Αποστολέας Θέμα: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι  (Αναγνώστηκε 3267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace

Καιρό είχα ν' ανοίξω θέμα


Ουσιαστικά η ερώτηση είναι: πόση διαφορά κάνει ένας καλός μαγνήτης από έναν stock φθηνό, όταν πρόκειται για παίξιμο χωρίς παραμόρφωση;


Πως έφτασα τώρα μέχρι την ερώτηση... Δεν ξέρω αν θυμάται κανένας, έχω μια Dean Vendetta 1.0. Φθηνή κιθάρα με κάτι ψιλοτραγικούς μαγνήτες.


Το καλοκαίρι που μας πέρασε, αντικατέστησα τον bridge με τον Seymour Duncan JB! Πιο ευχαριστημένος δε μπορώ να είμαι μ' αυτο το θηρίο! Επειδή ο μαγνήτης ήταν left-over ενός φίλου, τον neck δεν τον πείραξα με την προοπτική αν βρεθεί κάτι - μεταχειρισμένο κυρίως - καλό, τότε να τον αλλάξω.


Δεδομένου ότι με τον neck δεν παίζω σχεδόν ποτέ, δεν "καίγομαι" να τον αλλάξω. Βρήκα κι ένα καλό chain στο pc, έχω μια χαρά καθαρό ήχο. Κάτι πήρε όμως το μάτι μου για έναν μαγνήτη για neck και λέω μήπως να τον αλλάξω...


Θα δω όμως σημαντική διαφορά στο καθαρό κανάλι ή δεν αξίζει και τόσο η αναβάθμιση; Εννοείται πως με την προσθήκη του JB στη γέφυρα "είδα το φως", για το neck μαγνήτη όμως δε ξέρω... Αναρωτιέμαι λόγω του ότι καθαρά δεν παίζω και τόοοοοσο πολύ, άντε σε καμιά ηχογράφηση να βάλω κανα intro κι έτσι...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #1 στις: 28/01/11, 18:30 »
Κατ' αρχας, εννοειται πως ενας καλος μαγνητης μπορει να κανει τη διαφορα ακομα και στο καθαρο καναλι. Αν ρωτας εμενα δε, προτιμω τα καθαρα που προερχονται απο συνδυασμο θεσεων, οποτε εχω θα πηγαινα για κατι καλο στο neck.

Βεβαια, η αληθεια ειναι πως τον neck μαγνητη δε τον χρησιμοποιω οσο τον bridge, αλλα και παλι, πιστευω πως τα λεφτα δν ειναι τοσο τραγικα πολλα για μια αναβαθμιση. Μηπως να μας πεις ποιος ειναι αυτος που εχεις βαλει στο ματι και σε ποια τιμη τον εχεις βρει?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #2 στις: 28/01/11, 18:47 »
Να εκεί είναι το θέμα, ο επιλογέας μου είναι τριθέσιος και στη μέση ποτέ δε μου άρεσε ιδιαίτερα ο ήχος, ακόμα κι όταν ήταν με τους stock μαγνήτες.


Το μαγνήτη τον είδα σ' αυτή την αγγελία. Παρ' ότι δεν έχει πολλές πληροφορίες, είναι λέει για neck θέση και μια φορά θα 'ναι καλύτερος απ' τον stock.


Δε μ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα να συνεργάζεται καλά με τον JB, όπως είπα ποτέ δεν παίζω στη μεσαία θέση...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #3 στις: 28/01/11, 20:13 »
φιλε μου εμπειρικα επειδη εχω ζησει duncan designed δ αξιζουν.....αν και  αυτοι που ειχα εγω χανανε στις δυναμικες.....στα συν μονο στο καθαρο ειναι οτι βγαζει αρκετα ζεστο και χαρακτηριστικο ηχοι ενω σε lead φερνει απιστευτα σε ηχο metallica-master of puppets στα σολο....
γενικα αξιζουν αμα δεν εισαι πορωμενος να ακουγεται και η πενα
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #4 στις: 28/01/11, 20:34 »
Πάρε έναν SD Jazz να δεσει το Set σε Hot Rod...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #5 στις: 29/01/11, 18:38 »
Τελικά με πρόλαβε άλλος οπότε πάπαλα ο Designed. Δεν είναι ότι θα με πείραζε και τόσο ο Designed, απλά σκέφτομαι να βάλω κάτι καλύτερο απ' το υπάρχον. Αν και μάλλον προς τον Jazz θα πάω στο τέλος, θα εξαντλήσω πρώτα όλες τις φθηνότερες επιλογές (πχ GuitarFetish) γιατί δε λέει να δώσω σύνολο 100 ευρώ για μαγνήτη που θα παίζω ψιλο-σπάνια...


Δευτέρα μπορεί να κατέβω καμια κιθαρότσαρκα στη Ναυαρίνου και να ρωτήσω τι άλλο μπορεί να έχουν... Αφού και στο τομάν πουλάνε έναν-έναν τους μαγνήτες, εδώ δε νομίζω να έχουν μόνο σετ!
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #6 στις: 02/02/11, 02:53 »
Σκεψου ομως οτι καλυτερα να δωσεις 100 ευρω για εναν μαγνητη που θα σου αρεσει και 8α τον κρατησεις ισως για παντα πανω σε αυτη την κιθαρα, παρα π.χ. 60 για μαγνητη που τελικα δεν θα ειναι 100% αυτο που θες και σε λιγο καιρο θα ψαχνεις να τον αλλαξεις παλι, χαμενα θα πανε τα 60 ετσι...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #7 στις: 02/02/11, 12:43 »
Σωστό κι αυτό ρε φίλε. Σκέφτομαι και το εξής: στην αρχή ήμουν ευχαριστημένος και με τους stock μαγνήτες. Μετά που άλλαξα σε JB κατάλαβα πόσο μεγάλη διαφορά μου έκανε. Το αυτί εκπαιδεύεται κι όντως με κάτι άλλο μπορεί να μη μείνω ικανοποιημένος.


Έτσι κι αλλιώς θα κάνω παραγγελία από τομάν σε κάποια φάση οπότε θα τον πάρω. Ας πάω με το all-time-classic, δεν παίζει να βγω ζημιωμένος. Και δεδομένου ότι είναι η πρώτη μου κιθάρα αυτή, αποκλείεται να τη δώσω...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #8 στις: 02/02/11, 16:13 »
Μπορεί να θες το μαγνήτη όμως αργότερα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Διαφορά μαγνητών σε καθαρό κανάλι
« Απάντηση #9 στις: 02/02/11, 18:08 »
Όχι όχι, θα τον πάρω τον Jazz μέχρι το καλοκαίρι. Αυτό εννοούσα με το "all-time-classic". Ταιριάζει κουτί αυτό το σετάκι στο κιθαρόνι μου. Με πείσατε ουφ  ;D
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 09:40
από Evangelos 123
10 Απαντήσεις
4032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 10:51
από hoba
7 Απαντήσεις
3894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 23:56
από groovymood
8 Απαντήσεις
3187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 03:15
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 13:49
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/12, 12:36
από profsokin
9 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/13, 21:23
από tech21man
34 Απαντήσεις
15734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 16:58
από RPDrummer
1 Απαντήσεις
5911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 14:56
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
11136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/18, 10:26
από zanxion72