Αποστολέας Θέμα: high gain distortion  (Αναγνώστηκε 14997 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
high gain distortion
« στις: 14/08/10, 21:03 »
γεια χαρα ξανα.
Ειχα πει πως θα σταματησω να αγοραζω πεταλια αλλα μαλλον το G.A.S  με εχει βαρεσει στο κεφαλι.Πριν λιγο καιρο(ουτε 10 μερες)πηρα ενα distortion/overdrive της hughes & kettner,το tube factor.Απιστευτα καλο πεταλι με υπεροχες δυναμικες και τελειο sustain.Παρ ολα αυτα θα ηθελα να το συνδιασω με ενα high gain πεταλι για να ικανοποιησω τις πιο καφρικες ορεξεις μου.Πιστευα πως θα ημουν καλυμμενος αλλα θελω και το λιγο παραπανω που δεν μπορω να εχω με το overdrive.
Εχετε καμια ιδεα?ξερω πως ειναι καλοκαιρακι αλλα δεν πειραζει.
Εχω δει 3 μεχρι τωρα που μ αρεσουν πολυ αλλα το ενα δεν νομιζω πως βγαινει πλεον:
ΑΓΑΠΗ
Ερωτας

Μαλλον αγριο SEX αλλα απ οσο ξερω δεν υπαρχει πουθενα

Να διευκρινισω πως το Tube factor δεν το πηρα για τοσο καφροκαταστασεις ;D ;D.απλα τωρα μου κολλησε στο κεφαλι η ιδεα πως θα ηθελα να παιζω και τα ακραια τραγουδακια που επαιζα πριν αρκετο καιρο...

Επειδη τα 2 απο τα 3 ειναι απο αμερικη υπαρχει περιπτωση να τα βρω ευρωπη?Γενικα ριξτε ιδεες
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/10, 21:07 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #1 στις: 14/08/10, 21:11 »
Τ-REX Bloody Mary...χαιρετε!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #2 στις: 14/08/10, 21:16 »
wow...ακουγεται αρκετα καλο και σε πολυ καλη τιμη.το εχεις δοκιμασει????
χαχαχα στο demo του pro guitar σε καποια φαση παιζει το milk απο SOD
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #3 στις: 14/08/10, 21:29 »
wow...ακουγεται αρκετα καλο και σε πολυ καλη τιμη.το εχεις δοκιμασει????
χαχαχα στο demo του pro guitar σε καποια φαση παιζει το milk απο SOD

Ειναι το μονο πεταλι με το οποιο χωρις κοπο, εβγαλα In-your-face death metal ηχο...πιστευω πως τα φραγκα του τα αξιζει κ με το παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #4 στις: 14/08/10, 21:34 »
ναι εχεις δικιο για τα λεφτα...ακουσες το  Dominator(το δευτερο) που εβαλα σαν λινκ..σε καποια φαση νομιζα οτι θα ερθει νταλικα να με πατησει.και αν ακουσεις παιζει σχετικα χαμηλα.ακουγεται ο ηχος απο τις χορδες.απο τιμη βεβαια ειναι στα 210 >:D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #5 στις: 14/08/10, 21:37 »
Το κακο με τα βιντεο του youtube ειναι οτι δε βλεπεις ενισχυτες, κιθαρες κ ρυθμισεις, συνηθως...κ αυτο πολυ μαχιμο δειχνει, απλα δν το εχω δοκιμασει ποτε...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #6 στις: 14/08/10, 21:41 »
ESP Custom Shop Jeff Hanneman loaded with EMG81 pickups into a Blackstar Artisan 30 combo
αυτος ειναι ο εξοπλισμος...αλλα εχεις δικιο οσον αφορα τις ρυθμισεις.βεβαια για τον ηχο παιζει ρολο και ο EMG81 :P.παντως ακουγεται δυνατο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #7 στις: 14/08/10, 21:57 »
ESP Custom Shop Jeff Hanneman loaded with EMG81 pickups into a Blackstar Artisan 30 combo
αυτος ειναι ο εξοπλισμος...αλλα εχεις δικιο οσον αφορα τις ρυθμισεις.βεβαια για τον ηχο παιζει ρολο και ο EMG81 :P.παντως ακουγεται δυνατο

Σιγουρα...δυστυχως, δν ξερω καποιο μαγαζι που να εχει το Bloody Mary να το δοκιμασεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #8 στις: 14/08/10, 22:10 »
Σιγουρα...δυστυχως, δν ξερω καποιο μαγαζι που να εχει το Bloody Mary να το δοκιμασεις...

Δεν ξερω αν μιλατε για Αθηνα αλλα αν ναι το εχει το Μusic Acessories (Καγμακης) στη Σόλωνος 81 την τελευταια φορα που ειχα παει και το ειχα ακουσει μαλιστα, αλλα εχει περασει καιρος. Παρε τηλεφωνο στο 2103630232 να ρωτησεις αν το εχει ακομα μην πας τσαμπα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #9 στις: 14/08/10, 22:14 »
Σιγουρα...δυστυχως, δν ξερω καποιο μαγαζι που να εχει το Bloody Mary να το δοκιμασεις...

Δεν ξερω αν μιλατε για Αθηνα αλλα αν ναι το εχει το Μusic Acessories (Καγμακης) στη Σόλωνος 81 την τελευταια φορα που ειχα παει και το ειχα ακουσει μαλιστα, αλλα εχει περασει καιρος. Παρε τηλεφωνο στο 2103630232 να ρωτησεις αν το εχει ακομα μην πας τσαμπα.

Βασικα, εγω για Αθηνα ελεγα...αλλα τωρα θυμηθηκα οτι zeromancer μενει Ιταλια...emploka grande :P ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #10 στις: 14/08/10, 22:28 »
Tσεκαρε και καμια εκδοση του Dr.Boogie παντως, τα σπαει το πεταλι. Επισης σε κατι πιο φθηνο αλλα εξαιρετικο κοιταξε κι αυτο http://cgi.ebay.com/Biyang-Metal-End-Effects-Pedal-Guitar-New-Free-S-H-/290457263065?pt=Guitar_Accessories (το ειχα παλια και τωρα το εχει ο adr1anos).

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #11 στις: 14/08/10, 22:58 »

Βασικα, εγω για Αθηνα ελεγα...αλλα τωρα θυμηθηκα οτι zeromancer μενει Ιταλια...emploka grande :P ;D ;D


Ναι ιταλια ειμαι...και εμεινα κ ολο το καλοκαιρι.αστα να πανε.για αυτο εχω οοοοολο το δικιο με το μερος μου να παρω και αλλο πεταλι :P


@metalmike
Τι παιζει με αυτα τα Dr boogie...δεν εχω ιδεα να σου πω την αληθεια.πρωτη  φορα τα ακουω και επειδη ειδα οτι υπαρχουν αρκετα μοντελα κατω απο το ιδιο ονομα μου φαινεται λιγο περιεργο.
Ειδικα
αυτο
ακουγεται αρκετα ωραιο

ερωτηση Β.ακουγεται πολυ καλο και το Biyang/metal/end και σε πολυ καλη τιμη.απο που το ειχες παρει?αν το παρει καποιος απο αμερικη δεν χρειαζεται ανταπτορα??δεν ξερω πως δουλευει η φαση.παντως για τα $ του ακουγεται πολυ καλο
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/10, 23:02 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #12 στις: 14/08/10, 23:13 »
Πωπω, αυτη ειναι βοθριλα, φοβερη η εκδοση που βρηκες. Το Dr. Boogie (αυτη ειναι η γενικη του ονομασια ανεξαρτητα με τις διαφορες εκδοσεις που φτιαχνει ο καθενας) ειναι ενα πεταλι που προσομοιωνει τον mesa boogie dual/triple recifier, το κυκλωμα του οποιου ειναι γνωστο (αν googlαρεις dr. boogie schematics θα βρεις πολλα). Δεν ξερω αν γνωριζεις τα custom πεταλια του ελληνα electrictabs αλλα πηγαινε εδω http://www.crazytubecircuits.com/ και τσεκαρε το black magic, ειναι κι αυτο μια απο τις διαφορες εκδοσεις που κυκλοφορουν. Ισως αυτο ειναι και απο τις πιο γνωστες και καλες εκδοσεις, δεν ειμαι σιγουρος κιολας αν το εφτιαξε πρωτα αυτος, ειναι πολυ πιθανον γιατι γινεται μεγαλη αναφορα στο ονομα του σε ξενα sites.

http://gaussmarkov.net/layouts/drboo/drboo-project.pdf

Γενικα αν googlαρεις dr. boogie pedal θα βρεις παρα πολλα και χρησιμα αποτελεσματα. Τωρα για το που μπορεις να βρεις ενα τετοιο κοιταξε στο ebay, λογικα θα εχει πολλα.

Οσο για το Biyang Metal End King εγω το ειχα παρει απο εδω http://cgi.ebay.com/Metal-End-Distortion-Guitar-Pedal-Biyang-MetalEnd-MT2-/390155181817?pt=UK_Guitar_Accessories με λιιιγο πιο ακριβη τιμη αλλα ειναι αγγλικο το μαγαζι, που σημαινει καθολου τελωνειο και γρηγορη παραλαβη, πολυ αξιοπιστο και μαλιστα ειχα πιασει κουβεντα μεγαλη με αυτον που επικοινωνουσα για τον ηχο γενικοτερα, πεταλια, ενισχυτες κλπ, πολυ φιλικος. Δυστυχως δεν ερχεται μαζι με ανταπτορα απ'οτι θυμαμαι αλλα ειχα παρει εναν παμφθηνο απο το thomman κι εκανα μια χαρα τη δουλεια μου οποτε μη σε ανησυχει αυτο ιδιαιτερα. Ισως να ειχα χρησιμοποιησει και ανταπτορα boss πεταλιου, δεν θυμαμαι καλα δυστυχως. Παντως πιστευω πως οποιο και απο τα 2 παρεις θα εισαι μια χαρα απο θεμα ηχου.

« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/10, 23:23 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #13 στις: 14/08/10, 23:29 »
@zeromancer:

Ως μη έχων γνώση σε πιο ενισχυτή παίζεις φίλτατε θα σου πρότεινα την αγορά ενός High-gain ενισχυτή αντί να δημιουργείς συστοιχίες με πετάλια…

Το Hughes & Kettner Tube factor το έχει ο φίλος μου ο Θωμάς από τους Acherontas…

Το έχουμε δοκιμάσει – δουλέψει στον δικό μου Peavey Classic 30 Combo…

Στον Laboga Mr. Hector 100 Head & V.H.T. 2*12” Fat-Bottom Cabinet του Θωμά…

Όπως και στον δικό μου Diezel Einstein 100 Head & Engl E 412 VS Pro Cabinet slanted 4x12" V30, 240 Watt, 8/2x16Ohm…

Και με την κάθε αλλαγή ενισχυτή είχαμε ένα τελείως διαφορετικό ηχόχρωμα και αντίστοιχα τρόπο συμπεριφοράς του Tube factor…

Το Tube factor μπορεί να κινηθεί σαν Boost/Overdrive από Vintage – British Blues μέχρι Βαριές Brutal – ο καφρίλες αναλόγως του ενισχυτή που θα το συνδέσεις και του καναλιού που θα επιλέξεις…

Και για τα ζητούμενα ηχοχρώματα που θέλεις, ένας High-gain λαμπάτος ενισχυτής θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο από να κάνεις συστοιχίες με πετάλια σε ένα Clean S/S η’ λαμπάτο ενισχυτή…

Από εκεί και πέρα, δικά σου είναι τα λεφτά και δικαίωμα σου είναι που θα τα ψοδεύσεις…

Εγώ όμως θα σου πρότεινα προτού τα χώσεις για ένα distortion pedal να κάνεις μια βόλτα στα μουσικά μαγαζιά της περιοχής που διαμένεις με το Tube factor και να το ακούσεις και με άλλους ενισχυτές…

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #14 στις: 14/08/10, 23:43 »
@Spartan Amplifications
τωρα κανεις πλακα.σε ολου υπογραφεις και στο δικο μου ποστ τιποτα? :P
περα απο την πλακα τωρα.Εχω ενα καθολου high gain marshall jcm 900 οποτε καταλαβαινεις περιπου σε τι επιπεδα gain φτανει το πεταλι(το οποιο το ξαναλεω ειναι απιστευτα καλο).ξερεις τι δεν μου δινει,και ειναι απολυτα λογικο?εκεινη την bassακι highgainια ενος πολυ βαρβατου πεταλιου.παντως τα 3 knobs που εχει "επικοινωνουν" τελεια.δλδ με την παραμικρη αλλαγη παιρνεις διαφορετικο ηχοχρωμα.πρωτη φορα το βλεπω σε πεταλι να αλλαζεις το voicing και να εχεις διαφορετικο ηχο με τις ιδιες ρυθμισεις του gain.σαν να σε καταλαβαινει που θες να φτασεις και τι θες να παρεις απο το πεταλι.
Παντως αυτη τη στιγμη δεν σκεφτομαι να αλλαξω ενισχυτη...για να αλλαξω κιθαρα ειμαι.

@metalmike πιστευεις πως το Biyang Metal End King μπορει να φτασει σε επιπεδα του SuperCollider BEAST (το τριτο απο τα 3 βιντεακια)?
ανταπτορα λες για την τροφοδοσια ε?στην αγγλια σε ιδια V δεν ειναι τα πεταλια?αν ναι δεν μπορω να το τρεξω με 1spot????
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #15 στις: 15/08/10, 02:46 »
@metalmike πιστευεις πως το Biyang Metal End King μπορει να φτασει σε επιπεδα του SuperCollider BEAST (το τριτο απο τα 3 βιντεακια)?
ανταπτορα λες για την τροφοδοσια ε?στην αγγλια σε ιδια V δεν ειναι τα πεταλια?αν ναι δεν μπορω να το τρεξω με 1spot????


"Q:     I'm in Ottawa, Ontario Canada. I'm looking for the Metal-end and the Biyang Chorus CH-8. Do they use the same 9v circuit/battery/wiring as the effect pedals sold in North America? The Biyang are not sold in Canada. Only in the US, UK, AU, Asia. Thanks Denis    Jun-21-10
  A:     Hi Denis, thanks for your message. Yes, the pedals use the same 9v dc as any other pedal and work perfectly with "Boss style" power adaptor or battery. All the best, Colin - Advantage Music"

Ναι, τροφοδοσια εννοουσα. Oπως διαβασες θελει την κοινη 9V τροφοδοσια, οποτε μπορεις να το τρεξεις με 1spot.

Τωρα για το αν μπορει να φτασει στα επιπεδα του...τερατος δε μπορω να ξερω γιατι το τελευταιο δεν το εχω ακουσει απο κοντα...αμα κιολας δεν τα δοκιμασεις και τα 2 στον ιδιο ενισχυτη δεν κανεις τιποτε...απλα δεν θελω να σου πω εγω κατι και να παρεις λαθος αποφαση, γι'αυτο.





Για 'μενα αυτα τα 2 ειναι τα καλυτερα βιντεακια του πεταλιου, ειδικα το πρωτο που ειχει και πιο καθαρο ηχο και δεν ερχεται ο ηχος απο το βαθος. Αν σου αρεσουν εχει καλως. Παντως το πεταλι εχει τρελο value for money. Κοιταξε ποια ειναι η σκεψη μου, αν δεν το σκεφτεσαι τοσο πολυ το οικονομικο τοτε θα σου ελεγα να μην το παρεις το metal end, οχι επειδη ειναι ασχημο αλλα ισως δινοντας καποια λεφτα παραπανω να μπορεσεις να βρεις κατι καλυτερο. Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο αλλα παιζουν πολλα ρολο δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #16 στις: 15/08/10, 03:03 »
Ναι ρε συ...σε ευχαριστω.προφανως δεν μου λες κατι για να παρω μια λαθος αποφαση.μεγαλο παιδακι ειμαι  :PΙσα ισα που με βοηθας.
Μ αρεσει ο ηχος του.βεβαια απο ενα,δυο βιντεακια στο tube  δεν μπορεις να καταλαβεις.Μ αρεσει που ειναι αρκετα μοντερνο και συμπληρωνει το tube factor.

Η αληθεια ειναι πως ειναι αρκετα καλη η τιμη.Θα δψ βεβαια γιατι εχω κολλησει λιγο με το BEAST αλλα δεν νομιζω πως μπορω να το βρω καινουργιο καπου.


Να ρωτησω και κατι αλλο...απο αξιοπιστια τι λεει σαν πεταλι?
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/10, 03:23 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #17 στις: 15/08/10, 03:40 »
Να ρωτησω και κατι αλλο...απο αξιοπιστια τι λεει σαν πεταλι?

Δεν το ειχα για πολυ καιρο, καναδυο μηνες, αλλα δεν το πουλησα επειδη δε μου αρεσε ο ηχος του αλλα γιατι πηγα να την ψαξω με πεταλακια και κουραστηκα/βαρεθηκα και ξαναπιασα πεταλιερα. Παντως ειναι ολο μεταλλικο, με λιγο προσοχη δε θα εχεις προβλημα, αλιμονο, δεν ειναι behringer το πεταλι. Δεν φαινεται να εχει τιποτε πολυπλοκο που και κατι να μην λειτουργει να μην αλλαζει σαν εξαρτημα ή να μην φτιαχνεται γενικοτερα. Ρωτα τον Colin απο το Advantage Music οσον αφορα αυτο το θεμα, της αξιοπιστιας, της εγγυησης κλπ. Επισης αν θες παραπανω πληροφοριες κιολας στειλε και κανα pm στον adr1ano που του το πουλησα, να σου πει κιολας αν εχει παθει τιποτε εδω και 1+ χρονο που του το εχει στα χερια του...ή σωστοτερα στα ποδια του :P

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #18 στις: 17/08/10, 23:04 »
Φιλε μου ακου και το Sansamp california (πολυ ωραιο πεταλι κατα τη γνωμη μου)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #19 στις: 17/08/10, 23:14 »
Οντως ακουγεται ωραιο στο  tube απλα το βλεπω σαν ενα πιο ευρεου φασματος πεταλι.και επειδη για αυτη τη δουλεια εχω το tube factor θελω ενα πεταλι που να παει σε αυστηρα high gain  επιπεδα.δλδ απο εκει που τελειωνει το factor και πιο πανω(ψαχνω κατι σε πιο μοντερνο)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #20 στις: 25/08/10, 22:16 »
Ποιος με εχει φτυσει ρε σεις....Σημερα μου ηρθε το METAL KING και εχει προβλημα με τη γειωση(μαλλον).μενει παντα ανοιχτο και οταν κλεινει επιρεαζει και τα αλλα πεταλια.Πιο αναλυτικα ενω το εχω στο Off και παιζω βλεπω το λαμπακι να αναβωσβηνει και μετα αρχιζει τα τσιριζει..τι θα κανω?
Εστειλα μηνυμα στον πωλητη που το πηρα(μεσω Ebay).Μπορει να μου το αλλαξει η πρεπει να μιλησω με την εταιρια η το πεταξω στον τοιχο....??
κανεις καμια ιδεα?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #21 στις: 25/08/10, 23:22 »
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA...ξεχασα να στο πω...εγω να δεις τρομαρα που ειχα παρει οταν το πρωτοαντιμετωπισα ;D Μιλαω για το τσιριγμα...το eq του ειναι πολυ ευρυ συχνοτικα και οχι περιορισμενο οπως στα υπολοιπα πεταλια που εχουν σαν "κοφτη" ας το πουμε ετσι γι'αυτο και σε ακραιες ρυθμισεις τσιριζει, ειναι απολυτα φυσιολογικο. Τωρα για το οτι μενει παντα ανοιχτο δεν καταλαβαινω τι θες να πεις...του βγαζεις τη τροφοδοσια ή απλα πατας το switch; Για κοιτα μηπως εχει καμια μπαταρια μεσα. Θα σου απαντησει ο πωλητης εξαλλου στο ebay και θα δεις πως δεν ειναι τιποτε γιατι του ειχα στειλει κι εγω για το ιδιο πραγμα γιατι ειχα τρομαξει. Ηχητικα σε ικανοποιει; To δουλεψες καθολου; Παντως ρωτα τον πωλητη να σου πει οτι θες και αυτος θα στα πει, ειναι καλος ;) Πανω απ'ολα ψυχραιμια :P Επισης για οτι απορια εχεις στειλε και στον adr1anos που εχει αυτο που του πουλησα --> adr1anos
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/10, 23:26 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #22 στις: 25/08/10, 23:49 »
Γεια σου ρε metalmike.Οταν εννοω μενει αναμενο θελω να πω οτι οταν το εχω σε off απο το switch μενει αναμενω το λαμπακι(οχι σε πληρη "φωτεινοτητα"  )και οταν παιζω με καποιο αλλο πεταλι βλεπεις το λαμπακι του metalking να αναβοσβηνει.αυτο ειναι λογικο????
Δεν μπορω να το δοκιμασω ρε συ σφυριζει συνεχεια....θα το ξαναδοκιμασω τωρα γιατι δεν μπορουσα κατα την διαρκεια της μερας.Αντε να δουμε...Ευχαριστω που απαντησες γρηγορα ρε συ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #23 στις: 26/08/10, 00:24 »
Επηρεαζει τον ηχο οταν το εχεις κλειστο και παιζεις με αλλο πεταλι; Koιτα αν εχει μπαταρια μεσα και αν εχει βγαλ'την για σιγουρια.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/10, 00:38 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain distortion
« Απάντηση #24 στις: 26/08/10, 00:48 »
Οχι δεν εχει μπαταρια σιγουρα!!!!παντως για τον ηχο δεν ξερω γιατι τωρα ειμαι σε mod οτι ολα πανε στραβα...Παντως ειναι περιεργο.τωρα επαιξα λιγο και μου κανει κουλο που σφυριζει...
Τωρα καταλαβα οτι το λαμπακι μενει ανοιχτω ακομα και σε Off θεση του  switch επειδη πιανει το σφυριγμα(εστω και αν δεν ακουγεται επειδη ειναι κλειστο το πεταλι)..οτα ρυθμιζω το Eq σε θεσεις που δε σφυριζει το φωτακι αναβοσβηνει οταν παιζω ακομα και σε καθαρο τονο χωρις ομως να επηρεαζει τον ηχο...περιεργα πραγματα κανουν οι κινεζοι 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
23 Απαντήσεις
9202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 01:57
από MakisSRV
41 Απαντήσεις
14773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
47 Απαντήσεις
15163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 23:51
από Jezus
8 Απαντήσεις
4674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:01
από Fminmaj7
7 Απαντήσεις
5608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 11:22
από tech21man
0 Απαντήσεις
15866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/14, 00:56
από voutsas.dimitris
13 Απαντήσεις
5482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/15, 16:12
από sppm1
1 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/15, 15:33
από Kosthrash
38 Απαντήσεις
13940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/18, 22:24
από modfori