your instruments limits στην τελική, πως υπάρχουν too much κιθαρες και too much drums και too much οτιδήποτε, ετσι υπάρχει και too much μπασσο! μονο που το threshold ειναι πολυ χαμηλότερα  ;D. Και for the record αν και κιθαρίστας (των 2 ευρώ το πολύ  ;D) το μπάσσο με πορώνει απειρα πιο πολυ απο κάθε αλλο οργάνο. Και παίζω μονο 8α με πένα.
Παράθεση
Πριν κάποιος θεωρήσει το μπάσο ως ένα απλό και συνοδευτικό όργανο θα του πρότεινα να προσπαθήσει να ακούσει τα αγαπημένα του τραγούδια "κόβωντας", αν θέλετε, τις χαμηλές συχνότητες (αυτές του μπάσου δηλαδή) και θα καταλάβει πως....μόνο συνοδευτικό δεν είναι!
για να το θέσω και λεξιλογικά: συνοδευτικό μεν, απαραίτητο δε.
αν σου χαλασει το subwoofer θα ακους τα τραγούδια και χωρίς μπασσο για 2-3 μερες μεχρι να το φτιάξεις, αν ομως σου χαλάσουν τα ηχεία και παίζει μονο του το subwoofer θα ακούσεις καθόλου? ειλικρινά?
το dominant στοιχείο στην σγχρονη (mainstream+ευκολοχώνευτη διευκρινίζω) μουσική ειναι η κιθάρα (η εννίοτε το πιάνο). Ολα τα αλλα ειναι  συ νο δευ τι κα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/09, 03:39 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Παράθεση
Πριν κάποιος θεωρήσει το μπάσο ως ένα απλό και συνοδευτικό όργανο θα του πρότεινα να προσπαθήσει να ακούσει τα αγαπημένα του τραγούδια "κόβωντας", αν θέλετε, τις χαμηλές συχνότητες (αυτές του μπάσου δηλαδή) και θα καταλάβει πως....μόνο συνοδευτικό δεν είναι!
για να το θέσω και λεξιλογικά: συνοδευτικό μεν, απαραίτητο δε.
αν σου χαλασει το subwoofer θα ακους τα τραγούδια και χωρίς μπασσο για 2-3 μερες μεχρι να το φτιάξεις, αν ομως σου χαλάσουν τα ηχεία και παίζει μονο του το subwoofer θα ακούσεις καθόλου? ειλικρινά?
το dominant στοιχείο στην σγχρονη (mainstream+ευκολοχώνευτη διευκρινίζω) μουσική ειναι η κιθάρα (η εννίοτε το πιάνο). Ολα τα αλλα ειναι  συ νο δευ τι κα.

Εγώ πάλι υποστήριζω την άποψη που δεν το θέλει συνοδευτικό. Είναι πολύ βασικό συστατικό, όλων των μουσικών ειδών. Αν ακούσεις ένα τραγούδι δίχως κιθάρα, δεν θα πεις "α! λείπει η κιθάρα"...θα σκέφτεις "οκ, το τραγούδι δεν έχει κιθάρα". Αν όμως λείπει το μπάσο τότε λες.."α! λείπει το μπάσο". Δεν ισχυρίζομαι πως είναι απαραίτητο σε όλα τα τραγούδια, αλλά αν σκεφτούμε πως έχουμε να κάνουμε με συχνότητες ουσιαστικά, τότε αντιλαμβανόμαστε πως αν κάποιες λείπουν τότε το τραγούδι...κάπου "χάνει". Η χαμηλές συχνότητες δεν είναι απαραίτητο να προέρχονται πάντα από το μπάσο. Υπήρξαν μπάντες όπως οι Doors που δεν είχαν και η διαφορά αισθητή μεν..αλλά δεν ενοχλούσε. Αν θέλεις λοιπόν, είναι οι χαμηλές συχνότητες περισσότερο που είναι απαραίτητες και δεδομένου οτι πηγάζουν κυρίως από το μπάσο (και σπανιότερα από άλλα μουσικά όργανα), τότε......;)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Διαφωνω με την αποψη οτι δεν μπορει ενα μπασο να παιξει μονο του.Μπορει και παραμπορει.Απλα αυτο που ξερει ο κοσμος μεχρι στιγμης ειναι κατι διαφορετικο.Ειναι ολα θεμα φαντασιας.Οταν ολοι π.χ. βλεπαν ενα αδειο καλαθι..καποιος εμπνευστηκε το μπασκετ!Οταν ολοι λεγαν οτι η γη ειναι επιπεδη..ο Γαλιλαιος ελεγε οτι ειναι στρογγυλη.Κοινως..η παιδεια και η φαντασια του καθενα τον οδηγει στα συμπερασματα του.

Οποτε αμα καποιος θεωρει οτι το μπασο δεν μπορει..δεν δεν δεν..απλα εγω απανταω..οτι απλα το μπασο μπορει.Η μουσικη ειναι πολυδιαστατη..τα μυαλα ομως συχνα μονοδιαστατα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Η μουσικη ειναι πολυδιαστατη..τα μυαλα ομως συχνα μονοδιαστατα.
χεχ, ακριβως αυτο  ;)
αλλα μην τους κατηγορεις παντα, σκεψου οτι σε πολλους απο μικρα παιδια τους εχουν ποτισει το μυαλο με συγκεκριμενες ιδεες και βλεπουν τα πραγματα μονο με εναν τροπο, και οχι με απειρους οπως ειναι πραγματικα, δεν ειναι σε ολους ευκολο να το αποβαλουν αυτο και να δουν τα πραγματα πιο καθαρα, χωρις προτιμησεις που εχουν δημιουργηθει απο ακουσματα δεκαετιων.   :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Να διευκρινίσω οτι θεωρώ το 4.33 του john cage που δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ ενεργό όργανο (ναι, ειναι σιγή μονο) απο τα μεγαλύτερα εργα που εχουν γραφτεί, οποτε δεν εχω καμία προκατάληψη με κάτι καινούργιο. Εννοείται πως μπορεί να παίξει μονο του το μπάσσο, όχι ομως σε συγρονο metal/rock, στο οποιο και πιστεύω οτι αναφερόμαστε.


Η μουσική δεν έχει όρια και συμφωνώ, οταν μιλάμε για συγκεκριμένα είδη όμως υπάρχουν και παραυπάρχουν ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ όρια. Αν θέλει καποιος να πάιζει βιρτουόζικη μουσική μονο με 8χορδο μπάσσο μπορει και μπορεί και να κανει κατι ΓΑΜΑΤΟ. Παραμένει ομως avant-garde απο μια εννοια και περιμένει καποιον να το απλουστεύσει και να το εισάγει στο mainstream ως ενα απλο μπασσο επηρεασμένο απο μη-απλο μπάσσο. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ομως δεν θα περάσει ως έχει στο mainstream γιατι το ευκολοχωνευτο rock και metal θελει μπάσσο απλα ΑΠΛΟ.



Εγώ πάλι υποστήριζω την άποψη που δεν το θέλει συνοδευτικό. Είναι πολύ βασικό συστατικό, όλων των μουσικών ειδών. Αν ακούσεις ένα τραγούδι δίχως κιθάρα, δεν θα πεις "α! λείπει η κιθάρα"...θα σκέφτεις "οκ, το τραγούδι δεν έχει κιθάρα". Αν όμως λείπει το μπάσο τότε λες.."α! λείπει το μπάσο". Δεν ισχυρίζομαι πως είναι απαραίτητο σε όλα τα τραγούδια, αλλά αν σκεφτούμε πως έχουμε να κάνουμε με συχνότητες ουσιαστικά, τότε αντιλαμβανόμαστε πως αν κάποιες λείπουν τότε το τραγούδι...κάπου "χάνει". Η χαμηλές συχνότητες δεν είναι απαραίτητο να προέρχονται πάντα από το μπάσο. Υπήρξαν μπάντες όπως οι Doors που δεν είχαν και η διαφορά αισθητή μεν..αλλά δεν ενοχλούσε. Αν θέλεις λοιπόν, είναι οι χαμηλές συχνότητες περισσότερο που είναι απαραίτητες και δεδομένου οτι πηγάζουν κυρίως από το μπάσο (και σπανιότερα από άλλα μουσικά όργανα), τότε......;)

Ας μην κολλαμε στις λέξεις συνοδευτικό κλπ. Συμφωνω μαζί σου, αλλα θεωρω αυτονόητο πως πρεπει να είναι ΑΠΛΟ & groovy. Οταν αρχίζουν οι παππάδες και τα περίεργα χάνει πια την αξία του σαν "ροκ μπάσσο"
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/09, 17:14 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Οταν αρχίζουν οι παππάδες και τα περίεργα χάνει πια την αξία του σαν "ροκ μπάσσο"

Δεν φαντάζεσαι πόσο συμφωνούμε σε αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
...στο mainstream ...


μολις ειπες τη μαγικη λεξη, αν μιλαμε για τη δημοφιλη μουσικη και οχι για την μουσικη γενικοτερα, τοτε ισχυουν αυτα που ειπα παραπανω, δηλαδη οτι ο κοσμος ειναι συνηθισμενος να ακουει καποια πραγματα, και θελουμε να φτιαξουμε κατι που να απευθυνεται σε αναλογο κοσμο τοτε ναι, πειραματισμοι δεν χωρανε.
παντως τελευταια η "κιθαστικη" μουσικη που με εχει αγγιξει περισοτερο ειναι σχεδον οτιδηποτε εχει κυκλοφορισει ο Colin Marston, και δεν παιζει καν μπασο, ουτε κιθαρα αλλα warr guitar
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
οποτε δεν ειναι λογικο να θαβεται και να θεωρείται συνοδευτικο στις mainstream μουσικες?


ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
οποτε δεν ειναι λογικο να θαβεται και να θεωρείται συνοδευτικο στις mainstream μουσικες?



Εχει απλα λογικη εξηγηση γιατι συμβαινει. Γιατι ο κοσμος ειναι συνηθισμενος να το ακουει. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλο ουτε σημαινει οτι ειναι αυτονοητο οπως ειπες οτι το μπασο πρεπει αν ειανι απλο groovy. Χωρια που σε παρα πολλες ποπ μουσικες ακουμε καλες μπασογραμμες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Rudeboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Το να θαβει καπιος ενα οργανο το θεωρο γελιο γιατι ο καθενας εχει διαφορετικα κριτιρια. Οταν προτοακουσα Rancid και πως "χτυπουσε" το μπασο καταλαβα οτι αυτο ηταν για εμενα! Το λατρεψα και φυσικα αυτο δεν σημενει οτι θεωρο τα υπολιπα οργανα ενα τιποτα. Βεβαια εχω πολλους γνωστους που λενε οτι το μπασο δεν ειναι τιποτα και οτι ανετα το βγαζεις απο ενα συγκροτιμα αλλα δεν σημενει οτι αυτη η αποψη ειναι σωστη!

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
προσωπικα στην αποψη περι μουσικης χωρις μπασο, απλα διαφωνω οτι υφισταται.. Ολη η  Jazz ειναι στημενη πανω σε ενα μπασο , καποια κρουστα, και ενα lead οργανο (πολυ αργοτερα κιθαρα). H Funk στο groove του drum & Bass συνολου, και διακοσμητικα οργανα για ογκο... BLues χωρις μπασο απο πισω μετα το 30 δεν συναντιεται, μιας και απλα αφησαν σε αυτο να κανει ολη τη δουλεια και η κιθαρα με τα πνευστα να σολαρουν. Acid Jazz οτι και η Funk. Electro , hip-hop , disco κτλ ολα στηριγμενα στην εντονη μπασογραμμη σε συνδιασμο με το μπιτ.. Στη ροκ εξισου (περα απο εξαιρεσεις  καποιων γκρουπ που απλα δεν βρηκαν μπασιστα και την παλεψαν οσο το καταφεραν μονοι τους) Απο κει και υστερα SMV live δηλαδη 3 μπασα και τυμπανα και δεν ειδα καποιο να μην χαζοχαιρεται και να μην κ**λωνει κατα τη διαρκεια ολου του live. Jaco να παιζει ατελειωτες ωρες μονος του. Και διαφορα αλλα παραδειγματα. Τωρα στην μεταλ οντως συχνα χρησιμευει απλα για ογκο, αλλα δεν νομιζω να ειναι κρητηριο..
Απο κει και υστερα το να βαλεις το sub να παιζει μονο του δεν θα σε κανει να ακουσεις ολοκληρο το μπασο, παρα μονο τις χαμηλες του, και δεν καταλαβαινω αρα τι βλεπεις απο ενα τετοιο παραδειγμα.
Συν του οτι εχετε ακουσει κιθαρα τυμπανα σκετα (χωρις ο κιθαριστας να προσπαθει να ακουστει σαν μπασιστας, γιατι αυτο ειναι αστειο)..? Δεν εχει πλακα? ειναι σαν να ακους 2   διαφορετικα κομματια την ιδια στιγμη.. τεσπα.. λατρευω αυτην την κουβεντα.. Κιθαριστες ολου του κοσμου βαρατε μας, το αξιζουμε!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
υπαρχει και μουσικη χωρις μπασο, και μια χαρα ακουγεται, αλλα το σιγουρο ειναι οτι συγχρονη μουσικη χωρις μπασο στις περισοτερες περιπτωσεις δεν γινεται.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
άμα σας πω πως σκέφτομαι να το γυρίσω....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
άμα σας πω πως σκέφτομαι να το γυρίσω....

Στη μαμά θα το πείς?

Ξέρεις είσαι στο θέμα με τα μουσικά όργανα, όχι τα άλλα....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι ρε...χαλλαρά...
άλλωστε θα με δει...
αν το κάνω δν κρυβεται...
και θα με βλέπει και με ακούει....!

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
παιδιά... το μπάσσο είναι και πρέπει να είναι όπως ενας καλός Κομπρέσσορας.

Το κοινό δεν καταλαβαίνει οτι υπάρχει (η τέλος πάντων δεν καταλαβαίνει τι παίζει)
αλλα μόλις το βγάλεις το κομμάτι είναι ελλειπές.
προσωπικά θεωρώ το μπάσσο το πιο σημαντικό όργανο
στη σύνθεση μιας μπάντας

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κανένα όργανο δν είναι το ΠΙΟ σημαντικό...
σε ένα τραγούδι όποιο όργανο κ αν βγάλεις θα "λείπει"
οι Doors δεν είχαν μπάσο, παρόλ' αυτά φοβερή μουσική!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Δεν ειχαν μπασο καθεαυτου σαν οργανο οι Doors.Ειχαν ομως πληκτρα(κ τι πληκτρα ετσι..? ;)) που επαιζε τα μπασα.Τελος παντων δεν ελειπε το στοιχειο του μπασου.Απλα ηταν υπο διαφορετικη καπως μορφη.

Οσον αφορα το θεμα του να το γυρισει καποιος στο μπασο.Το εχω πει πολλες φορες.Αλλο κιθαρα...αλλο μπασο.Θεωρω το μπασο δυσκολοτερο οργανο απο την κιθαρα-εκτος βεβαια και αν συμβιβαζεται καποιος στο να παιζει καθαρα τονικες στο μπασο..οποτε παω πασο.Επισης θελει χρονο το να φυγει κανεις απο την νοοτροπια του κιθαριστα.Απο κει κ περα αλλαζει την νοοτροπια του..μαθαινει αλλο τροπο σκεψης και αλλες τεχνικες..δαχτυλα..πενα..σλαπ κλπ.

Εγω οσον αφορα τις τεχνικες παντα συνιστω δοκιμασε με το καθενα και αποφασισε τι σου ταιριαζει..αντιθετα με αρκετους ανεγκεφαλους ανθρωπους που απαξιωνουν κατευθειαν την πενα.

Αρα λοιπον..το μπασο ειναι παρεξηγημενο κ απο κιθαριστες που πιστευουν οτι αυτοματως αποτελουν και μπασιστες.Δεν ειναι ετσι ομως.Ουτε ποτε γινεται καλος μπασιστας ο αποτυχημενος κιθαριστας.Αναφερομαι σε τετοιες γελοιες ατακες που εχω ακουσει απο πιτσιρικας.

Προσωπικη μου αποψη...ο κοσμος ειναι γεματος απο κιθαριστες.Αφηστε την κιθαρα και πιαστε το μπασο..η το κοντραμπασο.. :up
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/09, 01:32 από bassman 5χορδος επιτελους! »
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
5904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 14:19
από taxfreesax
21 Απαντήσεις
13483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:26
από Jezus
21 Απαντήσεις
13386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/16, 11:24
από modfori
4 Απαντήσεις
3873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:16
από Jezus
10 Απαντήσεις
4929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:19
από freemind
79 Απαντήσεις
21821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 11:50
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/15, 12:51
από Pavl0s
4 Απαντήσεις
16328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/17, 10:55
από saved
0 Απαντήσεις
9856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/18, 17:58
από Ioannis Anastassakis