Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ  (Αναγνώστηκε 54647 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #100 στις: 27/01/20, 01:56 »
 
όλη αυτή η διένεξη

Μα σε ένα διάλογο είναι φυσικότατο να υπάρχει διένεξη, να προβάλλονται αντιρρήσεις,
μέσα στα πλαίσια της σωστής συμπεριφοράς. Στο θέμα αυτό οι συνομιλητές μου και εγώ
ανταποκριθήκαμε πληρέστατα.

Ποία η αφορμή αυτού του θέματος?

Είδα την εξής κατηγορία θεμάτων του φόρουμ:= “Επιστήμη και Τεχνολογία”.
Και επειδή το θέμα που επέλεξα να δημοσιεύσω, ταιριάζει με αυτήν την κατηγορία, το δημοσίευσα.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να ρίξεις τους τόνους

Το να παρατίθενται αποδεικτικά συμπεράσματα της Επιστήμης,
στην κατάλληλη κατηγορία θεμάτων του φόρουμ:= “Επιστήμη και Τεχνολογία”,
αυτό σημαίνει ότι ανεβάζω τους τόνους; Όχι βέβαια.


Αποσυνδεδεμένος Vassilis_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #101 στις: 27/01/20, 02:08 »
πως δημιουργηθήκαμε...

Κοίταξε το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3


άστα αυτά και απάντησε μου στην ερώτηση...

Σου απάντησα αγαπητέ.

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #102 στις: 27/01/20, 02:12 »
Εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815781&postcount=2
υπάρχει ένα ανθολόγιο με χρονολογικές ασυναρτησίες
που έχει εκφράσει το παράγωγο του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=855159&postcount=4
 = η «επιστήμη».

Αν η «επιστήμη» είχε σε απόλυτη εκτίμηση τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε,
δια των οποίων π.χ. αποφάνθηκε ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΗ.

Όταν η «επιστήμη», από τη μία λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
εννοεί ότι το σύμπαν έχει αρχή.

Όταν από την άλλη λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη, εννοεί ότι το σύμπαν δεν έχει αρχή.

Με απλά ελληνικά είναι σαν να λέει η «επιστήμη»: Μη δίνετε σημασία στη χρονολόγηση που σας είχα πει,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,  διότι είναι άκυρη.

Με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος
είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη.

Και με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη,
απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της, περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια.

Αυτό που εξάγεται είναι ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε και τις δύο επάνω θέσεις της.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙ.

έχει διαστρεβλώσει

Το να κατηγορείς κάποιον είναι εύκολο.
Το να αποδεικνύεις την κατηγορία είναι δύσκολο.

Φίλε Πέτρο το κείμενο το βλέπεις. Δείξε τη διαστρέβλωση που υποστηρίζεις ότι υπάρχει.

Τα συμπεράσματα αστήριχτα

Όπως το επάνω παρατιθέμενο συμπέρασμά μου, για το οποίο προκλήθηκες να το χαρακτηρίσεις
ως διαστρεβλωμένο, και ως είναι φυσικό δεν τα κατάφερες, διότι είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο,
έτσι είναι και όλα τα συμπεράσματά μου. Απόλυτα, διότι είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/20, 02:33 από Vassilis_1 »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #103 στις: 27/01/20, 11:27 »

Πέφτεις στην πλάνη της επιπόλαιης γενίκευσης /Hasty generalization.

Μήπως πρέπει να ξαναδιαβιαβάσεις ιστορία; να κάνεις ένα φρεσκάρισμα ας πούμε...
Οι αρχαίοι έλληνες ήκμασαν χωρίς να χρειάζονται κανένα Χριστό, και η ελληνική ήταν γνωστή γλώσσα σε πολλούς λαούς λόγω της εξάπλωσης των ελλήνων και του εμπορίου (τους). Αργότερα, οι χριστιανοί χρησιμοποίησαν αυτή την κοινή γλώσσα για να περάσουν το μήνυμα σε όσο πιο πολλούς ανθρώπους. Απλά πράγματα.

Στη σύγχρονη εποχή τώρα, η Κίνα (αλλά και Ιαπωνία κλπ) έχει ακμάσει χωρίς τόσα δισεκατομύρια άνθρωποι να πιστεύουν στον Χριστό ή άλλο θεό.

Θα σε παρακαλούσα να μιλήσουμε με νούμερα, πόσο στρατό κατέβαζαν οι Λακεδαιμόνιοι το 300 π.χ. στις μάχες και πόσο το 50 π.χ. (που δεν είχε γεννηθεί ακόμα ο Χριστός) ?
Εσύ που γνωρίζεις ιστορία μπορείς να μου το απαντήσεις?

Και η Κίνα προφανώς είχε τον Βουδισμό, ενώ στην Ιαπωνία μεν, δεν υπάρχει επίσημη θρησκεία, αλλά η ντόπια Θρησκεία Σιντοισμός βασίζεται στην λατρεία των προγόνων. Οπότε κάπου πιστεύουν και αυτοί.

Και μην συγκρίνεις ανόμοιες και εξωτικές προς εμας κουλτούρες. Εφερα 4 παραδείγματα απο την Ευρώπη όπου οι λαοί ήκμασαν με τον Χριστιανισμό. Και υπάρχουν άλλα 10.

Οσον αφορά τους αρχαίους Ελληνες, ήταν μια γλωσσική ομάδα κυρίως, την οποία κυριολεκτικά εξολόθρευσαν οι εμφύλιοι πόλεμοι, οι βραχυπρόθεσμες σκοπιμότητες και πάθη, και η απουσία μιας ανώτερης συνεκτικής δύναμης που θα τους έδινε την ανώτερη αποστολή και λόγο για επιβίωση. Δεν μπόρεσαν να περάσουν στην νέα εποχή με ομαλό τρόπο (δυστυχως).
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/20, 11:54 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #104 στις: 27/01/20, 12:00 »
Επίσης Βραζίλη μιλάς για "hasty" το οποίο μεταφράζεις σαν "επιπόλαιο" όταν ασχολούμαι με την ανεπίσημη ιστορία, σαν χόμπι, εδω και 20 χρόνια.... και έχω βρει - ανακαλύψει νέα γνώσση ΠΟΥΘΕΝΑ δημοσιευμένη, δηλ έχω κάνει και έρευνα. Και συγκεντρώνω υλικό επίσης 10άδες χρόνια, καθότι η ιστορία είναι απο τις μεγάλες μου αγάπες.
Προσοχή όμως όταν λέω ιστορία δεν αναφέρομαι στα σχολικά βιβλία ..... ουτε στα "επίσημα" βιβλία ιστορίας, αλλά σε πρωτογεννή γνώσση.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #105 στις: 27/01/20, 12:08 »
Αχιλλεα, τις πριες του λεκτορα απο το πρωτο ποστ εκανα copy/paste. Μπορεις να συνεχισεις την αναγνωση ελευθερα.  ;)
Γενικα μιλωντας πολλοι ανθρωποι συγχεουν την καλλιέργεια με την μορφωση. Μπορεις να εχεις το ενα, μπορει το αλλο, μπορει και τα δυο. Αλλα αν εχεις το ενα δεν σημαινει αυτοματα πως εχεις και το αλλο. Αποφοιτος ΤΕΛ με 14.

Ωχ συγνώμμη γράψε λάθος, εκ παραδρομής.
Βεβαίως και κατανοώ την διαφορά καλλιέργειας και μόρφωσης, εννοιες οι οποίες στην χώρα μας συγχέονται συνεχώς. Εκει που βρήκα την μεγαλύτερη τιμή στο κλάσμα Καλλιέργεια/Μόρφωση ήταν στα βαλκάνια, ήταν εκπληκτικό να βλέπω κόσμο, θεωρητικά αμόρφωτο που όμως είχαν πλούτο ψυχικής και καλλιτεχνικής αξίας.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλλιεργημενο. Ούτε καλό άνθρωπο. Αλλά δεν θα σταματήσω να το προσπαθώ. Και δεν νομίζω η απομάκρυνση απο την θρησκεία να βοηθάει στο ελάχιστο. Είμαι σίγουρος οτι ο δρόμος είναι αυτός.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/20, 12:31 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #106 στις: 27/01/20, 13:48 »
Βρε παιδιά έλεος πια, φτάσαμε αισίως τις 5 σελίδες με τις φιλοσοφικές μπούρδες του Vassilis_1
Stop this madness
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #108 στις: 27/01/20, 14:48 »
Εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815781&postcount=2
υπάρχει ένα ανθολόγιο με χρονολογικές ασυναρτησίες
που έχει εκφράσει το παράγωγο του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=855159&postcount=4
 = η «επιστήμη».

Αν η «επιστήμη» είχε σε απόλυτη εκτίμηση τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε,
δια των οποίων π.χ. αποφάνθηκε ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΗ.

Όταν η «επιστήμη», από τη μία λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
εννοεί ότι το σύμπαν έχει αρχή.

Όταν από την άλλη λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη, εννοεί ότι το σύμπαν δεν έχει αρχή.

Με απλά ελληνικά είναι σαν να λέει η «επιστήμη»: Μη δίνετε σημασία στη χρονολόγηση που σας είχα πει,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,  διότι είναι άκυρη.

Με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος
είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη.

Και με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη,
απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της, περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια.

Αυτό που εξάγεται είναι ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε και τις δύο επάνω θέσεις της.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙ.

φιλοσοφικές μπούρδες του Vassilis_1

Εάν μπορέσεις να αναπτύξεις κάποια επιχειρηματολογία, ώστε να αμφισβητήσεις
τα της παράθεσης, πράγματι θα λέω φιλοσοφικές μπούρδες.
(Σε προτρέπω, αν δεν τα καταφέρνεις εσύ, να καλέσεις όποιον «επιστήμονα» θέλεις,
ώστε αυτός  να αναπτύξει κάποια επιχειρηματολογία,
για να αμφισβητήσει τα της παράθεσης).

Εάν όμως δεν μπορέσετε, εσύ ή οποιοσδήποτε «επιστήμονας» που θα καλέσεις,
να αναπτύξετε κάποια επιχειρηματολογία, ώστε να αμφισβητήσετε
τα της παράθεσης, θα αποδειχθεί ότι χρονολογικές ασυναρτησίες
έχει εκφράσει το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη
«πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη», η οποία σας κατευθύνει.

Και ως είναι επόμενο θα ισχύουν τα ακόλουθα,
τα επιστημονικά τεκμηριωμένα συμπεράσματα:

Η «επιστήμη», λόγω των χρονολογικών ασυναρτησιών που εξέφραζε,
ως ήταν φυσικό αυτοπαγιδεύθηκε, με συνέπεια να αναγκασθεί 
τελικά να αυτοκαταργηθεί, καθώς αναγνώρισε
ότι ΟΛΑ τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε είναι εντελώς άχρηστα.

Αυτό σημαίνει ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε τις θεωρίες της,
περί παρέλευσης εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Επίσης σημαίνει ότι το ίδιο το παράγωγο του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη»
απέρριψε τις θεωρίες της, περί Big Bang, εξέλιξης και δεινόσαυρων
μιάς και τις συνδύαζε με την παρέλευση εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Λοιπόν, ας μη τρέφει κανείς χίμαιρες.

Ένας αυτοκαταργημένος φορέας,
δηλαδή το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη»,
καθώς έχει παραδεχθεί ότι γενικά δεν ξέρει να χρονολογεί,
Δεν μπορεί να κλονίσει την χρονολογική θέση της Ορθόδοξης Εκκλησίας,
την οποία απέδειξε αληθή η Επιστήμη. 

Και μη ξεχνάμε.

Δεν κάνει λάθη η Επιστήμη όταν εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #110 στις: 27/01/20, 15:41 »
Οκ,5 σελιδες,το θεμα παιζει να το κλειδωσουν και εγω ξεχαστικα..
Το θεμα δεν μπορει να χαθει στα αδιτα ακωμα..

baaaaasssssssooooooowwwwwww

Οκ,τωρα μπορει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #111 στις: 27/01/20, 16:24 »
Χωρίς να θέλω να εισέλθω στην... ουσία του θέματος (αν υφίσταται), θα ήθελα μόνο να παρατηρήσω ότι τόσο ο τρόπος σκέψης, όσο και η εκφορά του λόγου και η εν γένει στάση του φίλου OP μού θυμίζει πάρα πολύ έτερον Καππαδόκη, παλιό, αυτοεξορισθέν μέλος του φόρουμ, που προκαλούσε κι εκείνο θύελλες και αναταράξεις με τα επί παντός επιστητού μηνύματά του.

Η βασική τακτική επιχειρηματολογίας είναι η ίδια στον πυρήνα της: αραδιάζω ένα κατεβατό-συρραφή από χαμηλής σε τέτοιου είδους θέματα πηγές αξιοπιστίας (βλ. wikipedia) και διατυμπανίζω μετά «αποδείξτε μου πού κάνω λάθος!». Αποτέλεσμα, οι περισσότεροι έχουν καλύτερα πράματα να κάνουν από το να ασχολούνται με τα βαθυστόχαστα κατεβατά του καθένα και δε δίνουν συνέχεια, οπότε αυτό δίνει την ψευδαίσθηση στον καθένα ότι είπε την απόλυτη εξυπνάδα, που κανένας δεν μπορεί και δεν τολμά να αμφισβητήσει, ούτε καν οι... επιστήμονες.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/20, 16:30 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #112 στις: 27/01/20, 16:26 »
They exist …..
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #113 στις: 27/01/20, 16:28 »
I WANT TO BELIEVE

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #114 στις: 27/01/20, 17:38 »
Χωρίς να θέλω να εισέλθω στην... ουσία του θέματος (αν υφίσταται), θα ήθελα μόνο να παρατηρήσω ότι τόσο ο τρόπος σκέψης, όσο και η εκφορά του λόγου και η εν γένει στάση του φίλου OP μού θυμίζει πάρα πολύ έτερον Καππαδόκη, παλιό, αυτοεξορισθέν μέλος του φόρουμ, που προκαλούσε κι εκείνο θύελλες και αναταράξεις με τα επί παντός επιστητού μηνύματά του.

Η βασική τακτική επιχειρηματολογίας είναι η ίδια στον πυρήνα της: αραδιάζω ένα κατεβατό-συρραφή από χαμηλής σε τέτοιου είδους θέματα πηγές αξιοπιστίας (βλ. wikipedia) και διατυμπανίζω μετά «αποδείξτε μου πού κάνω λάθος!». Αποτέλεσμα, οι περισσότεροι έχουν καλύτερα πράματα να κάνουν από το να ασχολούνται με τα βαθυστόχαστα κατεβατά του καθένα και δε δίνουν συνέχεια, οπότε αυτό δίνει την ψευδαίσθηση στον καθένα ότι είπε την απόλυτη εξυπνάδα, που κανένας δεν μπορεί και δεν τολμά να αμφισβητήσει, ούτε καν οι... επιστήμονες.

αυτο που θα έπρεπε να προβληματίσει είναι οτι η αντίπαλη πλευρά δεν έβαλε περισσότερα γκολάκια, παρότι είχαν πλεονέκτημα λόγω έδρας, περισσότερου λαού, διαιτησίας, κτλ. Δεν τα πήγε άσχημα ο Βασίλης δεδομένων των συνθηκών.
Βέβαια υπήρχε ένα θέμα στο ζήτημα της εκφραστικότητας και της ακρίβειας του λόγου εκατέρωθεν, αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/20, 17:56 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #116 στις: 27/01/20, 17:40 »
αυτο που θα έπρεπε να προβληματίσει είναι οτι η αντίπαλη πλευρά δεν έβαλε περισσότερα γκολάκια, παρότι είχαν πλεονέκτημα λόγω έδρας, περισσότερου λαού, διαιτησίας, κτλ. Δεν τα πήγε άσχημα ο Βασίλης δεδομένων των συνθηκών.
Βέβαια υππήρχε ένα θέμα στο ζήτημα της εκφραστικότητας και της ακρίβειας του λόγου εκατέρωθεν, αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες  ;D

Μάλλον γιατί ο καθένας κρατάει προσωπικό το τι και πως πιστεύει, και δε θέλει/χρειάζεται να πείσει τους άλλους ότι η δική του "πίστη" είναι η μοναδική/σωστή...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #117 στις: 27/01/20, 18:24 »
Δεν τα πήγε άσχημα ο Βασίλης δεδομένων των συνθηκών.
Όντως δεν τα πήγε κι άσχημα, αν μ' αυτό εννοούμε ότι κανένας δεν κατάφερε να τον πείσει ότι κάνει λάθος!  ;D
Ούτε κι έπεισε κανέναν όμως...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #118 στις: 27/01/20, 19:09 »
Μα σε ένα διάλογο είναι φυσικότατο να υπάρχει διένεξη, να προβάλλονται αντιρρήσεις,
μέσα στα πλαίσια της σωστής συμπεριφοράς. Στο θέμα αυτό οι συνομιλητές μου και εγώ
ανταποκριθήκαμε πληρέστατα.
Όταν όμως κάποιος μπαίνει σε ένα άσχετό φόρουμ για αυτόν μόνο και μόνο για να προκαλέσει τότε εμένα δε μου φαίνεται για "φυσιολογική" διένεξη αλλά για "βαριόμουν, δεν είχα τί να κάνω, ελάτε να πλακωθούμε να περάσει η ώρα μου".

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #119 στις: 27/01/20, 22:10 »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #120 στις: 27/01/20, 22:58 »
Δεν τα πήγε άσχημα ο Βασίλης δεδομένων των συνθηκών.
Όντως δεν τα πήγε κι άσχημα, αν μ' αυτό εννοούμε ότι κανένας δεν κατάφερε να τον πείσει ότι κάνει λάθος!  ;D
Ούτε κι έπεισε κανέναν όμως...

για σε παρακαλώ, αφου το CNN είπε οτι όλα έγιναν τυχαία , δεν υπάρχει Θεός και οτι προερχόμαστε τυχαία απο τις τυχαίες μαϊμούδες που προέκυψαν τυχαία όταν μερικά τυχαία όντα βγήκαν τυχαία απο μια θάλασσα που και αυτη προέκυψε κατα τύχη σε μια στεριά με οξυγόνο , μια διαδικασία σαφώς τυχαία και αυτή.... και μετά με μια διαδικασία τυχαίων γεγονότων προέκυψε η ζωή όπως τυγχάνει να γνωρίζουμε σήμερα. ΛΜΑΟ.

βάλτε ρε παιάνες τις τυχαιότητες όλες μαζί, κάντε τον πολλαπλασιασμο, (τομή συνόλων δεν μας τό λεγαν στο πανέπι) και πείτε μου σε πόσες χιλιάδες μηδενικά δεξιά μετά την υποδιαστολή βρίκσεται ο πρώτος άσσος... ΜΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΑΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ  ;D

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #121 στις: 27/01/20, 23:11 »
για σε παρακαλώ, αφου το CNN είπε οτι όλα έγιναν τυχαία , δεν υπάρχει Θεός και οτι προερχόμαστε τυχαία απο τις τυχαίες μαϊμούδες που προέκυψαν τυχαία όταν μερικά τυχαία όντα βγήκαν τυχαία απο μια θάλασσα που και αυτη προέκυψε κατα τύχη σε μια στεριά με οξυγόνο , μια διαδικασία σαφώς τυχαία και αυτή.... και μετά με μια διαδικασία τυχαίων γεγονότων προέκυψε η ζωή όπως τυγχάνει να γνωρίζουμε σήμερα. ΛΜΑΟ.

βάλτε ρε παιάνες τις τυχαιότητες όλες μαζί, κάντε τον πολλαπλασιασμο, (τομή συνόλων δεν μας τό λεγαν στο πανέπι) και πείτε μου σε πόσες χιλιάδες μηδενικά δεξιά μετά την υποδιαστολή βρίκσεται ο πρώτος άσσος... ΜΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΑΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ  ;D

Σχεδόν τίποτα από αυτά που λες δεν έγινε τυχαία.

Εξέλιξη ονομάζεται και πέρασαν παααααααααααααααααααααααααααρα πολλά χρόνια μέχρι να φτάσουμε στο σημείο που είμαστε σήμερα...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #122 στις: 28/01/20, 00:52 »
Ναι ομως η εηελιξη σταματησε οτα..καποιοι ανυθικοι aka κιθαριστες την απεριψαν και επιμενιυν στα βιντατζ και ρελικ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #123 στις: 28/01/20, 10:12 »
για σε παρακαλώ, αφου το CNN είπε οτι όλα έγιναν τυχαία , δεν υπάρχει Θεός και οτι προερχόμαστε τυχαία απο τις τυχαίες μαϊμούδες που προέκυψαν τυχαία όταν μερικά τυχαία όντα βγήκαν τυχαία απο μια θάλασσα που και αυτη προέκυψε κατα τύχη σε μια στεριά με οξυγόνο , μια διαδικασία σαφώς τυχαία και αυτή.... και μετά με μια διαδικασία τυχαίων γεγονότων προέκυψε η ζωή όπως τυγχάνει να γνωρίζουμε σήμερα. ΛΜΑΟ.

βάλτε ρε παιάνες τις τυχαιότητες όλες μαζί, κάντε τον πολλαπλασιασμο, (τομή συνόλων δεν μας τό λεγαν στο πανέπι) και πείτε μου σε πόσες χιλιάδες μηδενικά δεξιά μετά την υποδιαστολή βρίκσεται ο πρώτος άσσος... ΜΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΑΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ  ;D

Σχεδόν τίποτα από αυτά που λες δεν έγινε τυχαία.

Εξέλιξη ονομάζεται και πέρασαν παααααααααααααααααααααααααααρα πολλά χρόνια μέχρι να φτάσουμε στο σημείο που είμαστε σήμερα...
αν δεν υπάρχει τυχαιότητα (που ομολογουμένως είναι μια ηλίθια θεώρηση και χαίρομαι που δεν τσίμπησες) τότε θα πρέπει να υπάρχει στόχευση, δηλαδή Αγάπη, Θέληση και προσεκτικός Σχεδιασμός, και Οραμα για το τελικό Αποτέλεσμα.
Δεν υπάρχει επιλογή άλλη.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #124 στις: 28/01/20, 10:46 »
Έλα Βραζίλη, πες την αλήθεια. Ήταν κόλπο για να ξαναμαζευτούμε στο φόρουμ! Καμιά gasοσυνάντηση θα κάνουμε;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/08, 18:14
από Ιππέας
3 Απαντήσεις
4362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/11, 22:44
από Holyshock
2 Απαντήσεις
22179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 11:07
από Korgy
4 Απαντήσεις
4983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/14, 00:06
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/20, 19:06
από hot_sauce (φλουτσ)