Αποστολέας Θέμα: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????  (Αναγνώστηκε 14927 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drumgirl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Δουλειά δεν είχε ο διάολος...γράφτηκε στον ΟΑΕΔ!
    • Προφίλ
ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« στις: 29/05/07, 15:49 »
'Εχω ακούσει τόσες και τόσες γνώμες για αυτό το θέμα!Άλλοι λένε ότι είναι καλύτερα να το παλεύεις μόνος σου με βιβλία μουσικής γιατί δεν σου περιορίζει το παίξιμο κανένας δάσκαλος...Άλλοι λένε οτι στο ωδείο η καθοδήγηση του δασκάλου είναι πιο εγγυημένη και σωστή...Εγώ προσωπικά είμαι του δεύτερου!Εσείς παιδιά τι έχετε να πείτε περί του θέματος από προσωπική εμπειρία???
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/07, 16:30 από drumgirl »
Τρία πουλάκια κάθονταν...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #1 στις: 29/05/07, 16:20 »
Δλδ, το ένα ακυρώνει το άλλο; Δεν νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #2 στις: 29/05/07, 16:21 »
δοκιμασε αυτο που εκανα εγω με την κιθαρα..
ξεκινα μονη σου...και θα φτασεις σε ενα σημειο που δεν θα μπορεις να προχωρησεις παρακατω...
ε τοτε θα καταλαβεις πως δασκαλος χρειαζεται..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #3 στις: 29/05/07, 16:36 »
Τα λάθη που έκανα μαθαίνοντας μόνος,μου κόστισαν πάρα πολύ χρόνο.Τώρα δεν υπάρχει χρόνος για μαθήματα. Μακάρι να είχα ξεκινήσει με δάσκαλο.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #4 στις: 29/05/07, 16:45 »
Πιστεύω οτι η αρχή με ένα δάσκαλό είναι ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Τώρα το πόσο θα μείνει ο μαθητής με το δάσκαλο είναι τελείως υποκειμενικό.

Το αν ο δάσκαλος θα σου περιορίσει το παίξιμο, είναι καθαρά θέμα δασκάλου.Ήμουνα πολύ τυχερός, γιατι έπεσα με τη πρώτη σε σοβαρό δάσκαλο. Αυτο που θα σου πώ είναι μην φοβάσαι να δοκιμάσεις διάφορους δασκάλους. Υποθέτω για drums?

Τέλος, ωδείο έχω να προτείνω μόνο σε όσους πηγαίνουν για κάποιο πτυχίο, ή στους τελείως αρχάριους, μόνο και μόνο για τα έξτρα μαθήματα. Απο κει και πέρα αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το πτυχίο είναι κάπως χάσιμο... Kαι με αυτό εννοώ να προτιμήσουν το ιδιαίτερο.

Κοινώς:
Α)1-2 χρόνια ωδείο
Β)Όσα χρονια θελήσει κάποιος ,με δάσκαλο
Γ) Μόνος.

Εννοείται οτι αυτό είναι για το μουσικό που δεν θέλει πτυχίο...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/07, 19:13 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #5 στις: 29/05/07, 19:07 »
Δλδ, το ένα ακυρώνει το άλλο; Δεν νομίζω...


Ακριβώς. Και εξαρτάται κι απ τις βλέψεις σου. Αν θες απλώς να περνάς την ώρα σου παίζοντας μουσικούλα μάθε μόνη σου. Αν θες πραγματικά να μάθεις μουσική για να παίζεις με κάποιο σχήμα και κάποια στιγμή να φτάσεις και σ ένα καλό επίπεδο τότε η εμπειρία λέει πως το ωδείο ή ο δάσκαλος είναι απαραίτητος
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #6 στις: 29/05/07, 21:33 »
Κι εγώ ξεκίνησα μόνος, αλλά σε πολύ μικρή ηλικία, και μου πήρε 2-3 χρόνια ψιλοχαμένου χρονου πριν αρχίσω ν'ασχολούμαι πιο σοβαρά.. Απ'ότι έχω δει, φίλοι μου που κάνουν με δάσκαλο πέφτουν συχνά σε φωτισμένο δάσκαλο που τους κάνει καλή δουλειά..
Απέναντι στα ωδεία από την άλλη, είμαι πολύ προκατειλημμένος, γιατί οι απόφοιτοι είναι όνομα και πράγμα "μπομπούκια του ωδείου" που λέει κι ο Παύλος.. Οι δάσκαλοι, απευθυνόμενοι σε μεγαλύτερο αριθμό μαθητών τους περνούν αυθεντίες και βλέπω να μένουν προσκολημμένοι στις αυθεντίες του δασκάλου
Φυσικά (για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις) όλα αυτά που λέω δεν έχουν κανένα κύρος, επειδή όπως είπα είναι βασισμένα σε προσωπικές εμπειρίες..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Uli Roth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #7 στις: 29/05/07, 23:25 »
αν πας στο ωδειο κλασσικη και εισαι στη δευτερη με τριτη μεση πιστευω πως μπορεις και μονος σου να παιζεις ηλεκτρικη σ' ενα καλο επιπεδο.(εξαρταται και με τη σοβαροτητα την οποια εξασκεισαι κτλ.)τωρα παλι αν δεν παιζεις απο πιο πριν  κλασικη και θες να μαθεις ηλεκτρικη νομιζω οτι χρειαζεται σιγουρα δασκαλος.

παντως αν καποιος παιζει καλα κλασικη μπορει να παιξει σχετικά ευκολα μπουζουκι,ηλεκτρικη ή οποιοδηποτε αλλο συναφες εγχορδο οργανο.
Godin και τα μυαλά στα κάγκελα...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #8 στις: 29/05/07, 23:26 »
Συμφωνώ κι εγώ, οπωσδήποτε με δάσκαλο.  Ακόμα και στην υποθετική περίπτωση που μπορείς να μάθεις τα πάντα μόνος σου γιατί είσαι μουσική ιδιοφυία, ο δάσκαλος θα σου δώσει κάτι που δεν το βρίσκεις σε κανένα βιβλίο:  Θα σε εμπνεύσει.  ;)
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #9 στις: 29/05/07, 23:43 »
δοκιμασε αυτο που εκανα εγω με την κιθαρα..
ξεκινα μονη σου...και θα φτασεις σε ενα σημειο που δεν θα μπορεις να προχωρησεις παρακατω...
ε τοτε θα καταλαβεις πως δασκαλος χρειαζεται..

εξαρταται παντα απο το τι θελεις να παιξεις..στην μουσικη παντα μαθαινεις..ο δασκαλος (καλυτερα ιδιαιτερο μα8ημα)θα σου δωσει το ''αλμα'' που χρειαζεσαι..πρεπει να βρεις καποιον που εμπιστευεσαι ομως (σαν το γιατρο σου)ωστε να μη γινει αιτια να βαρεθεις κιολας...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #10 στις: 29/05/07, 23:47 »
Θα αναφέρω μια δική μου κακή εμπειρία ως αυτοδίδακτος (μιλάω μόνο για τον εαυτό μου και δεν βάζω στο ίδιο τσουβάλι όλους τους αυτοδίδακτους). Ξεκίνησα να παίζω πατώντας πάρα πολύ δυνατά τις χορδές και γενικά να παίζω πολύ σφιγμένος. Πέρασαν μήνες για να πάρω χαμπάρι ότι αυτό είναι λάθος και πάρα πολύς καιρός για να αποβάλλω αυτή τη συνήθεια. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν το έχω καταφέρει 100% μέχρι σήμερα. Ακόμα πιάνω τον εαυτό μου σε κάποιες στιγμές να μην παίζει χαλαρά και κατα τα άλλα απορώ γιατί σήμερα δεν μου βγαίνει τι lick που έβγαινε χθές..... ::) ::) ::) ::) Ένας δάσκαλος θα το είχε αντιληφθεί αυτό απο νωρίς και θα μου το είχε επισημάνει (φαντάζομαι).Μπορούμε να βρούμε και άλλα τέτοια παραδείγματα για χάσιμο χρόνου χωρίς καθοδήγηση.
 Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος που λέει ότι ο τάδε μεγάλος κιθαρίστας είναι αυτοδίδακτος και παίζει τα μαλλιοκέφαλά του. Αυτό μπορεί να ισχύει, πχ Malmsteen,o οποίος είναι αυτοδίδακτος (τα μόνα μαθήματα που πήρε είναι μαθήματα μουσικής θεωρίας απο την αδερφή του). Πόσοι όμως απο μας έχουμε τις ικανότητες του Yngwie;;; Mην στεκόμαστε σε ακραία παραδείγματα για να πειστούμε ότι γίνονται τα πάντα με οποιονδήποτε τρόπο και απο τον οποιονδήποτε.Και αν κάποιος απο μας έφτασε σε πολύ καλό επίπεδο όντας αυτοδίδακτος, εγώ είμαι της άποψης ότι θα έφτανε ακόμα πιο ψηλά με την σωστή καθοδήγηση ενός καλού (προσοχή σ'αυτό) δασκάλου.
Μεγάλοι κιθαρίστες έφτασαν πολύ ψηλά κάνοντας κανονικότατα μαθήματα και ξεπερνώντας απο ένα σημείο και μετά τους δασκάλους τους (πχ Vai)

Αποσυνδεδεμένος Uli Roth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #11 στις: 29/05/07, 23:57 »
Θα αναφέρω μια δική μου κακή εμπειρία ως αυτοδίδακτος (μιλάω μόνο για τον εαυτό μου και δεν βάζω στο ίδιο τσουβάλι όλους τους αυτοδίδακτους). Ξεκίνησα να παίζω πατώντας πάρα πολύ δυνατά τις χορδές και γενικά να παίζω πολύ σφιγμένος. Πέρασαν μήνες για να πάρω χαμπάρι ότι αυτό είναι λάθος και πάρα πολύς καιρός για να αποβάλλω αυτή τη συνήθεια. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν το έχω καταφέρει 100% μέχρι σήμερα. Ακόμα πιάνω τον εαυτό μου σε κάποιες στιγμές να μην παίζει χαλαρά και κατα τα άλλα απορώ γιατί σήμερα δεν μου βγαίνει τι lick που έβγαινε χθές..... ::) ::) ::) ::) Ένας δάσκαλος θα το είχε αντιληφθεί αυτό απο νωρίς και θα μου το είχε επισημάνει (φαντάζομαι).Μπορούμε να βρούμε και άλλα τέτοια παραδείγματα για χάσιμο χρόνου χωρίς καθοδήγηση.
 Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος που λέει ότι ο τάδε μεγάλος κιθαρίστας είναι αυτοδίδακτος και παίζει τα μαλλιοκέφαλά του. Αυτό μπορεί να ισχύει, πχ Malmsteen,o οποίος είναι αυτοδίδακτος (τα μόνα μαθήματα που πήρε είναι μαθήματα μουσικής θεωρίας απο την αδερφή του). Πόσοι όμως απο μας έχουμε τις ικανότητες του Yngwie;;; Mην στεκόμαστε σε ακραία παραδείγματα για να πειστούμε ότι γίνονται τα πάντα με οποιονδήποτε τρόπο και απο τον οποιονδήποτε.Και αν κάποιος απο μας έφτασε σε πολύ καλό επίπεδο όντας αυτοδίδακτος, εγώ είμαι της άποψης ότι θα έφτανε ακόμα πιο ψηλά με την σωστή καθοδήγηση ενός καλού (προσοχή σ'αυτό) δασκάλου.
Μεγάλοι κιθαρίστες έφτασαν πολύ ψηλά κάνοντας κανονικότατα μαθήματα και ξεπερνώντας απο ένα σημείο και μετά τους δασκάλους τους (πχ Vai)
Χμ,οτι ο Vai περασε τον Satriani ειναι αμφιλεγομενο.προσωπικά τουλάχιστον!
Godin και τα μυαλά στα κάγκελα...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #12 στις: 30/05/07, 00:12 »
Nα προσθέσω επίσης για το θέμα μας ότι και πολύ σπουδαίοι κιθαρίστες προσπαθώντας να μάθουν μόνοι τους έκαναν τραγικά λάθη και αποφάσισαν να κάνουν μαθήματα. Ένα παράδειγμα είναι ο μεγάλος Paul Gilbert (βαθειά υπόκλιση στον δάσκαλο του υπερτατοανυπερβλητοαπολυτοτρισμέγιστου), ο οποίος πριν κάνει μαθήματα έπαιζε μόνο με upstrokes(!!!!!!) και μόνο με το μεσαίο δάχτυλο του δεξιού χεριού(!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Δείτε το παρακάτω βίντεο απο 4:26 μέχρι 6:00.


Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #13 στις: 30/05/07, 01:25 »
(Πανάσχετο)

Τί μάρκα κιθάρα έχει σ αυτό το βίντεο?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #14 στις: 30/05/07, 01:34 »
(Πανάσχετο)

Τί μάρκα κιθάρα έχει σ αυτό το βίντεο?
Ibanez
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #15 στις: 30/05/07, 03:12 »
Εγω ξεκινησα μονος μου και εδω και 4 χρονια εχω τη μεγαλυτερη εξελιξη σε σχεση με αλλα παιδια που ειτε εμαθαν και αυτοι μονοι τους ή με δασκαλο/ωδειο.
Νομιζω ειναι και θεμα ταλεντου. Συνεχεια σκεφτομουν, μηπως να ξεκινησω μαθηματα??, αλλα οταν βρισκομουν με καποιον που να ξερει και κοιταζα πως επαιζε παντα επαιρνα κατι και βελτιωνομουν. Κοιταζοντας βιντεο στο νετ, και με απλη λογικη εχω βρει το στυλ μου και ειμαι σιγουρος 100% πως παιζω με τον σωστο τροπο και κυριως το δικο μου!
Δεν ειμαι κατα των μαθηματων, αλλα σε εμενα δεν ταιριαζαν. Φετος τελειωσα το σχολειο και δεν ειχα διαθεση τα προηγουμενα χρονια να κανω και μαθημα κιθαρας. Ηθελα απλα να παιζω και να γουσταρω. Και ταυτοχρονα μαθαινα.
Αρα, ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #16 στις: 30/05/07, 04:03 »
Δασκαλο!!Κατα προτιμηση περισσοτερους απο εναν(οχι ταυτοχρονα) για να παρεις πολλες και διαφορετικες επιρροες!Απλα θα προχωρησεις πολυ πιο γρηγορα απο οτι χωρις την καθοδηγηση του.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #17 στις: 30/05/07, 14:02 »
Εγω ξεκινησα μονος μου και εδω και 4 χρονια εχω τη μεγαλυτερη εξελιξη σε σχεση με αλλα παιδια που ειτε εμαθαν και αυτοι μονοι τους ή με δασκαλο/ωδειο.
Νομιζω ειναι και θεμα ταλεντου. Συνεχεια σκεφτομουν, μηπως να ξεκινησω μαθηματα??, αλλα οταν βρισκομουν με καποιον που να ξερει και κοιταζα πως επαιζε παντα επαιρνα κατι και βελτιωνομουν. Κοιταζοντας βιντεο στο νετ, και με απλη λογικη εχω βρει το στυλ μου και ειμαι σιγουρος 100% πως παιζω με τον σωστο τροπο και κυριως το δικο μου!
Δεν ειμαι κατα των μαθηματων, αλλα σε εμενα δεν ταιριαζαν. Φετος τελειωσα το σχολειο και δεν ειχα διαθεση τα προηγουμενα χρονια να κανω και μαθημα κιθαρας. Ηθελα απλα να παιζω και να γουσταρω. Και ταυτοχρονα μαθαινα.
Αρα, ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.

Και γω πανω κατω σε μια ιδια φαση ειμαι.
Θελω να σταθω σε αυτο με την λογικη παντως. Βοηθαει πολυ αμα κατσεις και σκεφτεις πως να παιξεις κατι δυσκολο, μετα σου βγαινει ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #18 στις: 30/05/07, 14:12 »
Και εγώ μόνος μου ξεκίνησα.
Αποτέλεσμα, πατούσα πολύ δυνατά και εγώ τις χορδές, όταν έκανα ασκήσεις τις έκανα μέχρι σημείου εξάντλησης(πολύ κακό). Το δεξί και αριστερό μου χέρι είχαν λάθος θέση. Επίσης είχα πάρα πολύ θόρυβο στο παίξιμό μου. Πάλι καλά που έμαθα να χρησιμοποιώ και το μικρό δακτυλάκι.

Παρ'όλα αυτά έπαιζα τα maiden μου και τα metallica μου κτλ. Βέβαια το πρόβλημα άρχισε όταν ήθελα κάτι ποιό advanced.

Όταν λοιπόν πήγα σε δάσκαλο μου άλλαξε ΟΛΗ την τεχνική απο την αρχή. Μέσα σε λίγους μήνες έκανα πράγματα που πρίν μου φαίνονταν βουνό. Ας μην ξεχνάμε και την θεωρία με την οποία δεν είχα καμία επαφή...η οποία είναι απολύτως απαραίτητη αν θέλεις να παίζεις σε υψηλότερο επίπεδο.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #19 στις: 30/05/07, 14:25 »
Με δάσκαλο είναι καλή λύση γιατί δεν σε περιορίζει όπως το ωδείο, και αν πετύχεις και καλό, θα ασχοληθεί και με το πως θα παίζεις μέσα στη μπάντα, και όχι μόνο ασκήσεις και ασκήσεις. Προσοχή όμως γιατί υπάρχει κίνδυνος να γίνεις αντίγραφό του, υιοθετώντας όλη την ιδεολογία του και το στυλ του.

Αποσυνδεδεμένος drumgirl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Δουλειά δεν είχε ο διάολος...γράφτηκε στον ΟΑΕΔ!
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #20 στις: 30/05/07, 17:41 »
Παιδιά εγώ δεν νομίζω ότι έχει τόση διαφορά το ιδιαίτερο και το ωδείο!Φτάνει να είναι καλός ο καθηγητής!Or am I wrong?
Τρία πουλάκια κάθονταν...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #21 στις: 30/05/07, 17:52 »
Στο ωδείο υπάρχει στάνταρ ύλη για να εξεταστεί ο μαθητής και να πάρει το πτυχίο. Στο ιδιαίτερο έχεις τη μεγάλη άνεση να πηγαίνεις με το ρυθμό σου και να επηρεάζεις το ποια θα είναι η διδακτέα ύλη.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #22 στις: 30/05/07, 20:03 »
Παιδιά εγώ δεν νομίζω ότι έχει τόση διαφορά το ιδιαίτερο και το ωδείο!Φτάνει να είναι καλός ο καθηγητής!Or am I wrong?
Στο ωδείο υπάρχει στάνταρ ύλη για να εξεταστεί ο μαθητής και να πάρει το πτυχίο. Στο ιδιαίτερο έχεις τη μεγάλη άνεση να πηγαίνεις με το ρυθμό σου και να επηρεάζεις το ποια θα είναι η διδακτέα ύλη.

Καταρχάς: Οταν λέμε στάνταρ ύλη στο ωδείο, δεν εννούμε συγκεκριμένα κομμάτια, αλλα συγκεκριμένες εποχές, χαρακτηριστικές της κλασσικής μουσικής ως επι το πλείστον. Να προλάβω εδώ, τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες, μπασίστες, κλπ, και να πώ οτι αναφέρομαι στα όργανα που έχουν επίσημο πτυχίο Απο εδώ βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα:

Α)Εαν κάποιος, δεν έχει βλέψεις για κλασικό όργανο, ή παραδοσιακό κρουστό(τα μόνα απο όσο θυμάμαι με επίσημο πτυχίο), τότε δεν έχει λόγο να πάει σε ωδείο, για παραπάνω απο 2-3 χρόνια! Ο μόνος λόγος που λέω αυτό το χρονικό διάστημα, είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα του ωδείου, απο τα οποία, είναι καλό να επωφεληθεί.
Β) Στο ωδείο, η φοίτηση δεν είναι καθαρά θέμα δασκάλου-μαθητή αλλα έχει πλέον καταντήσει και θέμα συμφερόντων των ιδιοκτητών. Είχε βάλει πριν ένα χρόνο ένα θέμα ο Freemind για το τί γίνεται με τα ωδεία, αν το διαβάζει εδώ, καλό θα είναι να πεί καμιά κουβέντα.

Τέλος, η διδακτέα ύλη δεν διαφέρει απο ιδιαίτερο σε ωδείο. Ο/Η καθηγητής/τρια καθορίζει την ύλη που θα μελετηθεί με γνώμωνα τις τεχνικές ανάγκες, και δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο εκάστοτε μαθητής. Μην έχετε στο μυαλό σας οτι στο ωδείο, είναι υποχρεωτικά κάποια κομμάτια. Οσο υποχρεωτικός είναι ο Bach στη κλασσική, άλλο τόσο είναι και ο Petrucci στην ηλεκτρική.  Η λόγική είναι οτι ο κλασικός, πρέπει να έχει ένα στοιχειώδες ρεπερτόριο απο ρομαντισμό, μπαρόκ, όπως ο ηλεκτρικός, ένα ρεπερτόριο απο blues, rock, metal.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #23 στις: 31/05/07, 02:05 »
Συμφωνώ κι εγώ, οπωσδήποτε με δάσκαλο.  Ακόμα και στην υποθετική περίπτωση που μπορείς να μάθεις τα πάντα μόνος σου γιατί είσαι μουσική ιδιοφυία, ο δάσκαλος θα σου δώσει κάτι που δεν το βρίσκεις σε κανένα βιβλίο:  Θα σε εμπνεύσει.  ;)

Αχ...έρωτας... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: ΩΔΕΙΟ Η' ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ????
« Απάντηση #24 στις: 31/05/07, 08:08 »
Συμφωνώ κι εγώ, οπωσδήποτε με δάσκαλο.  Ακόμα και στην υποθετική περίπτωση που μπορείς να μάθεις τα πάντα μόνος σου γιατί είσαι μουσική ιδιοφυία, ο δάσκαλος θα σου δώσει κάτι που δεν το βρίσκεις σε κανένα βιβλίο:  Θα σε εμπνεύσει.  ;)

Αχ...έρωτας... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Α, να χαθείς, σαχλέ!  :P
Ντροπή!  ;)

Παρεπιπτόντως, από τότε που άλλαξα δάσκαλο κι έχω δασκάλα, εμπνέομαι  περισσότερο.  Να ανησυχώ;
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/07, 08:12 από ΡΕΑ »
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
36879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 07:02
από ogyon21
183 Απαντήσεις
104761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 00:06
από pop4life
26 Απαντήσεις
8851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:48
από HeavyHead
0 Απαντήσεις
2880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 12:05
από BiblioNoPaidaras
2 Απαντήσεις
5039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 19:07
από MACMISIAS
7 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/10, 21:22
από dimitriendri
1 Απαντήσεις
2693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 21:23
από edgar_jp ♫
0 Απαντήσεις
1955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/10, 09:23
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
5 Απαντήσεις
5431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 23:40
από guitarmania
24 Απαντήσεις
21025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:50
από Τζοαννα