Αποστολέας Θέμα: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1  (Αναγνώστηκε 3799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« στις: 30/01/11, 22:51 »
    Ο λογος που παραθετω αυτη την εξισωση ειναι γιατι χτες το πρωι ημουν μαρτυρας ενος θαυματος... Δοκιμασα τον Vox ac30 cc2 ;D ;D . Το συμπερασμα; Αυτο το μηχανημα ειναι ζωντανο!! Απιστευτος ηχος που τον νιωθεις να περναει απο τις χορδες μεσα απο τις λαμπες στο ηχειο και μετα απο μεσα σου..Οπως καταλαβατε επαθα ενα πολιτισμικο σοκ και τον φανταστηκα αμεσως στο δωματιο μου..

    Αλλα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα... Εχω ηδη στην κατοχη μου εναν Marshall ac50d καθως και εναν  MARSHALL MG30FX (ο οποιος παρεπιπτοντως ειναι απο τις χειροτερες αγορες που εχω κανει). Ο MG θα φυγει αυτο ειναι σιγουρο. Το θεμα μου ειναι αν θα φυγει και ο AC50. Δεν μπορεσα να δω ποσο καθαρα ειναι τα ''καθαρα'' του vox γιατι τον ακουσα μονο με την ηλεκτρικη μου(Gibson les paul) και αυτο ειναι το προβλημα... Θα μπορεσω να ακουσω και την ηλεκτρακουστικη Takamine που εχω με  κρυσταλλινο ηχο σαν αυτο που εδινε ο AC50;Εχω μια ακουστικη πεταλιερα την οποια αν συνδεσω απ'ευθειας στο line in θα επηρρεαζεται σιγουρα και απο τη χροια του ενισχυτη (το οποιο δυστυχως δεν ξερω αν ειναι τοσο καθαρο οσο θα θελα).. Απο την αλλη σκεφτηκα και το fx loop αλλα ο ενισχυτης θα δουλευει μονο σαν ηχειο πραγμα που ειναι κριμα για τετοιο μηχανημα. Να σπρωξω και τον AC50;Θα ακουσω το καθαρο που θα ηθελα απο τον vox με τον ενα η με τον αλλο τροπο; Βοηθατε χριστιανοοοοοοοοοοοοιιιιιιιιι ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/11, 22:53 από moitsos »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #1 στις: 30/01/11, 23:20 »
Εξακολουθείς να μπερδεύεις τα πράγματα. Ο Marshall AS50D είναι ενισχυτής για ακουστική κιθάρα και επομένως οποιαδήποτε σύγκριση με ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας είναι εξ αρχής λανθασμένη.

Και εννοείται ότι μετά από την εμπειρία σου με τον MG, οποιοσδήποτε λαμπάτος ενισχυτής στοιχειώδους ποιότητας θα σού φανεί σαν χορωδία από αγγέλους... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #2 στις: 31/01/11, 00:12 »
   Mα δεν συγκρινω τους δυο ενισχυτες. Γνωριζω οτι ο vox και ο Marshall εχουν αλλη φιλοσοφια. Η απορια μου ειναι αν , και ποσο θα με ικανοποιησει η χρηση με ηλεκτρακουστικη σε καθαρο καναλι με ακουστικη πεταλιερα ειτε απ'ευθειας συνδεση ειτε με fx loop (που θα βγαζει τον ηχο απο την πεταλιερα αποκλειστικα) και αν η ηλεκτρακουστικη θα εχει αποδοση με ενα τετοιο ενισχυτη.Θα εκανα τη δοκιμη μονος μου αλλα ειμαι Αλεξ/πολη , η δοκιμη εγινε Θεσ/νικη και ειναι λιγο δυσκολο να ξαναπαω συντομα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #3 στις: 31/01/11, 00:30 »
Γνωριζω οτι ο vox και ο Marshall εχουν αλλη φιλοσοφια.

Kαι διαφορά τιμής περίπου 600 Ευρώ... ;)

Παράθεση
Η απορια μου ειναι αν , και ποσο θα με ικανοποιησει η χρηση με ηλεκτρακουστικη σε καθαρο καναλι με ακουστικη πεταλιερα ειτε απ'ευθειας συνδεση ειτε με fx loop (που θα βγαζει τον ηχο απο την πεταλιερα αποκλειστικα) και αν η ηλεκτρακουστικη θα εχει αποδοση με ενα τετοιο ενισχυτη.

Εξαρτάται τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "θα έχει απόδοση". Ήχο θα βγάζει σίγουρα, είτε την βάλεις στο input είτε στο FX loop. Τώρα αν το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιεί, αυτό κανένας δεν μπορεί να σού το προεξοφλήσει.

Παράθεση
Θα εκανα τη δοκιμη μονος μου αλλα ειμαι Αλεξ/πολη , η δοκιμη εγινε Θεσ/νικη και ειναι λιγο δυσκολο να ξαναπαω συντομα.

Δεν υπήρχε καμία ηλεκτροακουστική στο κατάστημα που δοκίμασες τον Vox;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #4 στις: 31/01/11, 01:16 »

Παράθεση
Kαι διαφορά τιμής περίπου 600 Ευρώ...

δεν με απασχολει η τιμη εξαλου τον Marshall τον εχω ηδη


Παράθεση
Εξαρτάται τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "θα έχει απόδοση". Ήχο θα βγάζει   σίγουρα, είτε την βάλεις στο input είτε στο FX loop. Τώρα αν το   αποτέλεσμα θα σε ικανοποιεί, αυτό κανένας δεν μπορεί να σού το   προεξοφλήσει.

Απλα θα ηθελα να ξερω αν τα καθαρα του μπορουν να αποδοσουν με τα ηλεκτρικα μιας ηλεκτρακουστικης και αν θα ακουγεται σαν banjo η οχι

Παράθεση
Δεν υπήρχε καμία ηλεκτροακουστική στο κατάστημα που δοκίμασες τον Vox;

Τωρα αν σου πω οτι το σκεφτηκα αφου εφυγα τι θα σκεφτεις; ασε ξερω.... ;D ;D ;D Ηταν και το σοκ...καταλαβαινεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #5 στις: 31/01/11, 08:59 »
Aνέφερα την τιμή αφ' ενός για να θέσω τα πράγματα σε μια σωστή βάση. Φυσικό είναι, από τη στιγμή που το αυτί σου έχει συνηθίσει να ακούει έναν επιεικώς μέτριο solid state ενισχυτή, όταν ακούσεις και νιώσεις για πρώτη φορά τον ήχο ενός καλού λαμπάτου να πάθεις αυτό που έπαθες. Εξάλλου, αντί για ένα λαμπάτο ενισχυτή 30 Watt με δύο ηχεία, ίσως να σε βόλευε καλύτερα ένας ενισχυτής επίσης λαμπάτος αλλά μικρότερος σε μέγεθος και ισχύ και φυσικά φτηνότερος, ειδικά αν τον προορίζεις κυρίως για χρήση στο σπίτι. Αν δεν έχεις πρόβλημα με την τιμή του Vox, τότε σκέψου το. Καλό θα ήταν όμως να δοκιμάσεις και άλλους ενισχυτές πριν αγοράσεις, ώστε να καταλήξεις σε ένα μηχάνημα που θα σε καλύπτει πλήρως από πλευράς χροιάς αλλά και έντασης.

Όσο για την απόδοση, παλιότερα είχα δοκιμάσει να βάλω μια ηλεκτροακουστική σε ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας και το αποτέλεσμα δεν ήταν άσχημο. Όλα βέβαια είναι θέμα αυτιού.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #6 στις: 31/01/11, 11:15 »
Οι ηλεκτρακουστικες κιθαρες, για να βγαλουν σωστο ηχο (ενισχυμενο), οπως και οποιαδηποτε κιθαρα με piezo, χρειαζονται ενισχυτη και ηχειο που θα προσφερει full range & flat response αποδοση.
Ειδικα για το θεμα full range, ειναι απαραιτητο, γιατι οι απλοι (ακομα και οι πιο ακριβοι) ενισχυτες και ηχεια για ηλεκτρικη κιθαρα ΔΕΝ ειναι full range, ουτε με flat response. Αντιθετα εχουν πολυ περιορισμενη αποδοση συχνοτικα, περιορισμενη στα "στενα" συχνοτικα περιθωρια που βγαζει μια ηλεκτρικη κιθαρα.
Αντιθετα, ενας ενισχυτης και ηχειο frfr, φροντιζει ωστε να αναπαραγει ηχο σε ολο το φασμα ακουστων συχνοτητων (συνηθως απο 20 μεχρι 20000hz), ακριβως για να μπορουν να ακουστουν ολες οι συχνοτητες σωστα και να ναι σωστος ο ηχος οποιουδηποτε οργανου, φωνης κτλ που συνδεεται πανω τους.
Τετοιοι ενισχυτες ειναι συνηθως ενισχυτες για studio και για PA (συναυλιες κτλ), ή ενισχυτες που εχουν σχεδιαστει για χρηση με modelling μηχανηματα, μιας και σκοπος τους ειναι να μπορεσουν να αποδωσουν αχρωματιστα και σε ολο το φασμα του ηχου, το "υλικο" που δεχονται απο οποιοδηποτε modelling προενισχυτη.
Τωρα, αυτοι οι ενισχυτες κανουν ουσιαστικα για τα παντα, για modelling προενισχυτες, για φωνη, για πληκτρα, για μπασσο κτλ.
Υπαρχουν ομως και οι ενισχυτες που ειναι φτιαγμενοι για χρηση με ηλεκτρακουστικα οργανα. Ενας τετοιος ενισχυτης ειναι και ο Marshall που εχεις απο οτι καταλαβα...
Αυτοι λοιπον οι ενισχυτες, μπορει "επισημως" να μην ειναι flat response, αλλα ειναι full range ή πλησιαζουν αρκετα, ωστε να μπορουν να βγαλουν σωστα τον ηχο ενος ηλεκτρακουστικου οργανου.
Ο λογος ειναι οτι τα piezo συστηματα, μπορουν να βγαλουν πολυ μεγαλυτερο ευρος συχοτητων απο τους απλους μαγνητες μιας κιθαρας, και αρα χρειαζεται και ενας αντιστοιχος ενισχυτης που θα μπορει να διαχειριστει και να ενισχυσει σωστα αυτο το συχνοτικο περιεχομενο.

Αρα, για να απαντησω στην ερωτηση σου:
Ο Vox θα παιζει κανονικα και με την ηλεκτρακουστικη. Μαλιστα, επειδη οι vox εχουν απο μαμα αρκετα πριμα, θα εχεις σχετικα ικανοποιητικο ηχο με την ηλεκτρακουστικη στο καθαρο καναλι και με σωστη χρηση του eq section κτλ.
ΑΛΛΑ, δεν θα μπορεσει ποτε να αποδωσει τοσο σωστα τον ηχο οσο ενας ενισχυτης που φτιαχτηκε αποκλειστικα για χρηση ηλεκτρακουστικων οργανων και δεν θα αποδωσει ποτε τοσο σωστα οσο αν εστελενες το σημα του ηλεκτρακουστικου οργανου κατευθειαν σε μια κονσολα (για συναυλια πχ) και απο κει στα PA ηχεια.
Για αυτον τον λογο και οι ηλεκτρικες που εχουν ενσωματωμενο piezo συστημα (πχ η petrucci), βγαζουν 2 εξοδους: Μια για τους κανονικους μαγνητες οπου θα την στειλεις στον κανινικο κιθαριστικο ενισχυτη, και μια για το piezo που ειτε θα την στειλεις σε ενισχυτη για ηλεκτρακουστικα οργανα, ειτε θα την στειλεις κατευθειαν στην κονσολα του ηχοληπτη (και απο κει στα PA ηχεια).
Αυτα, επλιζω να βοηθησα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #7 στις: 31/01/11, 15:04 »
οπότε αν συνδέσεις ηλεκτρική σε ακουστικό ενισχυτή δεν θα πάρεις κάτι καλύτερο συχνοτικά?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #8 στις: 31/01/11, 16:39 »
Οχι βεβαια, γιατι οι καθαρα ηλεκτρικες κιθαρες (χωρις piezo εννοω), μεσω των μαγνητων που εχουν, βγαζουν πολυ πιο περιορισμενο συχνοτικο περιεχομενο και θελουν αλλη "μεταχειριση" απο την προενισχυση και την τελικη ενισχυση του ενισχυτη πανω στον οποιο τις συνδεουμε για να βγαλουν τον ηχο που θελουμε...
Φυσικα θα βγαλει ηχο μια ηλεκτρικη σε ενισχυτη για ακουστικα οργανα, απλα δεν θα χει καμια σχεση με τον ηχο που θα ακουσεις απο εναν κλασσικο ενισχυτη για ηλεκτρικες κιθαρες...
Στα καθαρα μπορει να ακουγεται οκ, αλλα στα drive, μαλλον θα ακουγεται χαλια, θα ξυριζει κτλ.
Δοκιμασε το βεβαια, ποτε δεν ξερεις, μπορει με καταλληλες ρυθμισεις σε eq, πεταλακια κτλ να φερεις τον ηχο εκει που θες...
Παντως γενικα δεν ειναι λυση που θα προτεινα, ουτε το να χρησιμοποιεις ακουστικο ενισχυτη με ηλεκτρικες κιθαρες, ουτε κιθαριστικο ενισχυτη με ηλεκτρακουστικες.
Επαναλαμβανω, και η μεν και η δε περιπτωση θα δουλεψουν (θα βγαλουν ηχο), αλλα δεν θα σου δωσουν πιστευω το ζητουμενο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #9 στις: 31/01/11, 20:19 »
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια (για ακομη μια φορα) εστω και αν η ερωτηση ηταν ηλιθια...Τελικα θα κρατησω και τον Marshall ac50d γιατι λατρευω τον ηχο του...  Παρολ'αυτα ο φιλος Απόλλων μου εβαλε ενα μικροβιο αμφιβολιας...

Eξάλλου, αντί για ένα λαμπάτο ενισχυτή 30 Watt με δύο ηχεία, ίσως να σε   βόλευε καλύτερα ένας ενισχυτής επίσης λαμπάτος αλλά μικρότερος σε   μέγεθος και ισχύ και φυσικά φτηνότερος, ειδικά αν τον προορίζεις κυρίως   για χρήση στο σπίτι. Αν δεν έχεις πρόβλημα με την τιμή του Vox, τότε   σκέψου το. Καλό θα ήταν όμως να δοκιμάσεις και άλλους ενισχυτές πριν   αγοράσεις, ώστε να καταλήξεις σε ένα μηχάνημα που θα σε καλύπτει πλήρως   από πλευράς χροιάς αλλά και έντασης.

Εκτος απο τον vox ακουσα και τον Fender twin reverb κανα δυο μοντελα Bugera και μια κεφαλη MARSHALL JVM410H... Ο πρωτος μου αρεσε περισσοτερο,εχει πιο vintage και Britt ηχο. Βεβαια ο AC30CC2X ειναι πανακριβος οποτε το σκεφτομαι σοβαρα να παω για τον AC30CC2. Εξαλου δεν εχω τετοια εμπειρια ωστε να εκτιμησω στο επακρο αυτα που προσφερει επιπλεον..

Εχω καπου λαθος? Μηπως πρεπει να κοιταξω κι'αλλους? Ο Vox δεν ειναι ενα αξιοπρεπεστατο μηχανημα? Προτασεις maybe? ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/11, 21:01 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 2xMarshall - Vox ac30 cc2 = 0-1
« Απάντηση #10 στις: 03/02/11, 02:22 »
Βεβαια ο AC30CC2X ειναι πανακριβος οποτε το σκεφτομαι σοβαρα να παω για τον AC30CC2. Εξαλου δεν εχω τετοια εμπειρια ωστε να εκτιμησω στο επακρο αυτα που προσφερει επιπλεον..

Εχω καπου λαθος? Μηπως πρεπει να κοιταξω κι'αλλους? Ο Vox δεν ειναι ενα αξιοπρεπεστατο μηχανημα? Προτασεις maybe? ;D ;D

Δεν χρειαζεται εμπειρια για να καταλαβεις την διαφορα στον ηχο τους, η κυρια διαφορα (αν δεν κανω λαθος) και αυτο που κανει τη μεγαλη διαφορα στην τιμη, ειναι ο Χ χρησιμοποιει καποια πολυ ακριβα μεγαφωνα. Η ηχητικη διαφορα σιγουρα ακουγεται, θεμα καλυτερου δεν τιθεται, ειναι θεμα γουστου νομιζω, εμενα τα blue δεν μου πολυαρεσουν, τα εχω δοκιμασει και με διαφορους ενισχυτες σε καστομ καμπινα 1χ12, αλλοι πινουν νερο στο ονομα τους! Τα πριμα τους ηταν πολυ σκληρα για τα αυτια μου, και γενικα δεν...
Συμπερασμα, μια χαρα θα εισαι και με την πιο φθηνη εκδοση, εκτος αν τους ακουσεις διπλα-διπλα και η διαφορα στον ηχο δικαιολογει για εσενα τη διαφορα στην τιμη.

Λαθος δεν εχεις, ο Βοξ ειναι αξιοπρεπεστατο μηχανημα, μονη ενσταση οτι για καποιους ηχους πρεπει να παιξει αρκετα δυνατα, δεν ξερω αν εχεις προβλημα με γειτονες κτλ, αν ναι πρεπει να το σκευτεις και αυτο. Επισης υπαρχει και ο AC15, δες τον και αυτον.
Τωρα, αν πρεπει να κοιταξεις και αλλους, ΣΙΓΟΥΡΑ. Σκεψου οτι εχεις συνηθισει σε εναν Marshall MG, δοκιμασες 4-5 γνωστους ενισχυτες, και αυτος σου εκανε κλικ, αν ομως παιξεις π.χ. εναν ENGL, JetCity, Peavey, κτλ κτλ κτλ, μπορει να σου κανει πολυ περισοτερο κλικ απο τον βοξ. Οποτε δοκιμασε σιγουρα οσο περισοτερα μπορεις!

Τελος, η ακουστικη θα παιξει στον βοξ (σε χαμηλες εντασεις τουλαχιστον), αλλα οπως εξηγισαν και τα παιδια πιο πανω και κυριως ο Johnie Darko, o ηχος που θα παρεις δεν θα ειναι σωστος. Και αν παιζεις σε μεγαλες εντασεις, πιθανως να εχεις περισοτερο feedback απο οτι με τον Μαρσαλ.
Καλο ψαξιμο και καλες αγορες!

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 14:42
από Moussaka_Chaos