Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667859 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #125 στις: 21/11/06, 19:54 »
Συγνώμη ρε παιδιά...Απο πότε το κάψιμο μιας σημαίας ισοδυναμεί με φόνο ή με τον να μπω σπιτι καποιου και να τα κανω γυαλια καρφιά; Απο πότε το κάψιμο μιας σημαίας είναι έκφραση βίας;;;; ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά...Ειμαστε εθνικιστές αλλά όχι κι ετσι!!!!
Το σκέφτηκα πολύ αν ήθελα να σου απαντήσω...
Ξεπερνάω για άλλη μια φορά το άκυρο συμπέρασμά σου και απλώς σου αναφέρω πως με τον ίδιο τρόπο που παραβιάζει αυτός που καίει τη σημαία ενα απο τα πιο ιερά για μένα πράγματα δε βρίσκω το λόγο να μην δείξω ασέβεια και εγώ στα δικά του...
Θες να το καταλάβεις, καταλαβέ το, δεν θες προβλημά σου...
Χαίρομαι πάντως που δείχνεις οτι σε διέπει μια τάση αυτοκριτικής, καλό σημάδι αυτό... 
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #126 στις: 21/11/06, 20:09 »
Συγνώμη ρε παιδιά...Απο πότε το κάψιμο μιας σημαίας ισοδυναμεί με φόνο ή με τον να μπω σπιτι καποιου και να τα κανω γυαλια καρφιά; Απο πότε το κάψιμο μιας σημαίας είναι έκφραση βίας;;;; ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά...Ειμαστε εθνικιστές αλλά όχι κι ετσι!!!!
Το σκέφτηκα πολύ αν ήθελα να σου απαντήσω...
Ξεπερνάω για άλλη μια φορά το άκυρο συμπέρασμά σου και απλώς σου αναφέρω πως με τον ίδιο τρόπο που παραβιάζει αυτός που καίει τη σημαία ενα απο τα πιο ιερά για μένα πράγματα δε βρίσκω το λόγο να μην δείξω ασέβεια και εγώ στα δικά του...
Θες να το καταλάβεις, καταλαβέ το, δεν θες προβλημά σου...
Χαίρομαι πάντως που δείχνεις οτι σε διέπει μια τάση αυτοκριτικής, καλό σημάδι αυτό... 
Πεστα. γιατι εγω να σεβομαι αυτον που δεν γουσταρει και δικαιωμα του (γενικα μιλαω) να υποστιριζει την Ελλ. και αυτος οχι μονο δεν σεβετε αυτο το συμβολο αλλα και να το καιει κρημα καποιων τα κοκκαλα θα τριζουν ρεεεεε καποιοι για να μιλαμε σημερα πολεμησαν γι αυτο το συμβολο!!!!!!!!!
Metallica

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #127 στις: 21/11/06, 21:02 »
κατσε μια να μαζεψω παραθεσεις... και παρακαλω δωστε τους σημασια. να θυμισω οτι μιλαμε για το καψιμο σημαιας.

twist 1N my Sobriety εννοείς πως αυτός ο "αλήτης" εκφράζεται καίγοντας και καταστρέφοντας?

ενα συμβολο παντα, ναι! εκφραζοντας την αντιθεση του σε αυτα που αντιπροσωπευει πλεον. η καταστροφη περιουσιων σιγουρα δεν ειναι εκφραση αν παρεξηγησες αυτο.

οσα "lt αιματος" εχυσε το εθνος τα εχυσε οχι μονο για να αναπνεει ελευθερα αυτος ο αλητης αλλα για να εκφραζεται και ελευθερα. Και αν εσυ εχεις προβλημα με το συγκεκριμενο συμβαν και πιστευεις οτι μια πλαστικη σφαιρα στο χερι θα αρμοζε πολυ σε καποιον που καιει μια σημαια τοτε λυπαμαι αλλα εσυ εισαι αυτος που αδικει τους αγωνες για την ελευθερια και οχι ο "αλητης".
Οπότε εγώ αξιοποιώντας αυτή την ελευθερία έκφρασής μπορώ να πάω οποιαδήποτε στιγμή με την παρέα μου και να του κάνω το σπίτι γυαλιά καρφιά...σωστά?

 μην εισαι προκλητικος. ειναι σαφες πιστευω οτι δεν καταληγω σε ενα τετοιο συμπερασμα οσον αφορα την "ελευθερια εκφρασης". μιλησα για το καψιμο της σημαιας, εσυ μιλας για καταστροφη ξενης περιουσιας.
 Και για να σου απαντησω, μπορεις να παρεις την παρεα σου και να κανεις γυαλια καρφια οτι θελεις για αντιποινα. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να εισχωρησεις σε εναν φαυλο κυκλο βιας και αντιπαραθεσης με ατομα, με τα οποια στην τελικη, ισως να μην εχεις να χωρισεις και τιποτα.

Αυτος ομως εκμεταλευεται την ελευθερια του(κ το ασυλο)ωστε να θιγει πιστευω κ αξιες χρονων.Αυτο για μενα δειχνει το λιγοτερο ελλειψη σεβασμου.Κατεστρεψε τη σημαια κ πιθανοτατα κ πολλα αλλα τα οποια για μενα υπαρχουν κ υφιστανται,συμβολιζουν κ μου θυμιζουν,χωρις κανενα λογο.Η σημαια σημαινει κ την ελευθερια του ελληνικου εθνους,αρα δεν τη σεβεται ουτε κ αυτη.Αρα δεν την αξιζει κ η σφαιρα στο χερι,το σημαδι που θα του μεινει,θα του το θυμιζει αυτο.Εγω τουλαχιστον σεβομαι το παρελθον κ την ιστορια μου...

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι καιγοντας τη σημαια ο τυπος, εκφραζει την αντιθεση του στην ελευθερια των ελληνων και ολα τα "καλα" της ελλαδος? αλοιμονο αν ζουν αναμεσα μας ατομα που δεν γουσταρουν να ειναι ελευθερα! τετοιες "εκφρασεις μισους" αν μη τι αλλο πρεπει να προκαλουν τη σκεψη μας και οχι την εκδικηση μας!
 δεν λυνεις ενα προβλημα (ή καλυτερα το μακροπροθεσμο αποτελεσμα πολλων προβληματων) πυροβολοντας -ακομα και με πλαστικη σφαιρα- τον υπαιτιο. πραγματικα ειναι απο τις χειροτερες προτασεις που εχω ακουσει και δεν θελω να την χαρακτηρισω. πυροβολαμε δηλαδη καποιον στο ονομα της ελευθεριας? καταστολη στο ονομα της δημοκρατιας? αυτα ειναι που θελεις να συμβολιζει η σημαια σου? αυτα και καποιες σελιδες ενδοξης ιστοριας?
 ειμαστε ολοι μαρτυρες των ιδιων γεγονοτων... γιατι να κρινουμε τοσο διαφορετικα?

Ολα αυτα για το καψιμο της σημαιας. Οι καταστροφες ξενης και δημοσιας περιουσιας ειναι και απο εμενα κατακριτεες.

Κλεινοντας, γνωριζουμε ολοι οτι η κατασταση ειναι ενα μπαχαλο και ακρη βγαζεις δυσκολα. ας εχουμε οσο μπορουμε ματια και αυτια ανοιχτα...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #128 στις: 21/11/06, 21:09 »
Πηστευω οτι ολοι καταδικασαμε το οτι η αστυνομια αντεδρασε με τετοιο τροπο οπως λες.Δυστηχως ομως οπως καταλαβενεις και βλεπεις χρονια τωρα οτι δεν σεβοντε ουτε το δικαιωμα τους να αντιδρουν και το κανουν  με τον πλεον χειρειστο τροπο και καποιος αναγκαστικα θα την πληρωσει ετσι η αστυνομια κυνηγα να βαλει ταξη και αναλογα το προβλημα τοσο χειροτερη ειναι η λυση δυστηχως.
Metallica

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #129 στις: 21/11/06, 21:16 »
οχι, ευτυχως απο οσο μπορω να ξερω δεν πυροβολησαν τον τυπο που εκαψε τη σημαια! αναφερομουν απλα σε σχολιο του συνομιλητη KOYPEAS...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #130 στις: 21/11/06, 21:18 »
οχι, ευτυχως απο οσο μπορω να ξερω δεν πυροβολησαν τον τυπο που εκαψε τη σημαια! αναφερομουν απλα σε σχολιο του συνομιλητη KOYPEAS...
α οκ συγνωμη αλλο καταλαβα.
Metallica

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #131 στις: 21/11/06, 23:48 »
μην εισαι προκλητικος. ειναι σαφες πιστευω οτι δεν καταληγω σε ενα τετοιο συμπερασμα οσον αφορα την "ελευθερια εκφρασης". μιλησα για το καψιμο της σημαιας, εσυ μιλας για καταστροφη ξενης περιουσιας.
 Και για να σου απαντησω, μπορεις να παρεις την παρεα σου και να κανεις γυαλια καρφια οτι θελεις για αντιποινα. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να εισχωρησεις σε εναν φαυλο κυκλο βιας και αντιπαραθεσης με ατομα, με τα οποια στην τελικη, ισως να μην εχεις να χωρισεις και τιποτα.
Γιατί δεν κατάλαβα αυτός απο πού και ως πού οικειοποιήθηκε τη σημαία έτσι ώστε να μπορεί να την καίει κιόλας? Καταστρέφει κάτι το οποίο δεν του ανήκει...
Γιατί αυτό δηλαδή δεν θεωρείται καταστροφή ξένης ''περιουσίας''?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #132 στις: 22/11/06, 00:44 »
Χμ...

Γι αυτον τον τυπο που εκαιγε τη σημαια... Φανταζομαι τα αισθηματα του γι αυτην αλλαζουν συνεχεια ε;; Θελω να πω... Στις 4 Ιουλιου 2004 την φιλαγε, την προσκυνουσε κλπ, τωρα την καιει... Μαλιστα


(και μη με ρωτησετε "που ξερεις αν φιλαγε την σημαια η οχι;" Ενα παραδειγμα φερνω που δειχνει γενικως τι συμβαινει... )
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #133 στις: 22/11/06, 01:01 »
Θα ήθελα να βάλω μια παράμετρο σχετικά με το κάψιμο της σημαίας η οποία για εμένα είναι εθνικό, ιστορικό  και πολιτιστικό σύμβολο του Ελληνισμού, και συνεπώς διαφωνώ με το κάψιμο της ή οποιαδήποτε προσβολή προς αυτήν.
Αναφέρθηκε πριν το "από που και ως που μπορεί κάποιος να την οικειοποιηθεί και να την κάψει". Επεκτείνοντας θέλω να αναρωτηθώ από που και ως που μπορεί κάποιος να την οικειοποιηθεί βρίζοντας και προκαλώντας αλλοεθνείς φορώντας την ως μπλούζα, κρατώντας την και παίζοντάς την σε σχήμα μακρόστενο που θυμίζει τσουτσούνι. Από που και ως που μπορεί να την έχει στο πίσω παράθυρο του πούλμαν των δυνάμεων των Μ.Α.Τ. που μόλις έχουν φτάσει για να διαλύσουν διαμαρτυρόμενους συνταξιούχους, ανέργους, διαμαρτυρόμενους για τον πόλεμο, το ασφαλιστικό κ.τ.λ. Από που και ως που μπορεί κάποιος να την κρατά και να χαιρετά φασιστικά και να τραγουδά ακροδεξιά στιχάκια, χτυπώντας με το κοντάρι της όποιον διαφορετικό (με την ιδεολογική και εθνική έννοια) βρει στο δρόμο του, κραυγάζοντας για την ανωτερότητα του D.N.A. του. Θέλω να πω ότι η Ελληνική σημαία τελικά δεν συμβολίζει τα ίδια πράγματα για όλους. Και ενώ θα αγωνιζόμουν για τη σημαία μέχρι τελικής πτώσης, λόγω αυτών που συμβολίζει για εμένα και για τους περισσότερους,  θα προτιμούσα να την κάψω παρά να την δω να την κρατά κανένα φασιστόμουτρο και να την μετατράπει σε σύμβολο ηλιθιότητας. Καλύτερα καμένη παρά χεσμέ@η!
 
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #134 στις: 22/11/06, 12:33 »
μην εισαι προκλητικος. ειναι σαφες πιστευω οτι δεν καταληγω σε ενα τετοιο συμπερασμα οσον αφορα την "ελευθερια εκφρασης". μιλησα για το καψιμο της σημαιας, εσυ μιλας για καταστροφη ξενης περιουσιας.
 Και για να σου απαντησω, μπορεις να παρεις την παρεα σου και να κανεις γυαλια καρφια οτι θελεις για αντιποινα. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να εισχωρησεις σε εναν φαυλο κυκλο βιας και αντιπαραθεσης με ατομα, με τα οποια στην τελικη, ισως να μην εχεις να χωρισεις και τιποτα.
Γιατί δεν κατάλαβα αυτός απο πού και ως πού οικειοποιήθηκε τη σημαία έτσι ώστε να μπορεί να την καίει κιόλας? Καταστρέφει κάτι το οποίο δεν του ανήκει...
Γιατί αυτό δηλαδή δεν θεωρείται καταστροφή ξένης ''περιουσίας''?

βγαζω 2 συμπερασματα:
α) (που δεν νομιζω κι ολας) οτι σε ενοχλει που καταστρεφει κατι που δεν ειναι δικο του, δηλαδη αν την αγορασε κανενα προβλημα, και
β) οτι και καλα δεν του ανηκει επειδη δεν πιστευει σε αυτην (εφ οσον την καιει) να σου θυμισω ομως οτι μιλαμε για πραξη ενος ελληνα πολιτη ή σε διαφορετικη περιπτωση ενος που ζει και βιωνει την ελληνικη κοινωνια και το ελληνικο κρατος. Δεν ξερω πως αντιλαμβανεσαι το οτι μια σημαια μπορει να "ανηκει" σε καποιους και σε καποιους αλλους οχι.

Μπορουμε παντα να κρινουμε την πραξη αλλα ας μη βιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα για τον δραστη, δεν ειναι ολος ο κοσμος χωρισμενος σε ελληνες και ανθελληνες. Ο Νίκος παραπανω εκφραζει μια ενδιαφερουσα αποψη...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #135 στις: 22/11/06, 13:52 »
Γιατί έχω την υποψία ότι αν πάει κάποιος έλληνας στην Ομόνοια και κάψει την Αλβανική σημαία θα χαρακτηρισθεί ελληναράς, εθνικιστής, ρατσιστής, φασίστας κ.λ.π. ενώ από τα ίδια άτομα, ένας έλληνας που καίει την ελληνική σημαία θα χαρακτηρισθεί άτομο με διαφορετική άποψη απλά;

Το τι σημαίνει ως σύμβολο η σημαία για τον καθένα είναι προσωπική του υπόθεση. Ο σεβασμός προς τον άλλον όμως δεν είναι. Η επίδειξη κανιβαλισμού και πρόκλησης (προφανέστατα κάποιος που καίει μια σημαία δεν την αντιμετωπίζει σαν τίποτα παραπάνω από ένα πανί, άρα είναι κίνηση πρόκλησης προς αυτούς που τη θεωρούν σύμβολο και εντυπωσιασμού) από εμένα τουλάχιστον είναι καταδικαστέα.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #136 στις: 22/11/06, 14:55 »
Γιατι πολυ απλα οι λογοι διαφερουν. Ή αν θελετε εγω προσωπικα βλεπω διαφορες. Διαφορετικος συμβολισμος σε καθε περιπτωση. Σιγουρα ειναι μια ακραια πραξη και μαλλον ποτε δεν προκαλει τα επιθυμητα αποτελεσματα. Αλλα ας σκεφτουμε μια στιγμη τι μπορει να ωθησει εναν ελληνα να καψει τη σημαια της ιδιας του της πατριδας? Αυτο πρεπει να επικεντρωσει την προσοχη μας. Αν δεν ειναι απλως μια ανεγκεφαλη πραξη ειναι εκφραση αγανακτισης με την ελληνικη πραγματικοτητα. Δεν σας καλω να δωσετε δικιο στον υπαιτιο, δεν ξερω πραγματικα αν και εγω μπορω να το κανω, απλα να σκεφτειτε λιγο παραπερα... Ετσι κι αλλιως μας αφορα ολους!
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #137 στις: 22/11/06, 14:59 »
Το τι σημαίνει ως σύμβολο η σημαία για τον καθένα είναι προσωπική του υπόθεση. Ο σεβασμός προς τον άλλον όμως δεν είναι. Η επίδειξη κανιβαλισμού και πρόκλησης (προφανέστατα κάποιος που καίει μια σημαία δεν την αντιμετωπίζει σαν τίποτα παραπάνω από ένα πανί, άρα είναι κίνηση πρόκλησης προς αυτούς που τη θεωρούν σύμβολο και εντυπωσιασμού) από εμένα τουλάχιστον είναι καταδικαστέα.


+100000....

Ελεος...
Εχουμε χασει καθε ιερο και οσιο...

οι μισοι πηγαν εκει μονο και μονο για να βγαλουν το αχτι τους, ισως και για αλλα ασχετα θεματα...


Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #138 στις: 22/11/06, 16:46 »
twist 1N my Sobriety κάνω και ξανακάνω την ίδια ερώτηση μα απάντηση δεν παίρνω....(όχι από σένα συγκεκριμένα)

Βαφτίζουμε μια πράξη συμβολική,πράξη διαμαρτυρίας, αντίστασης και γω δεν ξέρω τι άλλο και είμαστε οκ?Το θέμα είναι μόνο το κίνητρο?
Τότε οι περισσότερες εγκλματικές πράξεις θα έβγαιναν λάδι γιατί θα υπήρχε κάποιο σοβαρό κατά τον διαπράτοντα κίνητρο.
Ο ένας διαμαρτυρόμενος καίει τη σημαία, ο άλλος αυτοκίνητο, άλλοι ανατινάζονται μέσα σε πλήθος όλοι όμως έχουν ένα κίνητρο.Αυτό σημαίνει πως τους αθωώνουμε?
Φτάνουμε δλδ στα άκρα και έχουμε άλλοθι την ενδεχόμενη αγανάκτηση?

Κάποιος το ανέφερε παραπάνω αλλά πέρασε στο ντούκου...επειδή πιστεύω ότι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια στις πορείες ίσως είναι και μέρος των οπαδών που επίσης διαπληκτίζονται άρα παρακολουθούν ποδόσφαιρο θα θελα πολύ να μάθω αν όταν πήραμε το euro δεν πανηγύριζαν με την ελληνική σημαία.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #139 στις: 22/11/06, 19:27 »

Κάποιος το ανέφερε παραπάνω αλλά πέρασε στο ντούκου...επειδή πιστεύω ότι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια στις πορείες ίσως είναι και μέρος των οπαδών που επίσης διαπληκτίζονται άρα παρακολουθούν ποδόσφαιρο θα θελα πολύ να μάθω αν όταν πήραμε το euro δεν πανηγύριζαν με την ελληνική σημαία.

Σωστή!!

Αναμένω απαντήσεις...
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #140 στις: 22/11/06, 19:53 »
Αναφέρθηκε πριν το "από που και ως που μπορεί κάποιος να την οικειοποιηθεί και να την κάψει". Επεκτείνοντας θέλω να αναρωτηθώ από που και ως που μπορεί κάποιος να την οικειοποιηθεί βρίζοντας και προκαλώντας αλλοεθνείς φορώντας την ως μπλούζα, κρατώντας την και παίζοντάς την σε σχήμα μακρόστενο που θυμίζει τσουτσούνι. Από που και ως που μπορεί να την έχει στο πίσω παράθυρο του πούλμαν των δυνάμεων των Μ.Α.Τ. που μόλις έχουν φτάσει για να διαλύσουν διαμαρτυρόμενους συνταξιούχους, ανέργους, διαμαρτυρόμενους για τον πόλεμο, το ασφαλιστικό κ.τ.λ. Από που και ως που μπορεί κάποιος να την κρατά και να χαιρετά φασιστικά και να τραγουδά ακροδεξιά στιχάκια, χτυπώντας με το κοντάρι της όποιον διαφορετικό (με την ιδεολογική και εθνική έννοια) βρει στο δρόμο του, κραυγάζοντας για την ανωτερότητα του D.N.A. του. Θέλω να πω ότι η Ελληνική σημαία τελικά δεν συμβολίζει τα ίδια πράγματα για όλους. Και ενώ θα αγωνιζόμουν για τη σημαία μέχρι τελικής πτώσης, λόγω αυτών που συμβολίζει για εμένα και για τους περισσότερους, θα προτιμούσα να την κάψω παρά να την δω να την κρατά κανένα φασιστόμουτρο και να την μετατράπει σε σύμβολο ηλιθιότητας. Καλύτερα καμένη παρά χεσμέ@η!
 
Γιατί έχω την υποψία ότι αν πάει κάποιος έλληνας στην Ομόνοια και κάψει την Αλβανική σημαία θα χαρακτηρισθεί ελληναράς, εθνικιστής, ρατσιστής, φασίστας κ.λ.π. ενώ από τα ίδια άτομα, ένας έλληνας που καίει την ελληνική σημαία θα χαρακτηρισθεί άτομο με διαφορετική άποψη απλά;

Το τι σημαίνει ως σύμβολο η σημαία για τον καθένα είναι προσωπική του υπόθεση. Ο σεβασμός προς τον άλλον όμως δεν είναι. Η επίδειξη κανιβαλισμού και πρόκλησης (προφανέστατα κάποιος που καίει μια σημαία δεν την αντιμετωπίζει σαν τίποτα παραπάνω από ένα πανί, άρα είναι κίνηση πρόκλησης προς αυτούς που τη θεωρούν σύμβολο και εντυπωσιασμού)


Οι αποψεις αυτες με εκφραζουν απολυτα...Εξαρταται απο το πως το βλεπει ο καθενας...
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #141 στις: 22/11/06, 20:35 »
Ο ένας διαμαρτυρόμενος καίει τη σημαία, ο άλλος αυτοκίνητο, άλλοι ανατινάζονται μέσα σε πλήθος όλοι όμως έχουν ένα κίνητρο.Αυτό σημαίνει πως τους αθωώνουμε?

Κάποιος το ανέφερε παραπάνω αλλά πέρασε στο ντούκου...επειδή πιστεύω ότι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια στις πορείες ίσως είναι και μέρος των οπαδών που επίσης διαπληκτίζονται άρα παρακολουθούν ποδόσφαιρο θα θελα πολύ να μάθω αν όταν πήραμε το euro δεν πανηγύριζαν με την ελληνική σημαία.
μα εχουν ουν ηδη απαντηθει αυτα νομιζω... μου μιλας για 3 διαφορετικες πραξεις με διαφορετικη βαρυτητα. εγω προσωπικα θα αθωωνα αυτον που εκαιγε τη σημαια, χωρις ΞΑΝΑΛΕΩ απαραιτητα να του δινω δικιο. οι διαφορες στα 3 παραδειγματα που μου αναφερεις ειναι σε μενα εμφανεστατη.

 κανουμε λογο για προσβολη των συμβολων μας αλλα δεν μας νοιαζει γιατι γινεται! παρα μονο να τιμωρηθει ο ενοχος!

αν μιλαμε για ατομα που, οπως ειπε συνομιλητης πιο πανω, πριν 2 χρονια πανηγυριζαν, φιλουσαν και εκαναν μπερτα τη σημαια περιμενοντας να ερθει 17 νοεμβρη για να την καψουν, ας συνεχισουν να καινε σημαιες μπας και αρπαξουν και οι ιδιοι. Η φυση αυτων που προκαλουν τα επεισοδια στις πορειες ειναι αρκετα διαφορετικη νομιζω, δεν ειναι ξεκαθαρη σιγουρα αλλα ειναι διαφορετικη.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #142 στις: 22/11/06, 22:33 »
Γιατί έχω την υποψία ότι αν πάει κάποιος έλληνας στην Ομόνοια και κάψει την Αλβανική σημαία θα χαρακτηρισθεί ελληναράς, εθνικιστής, ρατσιστής, φασίστας κ.λ.π. ενώ από τα ίδια άτομα, ένας έλληνας που καίει την ελληνική σημαία θα χαρακτηρισθεί άτομο με διαφορετική άποψη απλά;

Γιατί στην πρώτη περίπτωση εκφράζει το μίσος του προς ένα άλλο έθνος (άρα είναι ρατσιστής-bad) ενώ στη δεύτερη δείχνει ότι δεν ξεχωρίζει τους ανθρώπους με βάση την καταγωγή και πιστεύει σε έναν κόσμο χωρίς σύνορα και έθνη (διεθνιστής-good). Και πιστέψτε με, αυτός χ**τηκε που πήρε η Ελλάδα το euro... ::)

Έτσι απλά.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #143 στις: 23/11/06, 07:53 »
twist 1n my Sobriety, δεν γίνεται λόγος για την προσβολή των συμβόλων μας, λόγος γίνεται για την ορθότητα της προσβολής των συμβόλων γενικότερα. Και δεν είναι λογικό να ''νομιμοποιούμε'' ηθικά οποιονδήποτε προσβάλλει τις αξίες, τις απόψεις και τα πιστεύω μιας μερίδας ανθρώπων μικρής ή μεγάλης (ακόμα και μιας μονάδας) προβάλλοντας ως βολικό άλλοθι μια επαναστατική ή σωστή απόψη που πιθανόν κρύβεται πίσω από κάθε τέτοια ενέργεια. Οι τέτοιου είδους νοσηρές επιθέσεις ή σε άλλες περιπτώσεις άμυνες κάθε άλλο παρά ώριμα και συνειδητοποιημένα άτομα φανερώνουν γι αυτό επέτρεψέ μου να διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για το ποιόν των απόψεών τους.

Tr00per, πως κάνεις τέτοιους διαχωρισμούς, τους οποίους θεωρείς και απλούς, δεν αντιλαμβάνομαι. Η ταμπελοποίηση μας έφαγε και μας κατάπιε κιόλας.
Ρατσιστής ή διεθνιστής (bad or good) κατά τα λεγόμενά σου, παραμένει κατά κύριο και πρώτιστο λόγο ένας που ΔΕΝ σέβεται τον άλλον. Σε τι κόσμο μπορεί να πιστεύει ένα τέτοιο άτομο tr00per; Σαν μεγαλειώδης φαρισαϊσμός ακούγεται...
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #144 στις: 23/11/06, 13:29 »
βγαζω 2 συμπερασματα:
α) (που δεν νομιζω κι ολας) οτι σε ενοχλει που καταστρεφει κατι που δεν ειναι δικο του, δηλαδη αν την αγορασε κανενα προβλημα, και
β) οτι και καλα δεν του ανηκει επειδη δεν πιστευει σε αυτην (εφ οσον την καιει) να σου θυμισω ομως οτι μιλαμε για πραξη ενος ελληνα πολιτη ή σε διαφορετικη περιπτωση ενος που ζει και βιωνει την ελληνικη κοινωνια και το ελληνικο κρατος. Δεν ξερω πως αντιλαμβανεσαι το οτι μια σημαια μπορει να "ανηκει" σε καποιους και σε καποιους αλλους οχι.
Δηλαδή το γεγονός ότι είναι Έλληνας του δίνει το δικαίωμα να καίει και την Ελληνική σημαία? Δεν αντιλαμβάνομαι τη λογική σου.
Οσο για το ότι είναι πράξη ενός Έλληνα πολίτη, δε μου λέει και πολλά, γιατί αμφιβάλλω κατά πόσο αυτός (και οι υπόλοιποι κάφροι του είδους του) ζεί και βιώνει την Ελληνική κοινωνία και πραγματικότητα. Γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως αν όντως συνέβαινε αυτό δεν θα αντιδρούσε με μόνο σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων, αλλά σκοπός του θα ήταν οι πράξεις του να οδηγήσουν κάπου...
Και προφανώς μια σημαία δεν σου ''ανήκει'' μόνο αν την έχεις αγοράσει.

Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο πιο πάνω... 
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #145 στις: 23/11/06, 15:37 »
Σε μια μέρα γενικής κατακραυγής για την αστυνομική βαρβαρότητα, από όλα τα πολιτικά κόμματα, τα ΜΜΕ και τους κοινωνικούς φορείς, στο σαιτ του κιθάρα μερικοί επιμένουν να κάνουν ασκήσεις συναισθηματικής έντασης επί πανιών.
Επίσης πιο κοντά στην αλήθεια θα ήταν ένας τίτλος "αστυνομία ή αλητεία" γιατί το συνδετικό "και" ετεροκαθορίζει έννοιες που όμως μοιάζουν τόσο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #146 στις: 23/11/06, 16:32 »
Δεν ξερω ποσοι ασχοληθηκατε με το φυλλο της τριτης 21 Νοεμβριου της ελευθεροτυπιας αλλα αντιγραφω και παραθετω ενα μερος του ολου αρθρου το συγκεκριμενο γραμμενο απο την κυρια Κατερινα Κατη και καλο θα ηταν να δωσετε την δεουσα προσοχη

ΒΑΡΙΕΣ ΚΑΤΑΔΙΚΕΣ ΣΤΟΥΣ 7 ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΕΣ

Σε κοινή γραμμή ποινές, εισαγγελέας αλλά και αστυνομικοί

Οτι το πτυσσόμενο κλομπ και το στιλέτο με λάμα 21 εκατοστών (που αγοράζονται στο εμπόριο) -πιθανόν να- εμπίπτουν στις διατάξεις περί όπλων ήταν λίγο πολύ γνωστό.

Χθες όμως το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών γνωμοδότησε -μοιράζοντας βαριές καμπάνες στους νεαρούς που συνελήφθησαν στην πορεία του Πολυτεχνείου- ότι στην παραπάνω διάταξη εμπίπτουν και άλλα αντικείμενα: σπρέι για γκράφιτι, πολυσουγιάδες, μεταλλικές λάμες, ένα ζευγάρι γάντια, ζώνες με ασημένιες μπίλιες και αλυσίδες που φοριούνται στη μέση.

Το διά ταύτα της απόφασης ήταν σαφές: «Κηρύσσονται ένοχοι γιατί τα μαχαίρια και άλλα αντικείμενα κοινής χρήσης, όταν βρίσκονται σε σημεία συμπλοκών, εμπίπτουν και αυτά στις διατάξεις περί όπλων».

Ετσι, ύστερα από 4ωρη ακροαματική διαδικασία, το δικαστήριο καταδίκασε χωρίς κανένα ελαφρυντικό:

* Μια 18χρονη κοπέλα κι έναν 43χρονο δημόσιο υπάλληλο σε φυλάκιση 20 μηνών και χρηματική ποινή 500 ευρώ, γιατί η μεν πρώτη έφερε πάνω της ένα κλομπ και στον υπάλληλο γιατί κατείχε ένα στιλέτο (είχα φοβίες, υποστήριξε).

* Εναν σπουδαστή κι έναν νεαρό εργαζόμενο σε φυλάκιση 15 μηνών και χρηματική ποινή 500 ευρώ. Ο μεν πρώτος κατείχε ένα σπρέι ζωγραφικής (!), ένα ζευγάρι γάντια, μια αλυσίδα περασμένη στη ζώνη (χέβι μέταλ) κι ένα πλαστικό κοπίδι που «χρησιμοποιώ γιατί με αυτό κόβω κομμάτια χαρτιού όταν ζωγραφίζω» (όπως επιβεβαίωσε και ο καθηγητής του). Οσο για την παλαιστινιακή μαντίλα που επίσης είχε πάνω του, σύμφωνα με τη διατύπωση του προέδρου, τελικά δεν συνιστά ποινικό αδίκημα. Ο 20χρονος εργαζόμενος είχε ως ενοχοποιητικό στοιχείο την αλυσίδα (μεγάλου μήκους) που κρεμόταν από το λαιμό του. Είχε αποκαλύψει (μάταια, όπως φάνηκε) στο δικαστήριο ότι προσήχθη στην Ασφάλεια το μεσημέρι και αφέθηκε ελεύθερος στις 5 το απόγευμα. «Φεύγοντας από τη ΓΑΔΑ, με συνέλαβαν για την αλυσίδα. Μα οι άλλοι με άφησαν, τους είπα. Δεν πειράζει, μου απάντησαν».

* Δύο άλλους νεαρούς που κατηγορούνταν ότι κρατώντας καδρόνια επιχείρησαν να χτυπήσουν αστυνομικούς και τους εξύβρισαν καταδικάστηκαν ο ένας σε φυλάκιση 12 μηνών και ο άλλος 16 μηνών.

**Οσο για τον νεαρό που κατηγορείται ότι επιχείρησε να απελευθερώσει δύο προσαχθέντες στην Ασφάλεια σπρώχνοντάς τους, καταδικάστηκε για απρόσφορη απόπειρα απελευθέρωσης κρατουμένων σε φυλάκιση 5 μηνών.

Ολοι οι νεαροί άσκησαν έφεση και αφέθηκαν ελεύθεροι, ενώ η απόφαση έγινε δεκτή με συνθήματα διαμαρτυρίας φίλων των κατηγορουμένων. Η εισαγγελέας της έδρας, έχοντας απέναντί της νεαρά παιδιά, είχε ζητήσει την επιβολή ποινών άνευ επιείκειας προτείνοντας ενοχή για όλους, αφού «πρέπει η απόφαση να είναι αποτρεπτική για αυτούς και προληπτική για άλλους που θέλουν να κάνουν τα ίδια». Η συνέχεια βέβαια ήταν καλύτερη, αφού -κατά την εισαγγελέα- σκοπός της δικαιοσύνης «είναι να διαφυλάττει την κοινή ειρήνη και την ασφάλεια των αστυνομικών». Και για να αντιπαρέλθει στις αιτιάσεις μερικών κατηγορουμένων ότι φορούσαν μαντίλια που έκρυβαν τα πρόσωπά τους γιατί έπεφταν χημικά, έστειλε και ένα κοινωνικό μήνυμα:

«Αν δεν αντέχετε τα δακρυγόνα, να μην πηγαίνετε στις πορείες».

Κατά τις καταθέσεις των 9 αστυνομικών μαρτύρων (που ο καθένας αναγνώρισε και έναν κατηγορούμενο), μάθαμε όμως κι άλλα πράγματα:

- Οτι ένας κατηγορούμενος «επιτίθετο με ένα καδρόνι στους αστυνομικούς οπισθοχορώντας» (!).

- Οτι ανάμεσα σε πλήθος 400 ατόμων είχαν ξεχωρίσει έναν συγκεκριμένο που έβριζε διαρκώς και αργότερα τον έπιασαν -τυχαία προφανώς- «με ένα καδρόνι».

Και στην απορία του προέδρου του δικαστηρίου «τόσα χρόνια στην Αθήνα, πρώτη φορά σας βλέπω τόσο οργανωμένους, κάθε αστυνομικός καταθέτει για έναν κατηγορούμενο», ο αστυνομικός των ΜΑΤ ήταν αφοπλιστικός: «Μετά από τόσα χρόνια, μάθαμε...».



ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΤΗ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #147 στις: 23/11/06, 16:34 »
To παραπανω για να δουμε τι συλληψιες κανουν τα ματ οχι τιποτα αλλο.....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #148 στις: 23/11/06, 16:54 »
παιδια δεν εχει νοημα να συνεχισουμε τη διαφωνια εδω, δεν βγαζει καπου οπως φαινεται και βαρεθηκα, μακαρι να τα συζητησουμε απο κοντα καποια φορα. Δεν θελω να γινω δικηγορος αυτου που εκαψε τη σημαια, μπηκα στο τριπακι επειδη ενοχληθηκα απο το σχολιο περι πλαστικης σφαιρας και θελοντας να σας επισημανω μια διαφορετικη οπτικη γωνια του γεγονοτος με σκοπο την αποφυγη ακυρων και ευκολων συμπερασματων. Νομιζω εχω εκφρασει τις αποψεις μου περι του θεματος πληρως αρα δεν υπαρχει λογος να συνεχισω.

ΒΑΡΙΕΣ ΚΑΤΑΔΙΚΕΣ ΣΤΟΥΣ 7 ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΕΣ
Δεν τους εχει εξηγησει κανεις ακομα οτι ο βασικοτερος λογος που καποιος μπορει να κουβαλαει τον ελβετικο σουγια μαζι του ειναι το οτι δεν εμπιστευεται την αστυνομευση? Ειτε μιλαμε για πορειες ειτε για περιοχες.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #149 στις: 23/11/06, 17:02 »
Οπως βλεπεις δυστυχως φιλε μου η αστυνομια και η δικαιοσυνη εχουν χασει το νοημα τους εδωπερα. Ακου εκει λεει 1 μαρτυρας αστυνομος για καθε κατηγορουμενο. Τι να λεμε τωρα... Και ο αλλος φοραγε ζωνη με καρφια... Ωραιες συλληψεις.... Ουτε να τους φτυσεις τους μπατσους δεν τους αξιζει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry