Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για PRS  (Αναγνώστηκε 40035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #25 στις: 25/06/06, 20:51 »
ειναι ωραια ομως τα φρου φρου καπακια (δες τοκαι) αν βεβαια συνοδευονται απο κανονικο καπακι απο κελεμπεκι κατω απο την φλουδα. Για παραδειγμα οι Επιφον Λεσπολ εχουν φλουδα αλλα δεν εχουν απο κατω το απαραιτητο καπακι. Με τις ΠΡΣ δεν ξερω τι παιζει.

Γιάννη η διαφορά είναι πως αν είναι cap (και όχι veneer) το φινίρισμα γύρω γύρω είναι πραγματικό ξύλο, δηλαδή το binding που βλέπεις είναι το πάχος που έχει το καπάκι στο λεπτότερο σημείο του.  ;)

Το venner είναι δέκατα του χιλιοστού και στην ουσία φτιάχνει μόνο ένα "φιλμ" χάριν ομορφιάς.

Η Τοκάι η δικιά σου για παράδειγμα ανήκει στην πρώτη κατηγορία. Κάτι Harley Benton (έχω κι'εγώ μια τέτοια) με "flame maple" ανήκουν στη δεύτερη. Και υπάρχει και η "λύση" του... χαρτιού (φωτοφλεημ) όπως είναι αρκετές κινέζικες (π.χ. κάποιες OLP)

Εγώ λέω λοιπόν, σ'αυτά τα λεφτά, καλύτερα να φαίνεται το φυσικό ξύλο, που είναι μια χαρά, 3-4 κομμάτια μαονάκι.

Μαζι σου, αν εχεις μπαιντινγκ και καποια φλουδα απο πανω καλο ειναι να εχεις και αληθινο καπακι απο κατω απο την φλουδα. Αλλα απο την αλλη ρε Βασιλη θα καταλαβω καποιον που θελει το φλεημ εστω και σε φλουδα χωρις κανονικο καπακι απο κελεμπεκι απο κατω.

Παντως επαιξα προσφατα 2 ΠΡΣ ΣΕ Καστομ (η μια με Π90) και εσκιζαν για τα 600ευ που εκαναν.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος telekris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #26 στις: 26/06/06, 03:07 »
H PRS  Billy Martin είναι μια πολύ καλή επιλογή και βγαίνει μετρητά στο ζοζέφ γύρω στα 800...
gibson les paul custom "black beauty"
gibson les paul studio (vintage white, p-94)
epiphone dot 335
vox ac-15 alnico blue speaker

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #27 στις: 26/06/06, 10:42 »

Μαζι σου, αν εχεις μπαιντινγκ και καποια φλουδα απο πανω καλο ειναι να εχεις και αληθινο καπακι απο κατω απο την φλουδα. Αλλα απο την αλλη ρε Βασιλη θα καταλαβω καποιον που θελει το φλεημ εστω και σε φλουδα χωρις κανονικο καπακι απο κελεμπεκι απο κατω.

Παντως επαιξα προσφατα 2 ΠΡΣ ΣΕ Καστομ (η μια με Π90) και εσκιζαν για τα 600ευ που εκαναν.

Για την ομορφιά λες... Εντάξει, πάσο, εκτός αν το χρεώνουν περισσότερο.

Βγάλανε και την Soapbar με flame αλλά δε μ'αρέσει, προτιμώ τη δικιά μου, πιο λιτή και κατά τη γνώμη μου πιο όμορφη (φαίνονται εξάλλου τα πραγματικά νερά του ξύλου, τώρα, αν ήταν Epiphone από χαρτοπολτό, καλό θα ήταν να έχει ένα φλεημ να ξεγελάει το μάτι...)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος skalos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #28 στις: 26/06/06, 13:17 »
Παιδια η Custom εχει πραγματικο maple... Απλα εχει venner απο επανω για ομορφια(αν και δεν βλεπω τον λογο)...


Οπως και να το κανουμε φοβερη κιθαρα!!!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #29 στις: 26/06/06, 13:46 »
Παιδια η Custom εχει πραγματικο maple... Απλα εχει venner απο επανω για ομορφια(αν και δεν βλεπω τον λογο)...


Οπως και να το κανουμε φοβερη κιθαρα!!!

Εγώ δε βλέπω το λόγο... να έχει maple.

Ακόμα και μεταξύ CE και CE Mahogany (που οι δεύτερες δεν έχουν καπάκι), προτιμώ τις δεύτερες και τις θεωρώ και πιο όμορφες.

Αυτά είναι προσωπικές προτιμήσεις βέβαια...

Οι SE μαζί με τις ακριβότερες Cort και τις Schecter είναι κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες επιλογές σ'αυτή την κατηγορία (άνω άκρο των entrylevel guitars ή κάτω άκρο των mid-price, όπως το δει κανείς).
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #30 στις: 27/06/06, 18:41 »
Πόσο έχει η φθηνότερη PRS στην Ελλάδα.. Aν κάποιος δε βαριέται μπορεί να μου πει όλα τα μοντέλα μέχρι 1000Ε;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος skalos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #31 στις: 27/06/06, 20:13 »
Ολες οι SE:

Santana SE
Soapbar II SE
Soapbar Maple II SE
Custom SE
Standard SE
Tremonti SE
Singlecut SE
SE EG

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #32 στις: 27/06/06, 22:12 »
Καλή φάση.. Έχω πωρωθεί με τις PRS αφότου είδα τον Al di Meola στο Principal.. Θα πάω αύριο να ακούσω καμία στον ζοζεφ.. Οι περισσότερες δεν μου άρεσαν εμφανισιακά, αλλά μερικές είναι κούκλες..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #33 στις: 28/06/06, 22:05 »
H Billy Martin γιατί δεν υπάρχει στο site μαζί με τις άλλες;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος skalos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #34 στις: 29/06/06, 08:41 »
H Billy Martin γιατί δεν υπάρχει στο site μαζί με τις άλλες;

Γιατι ηταν limited edition...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #35 στις: 15/07/06, 02:20 »
Θα μου πείτε ,σας τα χω πρήξει κάθε μήνα θέλω και άλλη κιθάρα..

Λοιπόν σας παρουσιάζω την ωραίότερη κιθάρα που έχω δει.....

http://www.elderly.com/new_instruments/items/SESOP2-VC.htm

Εκεί κατέλειξα, τι les pau ,τι strat ? Αυτή είναι η ομορφότερη.....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #36 στις: 15/07/06, 02:24 »
Ρώτα τον Common Cunning Linguist... Έχει μια νομίζω.

Και γώ περίμενα καναν πισινό...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #37 στις: 15/07/06, 16:31 »
Με 450 ευρώ SG ?  :o Η sg special είναι 700-800 , η standart είναι 1000+ και η κλασική standart είναι 1220.Υπόψιν οι τιμές είναι θωμα ,οπότε βάλε τουλάζιστον +300 ευρώ σε όλες.ΚΑι για να μιλάμε για πραγματική sg ,μιλάμε για standart και πάνω...


Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #38 στις: 15/07/06, 17:00 »
Κουκλί είναι αλλά ξέρεις το πρόβλημά μου με τις epiphone.....Μισώ το headstock τους !!  :-X

Επίσης ψάχνω κάτι που να έχει soapbar γιατί έπαιξα (με την εν λόγω prs)  με μία ενός γνωστού ενός φίλου μου ,και αν και λίγο ψόφια (πώς να μην τη θεωρίσω ψόφια όταν έχω συνηθίσει τους emg και τον χ2ν  ;D ) μου άρεσε ο ήχος που έβγαζε στα καθαρά και σε overdrive(στιλ zeppelin) καταστάσεις . Ηταν πολύ ζεστός o ήχος της  ;)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #39 στις: 16/07/06, 00:54 »

Καταρχάς Τασούλη κάνε μια αλλαγή στον τίτλο, γιατί κι'εγώ κάτι σε Jennifer Lopez ή Σακίρα περίμενα...  ;D

Κατά δεύτερον δεν είναι και πολύ... "έξυπνο" ας το πω, να εκφέρουμε γνώμη για κάποιο όργανο για το οποίο δεν έχουμε ιδέα... εκτός ίσως στο θέμα της εμφάνισης.

Οι συγκρίσεις με Epiphone είναι τελείως αστείες, εκτός αν μιλάμε για τίποτα Japan όργανα, η PRS σε θέμα ποιότητας κατασκευής συγκρίνεται μόνο με Gibson και βλέπουμε (έτσι όπως έχουν γίνει οι φτηνότερες τουλάχιστον Gibson...  ::) )

Το σχόλιο μου είναι πως αυτό δεν είναι ένα όργανο ούτε για κάποιον αρχάριο (όχι λόγω ικανότητας, αλλά γιατί δεν θα ξέρει τι αγοράζει) ούτε για μοναδική κιθάρα. Επειδή είναι -ή μάλλον φαίνεται, σε πρώτη επαφή- περιορισμένο τονικά, δεν θα ενθουσιάσει τους περισσότερους.

Αν παίζει πάντως κάποιος από blues μέχρι indie και pop και από κλασσικό ροκ μέχρι jazz θα βρει κάτι να τον καλύψει, ακόμα και με τους original μαγνήτες. Από κει και πέρα, και αφού έχει στρώσει το αυτί του στον ήχο των P90, μπορεί να ψαχτεί για κάτι καλύτερο και με περισσότερη προσωπικότητα (εγώ έβαλα Lollar μαγνήτες). Άλλα σημεία βελτίωσης δεν πολυυπάρχουν, άντε ίσως και locking tuners αν είσαι πολύ κάφρος και την "κοπανάς".

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #40 στις: 16/07/06, 05:45 »
κοίτα (tasos18) όντως ίσως είναι περιορισμένη τονικά και ίσως δεν είναι ότι καλύτερο για αρχάριους που δεν ξέρουν τι είναι
(δε λέω πως εγώ είμαι κανένας σοφός μη παρεξηγηθούμε)
απτην άλλη όμως είναι φτηνή! ;D, έχει αρκετά φτηνά νομίζω, ώστε βγαίνει το μυαλό μου από αυτές τις συγκρίσεις
αν όντως είναι αυτό που θες, εκεί εστιάζω εγώ - σε αυτό που είπε ο tccl αν σε καλύπτει σίγουρα δλδ - τότε πάρτη imo
και στο κάτω κάτω λόγω αξιοποίησης των αγορών μας φτάνουμε στο άλλο άκρο, prs=pro και κανείς άλλος δε πιάνει

tccl:
το εξηγείς please? δεν ετοιμάζω διαφωνία ή τπτ τέτοιο προς θεού, απλά την άποψή σου ψάχνω, και θα ρωτήσω και details
"η PRS σε θέμα ποιότητας κατασκευής συγκρίνεται μόνο με Gibson"
δε θέλω αναλυτική σύγκριση μεταξύ των 2, αλλά τι είναι για σένα ποιότητα κατασκευής σε μια κιθάρα και πως την αξιολογείς?

εννοείς:
καλύτερα ξύλα από πλευράς είδους, - χρησιμοποιούν maple, mahogany, rosewood αντί άλλων?
καλύτερα ξύλα ίδιου είδους από πλευράς ποιότητας - δλδ καλύτερης ποιότητας maple, ή εννοείς μόνο τις ρίγες δλδ το look?
καλύτερη επεξεργασία ξύλων, - δλδ γίνεται πιο ειδική επεξεργασία απότι σε άλλες εταιρίες?
καλύτερα ηλεκτρικά, - χρησιμοποιούν καλύτερα εξαρτήματα στα ηλεκτρικά
τι αποτελεί για σένα καλή κατασκευή σε μια εταιρία όπως η Gibson, αν μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες, εστιάζεις περισσότερο σε λεπτομέρειες πχ ατέλειες των bindings, όχι τέλεια κόλληση των ξύλων, προχειροδουλειά σε ηλεκτρικά? thnx

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #41 στις: 16/07/06, 17:28 »
@the common cunning linguist
Παράθεση
Επίσης ψάχνω κάτι που να έχει soapbar γιατί έπαιξα (με την εν λόγω prs)  με μία ενός γνωστού ενός φίλου μου ,και αν και λίγο ψόφια (πώς να μην τη θεωρίσω ψόφια όταν έχω συνηθίσει τους emg και τον χ2ν   ) μου άρεσε ο ήχος που έβγαζε στα καθαρά και σε overdrive(στιλ zeppelin) καταστάσεις . Ηταν πολύ ζεστός o ήχος της   
 


Παράθεση
Κατά δεύτερον δεν είναι και πολύ... "έξυπνο" ας το πω, να εκφέρουμε γνώμη για κάποιο όργανο για το οποίο δεν έχουμε ιδέα... εκτός ίσως στο θέμα της εμφάνισης

Oπως είπα και πιο πάνω έπαιξα   με αυτή  τι κιθάρα (είναι ακριβώς η ίδια της φωτογραφίας μόνο που ήταν σε μαύρο...ε το χρώμα δεν νομίζω να επηρεάζει και πολύ τον ήχο  ;D  ;D  ;D) Οτι είχε πάνω ήταν από τη μάνα της , Αρα έχω παίξει με ακριβώς την ίδια κιθάρα . Επίσης την χαρακτήρισα και λίγο "ψόφια" ,αλλά είναι ενοείται για χαλαρές και πιο blues καταστάσεις , αντε και λίγο ροκ αλλά μέχρι εκεί . Ο ήχος της (λόγω του soapbar) είναι αρκετά διαφορετικός από αυτόν του διπλοπήνιου ,έχει κάτι το αρκετά ιδιαίτερο που δεν μπορώ τώρα να το προσδιορίσω γιατ΄έχω παίξει πολύ λίγο . Αυτά από ηχιτική άποψη . Επίσης μου αρέσει και πολύ σαν σχήμα ,τι να κάνουμε ?  :P

Βέβαια, εν μέρει έχεις δίκιο ,δεν την έχω ψάξει πολύ ,αλλά η πρώτη εντύπωση (που είναι και πολύ βασική) ήταν θετική και από άποψη ήχου και εμφάνισης.

Οπότε πιστεύω ότι εν μέρει σε κάλυψα σε αυτό που είπες.  :)

Επίσης ανέφερα τις epi επειδή άκουσα για sg στα ίδια λεφτά και απότι ξέρω , μόνο epi βρίσκεις σε αυτά λα λεφτά . Ακόμα και μεταχειρισμένη gibson δύσκολα θα βρεις κάτω από 500-600.


Κάποτε ο the common cunning linguist είχε μιλήσει για του Ρ90 . Τότε ,απότι είχα διαβάσει, θεώρησα ότι μια κιθάρα με τέτοιους μαγνήτες θα είχε ενδιαφέρον . Γιαυτό άρχισα να ψάχνω από διάφορους γνωστούς κάποιον που να έχει κιθάρα με αυτούς τους μαγνήτες για να τη δωκιμάσω . Ετυχε λοιπόν και πριν 3 μέρες (και ενώ είχα εφήσει το ψάξιμο γιατί δεν έβρισκα τπτ) μαθαίνω από σπόντα ότι ο γνωστός ενός φίλου αγόρασε αυτή τη κιθάρα . Ε δεν έχασα την ευκαιρία και κανόνισα μια συνάντηση για να τη δοκιμάσω . Ετσι ήρθε πρώτη φορά σε επαφή με τη κιθάρα  :D

@oneofthem : Είναι φτηνή αλλά δεν είναι φτηνιάρικη . Απλά οι πολύ εμπορικές εταιρίες (gibson,fender) έχουν ανεβάσει πάρα πολύ τις τιμές τους . Βέβαια είναι θέμα ψαξίματος ,αλλά και τι ζητάς . Οταν αγοράζεις κάτι που θα πουλάει μούρη (les paul πχ) οκ , σκας πολύ περισσότερα για να το πάρεις . Με την prs δεν αγοράζεις (σε τόσο μεγάλο βαθμό) το όνομα .
Μάλλον ενοεί ότι με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα καλύτερο όργανο όταν είναι  prs παρά gibson . Στη συγγεκριμένη περίπτωση ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ GIBSON   ;D ::) Γιατί ? Εμ δεν υπάρχει gibson με 450-500 ευρώ  ;)
Α , ένας που είχε κάνει ακτηνογραφία σε les paul studio (από το φόρουμ είναι ) διαπίστωση ότι είχχε τρύπες στο εσωτερικό και επίσης ότι η κόληση του λαιμού ήταν πρόχειρη . ΚΑι μιλάμε για όργανο της τάξης 1000-1500 ευρώ


« Τελευταία τροποποίηση: 16/07/06, 17:31 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #42 στις: 16/07/06, 19:30 »
tccl:
το εξηγείς please? δεν ετοιμάζω διαφωνία ή τπτ τέτοιο προς θεού, απλά την άποψή σου ψάχνω, και θα ρωτήσω και details
"η PRS σε θέμα ποιότητας κατασκευής συγκρίνεται μόνο με Gibson"
δε θέλω αναλυτική σύγκριση μεταξύ των 2, αλλά τι είναι για σένα ποιότητα κατασκευής σε μια κιθάρα και πως την αξιολογείς?

Ευχαρίστως.

Ποιότητα κατασκευής:

1) Καλά και ελαφριά ξύλα, χωρίς τρύπες για να ελαφρύνει εκ'των υστέρων το σώμα
2) Hardware (γέφυρα, κλειδιά, κλπ) που να δείχνει και να δουλεύει όπως πρέπει
3) Σωστή ένωση μπράτσου/σώματος
4) Καλοβαλμένα και γυαλισμενα τάστα
5) Ποιότητα φινιρίσματος
6) Τουλάχιστον αξιοπρεπή ηλεκτρονικά (κι'ας μην είναι ακριβά και επώνυμα)

Και φυσικά μετά πάμε στον λειτουργικό τομέα, δηλαδή πως παίζει το όργανο, πόσο resonance έχει ακόμα και unplugged, το ζύγισμά του, η αίσθηση του μπράτσου, κλπ.

Όλα αυτά τα έχει αυτό το ταπεινό κορεάτικο όργανο, πράγμα που σημαίνει ότι δίνουν βαρύτητα στον ποιοτικό έλεγχο.

Έχω δει Gibson που δεν έχουν τόσο καλοβαλμένα και στρογγυλεμένα τάστα, όπου το nut δεν είναι κομμένο όπως πρέπει και όπου υπάρχουν ατέλειες στις "άκρες" του φινιρίσματος. Μιλάω για Gibson στην κατηγορία τιμής 1000-2000 ευρώ.

Κάποιος θα πει "ναι, αλλά εγώ βρήκα μια που ήταν τέλεια"

Και τι να το κάνω ρε μάγκες???

Υποτίθεται ότι όταν παίρνεις ένα τόσο ακριβό όργανο, το αγοράζεις με κλειστά μάτια! Μπορεί να δεχτώ από τον κορεάτη να έχει και μια κιθάρα στις δέκα που να έχει κάποιο ψιλοπρόβλημα, αλλά από την Gibson δε το δέχομαι, τελεία!

Από φόρουμ στο εξωτερικό που διάφοροι κατέθεσαν τη γνώμη τους για τις SE, φαίνεται ότι οι διαφορές από όργανο σε όργανο είναι πολύ μικρές... Ένα καλό, αξιοπρεπές όργανο, που αξίζει τα λεφτά του. Και για κάποιους, με ελάχιστες βελτιώσεις, μπορεί να γίνει πραγματικά ιδιαίτερο.

Για ιστορικούς και μόνο λόγους, να συμπληρώσω εδώ:

1) Η πρώτη Soapbar SE, ήταν singlecut και "αντέγραφε" (με PRS στοιχεία όμως, όπως η 25άρα κλίμακα) την Gibson LP Jr.
2) Μετά τα γνωστά δικαστήρια με την Gibson, βγήκε σε doublecut σχήμα. Παρεμπιπτόντως, παλιότερα, η ίδια η PRS είχε κυκλοφορήσει pre-production κιθάρες ακριβώς έτσι και το πιο κοντινό στην αμερικάνικη σειρά είναι η PRS McCarthy Soapbar (2,5 χιλιάρικα αν θυμάμαι καλά και δε μου αρέσουν και οι μαγνήτες της...)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #43 στις: 16/07/06, 20:12 »
να πω την αληθεια λιγο οι Ρ-90, λιγο το doublecut les paul style ουτε κι εμενα μου αρεσε. εχει και πιο ομορφες prs.

ασχετο: για μενα η πιο απροσωπη κιθαρα ειναι les paul doublecut. για μενα δεν ειναι λεσπολ, εχει χασει τον χαρακτηρα της

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #44 στις: 16/07/06, 20:27 »
...φτηνή αλλά δεν είναι φτηνιάρικη...
nope παρεξήγηση, ξέρω τι είναι οι prs, εννοώ απλά φτηνή για μια τόσο καλή κιθάρα,
αφού πολλές κατώτερες epi έχουν τα ίδια λεφτά όπως είπες πολλές φορές - κάτι σαν ευκαιρία δλδ
μη ξεχνάμε πως ανεβαίνουν οι τιμές και των prs σταδιακά - ενώ συμφωνούμε για τις gibson
σου λέω, τη δοκίμασες κιόλας, την προτείνω αν είναι αυτό που θες και λόγω καλής τιμής

...παίρνεις ένα καλύτερο όργανο όταν είναι prs παρά gibson...
ίσως αυτό να εννούσε, απλά δε ζητούσα σύγκριση, ζήτησα - ψιλοάσχετα - τη γνώμη του για θέματα ποιότητας
ως γνωστόν ενδιαφέρομαι για custom κιθάρες, και ουσιαστικά έχω καταλήξει στη πρώτη μου επιλογή ;D

...η κόλληση του λαιμού ήταν πρόχειρη...
ενδιαφέρον, πιστεύω πως και γω έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα για το λαιμό, όχι άψογη κατασκευή

tccl thnx btw ;)
σωστός για τις προσδοκίες σου από τις εταιρίες, κι εγώ έτσι σκέφτομαι,
αφού θα τα σκάσω χοντρά θέλω το αντίστοιχο, δεν παίρνει συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #45 στις: 16/07/06, 22:45 »
...φτηνή αλλά δεν είναι φτηνιάρικη...
nope παρεξήγηση, ξέρω τι είναι οι prs, εννοώ απλά φτηνή για μια τόσο καλή κιθάρα,
αφού πολλές κατώτερες epi έχουν τα ίδια λεφτά όπως είπες πολλές φορές - κάτι σαν ευκαιρία δλδ
μη ξεχνάμε πως ανεβαίνουν οι τιμές και των prs σταδιακά - ενώ συμφωνούμε για τις gibson
σου λέω, τη δοκίμασες κιόλας, την προτείνω αν είναι αυτό που θες και λόγω καλής τιμής

...παίρνεις ένα καλύτερο όργανο όταν είναι prs παρά gibson...
ίσως αυτό να εννούσε, απλά δε ζητούσα σύγκριση, ζήτησα - ψιλοάσχετα - τη γνώμη του για θέματα ποιότητας
ως γνωστόν ενδιαφέρομαι για custom κιθάρες, και ουσιαστικά έχω καταλήξει στη πρώτη μου επιλογή ;D

...η κόλληση του λαιμού ήταν πρόχειρη...
ενδιαφέρον, πιστεύω πως και γω έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα για το λαιμό, όχι άψογη κατασκευή

tccl thnx btw ;)
σωστός για τις προσδοκίες σου από τις εταιρίες, κι εγώ έτσι σκέφτομαι,
αφού θα τα σκάσω χοντρά θέλω το αντίστοιχο, δεν παίρνει συζήτηση


Γενικά δε μου αρέσει να τα παίρνει η μπάλλα όλα... και να καταλήξουμε σε συζητήσεις του τύπου "οι Gibson είναι όλες κουπιά", "αν θες σοβαρή κιθάρα θα πάρεις PRS" κλπ. Το λέω απλά για να μην παρεξηγούμαι. Αλλά δεν μπορώ να είμαι ευχαριστημένος όταν μια τέτοια ιστορική εταιρεία φτάνει σε τέτοια χάλια...

Ελπίζω να συνέλθουν, αν και με αυτά που βλέπω να βγάζουν (κάτι μεταλλάδικες κιθάρες, κάτι κιθάρες για γκόμενες, κάτι κιθάρες που τις συνδέεις με το PC και σου αναλαμβάνουν και την αλληλογραφία...) μάλλον το έχουν χάσει το βαπόρι τα παληκάρια...  :(

Από τη συγκεκριμένη σειρά της PRS (τις κορεάτικες), σήμερα πλέον μπορώ να συστήσω σχεδόν οτιδήποτε, στις αρχές κάνανε κάποια φάουλ με την ποιότητα κατασκευής και κάτι signature υπερτιμημένες. Για δεύτερη (ή τρίτη ή τέταρτη) κιθάρα για έναν πεπειραμένο η Soapbar είναι φοβερή επιλογή. Για πρώτη κιθάρα σε αρχάριο, λίγο δύσκολα, αλλά πάλι τόσοι και τόσοι ξεκίνησαν με Tele που είναι ένα εξίσου απλό όργανο. Απλώς δεν είναι τόσο all around.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #46 στις: 16/07/06, 22:52 »
BTW απότι διάβαζα χτές, το SE σημαίνει Student Edition. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τη Epiphone Standard μου με μια SE Standard. Η νεκροψία στο Ζοζεφ θα δείξει.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #47 στις: 16/07/06, 23:34 »
BTW απότι διάβαζα χτές, το SE σημαίνει Student Edition. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τη Epiphone Standard μου με μια SE Standard. Η νεκροψία στο Ζοζεφ θα δείξει.

Χε χε, αυτό είναι μια ολόκληρη συζήτηση που είχε ξεκινήσει στο harmony central. Αρχικά φαντάζομαι ότι SE=Special Edition, όπως συνηθιζόταν να ονομάζονται οι κιθάρες που ήταν επίτηδες μειωμένου κοστολογίου, για να βγαίνουν φτηνότερες.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #48 στις: 16/07/06, 23:37 »
BTW απότι διάβαζα χτές, το SE σημαίνει Student Edition. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τη Epiphone Standard μου με μια SE Standard. Η νεκροψία στο Ζοζεφ θα δείξει.

Χε χε, αυτό είναι μια ολόκληρη συζήτηση που είχε ξεκινήσει στο harmony central. Αρχικά φαντάζομαι ότι SE=Special Edition, όπως συνηθιζόταν να ονομάζονται οι κιθάρες που ήταν επίτηδες μειωμένου κοστολογίου, για να βγαίνουν φτηνότερες.  ;)
η σαν να λεμε gibson special(με dot inlays... :-\)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για PRS
« Απάντηση #49 στις: 16/07/06, 23:39 »
BTW απότι διάβαζα χτές, το SE σημαίνει Student Edition. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τη Epiphone Standard μου με μια SE Standard. Η νεκροψία στο Ζοζεφ θα δείξει.


Χε χε, αυτό είναι μια ολόκληρη συζήτηση που είχε ξεκινήσει στο harmony central. Αρχικά φαντάζομαι ότι SE=Special Edition, όπως συνηθιζόταν να ονομάζονται οι κιθάρες που ήταν επίτηδες μειωμένου κοστολογίου, για να βγαίνουν φτηνότερες.  ;)


Για τη http://prsguitars.com/showcase/current/sestandard.html ποιά είναι η γνώμη σου? Συγκρητικά με μια Epi Les Paul Standard για Classic Rock ήχους και παλιό metal (Sabbath, Zep, κλπ). Σκεφτόμουν να αλλάξω τους μαγνήτες στην Epi αλλά ένας φίλος έχει φαγωθεί να του την πουλήσω και σκέφτομαι την PRS σαν μια καλύτερη βάση για νέους μαγνήτες/ηλεκτρονικά.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/07, 15:37
από Theater_Of_Pain
4 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/07, 13:02
από King Lui
25 Απαντήσεις
9445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 20:51
από Jose
6 Απαντήσεις
4130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
8 Απαντήσεις
5655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 21:51
από mace
4 Απαντήσεις
3482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 14:29
από Tsintsi
5 Απαντήσεις
3809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 17:37
από GiorgosVolos
5 Απαντήσεις
4043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 14:46
από BloodBath
9 Απαντήσεις
4397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:55
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
4788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:23
από Jezus