Αποστολέας Θέμα: ή μήπως....  (Αναγνώστηκε 4055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
ή μήπως....
« στις: 20/06/09, 15:48 »
Τώρα που γέρνει του τοπίου η ζυγαριά
κυλούν στα χέρια μου ποτάμια και χωριά
ασήκωτος ο κόσμος στην πλάτη ενός ανθρώπου
αιχμάλωτα τα λόγια μου αυτού του μάταιου κόπου.

Σταθμά και μέτρα είναι του πέλαγου οι βράχοι
την ελλιπέστατη μερίδα εμείς μονάχοι
καμαρωτά μοιράζουμε σκεπάρνια εμείς του γύφτου
σκαλίζοντας για ποιήματα στα χώματα του ίσκιου

του δικού μας. Μα είναι η φλέβα πιο βαθιά
κάτω απ' τον ίσκιο κι απ' το χώμα που πατούμε
κι όλο στην λάσπη την παχιά τσαλαβουτούμε
μήπως βρεθούμε απ' τα σκουλήκια πιο ψηλά!

Μέσα στο ίδιο το σακούλι δυσωδία
τρέφει και τρέφεται από 'μας. Τι ειρωνεία,
που νομίσαμε πως γίναμε του κόσμου
καθαριστές και τον επήραμε επ' ώμου.

Μα όσα δεν είπαμε θα μένουνε θαμμένα
στη μυρωδιά σάπιου χαρτιού που τα "γιατί" μας
ποζάρουν ένδοξα επάνω του γραμμένα
ή μήπως είναι από το σφίξιμο η πορδή μας;
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #1 στις: 20/06/09, 15:55 »
...Να σου πω, απο τα .."μυγοχέσματα'' ,προτιμώ την ...πορδή ;D :P Αχ Δημοσθένη, αν δε σε γνώριζα λίγο (ελάχιστα βέβαια) καλύτερα, πόσο θα εξακολουθούσα να σε παρεξηγώ...
Μανία σου κι εσένα αυτά τα θέματα :P παρόλα αυτά, είναι καλογραμμένο και κρύβει πολλά... ;)

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #2 στις: 20/06/09, 15:58 »
ο σχολιασμός είναι απολαυστικός Γεωργία! Ακόμα γελάω!!! Καλό μεσημέρι!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #3 στις: 24/06/09, 20:25 »
Υποτιμητικό, προσβλητικό, μειωτικό της προσπάθειας των άλλων,( και μη μου πείτε αν "έχω τη μύγα" γιατί όλοι
εδώ μέσα θα μπορούσαν να την έχουν με τόση κρυψίνοια)

ένα "μνημείο" εμπάθειας που μέχρι φίλε μου να το αναλύσεις και εξηγήσεις
θα έχει ακριβώς αυτό που του αξίζει:

Την απέραντη και απόλυτη περιφρόνησή μου!!!

Αν κάνω λάθος συγγνώμη σε σένα μένει να το αποδείξεις...
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #4 στις: 24/06/09, 23:10 »
Χαίρομαι φίλε Crool για την τοποθέτησή σου! Και χαίρομαι διπλά! Από τη μια χαίρομαι που κατάφερα να προβιβάσω ένα λιτό στιχούργημα σε μνημείο, έστω εμπάθειας, και από την άλλη χαίρομαι ακόμα πιο πολύ που έχεις την ειλικρίνεια και το θάρρος να αποδόσεις στο δημιούργημα αυτό ακριβώς που αξίζει σύμφωνα με την κρίση σου!
Με άλλα λόγια δε θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να διαβάσω επαίνους από αναγνώστες που δεν το εκτίμησαν.

Όσο για τις εξηγήσεις, νομίζω περιττεύουν.. Θα εξακολουθείς να περιφρονείς τους στίχους μου και χωρίς να χρειάζεται να μου ζητάς συγνώμη.. Άλλωστε είναι ξεκάθαρα όσα γράφω και ή τα καταλαβαίνεις ή όχι.

Όσο για την προσπάθεια των άλλων, δεν έχω κανένα δικαίωμα να κάνω κάτι από όλα αυτά που διαγνώσατε στις προθέσεις μου και να 'στε σίγουρος δεν έχω ούτε τη διάθεση. Εξάλλου μιλώ σε 1ο πρόσωπο και μέσα στους "άλλους" βρίσκεται και η αφεντιά μου!

Χαίρομαι για την κουβέντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/09, 23:15 από pimami »
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #5 στις: 25/06/09, 01:26 »
Αγαπητέ ήμουν σαφέστατος και ξεκάθαρος! Δεν ήμουν ειρωνικός, ούτε προκατειλλημένος.                              
Αν και τα γραπτά, όπως και τα σχόλια είναι αδιάψευστοι μάρτυρες που παραμένουν εκεί και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του
ας τα πάρουμε με τη σειρά:                                                 

1. Το ότι ειρωνεύεσαι "…να προβιβάσω ένα λιτό στιχούργημα σε μνημείο,έστω εμπάθειας…" θα θεωρήσω ότι οφείλεται στο καυστικό μου σχόλιο που όμως είναι αντίστοιχο του περιεχομένου (κατα τη γνώμη μου) του ποιήματος
                                          

2.Ανέφερα ότι θα έχει την "…απόλυτη περιφρόνησή" ΜΟΥ μιλώντας για τον εαυτό μου βέβαια.                           

3. Υπεκφεύγεις: Το μόνο πράγμα που θα μπορούσε να διαφωτίσει τους αναγνώστες δηλαδή οι εξηγήσεις εσύ λες ότι  "περιττεύουν"!!!                                          

4. Διαστρεβλώνοντας τα γραφόμενά μου, και γενικεύοντας, μου καταλογίζεις, χωρίς στοιχεία, προκατάληψη!!! : "…Θα εξακολουθείς να περιφρονείς τους στίχους μου και χωρίς να χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη…" ενώ εγώ ξεκάθαρα λέω ότι:α. Περιφρονώ ΑΥΤΟΥΣ τους συγκεκριμένους στίχους, β.Δεν είπα ποτέ ότι σου ζητάω συγγνώμη παρά ΜΟΝΟ στην περίπτωση που έχω κάνει ΛΑΘΟΣ που πρέπει όμως κάποιος επιτέλους να μου το αποδείξει ΑΝ είναι να ζητήσω…                                          
                                             
5. Τώρα το πόσο ξεκάθαρο είναι το νόημα των γραφομένων σου είναι προφανές (ξεκάθαρα προσβλητικό) γι αυτό και γώ είμαι ξεκάθαρος στο σχόλιό μου και, χωρίς ίχνος ειρωνίας, αφού το αντιλαμβάνομαι έτσι, απαντάω αναλόγως. Αν έχω κάποιο νοητικό η αντιληπτικό πρόβλημα, ας μου πει κάποιος τι άλλο καταλαβαίνει…                                          

6.Συμφωνώ ότι δεν έχεις κανένα δικαίωμα να κάνεις κάτι από αυτά που διέγνωσα, γι αυτό και το ύφος μου, πεπεισμένος ότι σωστά διέγνωσα…                                       

7. Λες ότι μιλάς στο 1ο πρόσωπο, αλλά απλά ρωτάω: Υπήρχε ποτέ περίπτωση    να έγραφες πχ "μοιράζετε σκεπάρνια ΕΣΕΙΣ του γύφτου",ή "κι όλο στη λάσπη τη παχιά τσαλαβουτάΤΕ" η  "μήπως είναι από το σφίξιμο η πορδή ΣΑΣ";;;
(δηλ. αυτό έλειπε...)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Δηλαδή να πειστώ ότι ήθελες δημόσια να εκφράσεις ότι σφίγγεις την…πορδή σου;;; Γίνεται;;;                                       

Ας χρησιμοποιούσες 1ο ενικό!!!                                       

Δεν είμαστε θεοί φίλε μου κι όλοι κάποτε κάνουμε τα λάθη μας. Αυτό είναι ένα προερχόμενο από έπαρση ή εγωισμό και δεν είμαι κριτής του
χαρακτήρα του καθενός αρκεί μόνο να μην
προσβάλλομαι.                                       
Να είσαι καλά και παραδέχομαι πως κάποιοι άλλοι στίχοι σου είναι πολύ καλοί, παρά τα όσα λες, αλλά δεν έχει σχέση αυτό...

« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/09, 01:45 από Crool »
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #6 στις: 25/06/09, 15:19 »
θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κανέναν λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Μπορεί να φαίνεται ειρωνικό το σχόλιό μου, για το οποίο κάνεις λόγο, αλλά πέρα από την "τραβηγμένη" διατύπωση της στιγμής, στην ουσία του είναι κάτι που θα έλεγα ξανά και ξανά.. Ακόμα κι ένας αρνητικός σχολιασμός, όταν μάλιστα γίνεται, με το πάθος και την μακροσκελή (τηρουμένων των αναλογιών) έκτασή του δικού σου, μου δίνει τη χαρά να συμμετέχω σε έναν διάλογο εποικοδομητικό εν τέλει. 

2. Κατανοητό εξ αρχής.

3. Δεν είναι υπεκφυγή, να 'σαι σίγουρος. Δε συνηθίζω να δίνω διάλεξη με θέμα τα γραπτά μου. Εκεί που οι απορίες και οι κρίσεις για τους στίχους μου είναι συγκεκριμένες και επί μέρους, είμαι έτοιμος και να απαντήσω και να υπερασπιστώ, όπως και θα κάνω πιο κάτω. (Νο 7)

4. Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να σου αποδείξω πως κάνεις λάθος. Για αυτό λοιπόν δεν έχεις όντως κανέναν λόγο να ζητήσεις συγνώμη από οποιονδήποτε. Δεν καταλογίζω καμιά προκατάληψη, ούτε και γενικεύω την κρίση σου στο σύνολο του έργου μου. Αυτοί άλλωστε που είναι προκατειλημμένοι απέναντι στους στίχους μου, προτιμούν τον κλεφτοπόλεμο και δεν αναπτύσσουν επιχειρήματα όπως εσύ!

5. Ελπίζω να ανταποκριθεί σύντομα κάποιος στο κάλεσμά σου.. Σου εξήγησα πως δεν θα κάνω κάτι τέτοιο εγώ, ούτε ως αναγνώστης, ούτε ως υπογράφων το εν λόγω πόνημα. Εδώ οφείλω να ανακαλέσω την αναφορά μου περί καθαρότητας των στίχων και περί αντίληψης, γιατί είναι όντως προσβλητική και δεν θέλω προσβάλλω κανέναν. Ζητώ λοιπόν ειλικρινά συγγνώμη.

6. Οποιοσδήποτε ασχολείται με τη λογοτεχνία, ερασιτεχνικά δε ακόμα περισσότερο, έχει την συμπάθειά μου, τη συμπαράστασή μου και ειδικότερα την αφοσίωσή μου όταν η αντίληψη που έχω για το έργο του συνάδει με τα αισθητικά μου κριτήρια!

7. Ασφαλώς και υπήρχε περίπτωση να χρησιμοποιηθεί από μέρους μου το 2ο πληθυντικό! Και μάλιστα με την ίδια ευκολία που μπορώ να πω:
"EΣΕΙΣ είσαστε καλύτεροι από 'μένα"  και το λέω, μέσα στο φόρουμ, στη δουλειά μου, στην παρέα μου.
Λέγοντας λοιπόν:
"σκεπάρνια ΕΜΕΙΣ του γύφτου" δε χρησιμοποιώ το 2ο πληθυντικό, γιατί ανήκω στο σύνολο στο οποίο αναφέρομαι!
Η χρήση λοιπόν του 1ου προσώπου δεν είναι υπεκφυγή, ούτε συγκάλυψη, ούτε τέχνασμα, ούτε δειλία, όπως πιθανώς συμπεραίνει κανείς. Αν τα λόγια μου είχαν συγκεκριμένο στόχο σε διαβεβαιώ πως θα χρησιμοποιούσα και δεύτερο και τρίτο πρόσωπο κι όχι μόνο πληθυντικού αριθμού..!

Ένα χαρτί αγαπητέ μου, δύσκολα σαπίζει, ειδικά μέσα στα συρτάρια μας, στα ντοσιέ και στους φακέλλους. Συνήθως όσο είμαστε εν ζωή και είναι αυτά (τα χαρτιά) φρεσκογραμμένα η όποια μυρωδιά είναι πιο πιθανό να προκληθεί από κάποιου είδους φυσική μας ανάγκη...

Υ.Γ. Ε, τώρα το να μου καταλογίζεις έπαρση και πρόθεση αυτό-θεοποίησης είναι μάλλον άδικο για μένα. Δε σε αδικώ όμως.. Στα γραπτά παρασύρομαι..

Υ.Γ. 2 Αλήθεια πιστεύεις πως έχω διάθεση να τσακωθώ μαζί σου;
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #7 στις: 25/06/09, 18:24 »
Φίλε μου εξακολουθώ να παραμένω ξεκάθαρος και επίσης και εγώ δεν έχω λόγο να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου
και ό,τι λέω (γράφω) αφορούν το γραπτό και τίποτα προσωπικό.

Λες:
""Ακόμα κι ένας αρνητικός σχολιασμός, όταν μάλιστα γίνεται, με το πάθος και την μακροσκελή (τηρουμένων των αναλογιών) έκτασή του δικού σου"",
το οποίο δεν κατανοώ γιατί το σχόλιό μου ήταν συντομότατο. Μακροσκελής, όντως, ήταν η ανάλυση της δικής σου απάντησης.
Κάνω ανάλυση των δικών σου γραφομένων και όχι σχολιασμό με δικές μου απόψεις. Τα συμπεράσματα που καταλήγω στηρίζονται με
επιχειρήματα αντλημένα από τα όσα εσύ αναφέρεις.

Πχ σχολιάζω:""Αν κάνω λάθος συγγνώμη σε σένα μένει να το αποδείξεις...""
Απαντάς:""Όσο για τις εξηγήσεις, νομίζω περιττεύουν.. Θα εξακολουθείς να περιφρονείς τους στίχους μου και χωρίς να χρειάζεται να μου
              ζητάς συγγνώμη...""
Συμπεραίνω:""Διαστρεβλώνοντας τα γραφόμενά μου, και γενικεύοντας, μου καταλογίζεις, χωρίς στοιχεία, προκατάληψη!!!""

Αυτό μόνο κάνω: σχολιάζω, απαντάς, συμπεραίνω. Δεν έχω λόγους να θέλω τίποτα παραπάνω από το να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου 
για κάτι που αισθάνομαι ότι με προσβάλλει και, πίστεψέ με, το σχόλιό μου διατυπώθηκε επίτηδες τόσο καυστικά, για να δείξει ακριβώς αυτό,
το πόσο δηλαδή προσβεβλημένος μπορεί να νιώσει κάποιος, και όχι για οποιοδήποτε άλλο λόγο.

Οταν φίλε μου γράφεις ένα μπερδεμένο, νοηματικά, ποίημα, παίρνεις το ρίσκο της σκληρής κριτικής, πολύ δε περισσότερο όταν αυτό
κατά κάποιους κινείται στα όρια της προσβολής.

Δεν έχω κανενός είδους συμφέρον ή λόγο ώστε να μη δεχτώ τις όποιες εξηγήσεις μου δίνεις, αυτές άλλωστε ζήτησα από την αρχή:
""Εδώ οφείλω να ανακαλέσω την αναφορά μου περί καθαρότητας των στίχων και περί αντίληψης, γιατί είναι όντως προσβλητική και δεν θέλω προσβάλλω κανέναν.""

Οπως ζητώ εξηγήσεις, έτσι εύκολα ζητώ και συγγνώμη αν κάνω λάθος, και έτσι δέχομαι και την συγγνώμη του άλλου,
και τη δική σου:  ""Ζητώ λοιπόν ειλικρινά συγγνώμη.""

Και την παραδοχή του λάθους σου δεν έχω ίχνος εμπάθειας ώστε να μην την δεχτώ: ""Δε σε αδικώ όμως.. Στα γραπτά παρασύρομαι..""

Και εν τέλει για ό,τι άλλο που θα είναι κουραστικό για τους υπολοίπους να επανερχόμαστε, υπάρχουν και ό,τι γράφω και
ότι γράφεις, και ας κρίνουν όποιοι διαβάζουν τις θέσεις μας, αφού εδώ μέσα κρινόμαστε αποκλειστικά και μόνο από αυτά που γράφουμε.

Αυτά φίλε μου και δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι πιστεύω ότι εσύ έχεις διάθεση να τσακωθείς μαζί μου?
Ποτέ δεν σε κατηγόρησα για κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει από μέρους μου τίποτα το προσωπικό.

Χαιρετώ


   
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/09, 19:27 από Crool »
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #8 στις: 25/06/09, 23:36 »
Με όλα αυτά τα αυτονόητα που λες συμφωνώ. Κρατώ μάλιστα αυτό:
"Οταν φίλε μου γράφεις ένα μπερδεμένο, νοηματικά, ποίημα, παίρνεις το ρίσκο της σκληρής κριτικής, πολύ δε περισσότερο όταν αυτό
κατά κάποιους κινείται στα όρια της προσβολής."


Εδώ βρίσκεται η ουσία της κουβέντας μας. Η λέξη "μπερδεμένο" είναι το ένα κλειδί, το άλλο είναι τα "όρια" και η φράση που προσδιορίζει την υποκειμενικότητά τους, δηλαδή το "κατά κάποιους".
Κι από αυτή την ουσία μπορούν να προκύψουν ένα σωρό ζητήματα και κουβέντες που τελειωμό δε θα 'χουν.

Εν κατακλείδι,
η αστοχία στην δόμηση των στίχων μου, είναι κάτι που είμαι έτοιμος να παραδεχτώ ανά πάσα στιγμή.  Δε με βοηθάς όμως να το κάνω. Έδωσα συγκεκριμένες απαντήσεις σε ζητήματα που θίχτηκαν από μέρους σου και η απουσία τους στο τελευταίο σχόλιό σου, με πείθει πως η μεταξύ μας διαφορά είναι βαθύτερη από τη λέξη "μπερδεμένο" και εντοπίζεται κυρίως στο "κατά κάποιους". Πώς να σε πείσω λοιπόν, όταν ακόμα και η χρήση του 1ου πληθυντικού εκλαμβάνεται ως προσβλητική και τι είδους εξηγήσεις να δώσω, όταν μου καταλογίζεται έπαρση;
Προς το παρόν καληνύχτα..
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #9 στις: 26/06/09, 01:32 »
Φίλε μου σου τονίζω για άλλη μια φορά το πόσο ξεκάθαρος είμαι θυμίζοντάς σου ότι όποιος διαβάζει μπορεί να δει τα επιχειρήματα του ενός και του άλλου και να κρίνει.

Λοιπόν δεν απαντάς σε τίποτα από αυτά τα οποία ΕΓΩ θεωρώ ότι είναι προσβλητικά. Οι στίχοι που σου ανέφερα στην ανάλυση της απάντησής σου
είναι τυχαία παραδείγματα αφού ΕΓΩ το θεωρώ πλην της...εισαγωγής ΟΛΟΚΛΗΡΟ προσβλητικό. Τώρα για το 1ο πληθυντικό δεν απάντησα και μόλις το κάνω ελπίζω να καταλάβεις το γιατί.

Αναφέρεσαι σε αυτούς που σκαλίζουν για ποιήματα σε συγκεκριμένο χώρο (στη λάσπη της σκιας του εαυτού ή ό,τι ερμηνεύσει ο καθένας..!)
με αποδέκτες (που θα σε διαβάσουν δηλαδή) αυτούς που σκαλίζουν για ποιήματα στη συγκεκριμένη...στήλη του φόρουμ!!!
εκεί που θα δημοσιευθεί και το δικό σου!!!! και δικαίωμά σου να χαρακτηρίσεις το δικό σου ποίημα προιόν σκουληκόλασπης αλλά μόνο
το δικό σου!!!
Δεν είναι χώρος - πεδίο γενικού προβληματισμού ώστε να δικαιολογεί χρήση 1ου πληθυντικού (πχ "εγωισμός" "ξενοφοβία" κλπ)...

Τώρα εσύ με την ευκολία που θα πεις:""EΣΕΙΣ είσαστε καλύτεροι από 'μένα"" κατά τα λεγόμενά σου
θα έλεγες επίσης με την ΙΔΙΑ ευκολία  και αυτό:

"καμαρωτά μοιράζετε σκεπάρνια εσείς του γύφτου
σκαλίζοντας για ποιήματα στα χώματα του ίσκιου

του δικού σας. Μα είναι η φλέβα πιο βαθιά
κάτω απ' τον ίσκιο κι απ' το χώμα που πατάτε
κι όλο στην λάσπη την παχιά τσαλαβουτάτε
μήπως βρεθείτε απ' τα σκουλήκια πιο ψηλά!

Μέσα στο ίδιο το σακούλι δυσωδία
τρέφει και τρέφεται από σας. Τι ειρωνεία,
που νομίσατε πως γίνατε του κόσμου
καθαριστές και τον επήρατε επ' ώμου.

Μα όσα δεν είπατε θα μένουνε θαμμένα
στη μυρωδιά σάπιου χαρτιού που τα "γιατί" σας
ποζάρουν ένδοξα επάνω του γραμμένα
ή μήπως είναι από το σφίξιμο η πορδή σας;"" ;;;;;;;;;

Εεε; Με την ίδια;;; Αν το ισχυρίζεσαι επιτρεψέ μου τουλάχιστον να...αμφιβάλλω!!!!!

Και σε κάθε περίπτωση πως να με πείσεις εσύ ότι βάζοντας και τον εαυτό σου στους πολλούς που προσβάλλεις μειώνεται η κακότητα της πράξης σου;; Είναι κατά εσέ ελαφρυντικό;;;!!!

Μήπως όντως έχεις κάτι κατα νου λέγοντας:""Η χρήση λοιπόν του 1ου προσώπου δεν είναι υπεκφυγή, ούτε συγκάλυψη, ούτε τέχνασμα, ούτε δειλία, όπως πιθανώς συμπεραίνει κανείς."" Λέω...
Εξακολουθείς ακόμα να πιστεύεις ότι ΑΥΤΗ τη χρήση του 1ου πληθυντικού δεν δικαιούμαι να εκλάβω ως...προσβλητική;;;

Επρεπε να εκμεταλευθείς τα...κενά, που επίτηδες από ευγένεια σου αφήνω, για να ανασκευάσεις και να ζητήσεις συγγνώμη από τους συμφορουμίτες σου, και όχι να δυσχεραίνεις την θέση σου, με το να επανέρχεσαι περιπλέκοντας αυτονόητες έννοιες περί υποκειμενικότητας,
θολώνοντας τα νερά, εκλαμβάνοντας ίσως -;- ως υποχώρηση το γεγονός ότι δοκιμάζοντάς σε αποδέχτηκα τις εξηγήσεις σου και τη συγγνώμη σου, στα οποία παρέλειψες παντελώς να σταθείς επανερχόμενος!!!!

Τελειώνοντας στο κατά ΕΜΕΝΑ ξεκάθαρα προσβλητικό, ( κατ άλλους μπερδεμένο η ό,τι άλλο τα προανέφερα για να δείξω ότι καθένας το ερμηνεύει κάπως) κατα ΕΜΕΝΑ εκτός ορίων προσβλητικό, υποτιμητικό, μειωτικό ποίημα δε θα χρειαζόταν να ανοίξει όοοολος αυτός ο διάλογος
αν ΑΠΛΑ δεχόσουν το ΚΑΘ ΟΛΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ σχόλιο, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ κριτική:

Υποτιμητικό, προσβλητικό, μειωτικό της προσπάθειας των άλλων,( και μη μου πείτε αν "έχω τη μύγα" γιατί όλοι
εδώ μέσα θα μπορούσαν να την έχουν με τόση κρυψίνοια)

ένα "μνημείο" εμπάθειας που μέχρι φίλε μου να το αναλύσεις και εξηγήσεις
θα έχει ακριβώς αυτό που του αξίζει:

Την απέραντη και απόλυτη περιφρόνησή μου!!!

ΑΠΛΑ ΔΕΞΟΥ ΤΟ και ασ το να συνυπάρχει ως συνοδευτική κριτική στο ΚΑΤΑ ΕΜΕ προσβλητικό ποίημα

Καληνύχτα

 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/09, 01:48 από Crool »
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #10 στις: 26/06/09, 01:55 »
προσβλητικό ή μη, δεν μ'αρεσε
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #11 στις: 26/06/09, 14:42 »
πολύ ωραία λοιπόν!

"σκαλίζοντας για ποιήματα στα χώματα του ίσκιου του δικού μας"
Δεν αφορά στο φόρουμ! Δεν αφορά στους αναγνώστες! Η ρίζα και η κατάληξη της ζωής, άρα και του ποιητή, και της ποίησης και της λέξης, βρίσκεται στο χώμα!

"απ' τα σκουλίκια πιο ψηλά"
Σκουληκολάσπη; Ποιος μίλησε για κάτι τέτοιο..; Τουλάχιστον όπως εσύ το περιγράφεις.. Όλοι ποιητές και μη, είμαστε πολίτες του κόσμου! Τώρα το ποιος είναι αυτός ο κόσμος και τι θυσίες χρειάζεται κανείς για να ανθίσει ένα μικρό λουλούδι στον κήπο του, ξαναδιαβάστε την τρίτη και τέταρτη στροφή!

Δεν ισχυρίστηκα πως το 1ο πληθυντικό αποτελεί ελαφρυντικό. Εννοείται πως αν θα έλεγα "ΚΛΕΒΟΥΜΕ" , θα ήταν προσβλητικό. Έχω απλά πέσει στην "παγίδα" σου, να δώσω παραπάνω έμφαση στη χρήση του "εμείς".
Αυτό το κομμάτι του σχολιασμού σου με "αποπροσανατόλισε" κατά κάποιον τρόπο..:]
"Υπήρχε ποτέ περίπτωση    να έγραφες πχ "μοιράζετε σκεπάρνια ΕΣΕΙΣ του γύφτου",ή "κι όλο στη λάσπη τη παχιά τσαλαβουτάΤΕ" η  "μήπως είναι από το σφίξιμο η πορδή ΣΑΣ";;;
(δηλ. αυτό έλειπε...)  " 

Και επειδή επανέρχεσαι (και σωστά το κάνεις) απαντάω: Ναι, αναφέρομαι σε όλους και σε εμένα και ζητώ συγγνώμη από όποιον προσβάλλεται, χωρίς να παίρνω τίποτε πίσω από το περιεχόμενο των στίχων μου!
Δε θα είχα κανέναν δισταγμό να μιλήσω σε 2ο πρόσωπο αν τα γραφόμενα αναφέρονταν και οι προσδιορισμοί απευθύνονταν σε ένα σύνολο που θα δικαιολογούσε τη χρήση του 2ου πληθυντικού ή ενικού. Η "διασκευή" που έκανες λοιπόν στους στίχους μου, ΌΧΙ δεν θα μπορούσε να γραφτεί με αυτόν τον τρόπο!

Από τη στιγμή που είναι αποτυχημένο το ποίημα έστω και για έναν, είναι αποτυχημένο και εφ' όσον έστω και ένας το κρίνει ως τέτοιο, εκατομμύρια άλλες αντίθετες κρίσεις δε μπορούν να ακυρώσουν το χαρακτηρισμό αυτό. Όσο για εμένα, ήταν μεγάλη μου τιμή η μεταξύ μας κουβέντα. Ίσως η βιαστική διατύπωσή μου προκαλέσει εκ νέου σχόλια από εσένα ή οποιονδήποτε άλλο και λυπούμαι που δε θα μπορέσω να επανέλθω μέχρι την Τρίτη που θα επιστρέψω στη βάση μου.. Εύχομαι η όλη κουβέντα να τελειώνει εδώ ή όπως και να 'χει, να μας δοθεί η ευκαιρία από κοντά (στον Ιανό ίσως) να τεθεί σε μια άλλη βάση.

Ευχαριστώ.
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #12 στις: 26/06/09, 17:55 »
Για το πόσο σε όλη αυτή τη διάρκεια του διαλόγου ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΩ, και για το πόσο εσύ φίλε μου ΔΙΑΣΤΡΕΦΕΙΣ
σε κάθε σου σχόλιο πράγματα που γράφτηκαν σε προηγούμενο κατηγορώντας με ακόμα και για..."παγίδα" (δε θα πρεπε να το κάνεις
ΟΥΤΕ εντός εισαγωγικών!!!), θα φέρω μόνο λίγα παραδείγματα προτρέποντας όποιον αναγνώστη θέλει να κάνει μια απλή αντιπαραβολή των σχολίων μεταξύ τους για να το διαπιστώσει μόνος του αφού εσύ μάλλον ξεχνάς ότι υπάρχουν και...προηγούμενα σχόλια που σε εκθέτουν
μόλις κάνει κάποιος μια απλή σύγκριση!!!

Λοιπόν, ΛΕΣ: "σκαλίζοντας για ποιήματα στα χώματα του ίσκιου του δικού μας"Δεν αφορά στο φόρουμ! Δεν αφορά στους αναγνώστες!

ΕΙΠΑ:"Αναφέρεσαι σε αυτούς που σκαλίζουν για ποιήματα σε συγκεκριμένο χώρο (στη λάσπη της σκιας του εαυτού ή ό,τι ερμηνεύσει ο καθένας..!) ΜΕ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ (ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ) ΑΥΤΟΥΣ που ΣΚΑΛΙΖΟΥΝ για ποιήματα στη συγκεκριμένη...στήλη του φόρουμ!!!
εκεί που θα δημοσιευθεί και το δικό σου!!!!""!!!

ΛΕΣ:""Σκουληκολάσπη; Ποιος μίλησε για κάτι τέτοιο..; Τουλάχιστον όπως εσύ το περιγράφεις..

ΕΙΠΑ::""...ποίημα προιόν σκουληκόλασπης "" ερμηνεύοντας ό,τι ΕΙΠΕΣ:""...σκαλίζοντας για ΠΟΙΗΜΑΤΑ στα χώματα...Μα είναι η ΦΛΕΒΑ πιο βαθιά
ΚΑΤΩ απ' τον ίσκιο κι απ' το χώμα που πατάτε
κι όλο στην ΛΑΣΠΗ την παχιά τσαλαβουτάτε
μήπως βρεθείτε απ' τα ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ πιο ψηλά!""!!!!! Αυθαίρετη λιοπόν η ερμηνεία;;!


ΛΕΣ:""Έχω απλά πέσει στην "παγίδα" σου, να δώσω παραπάνω έμφαση στη χρήση του "εμείς".

Ενώ εσύ ΠΡΩΤΟΕΙΠΕΣ:""Εξάλλου μιλώ σε 1ο πρόσωπο και μέσα στους "άλλους" βρίσκεται και η αφεντιά μου!"" χρησιμοποιώντας τον πληθυντικό
για να δικαιολογηθείς...! που με ανάγκασε να επεκταθώ!!

ΛΕΣ:""Αυτό το κομμάτι του σχολιασμού σου με "αποπροσανατόλισε" κατά κάποιον τρόπο..:]
"Υπήρχε ποτέ περίπτωση    να έγραφες πχ "μοιράζετε σκεπάρνια ΕΣΕΙΣ του γύφτου",ή "κι όλο στη λάσπη τη παχιά τσαλαβουτάΤΕ" η  "μήπως είναι από το σφίξιμο η πορδή ΣΑΣ";;;
(δηλ. αυτό έλειπε...)  " 

ΕΙΠΑ:""Οι στίχοι που σου ανέφερα στην ανάλυση της απάντησής σου
είναι τυχαία παραδείγματα αφού ΕΓΩ το θεωρώ πλην της...εισαγωγής ΟΛΟΚΛΗΡΟ προσβλητικό.""!!!!

Αυτά τα παραδείγματα μόνο που θα βρει κάποιος δεκάδες τέτοια συγκρινοντας το ένα σχόλιο με το άλλο...!!

Ομολογώ ότι δεν μπορώ να...καταπιώ την έκπληξή μου βλέποντας για πρώτη φορά μια ερμηνεία στίχων
να είναι πιο ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ από τους ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ στην ανερμήνευτη μορφή τους!!!!

Και επειδή φίλε μου εύχομαι και εγώ να τελειώσει εδώ,πρώτα από όλα γιατί ΚΟΥΡΑΣΑΜΕ πλέον, καταλήγοντας θα πω
ότι όσο παραμένει έτσι προσβλητικό στα μάτια μου, λυπάμαι αλλά, δεν μπορώ παρά να δείχνω την απέραντή μου περιφρόνηση
ως το επιεικέστερο συναίσθημα απέναντι σε κάτι που στέκει εκεί τόσο προσβλητικό στα μάτια μου.

Ο καθένας ας καταλάβει ό,τι ερμηνεύσει η ας δώσει κάποιος μια ερμηνεία που θα πείθει όποιον νομίζει ότι πρσεβλήθη...

Εγώ πάντως διαβάζοντάς το δεν μπορώ μια άλλη, ανώτερου επιπέδου ερμηνεία γιατί ούτε ΥΠΑΙΝΙΓΜΟΣ αυτού του ανωτέρου δε γίνεται
στο ίδιο το ποίημα!!!!
 
Είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ αυτά με την ανάγνωσή του...Και αφού εσύ λες:""χωρίς να παίρνω τίποτε πίσω από το περιεχόμενο των στίχων μου!"",

τότε λυπάμαι αλλά παραμένει ό,τι αρχικό συναίσθημα και κρίση εξέφρασα...Και αυτό θα παραμένει οπότε δε χρειάζεται και να επανερχόμαστε...
 
Αυτά...
Και είπαμε. Τίποτα το προσωπικό...Πάντα άλλωστε κάνω ΜΟΝΟ, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλω
και νιώθω...Δε γνωριζόμαστε άλλωστε, ούτε κι έχω λόγους.

Χαιρετώ.
 

 
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/09, 13:09 από Crool »
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ή μήπως....
« Απάντηση #13 στις: 30/06/09, 18:36 »
"μ' αρέσει που μπήκατε στον κόπο να ερμηνεύσετε τους στίχους μου" ,
κάπως έτσι έπρεπε να απαντήσω εξ αρχής. Χαίρετε!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
45185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/05, 17:54
από Βραζίλης
193 Απαντήσεις
54365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/07, 10:01
από KostasVap
90 Απαντήσεις
28282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 00:19
από petros1992
28 Απαντήσεις
8833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 00:56
από morpheas
1 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 12:22
από conny
0 Απαντήσεις
1403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 16:03
από dimitra86
17 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 02:07
από Ibanezos
3 Απαντήσεις
2452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/10, 12:08
από freemind
1 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 00:21
από yannis_r
21 Απαντήσεις
7032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento