Αποστολέας Θέμα: Αγορα πεταλιων  (Αναγνώστηκε 9384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος toubilol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Αγορα πεταλιων
« στις: 20/04/13, 00:20 »
Γεια σας, ειμαι νεος στο forum καθως και στα πεταλια οποτε ηρθα για να κουρασω...


Exω μια gibson explorer ενα peavey bandit 112 και μια πεταλιερα boss ME90. Μετα απο αρκετα χρονια εχοντας αλλαξει γουστα ο ηχος οχι απλα δε με ικανοποιει αλλα ειναι απαραδεκτος και σκεφτομαι να κρατησω τον ενυσχητη σε clean και σιγα σιγα να αγορασω ενα σετ απο πεταλια. Παιζω  κυριως rock, alternative, blues (αν βοηθαει) Αυτο που θα ηθελα, γιατι με το ψαξιμο στο νετ εχς χασει το μπουσουλα ειναι μια λιστα απο διαφορετικα ειδη πεταλιων που να ταιριαζουν μετακσυ τους. θελω κυριως εναν compressor (και μια ερωτηση πανω σ αυτο: η διαφορα πχ του  mxr dynacomp απο τον  mxr micro amp m133), ενα καλο distortion (κατι να φερνει σε hendrix η Page ασ πουμε),  ενα ουα και οτι αλλο εφε μπορειτε να σκεφτειτε και να ταιριαζει με το υπολοιπο σετ θα το εκτιμουσα.
Απο τα πεταλια που εχς ακουσει, εντυπωση μου εχουν κανει  τα: bender mkII (αν και ακριβο) , τα παραπανω mxr και το combo Harmonix big muff- mxr micro amp- digitech whammy(J.White fun ;) -[size=78%]) [/size]
Αυτα ισως για να βοηθησω...


τελος αν πιστευετε οτι θα εχω θεμα με τον peavey ισως καποια προταση για ενα μικρο σε vatt αλλα καλο ενυσχητη. ελπιζω με ολο αυτο να γινομαι λιγο κατατοπιστικος...


ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #1 στις: 20/04/13, 01:10 »
Καταρχάς, πρότασή μου είναι να μη μπλέξεις με κομπρέσσορα και άλλα τέτοια "ειδικευμένα" εφέ. ΑΝ κάτι σου χρειάζεται από πετάλια, είναι ένα overdrive ή distortion και ένα wah πιστεύω στην παρούσα φάση. Πιθανότατα όμως να σου λείπει ένας καλύτερος ενισχυτής.

Επομένως θα προτείνω
wah: http://www.thomann.de/gr/vox_vx_v847_wah.htm
ενισχυτής: http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm (λαμπάτος)

Εγώ αυτά θα έπαιρνα για αρχή, και ΑΝ δε με κάλυπτε το βρώμικο του ενισχυτή θα ξεκινούσα την (δύσκολη και χρονοβόρα με τόσες επιλογές) αναζήτηση od/distortion.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #2 στις: 20/04/13, 02:33 »
Θεωρώ μάλλον εσφαλμένη την προσέγγισή σου. Ψάχνεις "πετάλια" γενικά κι αόριστα, χωρίς να ξέρεις ποιά συγκεκριμένα εφφέ θέλεις; Π.χ. εγώ θα έλεγα ότι για ήχο που προσεγγίζει σε Hendrix και Page, μάλλον θα σού χρειαστεί μεταξύ άλλων και ένα fuzz ή τουλάχιστον ένα fuzzy distortion. Αυτή όμως είναι η δική μου προσωπική άποψη, κάποιος άλλος μπορεί να διαφωνεί. Eκτός αυτού, κανένας δεν μπορεί να σού δώσει μια λίστα με εφφέ που να "ταιριάζουν μεταξύ τους" γιατί αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και έχει σχέση και με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου. Ίσως θα ήταν χρήσιμο να σκεφτείς ποιά εφφέ χρησιμοποιείς περισσότερο στην πεταλιέρα που έχεις (και η οποία λογικά θα είναι ή η ME-50 ή η ME-70, καθώς δεν υπάρχει ΜΕ-90). Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις από πού θα ξεκινήσεις την αναζήτηση των εφφέ.

Επίσης συμφωνώ με το Ριχάρδο ότι ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις για ένα διαφορετικό ενισχυτή. O Bandit είναι πολύ καλός (από τους καλύτερους solid state που έχω παίξει), αλλά ίσως χρειάζεσαι έναν αξιοπρεπή λαμπάτο με καλό βρώμικο κανάλι για να το χρησιμοποιήσεις ως βάση για τον ήχο σου.

ΥΓ: Το MXR Micro Amp είναι preamp booster και όχι compressor. Σε κάποιες ρυθμίσεις μπορεί (δεν ξέρω σίγουρα) να έχουν παρόμοια επίδραση στον ήχο, αλλά δεν πρόκειται για ίδια εφφέ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #3 στις: 20/04/13, 12:50 »
Καλώς ήρθες και από εμένα, συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά και τις συμβουλές που σου έδωσαν.

Χρειάζεσαι λίγο διάβασμα για να ξεμπερδευτείς ώστε να μιλάμε την ίδια γλώσσα.
Δες λίγο κάποια πράγματα που έχω γράψει: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=69815.msg538913#msg538913

..και μπές και στο καταπληκτικό Proguitarshop  που έχει χιλιάδες demos. Διάλεξε μία μία τις γενικές κατηγορίες από πετάλια και άκου demos για να καταλάβεις τι κάνει το καθένα και πόσο χρήσιμο θα ήταν στην δική σου περίπτωση.

Μετά αποφασίζεις τι χρειάζεσαι και το συζητάμε. Σίγουρα πάντως ένας καλός ενισχυτής είναι μία γερή βάση για να χτίσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος toubilol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #4 στις: 20/04/13, 22:46 »
Κατ αρχας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις και απο τους 3.



Μαλλον απ οτι μου ειπατε δε ξερω τι θελω (αν και προσπαθησα να ειμαι οσο το δυνατον περιεκτικοτερος). Καταλαβαινω ομως καποια πραγματα που λοιπουν στον ηχο μου. Επισης εψαξα λιγο πριν αρχισς να σας ρωταω αλλα μπερδευτηκα αρκετα απ οτι καταλβαινω πλεον. Το κυριο προβλημα μου ειναι το sustain που για να το πετυχω πρεπει το gain sto distortion να ειναι στο τερμα. θα ηθελα να εχω αρκετη διαρκεια στο clean αν ειναι δυνατο και σε πιο χαμηλεσ εντασεις. Αρχικα εψαξα για booster μεχρι που βρηκα τουσ compressor που απ οτι καταλαβα λειτουργουν λιγο ως booster και ταυτοχρονα προσφερουν διαρκεια και μειωνουν λιγο τη βαβουρα απο τα πριμα-μπασα. Γι αυτο και ζητησα compressor αρχικα..


 Τωρα οσον αφορα τον fuzz και γενικοτερα το βρομικο ηχο , ναι, ισως χρειαζομαι ενα distortion ena overdrive και ενα  fuzz για να ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Απλα μου φανηκε σχετικα ικανοποιητικο το αποτελεσμα του ΜΚΙΙ που σας ειπα. Αυτο που περιμενα αρχικα (ισως λαθος μου) ηταν μια σειρα απο προτασεις (οπως πχ εκανε ο Ριχαρδος) οχι για να παω αυριο να τα παρω αλλα για να τα ακουσω και να βρω τι μου ταιριαζει περισσοτερο κι αυτο γιατι υπαρχουν απειρα πεταλα και μαρκες που στο νετ τα συνδιαζουν με καλους ενυσχητες και τα περισσοτερα προσφερουν αρκετα ικανοποιητικους ηχους με αποτελεσμα δυσκολα να μπορω να ξεχωρισω.
 τελος το θεμα μου με τον καλο λαμπατο ειναι οτι κανει οσο ενα σετ απο τα πεταλια που χρειαζομαι. Σιγουρα καποια στιγμη θα παρω αλλα για την ωρα πρεπει να διαλεξω εναν απ τους 2 δρομους.


Τελος παντων αυτη τη συζητηση μπορω να την κανω για χρονια οποτε για να μη κουραζω θα ψαξω κι αλλο στα site που μου στειλατε και θα επανερθω δρυμμητερος
Παντος κανετε πολυ καλη δουλεια και ευχαριστω γι αυτο

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #5 στις: 21/04/13, 07:49 »
Καλημέρα κι από μένα.
Τελικά ποιά πεταλιέρα έχεις?? Αν είναι η ΜΕ70 τα έχει μέσα όλα αυτά. Απλά θέλει λίγο "σκάλισμα" για να βρείς τον ήχο που θές σε κάθε εφέ.
Το θέμα του ενισχυτή είναι επίσης πολύ σημαντικό. Δέν ακούγονται όλα τα πετάλια το ίδιο σε κάθε ενισχυτή.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #6 στις: 21/04/13, 11:15 »
Μα και η me50 τα εχει ολα αυτα...απλα θελει ρυθμιση. Γενικα να ξερεις οτι ενα πολυεφε σου προσφερει οτι ηχο θες σε σχετικα καλη αποδοση και ειναι οτι καλυτερο για να μαθεις τελικα τι ειναι αυτο που θες απο τον ηχο. Αν δεν μπορεσεις να βγαλεις ακρη με τα εφε της πεταλιερας φοβαμαι οτι θα χαλασεις πολλα λεφτα ψαχνοντας τον ηχο σε πεταλακια....

Αποσυνδεδεμένος toubilol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #7 στις: 21/04/13, 18:07 »
Ναι παιδια ειναι η ΜΕ70 (τυπογραφικο) και ξεχασα να απαντησω στο φιλο Απολλων και την εχω 5 χρονια και τα υπολοιπα 6.Δε γινεται να μη την εχω σκαλισει και δε ζηταω εφε που μου λειπουν αλλα που δε με ικανοποιουν ( τουλαχιστον με αυτο τον ενυσχητη) Παραδειγμα ειναι το sustain kai ο fuzz ηχος που αναφερθηκε κιολας που για να τον πετυχω εχω το distortion στο fuzz και το comp στο solo με αποτελεσμα να εχω μια ενοχλητικη βαβουρα και ο ηχος να μπουκωνει αρκετα(σαν να εχω 2 distortion μαζι) και το ουα να μην ακουγεται καν.... αλλα προβληματα ειναι το ουα και το harmonix που ειναι μετρια


το θεμα ειναι αν ρισκαρω να παρω ενυσχητη και συνεχισω να μην ειμαι ευχαριστημενος απο την boss θα αργησω να αγορασω κατι επιπλεον. γι αυτο και το υζηταω και το ψαχνω αρκετα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #8 στις: 21/04/13, 19:01 »
Όσον αφορά την πεταλιέρα, αν δεν το έχεις κάνει ήδη ίσως θα έπρεπε να πειραματιστείς λίγο με τις παραμέτρους του fuzz και κυρίως του compressor για να πετύχεις αυτό που θέλεις. Ίσως με πιο διακριτικές ρυθμίσεις για τον compressor να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με λιγότερο θόρυβο. Συνήθως οι προσωμοιώσεις πεταλιών overdrive σε ένα πολυφφέ (και όχι μόνο) προσθέτουν σε κάποιο βαθμό το δικό τους compression. Οπότε αν έχεις και τον compressor (που με τη σειρά του προσθέτει λίγο gain στο σήμα σου) αρκετά έντονο, τα δύο αυτά εφφέ μπορεί να δημιουργούν τη βαβούρα και το μπούκωμα που περιγράφεις.

Από προσωπική εμπειρία βρήκα το compressor πιο χρήσιμο σε σχετικά καθαρούς ή λίγο crunchy ήχους. Με overdrive/distortion έβρισκα ότι ήταν δύσκολο να πετύχω ένα καλό συνδυασμό (μιλάω πάντα για εφφέ πεταλιέρας και όχι ξεχωριστά πετάλια), οπότε απέφευγα να τα χρησιμοποιώ μαζί. Ξαναλέω ότι αυτή είναι απλά μια δική μου εντύπωση από διάφορες πεταλιέρες που έχω χρησιμοποιήσει. Δεν έχω εμπειρία από compressor σε πετάλι και δεν θα μπορούσα να σού δώσω κάποια συμβουλή σε αυτό το θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #9 στις: 21/04/13, 21:13 »
Φιλε μου ειναι σχεδον βεβαιο οτι κατι ρυθμιζεις λαθος γιαυτο και εχεις προβλημα στον ηχο.
Για αρχη αν βαζεις τν πεταλιερα στο input του ενισχυτη πρεπει να κλεισεις τα preamp γιατι θα βγαζει φυσιμα και βαβουρα.... Μετα κοιτα να ρυθμισεις τα od και comp σου ποιο ουδετερα. Το τιγκα gain η το τιγκα sustain συνηθως εχουν κακα αποτελεσματα....

Τελος θεωρητικα ενα καλο set απο πεταλακια θα σου δωσει καλο ηχο αλλα στην πραξη παλι δεν ειναι τοσο απλο. Παλι θα πρεπει να τα ρυθμισεις σωστακαι δενουν. Καλα θα παιζουν...αν κατι δεν κατσει σωστα παλι οχι....γιαυτο μην βιαστεις να επενδησεις εκει...
Πρωτα θες ενα καλο ενισχυτη σαν βαση και μετα ποιοτικα καλορυθμισμενα πεταλακια....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #10 στις: 21/04/13, 21:58 »
Φίλε toubilol, αν δυσκολεύεσαι να συνδυάσεις compressor και fuzz σε πολυεφέ, να σε προειδοποιήσω ότι με ξεχωριστά, αναλογικά πετάλια θα φτύσεις αίμα! ;D Αν εξαιρέσουμε τα muff και κάποια πιο σύγχρονου σχεδιασμού fuzz, τα περισσότερα fuzz (που είναι βασισμένα στα fuzz face και tonebender) δεν καταδέχονται άλλο πετάλι πριν από αυτά.. :P 


Γενικά, στα εφέ θα πρέπει να χεις τη λογική "χρειάζομαι κάποιο εφέ? ας βάλω αυτό το εφέ" κι όχι "έχω αυτό το εφέ? θα βάλω αυτό το εφέ".. Τον compressor ας πούμε είσαι σίγουρος ότι τον χρειάζεσαι με το fuzz?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #11 στις: 22/04/13, 00:08 »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και να προσθέσω οτι τα muff είναι επίσης πολύ ιδιότροπα, φασαριόζικα και δεν ανέχονται κανένα ενεργοποιημένο πετάλι πριν από αυτά. Χαρίζονται μόνο στα wha!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #12 στις: 22/04/13, 00:54 »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και να προσθέσω οτι τα muff είναι επίσης πολύ ιδιότροπα, φασαριόζικα και δεν ανέχονται κανένα ενεργοποιημένο πετάλι πριν από αυτά. Χαρίζονται μόνο στα wha!


Ωπ, εδώ θα διαφωνήσουμε. Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη: τα muff λατρεύουν overdrive/booster πριν από αυτά. Αντίθετα δεν παίζουν ωραία πριν από drive πετάλια ή σε βρώμικους ενισχυτές. Τουλάχιστον αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία. 8)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #13 στις: 22/04/13, 02:54 »
Φίλε toubilol θα συμφωνήσω κι εγώ με τους απο πάνω. Προφανώς δεν έχεις ψάξει κάτι σωστά στην πεταλιέρα σου ή πολύ απλά κάτι κάνεις με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή σου. Για παράδειγμα, όπως σου γράφει και ο kkmspm, κλίνεις το preamp από την πεταλιέρα? Επίσης, ποιο κανάλι του ενισχυτή χρησιμοποιείς? Το καθαρό ή τα υπόλοιπα και μαζί με αυτά ΚΑΙ την πεταλιέρα??

Αυτό που θέλεις να πετύχεις και γενικότερα οι ήχοι με τους οποίους ψάχνεσαι μπορούν άνετα να βγουν από την ME70. Είναι πολύ καλή και ποιοτική πεταλιέρα. Το sustain και ο όγκος γενικότερα δεν χρειάζεται τέρμα gain.
Δεν μπορώ να πιστέψω πως δεν σε ικανοποιεί η πεταλιέρα. Πολύ φοβάμαι πως με τα πεταλάκια θα μπλέξεις περισσότερο. Προσωπικά για παράδειγμα, πλέον ξέρω τί ακριβώς χρειάζομαι αν γυρίσω σε πετάλια και όχι στο περίπου τί μπορεί / ενδεχομένως κλπ να μου αρέσει. Κάτι δεν κάνεις σωστά. Ξεκίνα από το καθαρό κανάλι του ενισχυτή, τον καθαρό σου ήχο και χτίσε σιγά σιγά.
Θεωρώ πως ο ενισχυτής που έχεις σε συνδυασμό με την πεταλιέρα σου, μπορούν να σε καλύψουν για να αποφασίσεις όχι μόνο ποιος ενισχυτής σου χρειάζεται, αλλά και ποια συγκεκριμένα πετάλια χρειάζεσαι.
Θέλεις να μας πεις και λίγα για την συνδεσμολογία σου? Ρυθμίσεις ενισχυτή, σε ποιο κανάλι συνδέεσαι που σου είπα και παραπάνω, κλπ κλπ?

Για παράδειγμα, ασχέτως την ποιότητα ηχογράφησης που είμαι αμετανόητος και δεν λέω να αγοράσω μία καλή κάρτα ήχου / κάμερα, ο ήχος στο παρακάτω video πώς σου φαίνεται??
{www.youtube.com/watch?v=VfZDaiP9eKc}
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/13, 02:59 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος toubilol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #14 στις: 22/04/13, 03:51 »
Λοιπον εχετε δικιο δε το ξεκαθαρισα...


Στην πεταλιερα παιζω αρκετα και εχω πειραματιστει αρκετα με ολα τα υπολοιπα χρησιμοποιωντας τον fuzz ηχο. χρησιμοποιωντας το μονο του εχω εχω ενα fuzz μεν αλλα χωρις μπασα και ενταση ηχο(δε ξερω αν με καταλαβαινετε) και το κυριο με 0 sustain! το preamp ειναι η off η στο clean με τα gain και bass χαμηλα και δε παιζει μεγαλο ρολο στη βαβουρα. Τωρα για να πετυχω το επιθυμητο βαζω και comp h solo sto comp που με το sustain σχεδον στη μεση ξεκιναει ο διαολος!! Οποτε διαλεγω η φλορικο ηχο η ικανοποιητικο ηχο διαρκεια και φυσικα βαβουρα...(προφανως στο fuzz εχω χαμηλα και το drive γιατι μετα παλι μου τα χαλαει η πολη βρομιλα) Γι αυτο και αρχικα αν ζητησα κατι ηταν η διαρκεια που με ψαξιμο υπεθεσα οτι αυτο μπορει να το καταφερει ενας compressor εκτος της πεταλιερας πραγμα που θα μου ελυνε τα χερια και στα καθαρα οσον αγορα τη διαρκεια.
   Αυτο που οντος μπορει να φταιει και δεν εχω αναφερει μεχρι τωρα ειναι οτι εχω τον ενισχυτη αρκετα χαμηλα (γιατι δε φταινε και σε τπτ οι γειτονες) και οντας 100αρης να μη μου δινει sustain


Γενικοτερα εχω καταντησει να κανω σαν γκομενα... ΘΕΛΩ ΔΙΑΡΚΕΙΑ!!! :P   


Τωρα απ οτι μου λετε ολοι, θελω πρωτα καινουριο ενισχυτη... Οποτε αν εχετε την υπομονη να μου προτεινετε εναν μικρο λαμπατο κυριως με βελουδινα clean και να προσθεσω rock και γενικοτερα πιο βρομικους ηχους με την πεταλιερα η με πεταλακια αργοτερα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/04/13, 08:53
Σε ξεχασα φιλε Mistral 


λοιπον ο ενισχυτης προφανως ειναι στο clean με τα high-mid -low περιπου στη μεση ισως και λιγο πιο κατω. το καλωδιο το εχω στο low gain(δε ξερω αν το γνωριζεις ο ενισχυτης εχει 2 υποδοχες για input) καθως στο high ακομα και τα τελειως  clean μου τα χαλαει. τωρα εχω 2 καλωδια 3 κ 2 μετρα (δε νομιζω οτι παιζει τοσο ρολο). Επισης οι επιλογες master ειναι κλειστες για να μειωσω τη βαβουρα


Οσον αφορα το video εχεις αρκετα καθαρο ηχο για τοσο sustain. προφανως και μου αρεσει.(και παραπανω να ειχα δε θα ειχα προβλημα ;) )


Τι να πω σιγουρα αυτο που ανεφερα στο παραπανω σχολιο για την ενταση/διαρκεια παιζει ρολο καθως το δοκιμασα αλλα δε νομιζω να ειναι το μονο προβλημα
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/13, 08:53 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #15 στις: 22/04/13, 11:30 »
Δεν έχεις sustain διότι έχεις κάνει ανάποδες ρυθμίσεις από αυτές που το παράγουν. Δεν μπορείς να παίζεις clean και στο low gain input και να περιμένεις να έχεις sustain. Από που θα προέλθει? Με αυτές τις ρυθμίσεις δεν θα σε βοηθήσουν ούτε τα πετάλια ούτε κάποιο compressor το οποίο btw δεν παράγει sustain από μόνο του, απλά ευνοεί τις συνθήκες που το παράγουν.

Για να έχεις sustain πρέπει να υπάρχει ανάδραση από τον ενισχυτή στην κιθάρα. Η ανάδραση αυτή πρέπει σαφώς να είναι κάτω από το όριο του μικροφωνισμού, αλλά πρέπει να υπάρχει για να συντηρεί εν μέρει την δόνηση των χορδών. Sustain άπειρο μπορεί να επιτευχθεί σε όλες τις εντάσεις αρκεί να καταλαβαίνεις τις αρχές που το παράγουν και να κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις.

Το sustain παράγεται κυρίως από το gain της αλυσίδας μετά από την κιθάρα. Στάδια που καθυστερούν τον ήχο όπως ψηφιακά στάδια επεξεργασίας, μειώνουν το sustain και επηρρεάζουν αρνητικά την αμεσότησα της ανάδρασης, χωρίς όμως να είναι απαγορευτικά. Όσο πιο καθαρή (αναλογική) γενικά είναι η αλυσίδα, τόσο πιο χρηστικό είναι το sustain. 

Κάποιοι ενισχυτές (οι καλοί και συνήθως ακριβοί) κάνουν την διαδικασία αυτή πιο εύκολη, δηλαδή παράγεται χρήσιμο sustain σε ένα εύρος εντάσεων (οι λαμπάτοι γενικά είναι έτσι, χωρίς να πάμε σε λεπτομέρειες της σχεδίαση του καθενός) χωρίς να περνάμε ξαφνικά και ανεξέλεγκτα σε μικροφωνισμό.

Αντίθετα το λιγότερο χρηστικό sustain έχει μία δυστροπία και εκεί που αρχίζεις να χαίρεσαι την ανάδραση και το sustain που σου προσφέρει, ξαφνικά μπορεί να περάσει σε μικροφωνισμό και να σε κάνει να σταματήσεις την νότα σου και να αλλάξεις παίξιμο (ή/και ένταση) που είναι μεγάλο σπάσιμο (αρκετοί τρανζιστοράτοι ενισχυτές έχουν αυτή την συμπεριφορά). Το ίδιο συμβαίνει όταν έχεις πολύ ψηφιακή καθυστέρηση στην αλυσίδα, ειδικά από πετάλια υψηλού latency - με χαμηλή υπολογιστική ισχύ ή/και αλγορίθμων κακής ποιότητας.

Για να φτιάξεις το sustain σου σε κάθε ένταση:
1. Διάλεξε την ένταση που θέλεις να παίζεις.
2. Καθάρισε την αλυσίδα όσο μπορείς περισσότερο. Ιδανικά μείνε μόνο με τον ενισχυτή
3. Άρχισε να αυξάνεις το gain πρώτα από τον ενισχυτή και μετά από πετάλια/πεταλιέρες μέχρι η κιθάρα να μικροφωνίσει όταν δεν ακουμπάς τις χορδές.
4. Συνέχισε να αυξάνεις το gain, ώστε όταν ακουμπάς μόνο με το αριστερό μία χορδή στο τάστο, (χωρίς να την κτυπάς με το δεξί) να παράγεται ήχος που να έχει διάρκεια αρκετών δευτερολέπτων, και ιδανικά να συνεχίζει για πολύ χρόνο, με τάση να περνάει στην πρώτη αρμονική (μία οκτάβα πάνω).
5. Ξεκίνα να παίζεις και σε κάθε σημάδι έντονου μικροφωνισμού μείωνε λίγο το gain.
6. Από εκεί ναι πέρα, για τον έλεγχο του sustain θα χρησιμοποιείς το volume της κιθάρα σου.  Θα πετύχεις μία χρυσή τομή όπου το παίξιμο είναι απόλαυση και χαίρεσαι να ακούς την κιθάρα και τον εξοπλισμό σου.

« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/13, 11:33 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #16 στις: 22/04/13, 17:12 »
Μετά την απάντηση του andr1anou δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Παρά μόνο πως στο video που παρέθεσα, ο ήχος βγαίνει αποκλειστικά από μία Boss Me-50 (το προηγούμενο μοντέλο της δικιάς σου), συνδεδεμένη σε καθαρό κανάλι ενός 30άρη τρανζιστοράτου ενισχυτή...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #17 στις: 22/04/13, 18:52 »
Μετά την απάντηση του andr1anou δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Παρά μόνο πως στο video που παρέθεσα, ο ήχος βγαίνει αποκλειστικά από μία Boss Me-50 (το προηγούμενο μοντέλο της δικιάς σου), συνδεδεμένη σε καθαρό κανάλι ενός 30άρη τρανζιστοράτου ενισχυτή...
Το άκουσα το βιτνεάκι σου, ο ήχος σου είναι πολύ καλός και με ωραίο sustain. Αυτό σημαίνει ότι η αλυσίδα σου έχει αρκετό gain για να έχει sustain. Είναι άλλη έννοια το gain και άλλη το distortion. Δεν χρειάζεται ο ήχος να παραμορφώνει για να έχουμε gain άρα και sustain. Εϊναι φανερό ότι στην περίπτωση σου, το gain το παρέχει σε πρώτη φάση η ΜΕ50 και χτίζεται περαιτέρω μέσα στα πρώτα στάδια του 30άρη. Επειδή είναι καθαρό το κανάλι δεν σημαίνει ούτε ότι δεν μπορεί να έχει καλό gain ούτε καν ότι δεν μπορεί να παραμορφώσει. Μπορεί σαφώς να παραμορφώσει όπως ξέρουν πολύ καλά όσοι έχουν δοκιμάσει ακόμα και ένα απλό booster στο καθαρό ενός ενισχυτή, και μάλιστα πολλοί οπαδοί του καθαρότερου ήχου ακολουθούν ακριβώς αυτή την τακτική για να έχουν ικανοποιητικό sustain.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/13, 18:59 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος toubilol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #18 στις: 22/04/13, 22:39 »
H αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα προσπαθουσα κυριως απο τη πεταλιερα να πετυχω το ηχο που θελω καθως ο ενισχυτης ειναι πολυ ευαισθητος στις χαμηλεσ εντασεις οσον αφορα το lead πχ για να πετυχω τον καθαρο και με διαρκεια ηχο που μου λετε πρεπει να ανεβασω το post gain και το pre πρεπει να ειναι υπερβολικα χαμηλα για να μη τσιτωσει σε σημειο να το ανεβοκατεβαζω 5-6 φορες για να το πετυχω. το αναποδο γινεται οταν θελω αρκετο distortion. Γι αυτο και συνηθως τον εχω στο clean και προσπαθω με την πεταλιερα. Γενικοτερα τα πολλα watt με εχουν κουρασει.


ευχαριστω για τις συμβουλες σας, θα συνεχισω το τσιγκλισμα....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #19 στις: 22/04/13, 23:28 »
Μπερδεμενα μας τα λες.... ???καπου εχεις χαθει και μπερδευεσαι...
Δοκιμασε κατι αλλο. Ο ενισχυτης σου αν δεν κανω λαθος εχει fx loop. Βαλε την πεταλιερα στο return και φτιαξε ηχο απο την πεταλιερα με preamp και od....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #20 στις: 23/04/13, 01:12 »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και να προσθέσω οτι τα muff είναι επίσης πολύ ιδιότροπα, φασαριόζικα και δεν ανέχονται κανένα ενεργοποιημένο πετάλι πριν από αυτά. Χαρίζονται μόνο στα wha!


Ωπ, εδώ θα διαφωνήσουμε. Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη: τα muff λατρεύουν overdrive/booster πριν από αυτά. Αντίθετα δεν παίζουν ωραία πριν από drive πετάλια ή σε βρώμικους ενισχυτές. Τουλάχιστον αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία. 8)


Μάλλον τα είχες και έκαναν παρέα από μικρά! Το δικό μου muff είναι κακομαθημένο, ενοχλεί τα άλλα πεταλάκια και κατά περιπτώσεις τους τραβάει και καμιά σφαλιάρα!!!
Κάνει παρέα μόνο με ψηφιακό delay, tremolo, wha και booster μόνο αν το έχει φάτσα να το βλέπει!!!  :P [size=78%] [/size]
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #21 στις: 23/04/13, 02:24 »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και να προσθέσω οτι τα muff είναι επίσης πολύ ιδιότροπα, φασαριόζικα και δεν ανέχονται κανένα ενεργοποιημένο πετάλι πριν από αυτά. Χαρίζονται μόνο στα wha!


Ωπ, εδώ θα διαφωνήσουμε. Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη: τα muff λατρεύουν overdrive/booster πριν από αυτά. Αντίθετα δεν παίζουν ωραία πριν από drive πετάλια ή σε βρώμικους ενισχυτές. Τουλάχιστον αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία. 8)


Μάλλον τα είχες και έκαναν παρέα από μικρά! Το δικό μου muff είναι κακομαθημένο, ενοχλεί τα άλλα πεταλάκια και κατά περιπτώσεις τους τραβάει και καμιά σφαλιάρα!!!
Κάνει παρέα μόνο με ψηφιακό delay, tremolo, wha και booster μόνο αν το έχει φάτσα να το βλέπει!!!  :P


Συνεχίζοντας αυτή την off-topic παρένθεση, θα διαφωνήσω φίλε καθόδιε.. Τα muff είναι μια χαρά, ειδικά για fuzz.. Αν είχες ποτέ fuzz face ή tonebender (πόσο μάλλον αν αυτό ήταν γερμανίου, να το χαίρεσαι το χειμώνα και να θες να το πετάξεις στη θάλασσα το καλοκαίρι) θα αναθεωρούσες για το ποιο είναι κακομαθημένο και ποιο όχι.. ;D  Και προφανώς ούτε κουβέντα για wah (εκτός από fuzz friendly κυκλώματα), εκεί αρχίζει και τσιρίζει (oscillation)!! Η μόνη λύση είναι -αν μιλάμε για fuzz γερμανίου με PNP transistors- να το δανείσεις σε κανά φίλο, να το κάνει daisy chaining με άλλα... φυσιολογικά πετάλια και να στο στείλει στον αγύριστο (να στο κάψει).. 8)


(σόρρυ φίλε που άνοιξες το τόπικ αλλά έπρεπε να βγάλω τη χολή μου για τα -αγαπητά όσον αφορά τον ήχο- πατροπαράδοτα fuzz)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #22 στις: 23/04/13, 13:04 »
Και για να σας επαναφέρω on-topic μετά την fuzzo0-κατάσταση :)

Andr1ane ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ αρχίζω και γίνομαι οπαδός του καθαρού ήχου, ή για να το θέσω καλύτερα του να έχω ένα ΚΑΛΟ καθαρό κανάλι και να χτίζω μόνος μου τον ήχο με πεταλάκια. Βέβαια, στην περίπτωσή μου για αυτά που θέλω να παίζω δεν έχω ανάγκη πολλά εφέ. Προτιμώ πιο απλά και καθαρά πράγματα, χωρίς να χάνομαι σε ρυθμίσεις κλπ κλπ :) Αυτά λέω τώρα τουλάχιστον, αλλά επειδή έχω κανά χρόνο που ψάχνομαι γύρω από τον ήχο της ηλεκτρικής, κάπου εκεί καταλήγω.

Τώρα, το video το έβαλα περισσότερο για να δείξω στον φίλο toubilol πως δεν χρειάζεται κάτι το τρομερό για να βγάλεις έναν ικανοποιητικό ήχο. Περιττό να τονίσω βέβαια πως ψάχνομαι πολύ και διαρκώς με τον υπάρχων εξοπλισμό μου. Επιμένω λοιπόν πως δεν σου φταίει ούτε ο ενισχυτής, ούτε η πεταλιέρα. Πάρτο από την αρχή και δες το βήμα βήμα όπως σου έχουν πει και οι υπόλοιποι εδώ. Παραπέρα, το πετάλι της ME-70 ρυθμίζει και το volume. Πολλές φορές λοιπόν τα βράδια, το χρησιμοποιώ σαν "master", οπότε απλά χαμηλώνω από εκεί την ένταση κι όχι από το knob της κιθάρας. Σαφέστατα χάνω σε sustain και ακούγεται πιο ψηφιακούρα, αλλά παίζω μια χαρά χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
Τέλος, στο εν λόγω video χρησιμοποιώ απλά chorus, delay (analog), λίίίίίίίίγο compressor μιας και ο ενισχυτής είναι τρανζιστοράτος και χωρίς το compression είναι πολύ ξερός ο ήχος και τέλος το tubescreamer (προσομοίωση της BOSS βέβαια).

Καλό ψάξιμο λοιπόν :)

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος toubilol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα πεταλιων
« Απάντηση #23 στις: 23/04/13, 19:03 »


Αρα μιλας για τη ME50 γιατι ME70 δεν εχει tubescreamer(κριμα γιατι απο οσο ακουσα εχει πολυ ωραιο και γεματο ηχο)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 16:53
από Ibanezακιας
18 Απαντήσεις
8185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 23:23
από thomsot
5 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:24
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 21:16
από zeromancer
140 Απαντήσεις
47708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/17, 00:28
από nick_evia
17 Απαντήσεις
4954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/11, 16:34
από LiveToPlayLive
0 Απαντήσεις
13030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/13, 10:55
από Archangel
4 Απαντήσεις
15015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/14, 17:12
από Archangel
1 Απαντήσεις
23821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/14, 01:20
από adr1anos
9 Απαντήσεις
5254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/15, 10:13
από Kosthrash