Αποστολέας Θέμα: Ελλήνων Μακεδονία  (Αναγνώστηκε 62151 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #200 στις: 05/04/08, 12:57 »
Μπορουν να βγουν καποια συμπερασματα απο το συσχετισμο των συμμαχιων?

Πολύ απλά οι συμμαχίες δεν ορίζονται με βάση την Ελλάδα αλλά τις ΗΠΑ... Υποθέτω ότι οι χώρες που υποστήριξαν την ένταξη έχουν όφελος να τα έχουν καλά με τον Μπους - βλέπε εξοπλισμοί κλπ.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #201 στις: 07/04/08, 23:16 »
Μπορουν να βγουν καποια συμπερασματα απο το συσχετισμο των συμμαχιων?

Πολύ απλά οι συμμαχίες δεν ορίζονται με βάση την Ελλάδα αλλά τις ΗΠΑ... Υποθέτω ότι οι χώρες που υποστήριξαν την ένταξη έχουν όφελος να τα έχουν καλά με τον Μπους - βλέπε εξοπλισμοί κλπ.
.....πες τα

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #202 στις: 09/04/08, 01:21 »
Παίδες θα ήθελα να δείτε λιγάκι το εξής. ΤΟ βρήκα όπως τριγυρνούσα στο νετ για να δω κάτι δηλώσει του μπους που μου έκανα εντύπωση και τρόμαξα... Πραγματικά δεν πίστευα ότι υπήρχε τέτοιο μίσος από μερικών την πλευρά... Μιλάμε για τρομακτικές καταστάσεις!!! :P Όχι, σοβαρά τώρα, αγνοήστετο βίντεο και απλώς μπέιτε στον κόπο να διαβάσετε μερικά σχόλια από κάτω. Εμένα με άφησαν άφωνο και σκεπτόμενο...


Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #203 στις: 09/04/08, 17:05 »
καλά ναι....να τρελαίνεσαι....δυστηχώς έχουν ποτίσει με δηλητήριο αυτούς τους ανθρώπους και νομίζουν οτι είναι μακεδόνες.....τώρα όμως άντε να τους εξηγήσεις οτι δεν είναι έτσι, και πραγματικά δεν με πειράζει τόσο που κάποιες χώρες τους έχουν αναγνωρίσει σαν μακεδονία κλπ κλπ γιατί πολύ απλά καποια στιγμή μπορούμε με κάποιο τρόπο να τους αποδείξουμε οτι δεν είναι έτσι..με τους σκοπιανούς τι κάνουμε?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #204 στις: 09/04/08, 18:49 »
δεν ξέρω. Εγώ μέχρι τώρα ήμουν της άποψης, εδώ καιγόμαστε καταστρέφεται ο πλανήτης μην ασχολείστε καν με τους μαλ**ες, κάντε κάτι πιιο ουσιαστικο, και βλέπω ότι εκείνοι δεν την παλέυουν!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #205 στις: 09/04/08, 19:45 »
Ρε παιδια..δεν πιστευω οτι η πλειοψηφια των σκοπιανων ειναι με αυτην την σταση...προπαγανδες ειναι αυτα κατ'εμε
δεν μπορουμε να ξερουμε τι λενε για μας...λετε καποιος ο οποιος ειχε ζησει την κατασταση προ 20αετιας να μην θυμαται τι εχει γινει,να τα ξεχασε ολα μονο μιας και να υοθετησε ολα αυτες τις ιστοριες για αγριους;!
εγω προσωπικα οχι...
μ'αυτα και με εκεινα "ετυχε" και δεν μαθαμε την καταθεση του ζαχοπουλου..τι περιεργες  συγκιριες!!! ::) ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #206 στις: 09/04/08, 21:32 »
Ρε παιδια..δεν πιστευω οτι η πλειοψηφια των σκοπιανων ειναι με αυτην την σταση...προπαγανδες ειναι αυτα κατ'εμε
δεν μπορουμε να ξερουμε τι λενε για μας...λετε καποιος ο οποιος ειχε ζησει την κατασταση προ 20αετιας να μην θυμαται τι εχει γινει,να τα ξεχασε ολα μονο μιας και να υοθετησε ολα αυτες τις ιστοριες για αγριους;!
εγω προσωπικα οχι...
μ'αυτα και με εκεινα "ετυχε" και δεν μαθαμε την καταθεση του ζαχοπουλου..τι περιεργες  συγκιριες!!! ::) ;D

συμφωνώ αλλά είναι μόνο ρομαντικό.... δυστηχώς αποδείχθηκε πως εδω και δεκαετίες σπουδάζουν και μαθαίνουν στα σχολεία πως είναι μακεδόνες και απόγονοι του Μ.αλεξάνδρου, δηλαδή οχι απλά προπαγάνδα ναζιστικού επιπέδου αλλά πλύση εγκεφάλου, και αυτό δεν είναι και πολύ δύσκολο να διορθωθεί.....

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #207 στις: 09/04/08, 22:16 »

συμφωνώ αλλά είναι μόνο ρομαντικό.... δυστηχώς αποδείχθηκε πως εδω και δεκαετίες σπουδάζουν και μαθαίνουν στα σχολεία πως είναι μακεδόνες και απόγονοι του Μ.αλεξάνδρου, δηλαδή οχι απλά προπαγάνδα ναζιστικού επιπέδου αλλά πλύση εγκεφάλου, και αυτό δεν είναι και πολύ δύσκολο να διορθωθεί.....
δεν θελω να το πιστεψω...γτ το θεμα ειναι σχετικα προσφατο..συνομιλικο μου σχεδον :P
απλα...νομιζω οτι δε πρεπει να κατηγορουμε τους πολιτες αλλα την κυβερνηση των σκοπιων...
μια ερωτηση..περσυ τετοια εποχη δεν ειχε ανακοινωση ο μπους δεν ειχε αναγνωρισει τα σκοπια ως φυρομ;..ή κατι τετοιο; ???
καλα δεν θυμαμαι;
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #208 στις: 05/06/08, 13:54 »
 Και κατι που εμαθα προσφατα διαβαζοντας καποια βιβλια... Ποσοι γνωριζουν πως τη δεκαετια του '20 το Σ.Ε.Κ.Ε. (μετεπειτα Κ.Κ.Ε.) ειχε υποστηριξει ανοικτα (πιο ανοικτα δε γινεται) την "ενιαια και ανεξαρτητη Μακεδονια" και την "ενιαια ανεξαρτητη Θρακη" και χαιρετιζε με παθος τους αδελφους "Μακεδονες"; Οπως και το οτι το 1947 (προς τη ληξη του εμφυλιου πολεμου στην Ελλαδα)  το Κ.Κ.Ε. στο Στρασβουργο ειχε ανακυρηξει ξεχωριστο κρατος στη Μακεδονια το οποιο και σκοπευε να ενωσει με τα Βαλκανικα κομμουνιστικα κρατη μετα απο αριστη συνεργασια με τον -αργοτερα προδοτη του κομμουνισμου- Τιτο; Μην περασω σε σας φιλοι μου για αντι-κομμουνιστης γιατι δεν ειμαι. Ομως για ολη αυτη την κατασταση ευθυνεται και ενα μερος των Ελληνων -εστω με αγνα ιδεολογικα κινητρα.. αν υπαρχουν-  και τα τοτε γραφομενα (αρθρα, αποφασεις κεντρικων επιτροπων) χρησιμοποιουνται απο οσο γνωριζω ακομη και σημερα και αν δεν κανω λαθος κανεις δεν πηρε ανοιχτα και ειλικρινα την ευθυνη για ολα αυτα (οπως και για αλλα)... Αυτο που θελω να πω ειναι πως καποια απο τα "οπλα" της Σκοπιανης προπαγανδας τα εχουν δωσει οι ιδιοι οι Ελληνες (τουλαχιστο μερικοι απο αυτους) που τωρα σιωπουν και μιλουν αδιοριστα για καποια "λαθη" χωρις να παιρνουν ποτε την ευθυνη των τοτε πραξεων τους που ζημιωσαν την Ελλαδα και την ιστορια της...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #209 στις: 07/06/08, 11:20 »
Και κατι που εμαθα προσφατα διαβαζοντας καποια βιβλια... Ποσοι γνωριζουν πως τη δεκαετια του '20 το Σ.Ε.Κ.Ε. (μετεπειτα Κ.Κ.Ε.) ειχε υποστηριξει ανοικτα (πιο ανοικτα δε γινεται) την "ενιαια και ανεξαρτητη Μακεδονια" και την "ενιαια ανεξαρτητη Θρακη" και χαιρετιζε με παθος τους αδελφους "Μακεδονες"; Οπως και το οτι το 1947 (προς τη ληξη του εμφυλιου πολεμου στην Ελλαδα)  το Κ.Κ.Ε. στο Στρασβουργο ειχε ανακυρηξει ξεχωριστο κρατος στη Μακεδονια το οποιο και σκοπευε να ενωσει με τα Βαλκανικα κομμουνιστικα κρατη μετα απο αριστη συνεργασια με τον -αργοτερα προδοτη του κομμουνισμου- Τιτο; Μην περασω σε σας φιλοι μου για αντι-κομμουνιστης γιατι δεν ειμαι. Ομως για ολη αυτη την κατασταση ευθυνεται και ενα μερος των Ελληνων -εστω με αγνα ιδεολογικα κινητρα.. αν υπαρχουν-  και τα τοτε γραφομενα (αρθρα, αποφασεις κεντρικων επιτροπων) χρησιμοποιουνται απο οσο γνωριζω ακομη και σημερα και αν δεν κανω λαθος κανεις δεν πηρε ανοιχτα και ειλικρινα την ευθυνη για ολα αυτα (οπως και για αλλα)... Αυτο που θελω να πω ειναι πως καποια απο τα "οπλα" της Σκοπιανης προπαγανδας τα εχουν δωσει οι ιδιοι οι Ελληνες (τουλαχιστο μερικοι απο αυτους) που τωρα σιωπουν και μιλουν αδιοριστα για καποια "λαθη" χωρις να παιρνουν ποτε την ευθυνη των τοτε πραξεων τους που ζημιωσαν την Ελλαδα και την ιστορια της...
κοιτα...το οτι κομουνιστης μπορει να εστερνιστει το οραμα του σταλιν και να το ειπε τοτε να το δεχτω..απλα σιγουρα ηταν το κκε;
καλα και εσυ μην τα παιρνεις αυτα στα σοβαρα... ::)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #210 στις: 07/06/08, 21:15 »
 Ηταν το Σ.Ε.Κ.Ε (δηλαδη το Κ.Κ.Ε). Αρα δε μιλαμε για καποιον που ενστερνιστηκε το οραμα καποιου (πολλα πολλα χιλιομετρα μακρυα ο οποιος μαλιστα την κρισιμη περιοδο διολου δεν ενστερνιστηκε τα οραματα του Κ.Κ.Ε) αλλα για ενα πολιτικο κομμα και την επισημη εφημεριδα του... Αρα δε μπορω να μην το παρω στα σοβαρα. Θα μου πεις "ολα αυτα εγιναν πολλα χρονια πριν" και ισως θα εχεις δικιο. Ομως η πολιτικη παει μπροστα μονο οταν αυτοι που την παραγουν ξερουν να παραδεχονται ανοιχτα τα λαθη τους και να διαβεβαιωνουν πως δε θα τα επαναλαβουν. Και αυτο ειναι κατι που θα περιμενα απο το παλαιοτερο εν ενεργεια κομμα της Ελλαδος και οχι μερικες γενικολογιες περι "διδαχων απο τον εφαρμοσμενο σοσιαλισμο του 20ου αιωνα" Ειλικρινα θα ηθελα κι εγω να ενστερνιστω πολλα απο τα οραματα αυτου του κομματος και της ιδεολογιας του, αλλα καποια πολυ σοβαρα "κακως κειμενα" τοσο του Κ.Κ.Ε. οσο και του εφαρμοσμενου σοσιαλισμου γενικοτερα δε μου το επιτρεπουν, τουλαχιστον οχι ακομα, Αλλα αυτο ειναι εκτος θεματος και δε θα ηθελα να επεκταθω..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #211 στις: 08/06/08, 14:19 »
αγαπητε επρεπε να ξερεις οτι ειδικα γυρω στο 68 που εγινε η πρωτη διασπαση του κκε ειχαν ενα παθος με την πρωην σοβιετικη ενωση..οτι ελεγαν ηταν γραμμη για το κομμα... ενα θα σου πω...καποια ονοματα τα οποια ειχαν σημαντικο ρολο στην ρωσια οπως νιτσε  και πολλα αλλα ονοματα που ισως δεν γνωριζεις ηταν απαγορευμενες λεξεις για τα μελη του κομματος..μη σου πω και λογους που διαγραφαν μελη...ηταν γελιοι... :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #212 στις: 08/06/08, 19:52 »
Και κατι που εμαθα προσφατα διαβαζοντας καποια βιβλια... Ποσοι γνωριζουν πως τη δεκαετια του '20 το Σ.Ε.Κ.Ε. (μετεπειτα Κ.Κ.Ε.) ειχε υποστηριξει ανοικτα (πιο ανοικτα δε γινεται) την "ενιαια και ανεξαρτητη Μακεδονια" και την "ενιαια ανεξαρτητη Θρακη" και χαιρετιζε με παθος τους αδελφους "Μακεδονες";

Μα αυτός είναι και ένας λόγος που στην Κρήτη ο εμφύλιος δεν είχε τα έκτροπα και την έκταση που είχε στην ηπειρωτική Ελλάδα.
Οι αντάρτες κουμουνιστές έκαναν το λάθος να γνωστοποιήσουν αυτές τις απόψεις τους σε μια συνέλευση που είχαν καλέσει όλες τις αντάρτικες ομάδες την περίοδο της κατοχής και φυσικά αυτό τους απομόνωσε.  Κάτι που επιμελώς απέκρυψαν στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #213 στις: 12/06/08, 11:26 »
 Δε θα μπορουσε να επεκταθει ετσι ευκολα στην Κρητη μιας και το σκεπτικο ηταν η "Ελευθερη Ελλαδα" να ενωθει με τα υπολοιπα κομμουνιστικα κρατη των Βαλκανιων. Η Κρητη ηταν ουτως η αλλως πολυ μακρυα και η νοοτροπια των Κρητικων ειναι τετοια που δε θα τους επετρεπε να ταχθουν κατω απο μια σημαια και να παιρνουν εντολες απο την Σοβ. Ενωση. Βεβαιως και η Πελοποννησος ηταν αρκετα μακρυα αλλα τα εκτροπα και οι βιαιοτητες ηταν απιστευτες..
 Το προβλημα δεν ειναι οι ιδεολογιες αλλα οι ανθρωποι που τις στηριζουν και θελουν να τις επιβαλλουν και εφαρμοσουν. Ποιος μπορει να απορριψει ετσι ευκολα την κομμουνιστικη θεωρια; Αλλα επισης ποιος μπορει να μη δει τα αισχρα λαθηστα οποια επεσαν αυτοι που κληθηκαν να την εφαρμοσουν; Ειναι ευκολο οταν ερθουν τα δυσκολα να πετας χαρακτηρισμους οπως "οπορτουνιστης", "λιγκβινταριστης", "φραξιονιστης", "αντεπαναστατης", "χαφιες", "πρακτορας" και αλλα τετοια και να αρχισεις τις διαγραφες η και τις "διακοπες στη Σιβηρια" (στο Stalinhotel). Ομως τα εγκληματα και οι πολιτικες που οδηγουν σε αυτα, παραμενουν και διχαζουν δημιουργοντας η συντηρωντας προβληματα οπως το "Μακεδονικο". Το τραγικο ειναι πως τετοιες λογικες υπαρχουν και σημερα και η τακτικη της "αρνησης" ειναι παγια μεσα σε αυτο τον πολιτικο χωρο. Δυστυχως...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #214 στις: 31/10/08, 22:46 »
Oι αγωνες της αριστερας υπερ της ......ελλαδος,τα σχολια δικα σας, δειτε και τα αλλα.


hhttp://www.macedoniablogs.gr/Athens_Front/2008/04/08/%CE%9F_%CE%9B%CE%91%CE%9F%CE%A3_%CE%9E%CE%95%CE%A7%CE%9D%CE%91_%CE%A4%CE%99_%CE%A3%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%99%CE%9D%CE%95%CE%99_%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%91ttp://www.youtube.com/watch?v=BAyunPyNvxc
http://skiladiko.pblogs.gr/2007/10/rizospasths-12-ioylioy-1935.html


Για κοιταξτε και αυτο   

http://www.youtube.com/watch?v=4ZQkZLjG02c (Embedding disabled, limit reached)
μηπως ειναι ετσι? http://www.youtube.com/watch?v=CooYoN02AN0&feature=related (Embedding disabled, limit reached)
http://www.youtube.com/watch?v=n4oCnC8VzP0&feature=related (Embedding disabled, limit reached)
ΚΑΙ ΑΥΤΟ  http://www.youtube.com/watch?v=P8fPBudatkg (Embedding disabled, limit reached)

Αλλη μια παραπλανηση της ιστοριας,ειναι εξπερ βλεπετε σ'αυτο τον τομεα, τα ιδια ελεγαν οταν οι ιδιοι οι αριστεροι σκοτωσαν τον λαμπρακη και τα
φορτωναν σε αλλους,δειτε τι λεει παραπανω ο Τιγρης και θα καταλαβετε
http://www.youtube.com/watch?v=IgJw1p-9g1c (Embedding disabled, limit reached)

Καμαρωστε τους <ΑΓΩΝΕΣ> τους.  ΕΠΡΕΠΕ ΡΕ Ε?  http://www.youtube.com/watch?v=_vRP-6z64C8 (Embedding disabled, limit reached)


                                          Φάκελος: Μικρα Ασία

1. «Αν δεν νικιόμασταν στη Μικρά Ασία, η Τουρκία θάτανε σήμερα πεθαμένη και μείς Μεγάλη Ελλάδα. Γι αυτό, εμείς όχι μόνο δεν λυπηθήκαμε για την αστοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία, μα και την επιδιώξαμε»!! («Ριζοσπάστης» 12-7-1935).

2. «Το κόμμα μας εκτέλεσε το Διεθνιστικό χρέος του καταγγέλοντας τον τυχοδιωκτικό χαρακτήρα αυτού του πολέμου. Γιατί ο Ελληνοτουρκικός πόλεμος του 1919-1922 ήταν από την πλευρά της Ελλάδος, ένας ΑΛΙΚΟΣ, ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ και ΑΡΠΑΧΤΙΚΟΣ πόλεμος» («Νέος Κόσμος» τεύχος Σεπτεμβρίου 1951).
(Λέγανε τα ίδια τα οποία υποστήριζαν και οι Τούρκοι, αυτοί είναι οι Κομμουνιστές)

3. Και στο επίσημόν του όργανον («Νέος Κόσμος» τεύχος Σεπτεμβρίου 1957) το ΚΚΕ εδήλωνε: «Το Κόμμα μας αψηφώντας την τρομοκρατία ανέπτυξε σοβαρή αντιπολεμική δράση στο μέτωπο και στα μετόπισθεν κατά τον Ελληνοτουρκικό πόλεμο...».

2. Στην απόφασιν της 2ας Ολομελείας της Κ.Ε. του ΚΚΕ (Δεκέμβριος 1934) έκτος από τον χαρακτηρισμό της εθνικής μας διεκδικήσεως επι της Βορείου Ηπείρου, ως «ιμπεριαλιστικού αλυτρωτισμού» υπάρχουν και κομμουνιστικαί θέσεις, για τα Δωδεκάνησα, που τότε ήσαν υπόδουλα στους Ιταλούς και για την αγγλοκρατουμένη Κύπρο. Λέγει λοιπόν το ΚΚΕ ότι η απελευθέρωσις της Δωδεκανήσου και της Κύπρου αποτελούν «πραγματοποίηση εξωτερικών ιμπεριαλιστικών βλέψεων». Για λεπτομέρειες εις «Πέντε χρόνια αγώνες 1931-1936» έκδ. της Κ.Ε. του ΚΚΕ, Αθ. 1946, σελ. 250.
 
Το Τρίτον Συνέδριον του ΚΚΕ (26 Νοεμβρίου - 3 Δεκεμβρίου 1924) διεκήρυξε επισήμως το σύνθημα της «ενιαίας και ανεξάρτητης Μακεδονίας και της ενιαίας και ανεξάρτητης Θράκης». Το σύνθημα αυτό, οι κουκουέδες το υπεστήριζαν μέχρι το 1945, οπότε ο Ζαχαριάδης το απεκήρυξε («Ριζοσπάστης» 24 Οκτωβρίου 1945) όχι από όψιμον πατριωτισμόν, αλλά από πολιτική τακτική, διότι το ΚΚΕ έβλεπε τήν λαϊκή αντίδράση
 
Ωστόσον, παρά την αποκήρυξη, ο Ν. Ζαχαριάδης στο παρελθόν είχε ζητήσει τον αποχωρισμο της Μακεδονίας από την Ελλάδα και «τον σχηματισμό αυτοτελούς κράτους» («Ριζοσπάστης» 27 Ιανουαρίου 1925). Επί πλέον, ο Ν. Ζαχαριάδης εις έκκληση του προς τα μέλη του ΚΚΕ («Ριζοσπάστης» 1 Μαρτίου 1931) επανέλαβε την εθνοπροδοσία περί αποχωρισμού της Μακεδονίας και Θράκης από την Ελλάδα και υπεστήριξε «την εθνικοαπελευθερωτική πάλη των λαών που καταπιέζονται από τους Έλληνες»!! (όρα και εις έκδοσιν της Κ.Ε. του ΚΚΕ «Πέντε χρόνια αγώνες 1931-1936» β' έκδ. Αθ. 1946 σελ. 24).
Ακόμη, η 6η Ολομέλεια της Κ.Ε. του ΚΚΕ (Ιαν. 1934) καθώρισε ως υποχρέωσιν του ΚΚΕ:
«να αγωνισθεί για την εθνική αυτοδιάθεση μέχρις αποχωρισμού των καταπιεζομένων Μακεδόνων και Θρακών και να συνεργασθεί δια τον σκοπόν αυτόν με τας Βουλγαρικάς οργανώσεις της εσωτερικής επαναστατικής μακεδόνικης οργάνωσης (ενωμένης) και της θρακικής επαναστατικής οργάνωσης». («Πέντε χρόνια αγώνες 1931-1936», σελ. 201, 205, 206, 212).

Επίσης, στο 5ον Συνέδριον του ΚΚΕ (Μάρτιος 1934) διεκηρύχθη ότι «οι εθνικές μειονότητες καταπιέζονται αφόρητα από τους Έλληνες ιμπεριαλιστές»!!. Ειδικά για τους Μακεδόνες το ΚΚΕ απεφάσισε την «υποστήριξη και ενίσχυση των εθνικοεπαναστατικών οργανώσεων των εθνικών μειονοτήτων και την στερέωση των δικών μας θέσεων μέσα σ' αυτές... την αναγνώριση στις μειονότητες αυτές του δικαιώματος της αυτοδιάθεσης μέχρι και του κρατικού αποχωρισμού... Το ΚΚΕ πρέπει να παλαίψει αποφασιστικά για την καταπολέμηση του ελληνικού μεγαλοεθνισμού και τις εκδηλώσεις του μέσα στις γραμμές του και για την διεθνιστική διαπαιδαγώγηση των Ελλήνων εργατών και αγροτών» («Πέντε Χρόνια Αγώνες 1931-1936», σελ. 225).
Άλλως τε ο Ν. Ζαχαριάδης σε άρθρο του δημοσιευθέν στο περιοδικό «Δημοκρατικός Στρατός» (τεύχος Δεκ. 1948) υπεστήριξε την δημιουργίαν ανεξαρτήτου Μακεδονικού κράτους και στη συνέχεια η 5η Ολομέλεια της Κ.Ε. του ΚΚΕ (Ιαν. 1949) έκανε ομοφώνως δεκτή την εισήγησι για την δημιουργία ανεξαρτήτου Μακεδονικού κράτους. Ιδού το κείμενον, το οποίον εξέδωσε το ΚΚΕ σε έντυπο υπό τον τίτλον: Η Ελλάδα στο δρόμο προς τη νίκη, μπροστά στην αποφασιστική καμπή» (σελ. 20-21).

αυτοι ειναι μερικοι απο τους <αγωνες> αυτων που προδωσαν τους ελληνες.

Επι 100 κομμουνιστων οι 40 ειναι αγυρτες οι 59 αφελεις και ΕΝΑΣ πραγματικος μπολσεβικος . ..ΛΕΝΙΝ
Απο οτι Φαίνεται... Ο ΛΑΟΣ ΞΕΧΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

ΣΤΡΑΤΗΣ ΜΥΡΙΒΗΛΗΣ:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ, ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #215 στις: 31/10/08, 23:00 »
μαλιστα..
ακουσαμε και τον Πατακο ξεχασμενο απο τον χρονο... ::)
καμια αποψη χωρις στερεοτυπα δεκετιας 40;... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #216 στις: 01/11/08, 18:06 »
Aυτα καταλαβαν μερικοι,βεβαια χωρις επιχειρηματα τι μενει να πει κανεις?τιποτα απολυτως τιποτα,,διοτι η αληθεια ποναει ,εξαλλου στην προπαγανδα  ειναι εξπερ, επιχειρηματα ομως πουθενα,γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν.Και ολοι εμεις οι ανθρωποι που εχουμε ενστερνιστει τις αρετες της δημοκρατιας καθως και τις αρχες της θα πρεπει να ανεχτουμε τους υμνητες των χασαπηδων κομμουνιστων καθως και των ακροδεξιων,οι πρωτοι να ειναι υπευθυνοι για τρομερες προδοσιες εναντι του ελληνικου λαου και οι δευτεροι να διατηρουν αποκλειστικα το διικαιωμα,και οχι μονο,του πατριωτισμου.Τα παραπανω που εθεσα αποτελουν ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ απο τα αρχεια του Ριζοσπαστη και οχι δικες μου τοποθετησεις,και για θυμομαστε <παιδομαζωμα στην Ελλαδα εκαναν μονοι οι τουρκοι προκειμενου να δημιουργησουν τους  γενιτσαρους,και οι κομμουνιστες στον εμφυλιο,25.000 παιδια σταλθηκαν σε χωρες του ανατολικου μπλοκ για να αναγεννηθουν ως καλοι κομμουνιστες κοινως  μπολσεβικογενιτσαροι,τους γονεις των παιδιων αυτων οι <προδευτικοι> κομμουνιστες τους περισσοτερους τους εκτελεσαν,και μην ξεχνατε οτι αυτα που ελεγαν περι Μακεδονιας τις δεκαετιες του 1925,1935,1940 και οχι μονο,λενε και σημερα,αυτο λοιπον δεν ειναι στερεοτυπη αποψη του '40?Η μηπως εξακολουθει μεχρι σημερα να ειναι τοσο ΠΡΟΔΕΥΤΙΚΗ,κατα την ΓΝΩΜΗ τους, οσο τοτε?

 Ταδε εφη ΛΕΝΙΝ <συντροφοι> Επι 100 κομμουνιστων οι 40 ειναι αγυρτες οι 59 αφελεις και ΕΝΑΣ πραγματικος
μπολσεβικος . ..ΛΕΝΙΝ

Οσο για τους χουντικους τους δικασαμε και τους στειλαμε φυλακη διοτι κατελυσαν το δημοκρατικο πολιτευμα μας
βια της βιας και τους εχει κρινει η ιστορια και φυσικα δεν ξεχνουμε την βιαιη εισβολη  αρματων μαχης στο πολυτεχνειο με τα γνωστα επακολουθα,καλο ειναι ΟΜΩΣ να θυμομαστε και την βιαιη εισβολη των αρματων μαχης απο τον <πατερουλη>Σταλιν σε Ουγγαρια,Τσεχοσλοβακια,Πολωνια,Ρουμανια  οπου επεβαλε τον κομμουνισμο    
δια πυρος και σιδηρου,η καλυτερα να θυμηθουμε το 1989 την πλατεια ΤΙΕΝ ΑΝ ΜΕΝ οπου οι φοιτητες ξεσηκωθηκαν κατα κομμουνιστικου ολοκληρωτισμου και οι <συντροφοι> σας ανοιξαν πυρ σκοτωνοντας 1000 φοιτητες,μηπως και αυτα ειναι στερεοτυπα του "40?Και οσο για το πολυτεχνειο για διαβαστε ποιοι καταδικασαν πρωτοι την εξεγερση

ANAKOINVSH PANSPOYDASTIKHS GIA POLITEXNEIO TEYXOS 8

Σαν Υπεύθυνη Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα του Πολυτεχνείου καταγγέλλουμε σε όλο το σπουδαστικό κόσμο τη νεολαία και το λαό τις αφηνιασμένες προσπάθειες της χουντικής ΚΥΠ και των πληρωμένων πραχτόρων της να διαστρέψουν, από την αρχή της μεγαλειώδης εκδήλωσης μας του Πολυτεχνείου, τη πορεία και το περιεχόμενο της. Καταγγέλλουμε τη προσχεδιασμένη εισβολή στο χώρο του Πολυτεχνείου τη Τετάρτη 14 του Νοέμβρη, 350 περίπου οργανωμένων πρακτόρων της ΚΥΠ, σύμφωνα με το προβοκατόρικο σχέδιο των Ρουφογάλλη Καραγιαννόπουλου, με βάση τις εντολές του παραμερισμένου τώρα τέως πρωτοδικτάτορα Παπαδόπουλου και της αμερικανικής CIA με σκοπό να προβάλλουν με κάθε μέσο τραμπουκισμού και προβοκάτσιας γελοία και αναρχικά συνθήματα και συνθήματα που δεν εκφράζανε τη στιγμή και τις συγκεκριμένες δυνάμεις. Για να μπορέσουν έτσι να απομονώσουν το κίνημά μας και την εκδήλωση μας του Πολυτεχνείου απ το σύνολο του λαού και της νεολαίας. Για να μπορέσουν παραπέρα κατασκευάζοντας (και με τη βοήθεια των χουντικών μέσων ενημέρωσης) την εικόνα της μεμονωμένης εξτρεμιστικής επαναστατικοαναρχικής εξέγερσης που δεν έχει τη συμπαράσταση του λαού, να ξαναχρησιμοποιήσουν το χιλιοτριμμένο πρόσχημα του «επαπειλούμενου κοινωνικού καθεστώτος» για να δικαιολογήσουν την επαναφορά του στρατιωτικού νόμου και το δυνάμωμα της αιματηρής τρομοκρατίας. Ενέργειες που οι Αμερικάνοι, η CIA και η χούντα είχαν από καιρό πάρει την απόφαση να επιβάλλουν, ύστερα από την παταγώδη αποτυχία της χουντομαρκεζινικής προσπάθειας καθήλωσης και εκτόνωσης της λαϊκής πάλης και τη φοβερά επικίνδυνη για τη τύχη της εξουσίας τους ανάπτυξη των πιο σύνθετων αντιδικτατορικών αγώνων του λαού ενάντια στη πρωτοφανή καθίζηση καθίζηση του βιοτικού του επιπέδου και τη φασιστική σκλαβιά. Απόφαση που ενισχυόταν σημαντικά και από την άσκημη τροπή που πήρε το Μεσανατολικό πρόβλημα για τα συμφέροντα του ιμπεριαλισμού, και ειδικότερα του αμερικάνικου κάτω από τα πλήγματα του αγώνα των αραβικών λαών, καθώς και από την όξυνση των αμερικανοευρωπαϊκών αντιθέσεων στον οικονομικό αλλά και πολιτικοστρατιωτικό τομέα από αφορμή το Μεσανατολικό και από το βάθεμα της οικονομικής κρίσης.
Το σχέδιο όμως των Ρουφογάλλη, Καραγιαννόπουλου, Παπαδόπουλου, CIA απέτυχε παταγωδώς. Το οργανωμένο φοιτητικό μας κίνημα δίνοντας την πιο αποφασιστική μάχη του απομόνωσε και συνέτριψε τους προβοκάτορες. Η επίθεση του συρφετού των χαφιέδων και των ψευδοεπαναστατών που σαν κοράκια πολιορκούν χρόνια τώρα να διαβρώσουν τις αντιδικτατορικές, φοιτητικές ιδιαίτερα δυνάμεις (όχι χωρίς επιτυχία πρέπει να ομολογήσουμε εκεί όπου η απειρία, ο ανυπόμονος υπερενθουσιασμός και ο κάλπικος υπερεπαναστατισμός τους ανοίγουν διάπλατα τις πόρτες) βρήκε αντιμέτωπο το σπουδαστικό κόσμο που κράτησε σταθερά τη συνεπή χαραγμένη πορεία του.
Έτσι τα συνθήματά μας: Ψωμί Παιδεία; Ελευθερία, 20% για τη παιδεία. Κάτω η χούντα. Έξω οι Αμερικάνοι. Εργάτες, Αγρότες και Φοιτητές, Όλοι Ενωμένοι, Λαϊκή κυριαρχία, Εθνική Ανεξαρτησία έπνιξαν τις ψευτοεπαναστατικές κραυγές της ΚΥΠ και των χαφιέδων της που αιφνιδιαστικά είχαν προβάλει με πανό και με τη τραμπούκικη κατάληψη δυο μεγαφώνων, συνθήματα όπως: Κάτω το Κράτος, Κάτω η εξουσία, Μάης του 68 και είχαν πρωτοστατήσει σε κάποιες ανεδαφικές εκκλήσεις για άμεση λαϊκή επανάσταση και άμεση γενική απεργία.  


συνεχιζω σε δευτερο post

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #217 στις: 01/11/08, 18:25 »
Καμαρωστε τους <προδευτικους> καθως και τα βιβλια  τους τα οποια τα παιδια μας θα διδασκοντονται,επησις ξαναδιαβαστε τις <προδευτικες θεσεις> σχετικα με την Μικρα Ασια και φανταστειται τι  εχουν να κανουν στην Μακεδονια

Από τον προσεχή Σεπτέμβριο σε όλα τα δημοτικά σχολεία της Ελλάδος μαζί με το βιβλίο Ιστορίας της ΣΤ' Δημοτικού της Μαρίας Ρεπούση θα μοιράζεται και το μυθιστόρημα «Ματωμένα Χώματα» της Διδούς Σωτηρίου για να μάθουν οι 12χρονοι μαθητές τι ακριβώς έγινε στη Μικρασία το 1919-22 και καταλήξαμε στον συνωστισμό της Σμύρνης τον Σεπτέμβρη του 1922...

Πρόκειται για ένα βιβλίο 330 σελίδων (γύρω στις 75.000 λέξεις) που η μακαρίτισσα Διδώ έγραψε το 1962, ενώ ήταν μέλος του ΚΚΕ, προκειμένου να περάσει σε πιο πλατιά στρώματα Ελλήνων τη γνωστή θέση του ΚΚΕ για τη Μικρασιατική καταστροφή, που διατυπώθηκε για πρώτη φορά το 1935 σε άρθρο του «Ριζοσπάστη»: «Εμείς όχι μόνο δεν στεναχωρηθήκαμε για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία, μα και την επιδιώξαμε» κ.λπ.!.

Η Διδώ Σωτηρίου υπήρξε η αγαπημένη αδελφή της κορυφαίας Ελληνίδας κομμου*ίστριας Έλλης Παππά που έγινε γνωστή το 1952 σαν αρραβωνιαστικιά του Νίκου Μπελογιάννη.
Μεσούσης της χούντας ανακάλυψαν τα «Ματωμένα Χώματα» οι Τούρκοι και το βιβλίο μεταφράστηκε στα τουρκικά κάνογτας απανωτές εκδόσεις, διότι απλούστατα οι γείτονες κατάλαβαν πως πρόκειται για ένα πέρα για πέρα φιλοτουρκικό μυθιστόρημα που δικαιώνει την κεμαλική προπαγάνδα: Οι Έλληνες πήγαν στην Μικρά Ασία σαν ιμπεριαλιστές, οι Τούρκοι αμύνοντο υπέρ βωμών και εστιών, τις σφαγές άμαχου πληθυσμού τις άρχισαν πρώτοι οι Έλληνες και όσα έκανε ο Κεμάλ το 1922 ήταν απλώς η απάντηση των Τούρκων.

Όπως ανακάλυψε την περασμένη Τρίτη στο «Χάι» ο καθηγητής Νεοκλής Σαρρής, τα «Ματωμένα Χώματα» ήταν το αγαπημένο βιβλίο του Ετσεβίτ, του Ερμπακάν, του Τουρκοεβραίου μεγαλοεπιχειρηματία Ραχμί Κοτς και όλου του κεμαλικού κατεστημένου. Μάλιστα, ο Ετσεβίτ και ο Κοτς ήρθαν σε επαφή με την ίδια την Διδώ Σωτηρίου, για να τους υπογράψει ένα αντίτυπο της τουρκικής εκδόσεως των «Ματωμένων Χωμάτων»!... Αν πιστέψουμε τις εκδόσεις «Κέδρος» που το ανατυπώνουν από το 1962 μέχρι σήμερα έχουν πουληθεί στην Ελλάδα γύρω στις 375.000 αντίτυπα του βιβλίου.

Οι Εκμεταλλευτές Έλληνες ρουφούσαν το μεδούλι των Τούρκων
Και τώρα θα προσπαθήσω να σας πείσω γιατί θεωρώ τα «Ματωμένα Χώματα» ανθελληνικότατο βιβλίο και γιατί το λάτρεψαν τόσο πολύ οι Τούρκοι...
1) Στις πρώτες 77 σελίδες περιγράφεται η ζωή στην Μικρά Ασία πριν από τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο. Οι Τούρκοι περιγράφονται σαν οι πιο αγνοί και τίμιοι άνθρωποι του κόσμου, πράγμα που εκμεταλλεύονται οι μπαγαπόντηδες Έλληνες και θησαυρίζουν εις βάρος τους. Σε δεκάδες σελίδες, η Διδώ (που καταγόταν από πλουσιότατη ελληνική οικογένεια στο Αϊβαλί) περιγράφει όλα τα τεχνάσματα των απατεώνων Ελλήνων εμπόρων που έκλεβαν στο ζύγι τους απονήρευτους Τούρκους χωριάτες και γενικά τους ρουφούσαν το μεδούλι!...
Στην σελίδα 53 μαθαίνουμε έκπληκτοι ότι στα παράλια της Μικράς Ασίας οι Έλληνες είχαν δημιουργήσει ένα ρατσιστικό απαρτχάιντ εις βάρος των καλοκάγαθων Τούρκων. Στην σελίδα 56 διαβάζουμε τι έλεγε στην προσευχή του προς τον Χριστό ο πάμπλουτος εθνικιστής Γιαννακός κάθε φορά που σκότωνε έναν Τούρκο: «Πάτερ μου, γιατί να κριματίζουμαι; Δεν σώνονται οι καταραμένοι οι Τούρκοι. Ρίξε ελόγου σου φωτιά και κάφτους»!...
3) Αντίθετα, στην σελίδα 140 διαβάζουμε τι έλεγε στην προσευχή του προς τον Αλλάχ ο Τούρκος μεγαλοτσιφλικάς Αλί — Νταής: «Αλλάχ, αν το χέρι μου αδίκησε άνθρωπο, κόφτο. Αν το μάτι μου πονηρεύτηκε, βγάλτο. Αν η καρδιά μου φθόνησε ξερίζωσε την»!...
4) Στις σελίδες 81-202 περιγράφεται η περίοδος από το Κίνημα των Νεότουρκων (1908) μέχρι την απόβαση των Ελλήνων στην Σμύρνη (1919). Οι Τούρκοι δικαιολογούνται για όλα τα εγκλήματα τους, ακόμη και για τη γενοκτονία των Αρμενίων (σελ. 160!). Οι Γερμανοί του Κάιζερ πονήρεψαν τους Τούρκους, αυτοί τους έβαλαν να φτιάξουν τα περίφημα Αμελέ Ταμπουρού (Τάγματα Εργασίας), προκειμένου να εξοντωθούν οι νέοι Έλληνες και Αρμένιοι.
Στην σελίδα 94 μαθαίνουμε ότι πρώτοι οι Έλληνες έδιωξαν τον τουρκικό πληθυσμό από την Ελλάδα, ο οποίος με το δίκιο του γύρισε στην Μικρά Ασία και φανάτιζε τα τουρκοχώρια εναντίον των χριστιανών. Σε όλο το βιβλίο υπάρχουν υπέροχοι χαρακτήρες Τούρκων (ένας πασάς για παράδειγμα, στην σελίδα 61 δίνει χάρη σε Έλληνα θανατοποινίτη, επειδή τραγουδούσε ωραία!...), που βοηθάνε τους χριστιανούς. Αντίθετα, οι Έλληνες τυφλωμένοι από το εθνικιστικό δηλητήριο σκοτώνουν και βασανίζουν Τούρκους όποτε μπορούν, ξεπαρθενεύουν τις κόρες των μουσουλμάνων εργοδοτών τους (σελ. 147) και μετά τις παρατάνε!..

συνεχιζω 3 post

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #218 στις: 01/11/08, 18:27 »
Ύμνοι της Διδώς στον Λένιν και στον Μουσταφά Κεμάλ

6) Σε όλα τα «Ματωμένα Χώματα» δεν υπάρχει μία κακή λέξη για τον σφαγέα του Ελληνισμού Μουσταφά Κεμάλ. Αντίθετα, στην σελίδα 197, η Διδώ Σωτηρίου γράφει τα εξής υμνητικά για τον «πατέρα» των Τούρκων, που μεταφέρω επί λέξει: «Ήταν ένας κατήγορος, με γλώσσα καυτερή, που δεν χάριζε κάστανα σε κανέναν, μια δυνατή φωνή, που πριν ταφεί η Τουρκιά, κήρυξε την ανάσταση της. Τον λέγανε Μουσταφά Κεμάλ. Τέτοιον γιο είχε χρόνια και χρόνια να γεννήσει Τούρκισσα μάνα»!...
7) Λίγες σελίδες προηγουμένως (183-185) η κομμου*ίστρια Διδώ πλέκει ύμνους για τον φιλαράκο του Κεμάλ, Βλαντίμιρ Ίλιτς ΛΕΝΙΝ και για τους μπολσεβίκους του.
Τους οποίους, εντελώς ανιστόρητα παρουσιάζει σαν σωτήρες του Ποντιακού Ελληνισμού!... Και μόνο για αυτό το αίσχος (όλοι οι ιστορικοί συμφωνούν ότι χωρίς την βοήθεια του Λένιν ούτε ποντιακή γενοκτονία θα μπορούσε να κάνει ο Κεμάλ ούτε να νικήσει τους Έλληνες) τα «Ματωμένα Χώματα» θα πρέπει να αποσυρθούν από την κυκλοφορία και να μπουν στο μουσείο ως κορυφαίο παράδειγμα ανθελληνικού βιβλίου...
8) Δεν με παίρνει ο χώρος να καταγράψω όσα αισχρά λέει η Διδώ για την βαρβαρότητα των Ελλήνων στις σελίδες 205 έως 340, που περιγράφεται η περίοδος από την απόβαση στη Σμύρνη μέχρι την Μικρασιατική καταστροφή. Στην σελίδα 206 η Διδώ γράφει αυτό που δεν τόλμησε να γράψει η Ρεπούση στην Ιστορία της αν και το πιστεύει: «Μόλις μαθεύτηκε πως στη Σμύρνη ξεμπάρκαρε ο ελληνικός στρατός, και τα πέντε γειτονικά τουρκοχώρια γίνηκαν στάχτη»!

9) Οι βαρβαρότητες των Ελλήνων είναι αμέτρητες και αυτές εκδικήθηκε ο Κεμάλ το καλοκαίρι του 1922: Βασανίζουν Τούρκους (221-223), τους σκοτώνουν για πλάκα (224), ξεπαρθενεύουν Τουρκοπούλες (261) και ταράζουν τα τουρκοχώρια σε σημείο που αναγκάζουν τον γενναίο και τίμιο Κεμάλ να δηλώσει: «Ντρέπομαι (Σικ!) να έχω τέτοιους αντιπάλους»!..

10) Ακόμη και το κάψιμο της Σμύρνης (σελ. 311) η Διδώ αρνείται να το αποδώσει στους Τούρκους και αφήνει υπονοούμενα ότι είναι έργο των Ελλήνων. Ακριβώς ό,τι πιστεύει η παρέα της Ρεπούση (Λιάκος, Διβάνη, Γιαννουλόπουλος κ.ά.), αλλά δεν τολμάει να το γράψει για να μην ξεσηκωθούν οι «Ακροδεξιοί»!... Όμως η Διδώ το λέει και ο Καραμανλής διέταξε να μπουν τα «Ματωμένα Χώματα» στα σχολεία για να το πληροφορηθούν οι μαθητές.
Ευτυχώς, όσα 12χρονα αποφασίσουν να διαβάσουν το βιβλίο της Διδούς δεν θα καταλάβουν τίποτα. Είναι γραμμένο σε μία μαλλιαρή, παλαιοδημοτική γλώσσα, σαν κι αυτή που χρησιμοποιούσε ο «Ριζοσπάστης» προπολεμικά. Και οι τουρκικές λέξεις που χρησιμοποιεί χωρίς να τις μεταφράζει καθιστούν δύσκολη την ανάγνωση, αν δεν έχεις δίπλα σου ένα τουρκοελληνικό λεξικό.
Θα τελειώσω με κάτι σοκαριστικό που είναι βέβαιο ότι ποτέ δεν είχατε ξανακούσει: Στην σελίδα 327, η Διδώ μας διαβεβαιώνει πως όταν τον Σεπτέμβρη του 1922 ο τουρκικός στρατός άρχισε να μπαίνει στην σκρόφα (σελ. 256) τη Σμύρνη, χιλιάδες Έλληνες προκειμένου να σωθούν, ζητούσανε να τουρκέψουν με τις φράσεις:
«Γιασασίν Κεμάλ! Καχρ ολσούν γιουνάν! Τουρκ ολατζάϊμ»!... ΔΗΛΑΔΗ: «Ζήτω ο Κεμάλ. Ανάθεμα στην Ελλάδα. Τούρκοι θα γενούμε»!...

ΣΤΡΑΤΗΣ ΜΥΡΙΒΗΛΗΣ:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ, ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #219 στις: 01/11/08, 18:34 »
φιλε μου
μην προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα των πολιτικων

οπου πολιτικος και βρωμα και χειροτεροι ακομα και απο τους χουντικους ειναι ολοι αυτοι της δημοκρατιας που υπερασπιζεσαι(την δημοκρατια εννοω,οχι αυτους)

να διορθωσω στα λεγομενα σου μονο το γεγονος οτι το πολυτεχνειο ειναι μια μεγαλη μπαρουφα που καθεσαι και το θεωρεις και κατι ιερο τρομαρα σου.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #220 στις: 01/11/08, 18:49 »
ασχολιαστο...
ρε duke βιβλιο γραφεις καμαρι μου;...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #221 στις: 01/11/08, 19:31 »
Eίτε μάς αρέσει είτε όχι, ο Κεμάλ ήταν ένας πολύ μεγάλος στρατιωτικός, πολιτικός και αναμορφωτής. Ως στρατιωτικός διακρίθηκε κατά τον Πρώτο Παγκόσμιο πόλεμο, κυρίως στις μάχες της Kαλλίπολης και του Καυκάσου. Μετά την επικράτησή του και την πτώση του Σουλτάνου, ο Κεμάλ ως ηγέτης του Τουρκικού κράτους αναμόρφωσε τον κρατικό μηχανισμό, το δικαστικό σύστημα και την οικονομία με βάση τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά πρότυπα, δημιούργησε σύνταγμα, εκσυγχρόνισε την παιδεία αλλά και τη γλώσσα αντικαθιστώντας το αραβικό αλφάβητο με το λατινικό, κατάργησε αναχρονιστικά έθιμα όπως το φέσι και το φερετζέ των γυναικών και πολλά άλλα. Ουσιαστικά αυτός μόνος του δημιούργησε ένα σύγχρονο Τουρκικό κράτος από τα ερείπια της παρηκμασμένης Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Γι αυτό και οι Τούρκοι τον ονόμασαν "πατέρα της Τουρκίας". Αυτός ο τίτλος δεν είναι τυχαίος ούτε καταχρηστικός, αντίθετα ανταποκρίνεται ακριβώς στην πραγματικότητα, σε αντίθεση με τους διάφορους Έλληνες εθνοπατέρες που δεν πρόσφεραν τίποτα ουσιαστικό στην Ελλάδα. Διαβάστε μερικά πράγματα για τη ζωή και το έργο του Κεμάλ πριν εκφέρετε τετριμμένους και στερεότυπους χαρακτηρισμούς του στυλ "σφαγέας του Ελληνισμού". Ή τουλάχιστον μάθετε ΠΩΣ ξεκίνησε ο Ελληνοτουρκικός πόλεμος που κατέληξε στην ταπεινωτική ήττα του Ελληνικού στρατού και την καταστροφή της Σμύρνης. Αμφιβάλλω αν στην Ελλάδα υπήρξε πολιτικός ανάλογου μεγέθους.

Υπάρχει και ένα περιστατικό το οποίο αποδεικνύει και το ήθος του. Όταν επισκέφτηκε τη Σμύρνη ο βασιλιάς Κωνσταντίνος, λέγεται ότι κατά την υποδοχή του οι Έλληνες του έστρωσαν αντί για χαλί την Τουρκική σημαία για να πατήσει. Μετά την καταστροφή της Σμύρνης το 1922, κατά την είσοδο του Κεμάλ στην πόλη, οι Τούρκοι έκαναν το ίδιο απλώνοντας την Ελληνική σημαία στο πέρασμά του, αυτός όμως αρνήθηκε να πατήσει τη σημαία λέγοντας ότι ένα εθνικό σύμβολο δεν πρέπει να το προσβάλει και να το εξευτελίζει κανείς.

Όσο για τα ιστορικά γεγονότα του Ελληνοτουρκικού πολέμου του 1921-22, σηκώνουν πάρα πολλή συζήτηση φίλε duke. Ίσως θα πρέπει να ανοίξεις άλλο thread (όπως επίσης και άλλη βιβλιογραφία...) για το συγκεκριμένο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/08, 20:32 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #222 στις: 01/11/08, 19:57 »
Κατά καιρούς "μειοδοσίες" εθνικές έχουν διαπράξει όλα τα κόμματα. Η ιστορία του Κ.Κ.Ε είναι γνωστή. Αυτά που είναι λιγότερο γνωστά ή κρύβονται επιμελώς είναι και αυτά προς έρευνα. Σημασία για μένα έχει το σήμερα όμως και το σήμερα έχει τις δικές του ανάγκες και γράφει τη δική του ιστορία. Και τέλος είναι λίγο αυθαίρετο να κρίνουμε πράγματα και καταστάσεις άλλων εποχών που δεν έχουμε ζήσει. Σήμερα πολλά από αυτά που μας φαίνονται εξωφρενικά, κάποτε είχαν λόγο ύπαρξης. Ιδέες και ιδεοληψίες κάνουν τον κόσμο να γυρίζει...μαζί φυσικά με το χρήμα....Μόνο να μην την πατάμε και αντί για αντιπαράθεση απόψεων να το γυρνάμε σε προπαγάνδες και φανατισμούς. Αυτά εξυπηρετούν απλά τους μελλοντικούς "μειοδότες".
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #223 στις: 02/11/08, 02:15 »
Αυτο που πραγματικα με ενοχλει ειναι το να κρυβεται η να παραποιειται η ιστορικη αληθεια,και να παρουσιαζονται οι εθνικοι μειοδοτες ως σωτηρες σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ πολιτικο χωρο και αν ανηκουν,ως ιστορικος  φιλε Απολλων δεν εχω προβλημα να ανοιξω οποιαδηποτε βιβλιογραφια και να μιλησουμε ανοιχτα και χωρις πολιτικες παρωπιδες για οποιοδηποτε ιστορικο θεμα βασισμενο παντα σε τεκμηριωμενα ντοκουμεντα οσο βεβαια αυτα μπορουν να τεκμηριωθουν,γνωριζω παρα πολυ καλα πως ξεκινησε ο Μικρασιατικος αγωνας,για την καταληξη του, και για το ποιος ηταν ο κεμαλ και να ειστε σιγουροι πως χωρις την βοηθεια μερικων που αναφερω παραπανω δεν θα ειχε την αναλογη πορεια,οπως επησις τον γνωρισαν καλα Ποντιοι,Αρμενιοι κτλ.Οσα εγραψα παραπανω ηταν απλα μια μικρη ερευνα που αφορουσε τον ξεριζωμο 4.000.000 ανθρωπων που στην ουσια δεν εφταιγαν σε τιποτα και φυσικα τιποτα παραπανω.Φιλε bairn of mosul  δεν προσπαθω να δικαιολογησω κανενα πολιτικο γιατι πολυ απλα η ελλαδα ποτε (ισως) να μην ειχε πατριωτες πολιτικους που να νοιαζονταν πραγματικα για αυτην,και οσο για την δημοκρατια ο ιδιος ο Πλατωνας την θεωρουσε ενα αναπηρο πολιτευμα παραδομενο στους λαοπλανους ρητορες,ισως ομως και ειναι το καλυτερο πολιτευμα που επινοηθηκε απο ανθρωπους (ισως) μονο που με αυτην,την δημοκρατια, ασχοληθηκαν οι πλεον ακαταλληλοι,απατριδες,ξενοδουλοι,προσκυνυμενοι πολιτικοι,και το χειροτεροι που βρεθηκαν ανθρωποι σαν εμας που τους εμπιστευτηκαν τις τυχες τους και τις τυχες των παιδιων τους,οσο τον φακελο χουντα,εχεις δικιο, οταν ανοιξει μερικοι δεν θα ξερουν που να κρυφτουν,αυτος ομως δεν τροπος καταλυσης  του πολιτευματος,με αρματα φιλε μου κρατος δεν φτιαχνεις,κατα την ταπεινη μου παντα αποψη.
Ναι  φιλη Amylo βιβλιο γραφω, και δεν κανω καθολου πλακα.Δεν πειραζει, ας με ειρωνευεσαι εγω δεν προκειται να το κανω
Καλλιπολη+ελληνες=οθωμανικη εκκαθαριστικη εθνοφυλετικη καθαρση,μηπως?ενα ερωτημα.
Τελος παντων να τονισω οτι δεν ηθελα να θιξω κανενα, τα πιστευω του καθενος ειναι σεβαστα φτανει να τα προβαλει κανεις με σωστο τροπο και ορθα τεκμηριωμενα,να τονισω οτι ειμαι ιστορικος ερευνητης και σε καμια περιπτωση δεν προσπαθησα να δημιουργησω προπαγανδες η φανατισμους,να'στε καλα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #224 στις: 02/11/08, 10:41 »
rory κρατος ισως δεν φτιαχνεις με οπλα ναι,αλλα σκεψου ολη την προπαγανδα στον παπαδοπουλο και στον μαρκεζινη.σκεψου ολους αυτους που καρπωθηκαν απο την μεταπολιτευση,επειδη βγηκαν στην επιφανεια απο το φεικ πολυτεχνειο(το κατασκευασμα των αμερικανων)...γιαυτο σου λεω οτι οπου πολιτικος και βρωμα.αυτο ειναι που μου την σπαει.να εχουν κανει ιερη μια ψευτικη πραγματικοτητα και να παρουσιαζονται ως ηρωες ολοι αυτοι οι ρουφιανοι της ''δημοκρατιας''(μητσοτακης,παπανδρεοι,δαμανακηδες και ολος ο συμφερτος)..
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 15:09
από Baphomet (Πέτρος)
4 Απαντήσεις
2494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 21:19
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 20:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
12 Απαντήσεις
11944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/19, 23:01
από saved