Αποστολέας Θέμα: απο τυπου fender σε τυπου gibson  (Αναγνώστηκε 2578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απο τυπου fender σε τυπου gibson
« στις: 01/11/08, 11:00 »
η πρωτη μου κιθαρα ειναι μια, αναβαθμισμενη βεβαια, squier tele με maple ταστιερα και satin finish στο μπρατσο η οποια στον 1+ που την εχω χρονο με βολεψε. εχω παιξει μονο σε τυπου fender μπρατσα και σε μια gibson les paul custom ενος λεφτα γνωστου μου :) θα προσαρμοζομουν ευκολα σε μια epiphone lp? εχω δει αρκετες μεταχειρισμενες σε καλες τιμες και θεωρω καλη ιδεα να γνωρισω και τις 2 ''σχολες'' για να δω τι μου ταιριαζει πριν προχωρησω σε ακριβη αγορα. απ' οτι ξερω τα μπρατσα τους θυμιζουν περισσοτερο ακουστικη και εχουν μια ''κολλωδη'' αισθηση, επισης τo παιξιμο στα τελευταια ταστα ειναι λιγο παλουκι. ειμαι υπερβολικος η πραγματι αν εχεις μαθει σε κατι δυσκολα το αλλαζεις?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: απο τυπου fender σε τυπου gibson
« Απάντηση #1 στις: 01/11/08, 12:52 »
η πρωτη μου κιθαρα ειναι μια, αναβαθμισμενη βεβαια, squier tele με maple ταστιερα και satin finish στο μπρατσο η οποια στον 1+ που την εχω χρονο με βολεψε. εχω παιξει μονο σε τυπου fender μπρατσα και σε μια gibson les paul custom ενος λεφτα γνωστου μου :) θα προσαρμοζομουν ευκολα σε μια epiphone lp? εχω δει αρκετες μεταχειρισμενες σε καλες τιμες και θεωρω καλη ιδεα να γνωρισω και τις 2 ''σχολες'' για να δω τι μου ταιριαζει πριν προχωρησω σε ακριβη αγορα. απ' οτι ξερω τα μπρατσα τους θυμιζουν περισσοτερο ακουστικη και εχουν μια ''κολλωδη'' αισθηση, επισης τo παιξιμο στα τελευταια ταστα ειναι λιγο παλουκι. ειμαι υπερβολικος η πραγματι αν εχεις μαθει σε κατι δυσκολα το αλλαζεις?
Αφού αναφέρεις ότι έχεις παίξει ήδη με Gibson custom, εσύ είσαι ο αρμόδιος να αποφασίσεις αν σου άρεσε το playability της και αν δεν σε ξένισαν τα contour της.. Κατά τη γνώμη μου, αν θέλεις μια γρήγορη κιθάρα, η LP θα σε δυσκολέψει.. Αν και έχω δει video με shredding σε Les Paul, εν τούτοις ο κιθαρίστας έδειχνε να ζορίζεται στη πρόσβαση των χαμηλών τάστων.. Από την άλλη ο Slash πως παίζει τόσο αβίαστα με την Gibson του; Μήπως είναι θέμα συνήθειας; Ίσως, αλλά αντικειμενικά, ποιο εύκολα παίζεις σε ένα σώμα τύπου strat παρά les paul..

Αυτές οι δυο σχολές που αναφέρεις, περισσότερο έχουν να κάνουν με την "διαμάχη" single coil-humbucker και όχι τόσο με το σώμα (είναι γνωστό ότι η SG ήταν η απάντηση της Gibson στα πολυφαγωμένα αλλά ευκολόπαιχτα σώματα της Fender).. Επομένως, αν θες να δεις και την άλλη πλευρά του νομίσματος αγόρασε μια explorer (για παράδειγμα) ή όποιο άλλο σχήμα σου αρέσει (εκτός από LP λόγω της δύσκολης πρόσβασης) και φόρεσε της 2 humbuckers.. Αν είναι και neck-thru ακόμα καλύτερα :D..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/05, 22:40
από Melodos21
0 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/07, 16:27
από akarayan
10 Απαντήσεις
4012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 23:28
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:44
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
6482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 09:41
από Johnie Darko
6 Απαντήσεις
3803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 21:26
από Metaliac
17 Απαντήσεις
6641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 13:14
από master of puppets
4 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 13:08
από zimmerman
5 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 23:26
από Βραζίλης
69 Απαντήσεις
20844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 18:01
από Jezus