Αποστολέας Θέμα: Σελας - 2 Αιωνες Μετα  (Αναγνώστηκε 3907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Σελας - 2 Αιωνες Μετα
« στις: 10/07/09, 08:04 »
Οποιος θελει μπορει να "κατεβασει" το ντεμο μας απο το ----->   http://rapidshare.com/files/153010059/Selas_-_Duo_Aiwnes_Meta.rar

Καλη ακροαση!

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σελας - 2 Αιωνες Μετα
« Απάντηση #1 στις: 10/07/09, 11:44 »
παρολο που δεν ειναι τοσο του στυλ μου το βρηκα πολυ ωραιο. η παραγωγη μου αφησε ευχαρηστη εντυπωση. η φωνη του τραγουδιστη ειναι πολυ καλη, στην αρχη μολις καταλαβα το μουσικο στυλ φανταστικα οτι θα ειναι πιο αναλαφρη οπως παρομιες δουλειες που εχω ακουσει απο αλλες μπαντες, αλλα ηταν οσο ροκ πρεπει.

κουρασμενη ανασα και 2 αιωνες μετα μου αρεσαν παρα πολυ

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Σελας - 2 Αιωνες Μετα
« Απάντηση #2 στις: 10/07/09, 12:38 »
Θα κάνω εδω copy paste την πρώτη εντύπωση που είχα όταν πρωτοεμφανίστηκε η δουλειά των παιδιών..:

"Eίναι 3 η ώρα το πρωί και βλέπω μία μπάντα με το όνομα Σέλας να ζητάει τη γνώμη μας για τα 4 τραγούδια της που έχει ανεβάσει στο myspace και λέω ας ρίξω μια ματιά .Το πιο γρήγορο συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι αφού απαντάω τέτοια ώρα, που νυστάζω κιόλας ,είναι ότι τα παιδιά με έχουνε κερδίσει...Ατμοσφαιρικά τραγούδια ,όμορφες μελωδικές γραμμές,ερμηνεία στα φωνητικά "γάντι" σε αυτό που είναι τα κομμάτια και το σπουδαιότερο για έναν ολίγο κλασσικό-μέταλλο ροκά όπως είμαι εγώ,είναι ότι παρ'όλο δεν "ταιριάζουνε" στο ύφος των μουσικών μου προτιμήσεων,εν τούτοις έχουνε κάτι που με κερδίζει.Αυτή τη δουλειά των Σέλας εγώ προσωπικά αν την αγόραζα ,δεν θα έκλαιγα τα λεφτά μου...,το αντίθετο μάλιστα.Κομμάτια σαν το "Δύο αιώνες μετά",θα ήτανε στην play list μου.Από εκεί και πέρα μιά μοναδική παρατήρηση(που πάλι όμως μάλλον είναι απόρρεια των μουσικών μου προτιμήσεων) θα ήταν ότι θα ήθελα την ενορχήστρωση να πλαισιώνει μια ιδέα πιο "αδιάκριτα" την πολύ καλή έτσι κι αλλοιώς ερμηνεία του Θάνου Λεντή (το γράφω σωστά;).Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος ,άλλωστε όλα αυτά προσωπικό γούστο είναι.Μπράβο παιδιά "

Σήμερα πλέον έχοντας ακούσει πολλές φορές τη δουλειά μιάς και την έχω, έχοντας δει και τους Σέλας να παίζουνε ζωντανά, μπορώ να πω χωρίς καμμιά υπερβολή, ότι με τη κατάλληλη υποστήριξη οι Σέλας θα μπορούσαν να είναι μία από τις καλύτερες και πιο γνωστές Ελληνικές μπάντες όλων των εποχών . Επίσης χωρίς καμμιά υπερβολή θα πω ότι το "Δύο αιώνες μετά" είναι το καλύτερο τραγούδι του 2008 για την Ελλάδα. Επίσης κομμάτια όπως η "Ομίχλη" και η "Ζωή"   είναι καταπληκτικά. Αυτό που κάνει τους Σέλας να ξεχωρίζουν βασικά είναι η σύνθεση και η ατμόσφαιρα του ήχου τους στην οποία έχουν συμβάλλει φυσικά όλοι, αλλά σε μεγάλο βαθμό  ο Τόλης Μαίστρος με το "διαστημόπλοιό του" (εκείνος καταλαβαίνει τώρα).Δυνατό τους στοιχείο είναι επίσης ο στίχος και τέλος μπορεί να στεναχωρήσω τώρα, αλλά επειδή τους έχω δει live η πολύ δυνατή ερμηνεία και σκηνική παρουσία του πρώην τραγουδιστή τους του Θάνου. Βέβαια οι Σέλας απ'ότι θυμάμαι ψάχνανε για τραγουδιστή και μπορεί να έχουν βρει τώρα και καλύτερο μάλιστα, οπότε οψόμεθα...
Τέλος να πω και κάτι που ακούγεται στη πιάτσα. Ότι θυμίζουν Διάφανα Κρίνα...Μπορεί να αγαπάνε τα Κρίνα και να έχουν επηρρεαστεί κιόλας (άλλωστε ποιός δεν έχει αγαπημένο καλλιτέχνη που να τον έχει επηρρεάσει...), αλλά μέχρι εκεί. Οι Σέλας έχουνε τη δική τους πρόταση και απλά περιμένουν, προσπαθούν, αγωνίζονται αυτή να ακουστεί σε όλο και περισσότερο κόσμο.
Μπορεί να μην τους αγαπάω τόσο , όσο τον Σιδηρόπουλο, τους Socrates ή τους Metrodecay, αλλά τους αγαπάω πιο πολύ από τα Διάφανα Κρίνα, τα Ξύλινα Σπαθιά , ή τους Ενδελέχεια. Να είστε καλά ρε παιδιά. Τώρα θα φωνάξω τη γυναίκα μου που κάτι τη θέλω και θα το κάνω και πάλι τραγουδιστά στη μελωδία του κομματιού σας...Ζωήη,Ζωήη,Ζωήη,ναναναα.... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/09, 14:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σελας - 2 Αιωνες Μετα
« Απάντηση #3 στις: 11/07/09, 09:05 »
Kαλημερα παιδια..ακουσα και τα 4 τραγουδια σας,δεν ξεχωριζω καποιο,μου αρεσαν ολα.ομορφη μουσικη,χωρις πολλες κιθαριστικες φιγουρες,μα με σχηματακια και φρασουλες,που ειναι χαρακτηριστικες..πολυ καλος ο στιχος σας,και η ενρχηστρωση,και τα φωνητικα.Αποτελεσμα?τεσσερα πολυ καλα τραγουδια.Ο χωρος του ελληνικου ροκ,διψαει για τετοια τραγουδια.μπραβο σας,και καλη συνεχεια.. ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Σελας - 2 Αιωνες Μετα
« Απάντηση #4 στις: 11/07/09, 10:52 »
Έξυπνη μουσική, ενορχήστρωση και παραγωγή χωρίς πολλές υπερβολές. Θυμίζει έντονα Διάφανα Κρίνα. Ο ελληνικός στίχος δε με τρέλαινε ποτέ με τη rock μουσική (ίσως τραγικές αναμνήσεις από Ατλαντίς περιόδου '98), αλλά πρόκειται για πολύ αξιόλογη προσπάθεια μουσικά.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Σελας - 2 Αιωνες Μετα
« Απάντηση #5 στις: 13/07/09, 19:53 »
σας ευχαριστω πολυ!
@macmisias το ευχαριστω, ειναι πολυ λιγο ..
Ωστοσο,
"ο τολης και το διαστημοπλοιο (!) ειναι απλα ενα κομματι των σελας.
ολοι μαζι, δινουμε το μικρο, ιδιαιτερο κομματακι μας, και δημιουργουμε αυτο το αποτελεσμα"
                                        ............
και τωρα που αναγκαζομαστε να ψαξουμε τραγουδιστη, ειναι ποοοοολυ δυσκολα τα πραγματα!


φιλια στη .. ζωωωή-ηηη ;)


« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/09, 20:05 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Σελας - 2 Αιωνες Μετα
« Απάντηση #6 στις: 28/07/09, 19:09 »
Τόλη δέχομαι φυσικά τις ευχαριστίες σου ,αλλά να ξέρεις ότι εμένα αυτά τα λόγια μου βγαίνουνε φυσικά, γιατί πάνω απ'όλα είμαι οπαδός αυτής της μπάντας. Ειλικρινά λοιπόν όπως κάποιος είναι οπαδός οποιασδήποτε μπάντας και μιλάει με καλά λόγια για την αγαπημένη του μπάντα, έτσι κι εγώ μιλάω για τους Σέλας. Όπως κάποιος θα μίλαγε για τις Τρύπες ή για τα Διάφανα Κρίνα...Και ξέρω τώρα ότι μπορεί κάποιος να διαβάζει και να λέει" ώπα , ιεροσυλία...". Για μένα όμως δεν είναι καθόλου ιεροσυλία γιατί το λέω και το εννοώ... Οι Σέλας είναι σπουδαία μπάντα! Τελεία και παύλα. Αν είσασταν στα 90'ς που υπήρχε ακόμα δισκογραφία και οι εταιρείες ενδιαφερόντουσαν, τώρα θα είσασταν και εσείς στο "πάνθεον" της Ελληνικής ροκ. Τυχαίνει απλά σήμερα τα πράγματα να είναι πολύ πιο δύσκολα για όλους μας...
Ακούστε αυτή τη δουλειά, υποστηρίξτε τη μπάντα και γενικότερα ότι αξίζει από αυτό το έρημο Ελληνικό ροκ και "πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικιά μας θα'ναι η σκηνή..."

Υ.Γ Όσο για τη θέση του τραγουδιστή, Κυριακή κοντή γιορτή...Και φυσικά ΔΕΝ θα είμαι εγώ, όχι γιατί δεν θα το'θελα, αλλά γιατί ξέρω ότι δεν θα έδινα κάτι στη μπάντα...Άλλο ύφος εγώ.

Υ.Γ 2 Το παραπάνω το αναφέρω για να μην νομίζει κανένας κακοπροαίρετος, ότι ψάχνω για "δουλειά" και κολακεύω τα παιδιά...Όχι. Απλά θα είμαι από κάτω και θα χειροκροτάω!!! :beer
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/09, 14:52 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/05, 11:21
από athanasia_mortal
0 Απαντήσεις
2141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/08, 12:08
από Σκίρων
5 Απαντήσεις
3593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 12:53
από Αλκιβιάδης
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 18:32
από Mrs Brightside
2 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 14:04
από BluesMe
0 Απαντήσεις
2210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/13, 23:45
από staraflur
2 Απαντήσεις
25632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/14, 12:58
από c_access
10 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/14, 22:51
από Korgy
0 Απαντήσεις
1503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/14, 13:44
από staraflur
0 Απαντήσεις
1717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/14, 17:41
από staraflur